Bivouac La Belle Etoile Hotel [Erg Chebi] (unitate neclasificată)

29.01.2015
Avatar Titi Dinca
înscris/ă în 20.11.14
NOV-2014
TIP: TEAM-BUILDING

Marocul nopților în Sahara

Ilustrație muzicală - fond sonor/video consultare impresii:
Urmare de aici

Preluare de pe blogul personal

Noaptea este rânduita pentru taine învățate la gura sobei.

Am ales între cele 4 stele ale hotelului aflat la 50 km depărtare de dunele Sarahei marocane și nenumaratele străluciri de pe cerul deșertului aflat dincolo de Erfoud.

Experiența berbera în sensul autentic este întrucâtva drob de noapte între porțile ridicate din vânt, ariditate și nisip.

Calitatea serviciilor este la cote remarcabile dacă avem în vedere ambianța austeră a unui bivuac iar opțiunile de tip expediționar sunt aproape personalizate.

Gastronomia este simplă dar în același timp sofisticată pentru că trebuie inventate din puține cărnuri și vegetale aflate la îndemană o sumă de specialități care în cele din urmă devin supe delicioase, cous-cous cu măsline și ulei de argan, tajine cu carne de berbec și bineînțeles nelipsitele dulciuri aromate

Oamenii din deșert au ospitalitatea în sânge iar proverbul conform căruia în cortul unui beduin poți rămâne 3 zile și 3 nopți fără să spui nimic pare decupat din realitate deși la bivuacul STEAUA FRUMOASĂ de la dunele El Chebbi din apropiere de Merzouga activitatea se desfășoară în cadrul unei întreprinderi turistice organizate după reguli bine puse la punct.

Impresii încărcate de Titi Dinca in 29.01.2015 08:54:07

Validat / Publicat: 29.01.15 14:39:13

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în MAROC.

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (Titi Dinca); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE? [doar simbolic; articolul NU are PMA std]

DA [1 PMA]  -  NU [-1 PMA]

PUNCTAJ CRT:: 0 PMA (std) nota1  &  3 PMA (din 3 voturi) nota2
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

[29.01.15 08:54:55]

link video pentru Marocul noptilor in Sahara

[29.01.15 10:07:33]

@Titi Dinca - Acest review ar fi mai potrivit la o rubrica de cazare.

Ne poti spune care este numele in engleza al acestui bivouac si pagina lui de internet, daca o stii?

Multumim.

[29.01.15 13:08:31]

@webmasterX -

coplexul are adresa de mai jos

xaluca.com/en/hotel/dades

Amplasamentul bivuac mai jos... se numeste Belle Etoile (Steaua frumoasa... desi cred ca semantic vor sa spuna Frumusete sub stele)

xaluca.com/en/hotel/bivouacs

[29.01.15 14:36:12]

@Titi Dinca - Multumim pentru raspuns.

Mutat în rubrica "Bivouac La Belle Etoile Hotel [Erg Chebi], [ALTE ZONE]" (nou-creată pe sait)

Ne-ai putea spune si o nota pentru cazare, te rog?

[29.01.15 14:38:17]

Ilustrația muzicală sau video-muzicală indicată a fost atașată articolului (vezi sus, imediat sub titlu)

Conform regulamentului (1.A.13),

începând cu al treilea articol republicat de pe blogul personal pe AFA - în aceeaşi săptămână - se retrage PMA standard (votul saitului).

[29.01.15 16:33:12]

@webmasterX -

merzougabivouac.com/en

e pe aproape... daca mariti harta si mai mult o sa va apara bivouac blle etoile

... am fost team building... nu am idee pretul de cazare

[29.01.15 19:18:38]

@Titi Dinca -

in desert nu prea putem vorbi de strazi... se merge pe unde se poate in zona ergului Chebii

[29.01.15 20:57:36]

@Titi Dinca -

am fost team building... nu am idee pretul de cazare

Ma refeream la o nota pentru cazare, nu la pret. Articolul fiind initial incarcat la o "rubrica de calatorie", programul blocheaza nota pentru cazare.

Cum ai nota cazarea pe o scara de la 1 la 10? :)

Coordonatele GPS le-am luat de pe pagina oficiala. Am mai marit harta, dar desi imi apare Bivouac le Ciel Bleu, Bivouac Belle Etoile nu-mi apare.

rog aruncă o privire peste următorul link amfostacolo.ro/src_google ... p.php?hid=17968.

• - localizează unitatea de cazare în cauză pe acea hartă (mărește sau micșorează zoom-ul pentru o vizualizare cât mai confortabilă)
  • - fă click pe locul unde e amplasată
    • - dacă click simplu nu funcţionează: fă click-dreapta pe acel loc, apoi alege, din meniul ce va apărea, "Ce se află aici" ("What s here?")
  • »» coordonatele GPS vor apărea într-o mică fereastră sus-dreapta;
  • copiază coordonatele și scrie-ni-le te rog aici
  • ---

Puteți evalua ecoul:   APRECIEZ -- DEZAPROB
    [29.01.15 21:12:00]

@webmasterX - click aici

31°12'47.9"N 4°01'17.3"W

e la coordonatele de mai sus... asta e pareera mea vazut de sus... problema e ca nu am fost inspirat sa imi setez gps on la filmare pe parat asa ca poate fi confuz...

Puteți evalua ecoul:   APRECIEZ -- DEZAPROB
    [29.01.15 21:18:34]

@Titi Dinca - cum fac sa ajung din nou la editare sa dau o nota la cazare?

in alta ordine de idei e cale lunga de la Meknes la Rissani... poate nu ar fi rau sa fie sectiunea doar alte zone ale Marocului... Meknes e legat de Fes si de Ifrane mai degraba decat de zona dunelor care este cu Arfoud, Rissani

[30.01.15 09:18:34]

@Titi Dinca - Dupa validarea articolului, nu se mai poate ajunge la editare. Te rog spune-ne nota printr-un ecou si o vom adauga noi. :)

Din cate ne dam seama bivouacul se afla in Provincia Errachidia (en.wikipedia.org/wiki/Err ... chidia_Province) care apartine de Regiunea Meknès-Tafilalet (en.wikipedia.org/wiki/Mek ... 3%A8s-Tafilalet).

Cand se vor aduna mai multe articole vom face o noua sectiune.

Multumim pentru sesizare.