ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.01.2015
ÎNSCRIS: 25.09.14
AUG-2014
2 AD. + 1 COPII -- v: 5 ani

Venit, văzut, plăcut… poate revenit!

Unul dintre locurile de popas al traseului de 1.600 km al lui @arru si a insotitorilor ei prin Romania a fost hotelul Sun Garden din Turda. “Din” e cam mult spus. Este situat aproape fix la limita hotarului ce desparte micuţul dar cochetul oraş de… câmp. Gonind pe E60, intri în Turda, dai de două benzinării pe stânga şi una pe dreapta, apeşi cu putere pedala acceleraţiei şi … frâââânăăăăăăăăă! “Ăsta era, nu? ”- se aude prin telefon. “Îhî”, îi răspund în timp ce maşina se înscria într-un marşarier de zile mari pe un drum european. Locatia noastră se află pe partea dreaptă a drumului, în cazul în care vii de la Cluj. Daca ieşi din Turda şi mergi către Cluj... e pe stânga :P Ca reper, vizavi de reprezentanţa Dacia-Renault din Turda. N-ai cum să-l ratezi! Arhitectura un pic deosebită faţă de specificul local şi coloritul îţi va atrage privirea, vrând-nevrând. Poate asta ne-a făcut şi pe noi să punem frână! Steaguri arborate pe frontispiciu, faţada cu termopane+ balcoanele existente doar la etajul 3 – ultimul din stabiliment!

Intrăm în parcare (măricică, de jur-împrejurul hotelului), dăm jos familioanele şi… intrăm!!! “Măh pitikule, constructorul a avut ceva fetiş cu oglinzi” îmi aud consoarta. Şi o şi văd! În vreo patru exemplare! Şi încă nu băusem nimik! Ajungem în hol, ochim recepţia, recepţionera ne ocheşte pe noi! Eram şi greu de reperat!!! 6 adulţi obosiţi şi 2 puradele într-o formă de zile mari, mai ales după ce văzuseră atâtea oglinzi! Ni se oferă 3 camere de 4* în locul celor de 3* (rezervate de prin luna februarie) fără a ni se cere măcar un leuţ în plus! Buuuuun hotel! Două dintre camere erau situate la etajul 1 (în sfârşit!!!), cea de-a treia în schimb la etajul trei, ULTIMUL!!! Ăsta a fost blestemul cărătorilor de bagaje în întreaga călătorie! Cum să-l lăsăm pe amicul nostru să-şi ducă bagajele singur? Aşa că facem câteva drumuri bune – pe scări, căci liftul lipsea cu desăvârşire din peisaj. Odată ce am terminat operaţiunea “golit maşinile”, ne tragem sufletul plus altceva :), după preferinţă (afară, în faţa hotelului, că nu prea e voie înăuntru), si începem a verifica locaţia. Fiecare la el!

Camera? Ca mai toate pe unde am fost! Cu uşă şi clanţă (chiar două, găseşti una înăuntru şi una afară)! Ca şi suprafaţă – mărişoară, cu nişte ferestre imense având draperii pe măsură, închise la culoare şi groase ce nu lăsau lumina să treacă... Plus: şifonier, dulap cu sertare, minibar (cu nişte lipsuri mari în el faţă de ce scria că ar trebui să conţină), TV flat, măsuţă, 2 veioze (parcă doar una funcţiona), două fotolii cu suport pentru picioare, a doua măsuţă (rotundă), pahare, aer condiţionat. Şi una bucată de pat mare… de fapt era mareeee, cu lenjeria impecabilă şi pernele moi!

Mocheta nu le-a încântat la fel de mult pe fete vazand pete şi arsuri, fiind si un pic roasă pe alocuri.Asta e! In fond îţi aduci aminte că te afli într-un hotel de tranzit sau, de fapt, unul FOARTE tranzitat!

Baia arăta bine la prima vedere sau la prima urgenţă! WC curat, chiuveta, uscătorul de păr si prosoapele imaculate atarnate in spatele usii mai-mai te faceau sa te gandesti ca esti intr-un hotel de 4*. Si sa nu uitam suprafata generoasa a baii!! De 4* indeed. Dar... cabina de duş cam înghesuită, avand una dintre uşiţe era cam şubredă săraca! (aia din stânga cum te uiţi tu la ea dom’ instalator), fara locuri pentru şampon sau săpun...

Curatenia, in general OK. Daca vrei sa fii carcotasa (prietenii stiu!) cauti si gasesti macar cateva zone acoperite de praf. “Uite, aici n-a aspirat deloc vara asta!” “Las-o, mah ca poate e platita la metrul patrat si nu i-au dat toti banii!” – am incercat sa-mi imbunez consoarta. “Asta nu e hotel de 4*!” Satul sa apar managementul hotelului, las fetele in camera si ma duc sa explorez imprejurimile.

În timp ce coboram mă gândeam că e mai bine că nu avem balcon, precum prietenii noştri cazaţi la ultimul etaj. Că cine ştie ce-i mai căşuna Arrubianei. Ba că îi ia din lungimea camerei, ba că nu i se pare normal să fie unul comun pe tot etajul etc. Împăcat cu gândul că stau doar trei nopţi aici, mă opresc la recepţie aducându-mi aminte de faptul că minibarul din camera are oareşce lipsuri. Domnişoara (draguta, ca şi toţi ceilalţi întâlniţi p’acolo) ne anunţă că are lista updatată şi că nu trebuie să ne facem griji! Nu mi-am făcut! A doua oprire: la bar! Pentru o bere! Rece! A treia oprire: toaleta din holul hotelului! E vizavi de recepţie, mascată de un paravan cu tot soiul de desene pe care le-am văzut în goană. La dus! 3.14-3.14... Curat, iesit, plecat! Nu le-am admirat la intors! Desenele! Ca am uitat! A patra oprire: tot la bar, tot pentru o bere la fel de rece!

De aici observ că restaurantul e destul de încăpător, se află în prelungirea zonei de relax (nişte fotolii, un calculator şi o măsuţă pentru iubitorii de net). Din holul recepţiei se poate ieşi pe o terasă mică avand câteva măsuţe cu umbreluţe ce te aşteaptă să-ţi savurezi băuturile. În capătul opus se află, de asemenea o a doua terasă (asta e acoperită) cu 3-4 mese. Plus că cele trei fotolii din piele si canapeaua dispuse in jurul măsuţelor de cafea le-am rechiziţionat din prima seară! De acolo puteai privi în tihnă la imensitatea de TV flat (e drept că prindea doar câteva programe), să-ţi verifici mailul, să citeşti review-urile colegilor, că doar deh, free wifi scrie că ai, free primeşti! În tot hotelul! Adică mai şi pică, măh cârcotaşilor!

Odată reunită gaşca, ne despărţim iar! Unii rămân să savureze băuturile barului, unii încep a-şi comanda de mâncare, iar alţii să mai vadă ce e prin jur. Speram să fiu printre primii dar: “hai şi în spate! Am auzit că au teren de tenis! ” Vrând-nevrând (încă mai aveam imaginea cu @arru X4 din holul hotelului :)) am ascultat-o! Şi am văzut minunăţia de teren! Am decretat că e mai bine să nu-l folosim! Mocheta prezenta niste circumvoluţiuni cam ciudate pentru gustul nostru. Şi nici pe cel de fotbal! - din cauză că n-aveam chef! Lângă hotel... larmă, chirăiete, maşini parcate care pe unde apucă, flori, lumânări! “Am pus-o! E nuntă! Dacă la noapte nu dorm din cauza lor, îi mănânc! ” aud susurând o voce cunoscută. Nu i-a mâncat pentru că nunta s-a terminat pe la 00.00. Cică aşa e p’acolo! Au scăpat!

Şi că tot vorbim despre asta, din prima zi am întrebat unde putem mânca o mâncare bună şi proaspătă (condiţie pentru copiii care ne însoţeau) iar domnişoara care ne întâmpinase la recepţie pusese chezăşie pe produsele restaurantului propriu: “E cea mai bună mâncare din Turda. Şi nu că mă laud, dar mama e bucătăreasă aici :) ” Domnişoara avea dreptate. Restaurant curat, mâncare bună şi deloc scumpă. Personalul draguţ, cam puţintel pentru câţi turişti se aflau acolo, dar se mişcau (surprinzător pentru zona în care ne aflam) destul de repede. Raspund prompt la solicitările speciale pentru piticele noastre neastâmpărate şi soţiile uneori morocănoase!

Micul dejun era inclus. Nu plecai niciodată nemâncat. Sărăcăcios poate pentru un hotel cu pretenţii de 4*. Pentru 3* era mult mai ok. De la cafea şi lapte la sucuri de portocale şi piersici, ceai, cereale, omletă, ouă ochiuri, gem, unt, salam, şuncă, brânză, salate etc.

Prânzul nu l-am servit la hotel, ocupaţi fiind cu vizitarea obiectivelor din zonă: salina, cheile, mormântul lui Mihai sau castrul roman. În schimb, seara mâncam paste, fripturi cu tot soiul de garnituri, şniţele, tocăniţe, salate, mămăliguţă cu brânză şi smântână. La desert papanaşi, clătite sau îngheţată! Plus vin, bere, vodkă, sucuri, café-latte etc. Totul ok! Preţ aproximativ: maximum 100 lei pentru o familie.

Cu un singur lucru nu te pot ajuta cei de la restaurant-bar: nu au ţigări! Pentru viciu, traversezi mătăluţă (în fugă şi cu atenţie pentru că nu am văzut nicio trecere de pietoni prin apropiere) E60, treci de fetiţele care se gândesc că tocmai şi-au găsit clienţi şi dai de benzinării. Îţi iei ce ai nevoie şi parcurgi drumul invers!

IMPORTANT! Nu au loc de joacă pentru copii! Noroc cu oglinzile în care se strâmbau sau fotoliile şi canapelele din piele care meritau a fi escaladate! Pe viitor, managementu’ ala poate se va gândi şi la cei mai mici vizitatori ai hotelului! Ale noastre fete au avut noroc că ploaia nu ne-a stricat programul şi n-am fost nevoiţi să zacem în hotel.

Per total, cu bune şi rele, un hotel curat (tanti aia a şi aspirat într-un final), uşor de reperat pe hartă, restaurant ok, personal tânăr şi amabil. Păcat că nu e situat un pic mai aproape de centru. În cazul în care Turda va mai fi pe traseul nostru, sigur ne vom opri. Mai ales dacă fac şi loc de joacă! Să nu mai comenteze @arru că nu e la 4*!

Trimis de DaRKruCS in 27.01.15 05:12:58
Validat / Publicat: 27.01.15 06:10:08

VIZUALIZĂRI: 1914 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (DaRKruCS); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[27.01.15 07:54:14]

@DaRKruCS - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

traian.leuca † CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[27.01.15 12:01:28]

Un vot pentru superbonus!

DaRKruCSAUTOR REVIEW
[27.01.15 13:12:10]

@webmaster26 - cam pe akolo… poate un pic in marsarier spre cluj

@traian.leuca - multumesc mult!!!

• Alte impresii din această RUBRICĂSun Garden Hotel: