ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.01.2015
DIN: BUCURESTI
ÎNSCRIS: 11.01.15
JUN-2013

Concediu reusit

Am ales sa-mi petrec concediul de odihna in Benidorm deoarece este un oras cu arhitectura futurista (foarte multe cladiri cu peste 20 nivele), sunt foarte multe parcuri de distractii in apropiere, iar seara este foarte 'agitata' mai ales in zona plajei levante si orasul vechi. Cei care vor mai multa liniste pot opta pt cazare in zona poniente. Dar despre plaje, promenade, hoteluri, parcuri, imaginile de pe google sau google earth vorbesc de la sine.

Eu incerc cum sa va spun cum mi-am organizat acest concediu poate va ajut cu informatii utile. Perioada concediului a fost 26.07 – 5.08 si am fost pe cont propriu.

Am inceput cu rezervarea si achitarea biletelor de avion (singurul lucru care il platesc in avans) la sfarsilul lunii martie. In acea perioada ieseam mai convenabil ca prêt si orar pentru zborul pana in Alicante si apoi aprox 50 km cu autocarul, decat pana in Valencia si aprox 140 km cu autocarul.

Apoi timp de o luna am studiat ofertele de pe booking.com (cu plata in momentul sosirii) si am ales hotelul Servigroup Venus (la sala de mese lucreaza Adriana o romanca foarte amabila) cu pensiune completa unde pentru o camera twin si una single (pentru copilul de 17 ani) pentru 10 nopti am achitat 1630 euro.

Ne-am cazat in jurul orei 17, si dupa ce am servit cina, fiind o persoana activa am mers de-a lungul plajei Levante cam 2 km prin apa. Mentionez ca nu sunt o persoana care ca stau (adorm) pe sezlong cu orele, la plaja am stat intr-o dupa amiaza cam 2 ore iar la piscina hotelului de 2 ori dimineata intre micul dejun si dejun.

A doua zi dimineata ne-am luat bilete in diverse parcuri si anume; bilet pentru 2 zile (este mai convenabil la prêt) Terra Mitica combinat cu Aqualandia, alt bilet de 2 zile Aqualandia combinat cu Mundomar, si o excursie de o zi in parc safari Aitana si castel Guadalest. Intr-o zi ne-am plimbat cu busul turistic pe timp de zi pe ambele trasee (unul prin orasul Benidorm si altul pana in localitatea Altea, iar pe timp de seara din nou prin Benidorm (torre neguri gane isi schimba culoarea).

Intr-o dupa amiaza am urcat pe terasa celui mai inalt hotel din Europa (Gran Hotel Bali) iar in restul zilelor am colindat magazinele si terasele din orasul vechi. A fost un concediu foarte active si o sa revin cu siguranta in Benidorm pentru parcurile Terra Mitica, Aqualandia si Aqua Natura (pe care nu l-am vizitat).

Va stau la dispozitie si cu alte amanunte despre parcurile de distractie daca va intereseaza.

Trimis de voxtesa in 24.01.15 16:59:42
Validat / Publicat: 24.01.15 21:48:46
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA.

VIZUALIZĂRI: 7901 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (voxtesa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P15 GUADALEST

[24.01.15 21:48:00]

Bun review de debut

@voxtesa: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

[09.06.16 14:24:42]

@voxtesa - Vreau sa petrec concediul de odihna in Benidorm. M-au ajutat foarte mult comentariile voastre. Nu sunt însă lamurit unde să-mi caut hotelul. Zona Levante e într-atât de zgomotoasă încât nu se poate dormi noaptea? Zona Poniente e prea liniştită? Vă rog, mă puteţi lămuri?

alina1104
[09.06.16 15:12:18]

Foarte interesant Benidorm-ul... Saptamana trecuta am fost in Valencia iar de pe plaja se vedeau in departare zgarie-norii de 20 de etaje din Benidorm... absolut superb... in momentul de fata imi pare rau ca nu mi-am facut timp o zi sa ajung acolo... nu m-am interesat de aceasta varianta... Cat te-a costat Safari? a fost organizat?

Calatorii placute in continuare si felicitari pentru fotografii, in special pentru cele cu animalutele din Safari

[09.06.16 19:22:16]

@voxtesa - La fel procedez si eu cu programarea concediilor, atat ca eu imi cumpar biletele de avion chiar prin noiembrie- decembrie. Nu m-am laqmurit pe deplin: pot dormi noaptea daca ma cazez la un hotael amplasat in zona Levante?

[10.06.16 07:45:46]

@voxtesa - Va rog, hotelurile din zona Levante sunt prea zgomotoase noaptea? Se poate dormi in acele hoteluri in conditii normale?

[10.06.16 17:42:02]

@câinele roşu: da, se poate dormi dupa ora 12. Majoritatea hotelurilor organizeaza in fiecare seara spectacole care se termina fix la 12.

[10.06.16 17:49:11]

@câinele roşu: levante fara ezitare, esti mai aproape de aqualandia, dupa ora 12 se lasa... foarte liniste

[10.06.16 18:23:42]

@alina1104: in safari aitana se poate merge de 2 ori pe saptamana marti si joi cu excursie organizata sau masina proprie. Noi am cumparat bilete de la centrele turistice din benidorm 50 euro / pers. Credeam ca o sa fie aglomerat autocarul, dar erau 15 pers adunate de la mai multe hoteluri intr-un autocar de 25 locuri.

Excursia cuprinde vizita in parc, o masa "bogata" la restaurantul parcului, vizita la o fabrica de dulceturi, la un muzeu de miniaturi din guadalest, castelul din guadalest.

Faza tare a fost la restaurantul parcului cand am vrut sa comandam ceva de baut unui pusti angajat acolo. Eu intrebam fata: incercam sa comandam in spaniola (nu prea stim bine) sau in engleza? la care pustiul a spus sa comandam in romaneste ca intelege, haha era din rep. moldova.

arorua
[14.08.16 18:02:37]

Spuneti-mi va rog, din aeroportul Alicante cu ce ati ajuns la hotel? Stiu ca este autobus din ora in ora, dar de unde il iau, ce numar sau denumire are, cum ati procedat (nu stiu nici spaniola nici engleza)?

Un raspuns mai detaliat imi puteti trimite pe mesaj privat

Multumesc

[14.08.16 18:16:17]

@arorua:

Pe AmFostAcolo nu acceptăm postarea în clar a informaţiilor cu caracter personal (nume, numere de telefon, adrese de mail, etc). Asemenea date se pot trimite/primi însă prin mesaje private, destinatarul primind aceste mesaje în aceeaşi căsuţă de mail în care primeşte şi înştinţările despre ecouri.

[23.08.16 21:16:31]

@voxtesa: Multumesc pentru informatii, acum sunt lamurit. Am fost in multe orase din Spania si va stau la dispozitie oricand. ! Hasta luego!

alina1104, arorua, câinele roşu, voxtesa
Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin Benidorm și împrejurimi: