ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.12.2009
ÎNSCRIS: 24.07.08
JUN-2008

Croaziera la Navagio

Evanthia Reboutsika - ''Megali Ellines''

Kalimera! Va invit sa veniti cu mine, metaforic vorbind, intr-un adevarat colt de rai!

Se numeste atat de frumos ~Navagio~ si se afla bine ascuns intr-un minunat golf cu apa ireal de albastra, cum doar la Marea Ionica veti intalni! E Grecia, ati ghicit! si e Zakynthos! O insula fermecatoare de unde nu am vrut sa mai intorc acasa, anul trecut, atat eu cat si sotul meu, care credeam ca un pic mai mult cu capul pe umeri! Mai intai am fost intr-un sejur in mai-iunie, pe care l-am prelungit de 2 ori, ca nu ne mai saturam... apoi, in septembrie, tot in 2008! In total, cu cazarile de tranzit, fix36 de zile!

Acum despre Navagio!

Deci- este o plaja Superba, chiar ireala pot spune, pe care am vazut-o de 2 ori, Sau de 4 ori daca ma gandesc bine, deoarece se poate vedea pe mare sau de sus, de pe o stanca de vreo 300 de metri inaltime, dintr-un balconas special amenajat pentru turisti. Sa nu ma intrebati, va rog, unde este mai frumoasa, pentru ca nu ma pot hotara! Am sa va descriu mai jos cum se ajnge la ea si de ce e ea atat de speciala, ca sa ma credeti!

Prima data am fost cu o croaziera in jurul insulei, cu vasul ''Delphin''din portul Zante! E varianta pe care v-o recomand si cea mai buna. Pretul a fost mic, sub 20 de euro, daca-mi amintesc bine. Dar nu pretul face totul, normal! Croaziera dureaza toata ziua, de la 9 dimineata pana la 6 seara si face inconjurul insulei, cu mai multe opriri, pentru baie si plaja, dintre care cea mai lunga de o ora in golful Navagio! Toata excursia in sine e frumoasa, dar azi subiectul e Navagio!

Acest golf e bine ascuns dupa o multime de stanci albe, cam la nord -vestul insulei! Este cea mai fotografiata plaja din Grecia si cea mai spectaculoasa, in opinia mea! Nu degeaba a fost inclusa in Tot 10, top alcatuit pe internet! Inainte se numea Agios Georgios, iar acum Navagio sau Shipwreck, dupa o legenda care spune ca in anul 1983, in timpul unei furtuni o ambarcatiune care transporta tigari de contrabanda ar fi naufragiat, fiind impinsa in acest golf unde a ramas acolo si in ziua de azi! Cu timpul apele marii au impins nisipul spre tarm si astfel nava a fost ingropata in nisip pana la jumatate, unde troneaza si astazi, dar ruginita! Dar ceva lipseste din aceasta legenda, pentru a fi pe deplin credibila si anume faptul ca nu e explicabil cum de a putut sa scape echipajul de la bordul navei, deoarece nu se putea escalada versantii uriasi ce strajuiesc minunatul golf. Altii spun ca ministerul turismului grec ar fi adus epava acolo cu scopul de a crea o plaja cat mai spectaculoasa! si-au reusit... pentru ca zilnic sosesc acolo o multime de vapoare si barcute, cand e vremea buna, deoarece exista si riscul, daca marea nu e linistita sa nu poti intra in golf, sau mai rau... sa ramai acolo peste noapte, fara sa vrei!

Dar cand totusi ai reusit sa ajungi acolo, si ai coborat din vapor, chiar ai senzatia ca esti cel mai fericit om de pe pamant! Asta am simtit eu! E o plaja alba cu foarte putin nisip fin, mai mult cu pietricele albe, atat de fine, ca boabele de orez si chiar mai mari! Iar epava e chiar in mijloc, toata ruginita, chiar e o imagine de vis. In jur marea, atat de limpede si de albastra, de se vad pestisorii in ea si foarte sarata. Stancile care inconjoara golful sunt din limestone, spunea ghidul, care ar fi explicatia de ce are acea culoare de un albastru ireal pe care o capata apa la Navagio!

Ar mai fi a doua varianta de ajuns acolo, fara croaziera. Cu salupa sau barca din Porto Vromi, care e si mai rapid in doar 15 min, costa cam tot atat, dar exista un risc pe care cu croaziera nu ti-l asumi, adica daca mergi cu salupa, marinarul nu are cum sa ancoreze salupa pana la mal, ca sa poti cobora lejer, cum e la vapor, iti da doar vesta de salvare si... fiecare pe cont propriu. Deci nu are scara ca la vapor, iar marea este foarte adanca la mal. Si multi nu au putut cobora, au ramas sus o ora, deoarece nu stiau sa innoate sau li s-ar fi udat bunurile personale prin apa la coborare. Eu am facut ambele variante si pe cea de-a treia, adica Navagio vazut de pe stanca de sus. Acolo e bine sa veniti la amiaza, pentru a admira si poza, deoarece cam la ora aceea vin si vapoarele si arata mai bine, cand nu e pustiu, parerea mea!

Cine a fost in Zakhynthos si nu a vazut Navagio, a fost degeaba!

Dar, mai bine las pozele sa ''vorbeasca''!

Trimis de georgiana in 28.12.09 23:36:03
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: daa

VIZUALIZĂRI: 8003 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P02 Intrarea in golf

Cristian_h* CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [02.01.10 02:34:24] »

pastrez si acum un pumn de nisip alb intr-un vas de ceramica albastru precum apa din acest golf , si de cate ori il privesc mi-amintesc momentele petrecute in acest loc unic , special , deosebit !

webmasterXY* [02.01.10 10:58:38] »

Atasat coloana sonora selectata de Cristian pentru aceste randuri.

bnicolof [02.02.10 23:23:42] »

Georgiana, scrii superb! Planuiam un sejur la Zakynthos. Datorita tie (si iti multumesc!), m-am decis sa aleg locatia.

Sanziana [02.02.10 23:28:47] »

sunt superbe fotografiile. E de inteles de ce v-ati indragostit de locul asta

georgiana [03.02.10 11:23:40] »

bnicolof,

Mutumesc pentru cuvintele frumoase! Poate ma vrei de ghid... glumeam, desigur!

sanziana m,

Da, ne-am indragostit amandoi de Zakynthos, pentru ca prima data eu am vrut sa prelungesc sejurul 3 zile, iar dupa aceea, sotul a mai dorit 2!

Si tot asa...

laurentiucapac [12.02.10 08:49:10] »

La anul am hotarat daca ne tine al de sus sanatosi sa imi duc fetele in Zante.

Gerogiana, "stii pe cineva care se pricepe in ale Zakintosului?"

La cate ai scris depsre insula nu cred ca te mai intreb nimic.

presario [27.04.10 17:54:50] »

"stii pe cineva care se pricepe in ale Zakintosului?" banuiesc ca este intrebare retorica.

ca georgiana este specialista Zakinthosului.

+ SB mic

georgiana [27.04.10 22:26:30] »

@presario,

Eu, da, stiu pe cineva, pe cel de la care le-am invatat si eu pe toate, pe ghidul timisorean, fericitul... care sta acolo, din mai pana in septembrie... exilat in ''paradis''!!!

Iti multumesc frumos ca ai avut rabdarea sa imi citesti... ''zakyntariile''!

webmaster22 [20.06.14 18:24:57] »

Mutat în rubrica "Excursii optionale in Zakynthos" (nou-creată pe sait)

Cristian_h*, georgiana, laurentiucapac, presario, Sanziana
Alte impresii din această RUBRICĂPlaja Navagio (Shipwreck) - un colț de paradis terestru: