ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.12.2009
DIN: Sannicolau Mare
ÎNSCRIS: 24.07.08
SEP-2008

Dafni Beach

E una dintre plajele mele preferate in insula Zakhynthos, din Grecia!

In primul rand imi place pentru ca e salbatica, iar vegetatia coboara uneori, pana la malul marii. Se poate ajunge din capitala insulei in doar 30 de minute, dar nu sunt decat 18 km, dar... ultimii 3 km de la soseaua care duce spre Vassilikos se parcurg mai greu, deoarece drumul e un pic mai rau, dar nu imposibil! De aici, cred ca si provine farmecul plajei, prin faptul ca nu se incumeta, chiar oricine sa ajunga aici, dar care a fost o data, cu siguranta ii va fi dor! Cand faceti dreapta de la soseaua principala, veti urma tot timpul soseaua care e paralela cu marea, pana veti ajunge la o parcare gratuita, unde va lasati in siguarnta masina.

Drumul pana aici cu toate ca e greu, e tare frumos, e chiar prin paduri de pin si maslini. Cand ati ajuns, jos, veti intelege ca a meritat! O plaja frumoasa si curata, cu cel mai fin nisip din insula, va asteapta sa va bucurati de ea! Nu degeaba aici este declarat Parkul National Marin pentru ocrotirea broscutelor testoase Carretta -Carretta, care este de fapt si simbolul insulei!

Acestea vin in iunie-iulie tocmai din Senegal sa-si depuna ouale aici, in locul de origine, noaptea la lumina lunii, in cuiburi care sunt semnalizate cu niste suporturi speciale din lemn, deoarece aici este nisipul foarte fin. Si tot la lumina lunii vor iesi si puii de broasca testoasa si vor face primii pasi spre mare, dar nu inainte de a fi monitorizati de cei care lucreaza la ocrotirea lor! Din aceasta cauza e interzisa plimbarea pe malul marii pe plaja, iar in zona unde sunt cuiburi nu se sta la plaja decat in apropierea marii. Sunt interzise sporturile nautice aici. E o specie rara de broaste, multe ajungand la marimea unei roti de caruta. Am avut norocul sa vad 2pe mare in croaziera.

Plaja Dafni e o plaja retrasa, lunga si larga! De pe mal poti vedea in dreapta Golful Laganas, iar in fata insula Peluzo. o multime de pini si palmieri ascund hamacuri, sezlonguri sau mesele de la taverne. Chelnerul nici nu stiu cum reuseste sa te vada cand asteptila masa. E o distanta foarte mare intre mese, lucru care iti da o anumita intimitate, care in alt loc nu o prea gasesti. Mesele sunt pur si simplu ascunse printre pomi si yuka de marimi uimitoare! Aici, totul e in natura. Mi-a placut foarte mult taverna Porto Mello! Un cuptor de paine era in spatele tavernei, iar bucatarul scotea painea aburinda, amintindu-mi de vremea bunicii. Aveau preturi rezonabile si meniul foarte incarcat, pentru toate gusturile si toate popoarele. In general erau multi sarbi, croati, polonezi si englezi. Aveau si-un wc in spate de tot, exact ca pe vremea bunicii. Totul era ca la tara siiiii... ce frumos mai era!

Dupa taverne, incepe muntele. Apa era calda, curata si nu foarte adanca la mal, puteti merge si cu copii. Poti face plaja, poti face snorkeling, poti innota in voie pana-n kalamaky. Poti trage chiar un somn de amiaza intr-un hamac la umbra unui pin! Sau poti savura in liniste o cafe -frape, la o masa, unde nu te vede nimeni. E multa liniste. Aici, totul e posibil.

Fiindca e... Grecia!

Trimis de georgiana in 28.12.09 23:04:24

VIZUALIZĂRI: 8709 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Dafni Beach

Diaura* [28.12.09 23:21:54] »

Imi place povestea cu broscutele. Dar mai mult imi place cea cu amintirile de pe vremea bunicii. Sper sa nu se piarda traditiile de la noi, incat sa cautam astfel de amintiri doar pe la Greci (sau pe la altii).

Cristian_h* CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [02.01.10 02:41:15] »

comentariile sunt de prisos !

webmasterXY* [02.01.10 11:02:06] »

Adjudecat! Comentariile sunt de prisos, doar play!

david [24.03.10 23:04:17] »

Dafni Beach se asemana foarte mult cu plaja Psalidi din Insula Kos. Nu este departe Timisoara -Zakhynthos masina?

georgiana [24.03.10 23:52:49] »

@David,

Da, e departe 1430 km de la noi pana acolo.

Dar, mai conteaza cand iti place ceva cu adevarat? /?? Intotdeauna am luat o cazare de tranzit la Paralia Katerini sau la Olimpic Beach, ca sa fim cat de cat la mijlocul drumului.

David, este superba insula, are un farmec aparte. nu stiu exact in ce consta (si nici nu cred ca-as vrea sa stiu! ), cui am recomandat-o si a fost acolo, toti au venit foarte incantati si au repetat inca o data destinatia!

Dar acolo e neaparat nevoie de 2 saptamani, pentru ca sunt foarte multe lucruri de vazut.

In 2008 eu am stat mai mult de o luna, in 2 ture si m-as mai intoarce!

Muffin2009 [13.08.12 13:29:06] »

Spune-mi te rog, deoarece din fotografiile tale nu imi dau seama, in ce consta drumul acesta greu? Te referi la faptul ca este abrupt sau sunt gropi?

Masina noastra este o masina sport, deci foarte joasa de aceea intreb ca nu as vrea sa atingem masina.

Nu exista vreo posibilitate sa lasi masina acolo si sa faci aia 3 km pe jos?

georgiana [13.08.12 17:49:48] »

Drumul nu este la fel de drept, ca cel pe care ajungi din Zante, asta vroaim sa zic. Mai avea anumite denivelari, dar nu-ti imagina ca dai in gropi!

S-ar putea ca in decurs de 4 ani, de cand am fost eu acolo, lucrurile sa stea altfel. Oricum, te sfatuiesc sa incerci sa ajungi cu masina si nicidecum sa mergi in insula fara sa simti atmosfera de la Dafni!

Muffin2009 [13.08.12 18:02:33] »

@georgiana: Daca nu sunt denivelari foarte mari atunci e OK.

O sa stam 2 saptamani pe insula si vrem sa mergem pe toate plajele.

Nu as vrea sa ratez nici una!

Merci de raspuns!

georgiana [13.08.12 18:24:02] »

Drumul este in mare parte exact ca in poza nr 2.

Vacata frumoasa in acesta in aceasta insula (a carei frumusete pe mine m-a vrajit definitiv si irevocabil) va doresc.

Muffin2009 [13.08.12 18:42:58] »

@georgiana: Atunci e OK.

Pe mine ma obsedeaza inaginea cu Navagio vazuta de sus Din iarna ma tot uit la ea! Abia astept sa ajung sa o vad!

Vacante frumoase si tie!

georgiana [13.08.12 20:56:48] »

E firesc sa te obsedeze, e o plaja deosebit de frumoasa, e celebra... sincer n-as sti sa-ti spun care imagine mi-a placut mai mult. Navagio vazuta de pe mare sau din balconasul de sus... stiu doar ca am venit vrajita de acolo, dupa o vacanta de 15 zile, apoi, peste 2 luni m-am intors din nou si am mai stat iarasi 14 zile.

Muffin2009 [13.08.12 21:41:29] »

@georgiana: Am citit reviewul tau dspre plajele din Zakynthos, il am la favorite

Vacante frumoase in continuare!

webmaster [09.09.12 17:21:54] »

Mutat la rubrica "Plajele Zakinthosului" (nou-creata pe site)

webmasterX [30.11.17 13:10:29] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica «Descoperă zona Vasiliki» (nou-creată, între timp, pe sait)

[Rubrica inițială: Plaje în Zakynthos]

Cristian_h*, david, Diaura*, georgiana, Muffin2009