ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.12.2009
DIN: Ploiesti
ÎNSCRIS: 04.01.09
JUN-2009

Am fost acolo !

Superb! Ne-a placut castelul, istoria se simte la fiecare pas. Gradina botanica in care am intrat prima data... cam subtire, dar in castelul balcik, belea. Verdele este singura culoare pot spune, doar cand te apropii de mare iti dai seama unde esti. Poti bea un suc sau cafea pe malul marii iar panorama din jiltul reginei este extra... Castelului este extrem de modest, pereti varuiti in alb, usi masive din lemn sculptat. Au fost pastrate din acea perioada si cateva obiecte: dulapuri sculptate si pictate, un semineu si tablouri pictate chiar de catre regina. Gradina din jurul castelului nu este o simpla gradina, ci un adevarat domeniu. Intreg domeniul cuprinde: Castelul Reginei Maria - Vila ''Cuibul linistit'', Fantana de argint, Templul apei, , Izvorul sfant, Gradina Ghetsemani, Aleea valului albastru, Digul, Gradina ''Curtea englezeasca'', Cascada, ''Puntea suspinelor'', Vila ''Moara'', Vila ''Salon'', Restaurantul ''Coroana'', Aleea vinului, Tronul Reginei Maria, Ghereta santinelei, Aleea secolelor, Camera pentru fumat, Gradina ''Labirint'', Mormantul Reginei Maria

Palatul şi grădina pot fi vizitate pentru 10 leva de persoană

in ceea ce priveşte mâncarea, preţurile variază de la un restaurant la altul, dar nu semnificativ, o masă pentru două persoane costă în jur de 10 euro, o cafea la o terasă pe malul mării costă 50 eurocenţi, iar o bere, sub un euro.

Va doresc o vizita cum am avut si eu... minunata!

Trimis de Mate in 30.12.09 00:53:32

VIZUALIZĂRI: 2800 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Mate); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 prin apa !
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 200 PMA (din 1 vot)

webmaster77 [30.12.09 09:55:47] »

din pacate din cele 8 poze atasate acestui review doar 5 au putut fi validate, restul de 3 fiind mult prea mici.

Dragoș_MD [31.12.09 00:02:37] »

@ webmaster: reviewul asta ar trebui atasat la "Castelul reginei Maria de la Balcic", rubrica mult mai adecvata.

@ Mate: nu inteleg aste 2 afirmatii contradictorii:

"Gradina botanica in care am intrat prima data... cam subtire", iar mai jos:

"Parcul din curtea palatului adună laolaltă peste 3. 000 de specii de plante, unele dintre ele foarte rare, cactusi in aer liber, unic in Europa. "

pai ori, ori...

Admin [31.12.09 00:07:08] »

Inclin sa-ti dau dreptate, Dragos.

Mutat impresiile si pozele incarcate la rubrica "Castelul Reginei Maria"

Mate [31.12.09 15:14:24] »

Este vorba de o gradina botanica pe care o vizitezi, daca vrei inainte de a intra pe domeniul castelului. erau plante de mai multe natii, dar nu m-a impresionat asa tare precum castelul propriu zis si plantele care erau in gradinile castelului (in castel este si plantatia de cactusi).

Dragoș_MD [31.12.09 16:18:07] »

Din pacate, informatia ta este gresita: gradina botanica se intinde pe TOT TERITORIUL castelului! Dovada: fiecare planta, arbore si/sau arbust sunt etichetati si prezentati prin cateva cuvinte publicului.

[http: //gradinata. hit. bg/photos/collection. html]

Iata ce spun chiar ei: "Университетската Ботаническа градина – Балчик е създадена през 1955 година на територията на парка в бившата лятна резиденция на румънската кралица Мария. " Adica: "Gradina botanica universitara - Balcic a fost fondata in anul 1955 pe teritoriul parcului fostei resedinte de vara al Reginei romane Maria. "

PS: colectia lor de cactusi este a doua ca marime in lume, dupa cea din Monaco! eu chiar cred ca merita vazuta...

Dragoș_MD, Mate
Alte impresii din această RUBRICĂCastelul Reginei Maria de România: