ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.01.2015
DIN: Iasi
ÎNSCRIS: 13.01.15
AUG-2014

Pe urmele Vitoriei Lipan...

Am vrut să merg într-un loc liniştit, unde să mă pot relaxa, pentru că stresul de la serviciu îşi pusese cam tare amprenta asupra stării mele de sănătate.

Va rog să mă credeţi că nicăieri nu m-am odihnit mai bine ca aici!!!

... de mare excepţie!!! asta-i expresia ce defineşte pensiunea COROLA!

Bun gust, eleganţă, rafinament şi nişte oameni deosebiţi, calzi, primitori, cu mult bun simţ.

Un loc cum rar găseşti!!!

Pensiunea este situată în Tarcău, jud. Neamţ, în mijlocul pădurii, la altitudinea de 654 m, lângă apa Tarcăului, fiind înconjurată din toate părţile de înălţimi împădurite. Drumul până acolo şerpuieşte printre munţi, pe lângă Bicaz, oferind desfătări ochilor şi sufletului. De la drumul naţional Piatra Neamţ – Bicaz am mers vreo 19 km … la un moment dat chiar am crezut că ne-am rătăcit…

Si dintr-o dată … iat-o!

O construcţie nouă, realizată la standarde europene, cu un resort de cca. 10.000 mp ce se termină sub poala pădurii. Nu are mai mult de 8 camere, dar toate sunt dotate modern şi cu bun gust.

Rafinamentul şi îndemânarea proprietarei pensiunii nu trec neobservate oriunde ţi-ai întoarce privirea. În orice cameră ai sta priveliştea e senzaţională, doar un geam te desparte de cerul înstelat.

În timp ce aerul proaspăt de munte îţi invadează plămânii, mirosul de cetină te răsfaţă discret, iar liniştea de pretutindeni te face să-ţi doreşti să nu mai pleci curând.

În spatele pensiunii se află un iaz unde se poate pescui, un teren de sport cu iarbă, o terasă parţial acoperită, cu o largă perspectivă spre Valea Tarcăului. Se pot face plimbări prin împrejurimi cu ATV-urile din dotare, iar în clubul pensiunii, undeva la subsol, deosebit de cochet şi frumos amenajat, se poate face o partidă de billiard, rummy sau o partidă de cărţi.

Este amplasată într-un cadru feeric, în inima munţilor Tarcăului, într-o zonă care a fost descrisă cu strălucire de Mihail Sadoveanu în “Baltagul” şi de Calistrat Hogaş în “În munţii Neamţului”.

Prin faţa pensiunii curge râul Tarcău, unde se poate pescui păstrăv.

Linişte, aer curat, departe de lumea dezlănţuită!!!

Ce poate fi mai frumos decât să stai întins în iarbă, să vezi doar cerul şi să asculţi susurul apei … !!!

Peisajul, pensiunea, curăţenia, liniştea şi zâmbetul permanent al gazdelor fac din acest loc un colţ de RAI!!

Bucatele tradiţionale pe care le-am servit aici, asortate cu vinuri albe şi seci, pot crea o atmosferă greu de uitat. Bucătăreasa este de excepţie!!! Tochitură moldovenească cu mămăliguţă şi brânză, păstrăv la cuptor …. sunt doar câteva din bunătăţurile pe care le-am savurat în puţinul timp pe care l-am petrecut aici.

Dacă măcar jumătate din pensiunile agroturistice din România ar fi administrate de oameni precum cei de la pensiunea Corola, turismul ar fi o sursă importantă de venit pentru bugetul ţării!

Avem locuri minunate.

Munţii Tarcăului sunt fantastici.

Pădurea, străbătută de drumuri forestiere nu ne-a lăsat să stăm prea mult în camera curată şi în spaţiul interior foarte bine organizat.

Odată ce ai petrecut un weekend la “căsuţa” de sub munte, e greu să nu revii cu mare drag.

Nu degeaba se spune că Vitoria Lipan a dorit să moară în acest loc …

Trimis de gettyy in 21.01.15 09:11:59
Validat / Publicat: 22.01.15 06:20:18
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BICAZ & IZVORU MUNTELUI.

VIZUALIZĂRI: 5483 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gettyy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P13 Nu-i asa ca e un colt de RAI?

[22.01.15 06:20:49]

[22.01.15 08:20:07]

@webmasterX -

Da, este ok!

Multumesc.

danamandache
[22.01.15 10:05:31]

Felicitari pentru articol!! Multa sanatate va doresc!!!

[22.01.15 10:11:18]

@danamandache -

Va multumesc!

Sa stiti ca repet experienta asta destul de des!

Escapadele astea micute totdeauna mă ajută să-mi încarc bateriile.

Iubesc muntele la nebunie iar aici în Moldova sunt foarte multe locuri unde se poate merge, care pe mine mă fascinează de fiecare dată!

Eugenia55* †
[22.01.15 10:34:21]

Fain loc!

Nu inteleg ceva : pe site zice ca tariful include accesul la bucatarie dotata cu toate cele, bun! Inseamna ca nu sunt obligata sa mananc de la ei?

Tot pe site zice ca e si restaurant numai pentru cei cazati dar, in acelasi timp, anunta si organizarea de evenimente private, pai daca ma nimeresc intr-o sambata cu nasu', finu' si "dizeuza" nu e bine! Scot baltagu'!

Rodel
[22.01.15 11:26:57]

Convingător, atât prin prezentare, cât și prin imaginile postate. Și dacă Hogaș și Sadoveanu au ales acest peisaj drept cadru pentru scrierile lor, nu mă îndoiesc de frumusețea lui.

[22.01.15 11:29:06]

@Eugenia55 - Nu, nu sunteţi obligată să mâncaţi la ei. Sigur, au bucătărie dotată cu toate cele necesare, au şi mai multe foişoare în curte dotate cu câte un grătar, masă cu scaune şi veselă.

Sau, dacă vreţi, puteţi merge să mâncaţi în mijlocul pădurii, sau pe marginea apei... nimeni nu vă spune nimic!!!

Restaurantul este într-adevăr de nota 10, merită măcar o dată să încercaţi un prânz.

Sunt nişte oameni cu foarte mult bun simţ şi nu ar închiria ei restaurantul pentru nunţi iar în pensiune să aibă turişti.

Garantez!

Sunt deosebit de discreţi, aproape că nu le-am simţit prezenţa cât am stat acolo.

P. S..... şi totuşi... dacă vreţi “să scoateţi baltagul”... să ştiţi că el mai există, la o pensiune în apropiere...

Vă stau la dispoziţie în continuare pentru orice fel de relaţii.

[22.01.15 11:37:48]

@Rodel - Da, într-adevăr, superb acolo!

Deşi sunt din Moldova, nici nu am ştiut că există aşa o frumuseţe de pensiune amplasată într-un cadru atât de feeric!

Acolo merită să mergi de câteva ori pe an şi nu ai cum să te plictiseşti.

Noi am închiriat un ATV şi am străbătut toate împrejurimile, fără să întâlnim “ţipenie”.

Nici semnal la telefon nu am avut (Orange).

Relaxare totală!

cris1982 CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[22.01.15 15:35:13]

Ce loc frumos! Imi pare rau ca locuiesc atat de departe de judetul Neamt! Sunt locatii superbe pe acolo!

[22.01.15 16:11:15]

@cris1982 - Niciodată nu-i prea departe atunci când vrei sa vezi ceva frumos!

Dacă vreţi să veniţi pe meleaguri moldave, aveţi multe de văzut nu doar acest loc într-adevăr mirific.

Si oamenii... oamenii la noi sunt calzi şi primitori!!!

Vă aştept cu braţele deschise!

liviu49
[12.01.16 19:39:49]

@gettyy - Mi-e si rusine de cate ori am trecut prin zona, fie prin Cheile Bicazului (evident numai pe jos prin chei), sau de la Piatra Neamt la Bicaz si apoi pe langa lac si habar nu am avut ca exista asemenea frumusete de loc. Acum chiar imi pare rau de necunoasterea mea si sper ca la primul drum in zona, chiar numai pentru vizita, sa pot ajunge si aici. Sincer va invidiez pentru sansa pe care ati avut-o!

[12.01.16 20:23:46]

@liviu49: Mulțumesc pentru vizită!

Nu are de ce să-ți fie rușine; pensiunea, după cum am descris şi în articol, nu este la şosea şi nici într-un loc vizibil.

Eu am aflat despre ea de la niște prieteni, întâmplător.

Chiar merită să ajungi până acolo.

Locul este DIVIN!!!

Îți doresc un an bun cu multe călătorii frumoase!

cris1982, danamandache, Eugenia55*, gettyy, liviu49, Rodel
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Corola [Tarcău, NT]: