ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.01.2015
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 21.01.15
JAN-2015

Venezuela - o țară ce ar trebui interzisă turiștilor europeni

Tocmai ce ne-am intors din excursia din Venezuela, Insula Margarita, unde ne-am petrecut Anul Nou.

Nu as dori sa spun neaparat ca a fost un esec absolut insa sejurul a fost cu siguranta departe de ceea ce ne asteptam. Dupa ce am vizitat Rep. Dominicana, Mexic, Cuba, Cabo Verde, Tailanda, Venezuela este de departe o destinatie de vis.

Prima greseala facuta a fost aceea ca nu am cumparat un pachet turistic si ca ne-am aruncat noi sa cautam zbor, hotel si transfer separat. In avion erau bineinteles doar venezueleni, nici vorba de turisti; noi eram singurii. Am zburat cu Conviasa (compania aeriana venezueleana) din Madrid - zbor de 9 ore. Zborul era pana in Caracas, de unde a trebuit sa luam un alt avion spre Porlamar (Insula Margarita) - si acesta a fost tot un zbor Conviasa. Ambele zboruri au avut intarzieri de pana la 5 ore. Am stat prin aeropoarte de ne-a venit rau si nu aveai cu cine vorbi pt ca toti angajatii dadeau din umeri. Primul inconvenient pe care il remarci la intrarea in aceasta tara este faptul ca absolut nimeni nu vorbeste engleza sau o alta limba de circulatie internationala. Daca stii spaniola bine, daca nu, nimanui nu ii pasa. Ei oricum nu inteleg nici o limba, orice ii intrebi dau din umeri si iti raspund in spaniola. Asta si la aeroport, si la hotel (inclusiv la receptie) Singurii care stiau engleza erau cei care lucrau in turism si care vindeau excursii optionale la hotel.

Insa nu asta a fost problema cea mai mare. Ce ne-a intrigat de-a dreptul a fost faptul ca la controlul bagajelor de mana din aeroportul din Caracas (control unde respectivii angajati de la "Control de Seguridad" cum ii spun ei iti scot absolut tot ce ai in genti fara motiv) ni s-au furat toti dolarii pe care ii aveam in portofel, cu exceptia unor bancnote de 1$ pe care le schimbasem pt ciubuc. Mi se paruse mie putin ciudat ca incepusera respectivii sa ne scoata tot din genti, cu toate ca nu aveam nimic la noi care sa puna probleme, cum ar fi lichide sau obiecte ascutite. Nu mi s-a mai intamplat asta niciunde si am calatorit destul de mult. Si in timp ce unul din politai incepea sa ma interogheze ""de unde vin? ce lucrez? unde mergem? cat timp? etc" chipurile ca sa imi distraga atentia, celalalt politai care era de fapt o femeie a avut grija sa se ocupe de furtul banilor. Ne-am dat seama imediat de disparitia banilor si ne-am intors la respectivii sa le cerem socoteala. Femeia incepuse sa se strambe si sa se faca ca nu mai intelege dintr-o data ce bolboroseam eu in spaniola iar barbatul f calm ma ia deoparte si imi spune in soapta ca colega lui mi-a luat banii pt ca are probleme in familie, copiii ei sunt bolnavi si are nevoie de bani. Mi-a spus sa nu fac scandal si sa ii dau pasaportul pt ca se ocupa el sa imi returneze banii in el. Ii dau pasaportul si ma trezesc ca din toata suma de 830$ care imi lipseau, imi pusese doar 330$ si imi spune ca doar atata mi-a luat. Nervoasa, bineinteles ca am inceput sa zbier prin aeroport si sa intreb unde este politia, cu cine pot vorbi. Ma aud cativa politisti de la Guardia National (care la ei am inteles ca este cea mai mare putere, reprezentant de fapt armata) care ma interogheaza timp de 3 ore, timp in care m-au tinut doar in picioare de parca noi eram infractorii. In tot acest timp ne spuneau ca se verifica camerele de supraveghere. Ei de fapt asteptau sa ne vina zborul catre Porlamar si sa plecam de acolo. Dupa vreo 3 ore de asteptare cei de la Guardia National ne-au spus ca nu se vede nimic pe camere si ca nu au ce sa faca, camerele nu bat pana acolo unde am fost noi controlati. Toti se acopereau unii pe altii si abia asteptau sa se scape de noi.

Ce era si mai frumos si am uitat sa precizez mai sus este faptul ca respectivul politai care mi-a recunoscut faptul ca colega lui a luat banii, cand a vazut ca incep sa fac scandal, tot insista sa merg si eu si sotul meu cu el intr-o camera ce o aveau ei acolo langa locul unde se facea controlul, chipurile cica sa discutam. Sunt ferm convinsa ca nu avea ganduri bune pt noi. Bineinteles ca l-am refuzat si i-am spus ca nu ma misc de acolo. Apoi m-a rugat sa ii dau pasapoartele, bineinteles ca nu am facut nici asta. Mai mult ca sigur ca nu mi le mai dadea inapoi si nu mai aveam cum sa plecam de acolo spre Porlamar.

Si iata asa am ramas noi pagubiti de 500$ inca din prima zi in care am ajuns in "minunata" Venezuela. Nu am mai vazut acesti bani nici pana azi si nici nu ii voi mai vedea. Va dati seama ca nu am mai avut chef de nimic cand am ajuns la hotel, mi se pareau toti suspecti, toti ca avand vreun interes, imi era frica sa imi las si geanta la plaja. Ma speriau pana si turistii de la hotel. Ma gandeam eu daca politia, care se presupune ca trebuie sa te apere si sa te protejeze, face asta ce sa mai zic de restul oamenlor.

Chiar venezuelenii cu care am apucat sa vorbesc ulterior la hotel erau intrigati de faptul ca am venit noi din Europa sa le vizitam tara. Spuneau ca nu e o perioada buna pt Venezuela ca si lor le este teama pt viata lor. Niste tineri ne spuneau ca dupa ora 22 nu ai ce cauta pe strazi daca nu vrei probleme. Poti fi omorat doar pt un telefon sau un aparat de fotografiat. Asa pur si simplu si nimeni nu face nimic. Mi s-a spus ca numai in Caracas in fiecare weekend sunt in jur de 70 de morti, toate cazuri nerezolvate. Politia practic nu exista. Eu cat am stat nu am vazut politie sa se plimbe pe strazi. Putea sa ti se intample orice ca nu aveai cui sa ii spui. Si asa l-am pus sa sune pe sot la Ambasada Romana sa le spunem ce ni s-a intamplat si d-na ce ne-a raspuns nu era deloc mirata de cele auzite si ne-a zis ca nu se poate face nimic.

Hotelul la care am stat este un hotel de 4* SUNSOL Isla Caribe Beach cu All Inclusive.

Hotelul a fost bun, personalul insa lasa de dorit.

Mancarea a fost buna. cu toate ca se cam repeta.

Echipa de animatie a fost foarte draguta cu noi, aveau show-uri si dimineata si dupa-masa si seara. Toti turistii erau Sud-Americani (columbieni, argentinieni, venezueleni) nici urma de europeni. Noi eram singurii si iinca cativa cehi.

Nici plaja nu este cine stie ce. Apa albastra si nisipul alb specific Caraibelor erau inexistente aici. Plaja era mai mereu inchisa din cauza valurilor. Salvamarii nu te lasau sa intri in apa nici macar pana la brau.

Cam atat am avut de spus despre aceasta destinatie in care eu una nu mai am de gand sa calc vreodata. Sunt fericita ca am ajuns cu bine acasa. Nu sfatuiesc pe nimeni sa isi aleaga aceasta tara ca destinatie de vacanta.

Trimis de rose_lorella in 21.01.15 01:43:08
Validat / Publicat: 21.01.15 05:54:48
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AMERICA de SUD.

VIZUALIZĂRI: 10412 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (rose_lorella); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[21.01.15 05:54:39]

@rose_lorella: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

[21.01.15 08:20:18]

@rose_lorella -

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[21.01.15 09:37:54]

E bine că ai împărtășit experiența, se trag destule învățăminte din povestea ta.

Mi se pare însă că o propoziție nu se potrivește cu concluzia. Unde zici

Venezuela este de departe o destinatie de vis

cred că vrei de fapt să zici că „este departe de (a fi) o destinație de vis”. Cam asta se desprinde din povestea ta, ca și din comparația cu celelalte țări enumerate.

buterfly*
[21.01.15 09:41:00]

Este incredibil ce ti s-a intamplat. Bine ca ne avertizezi si pe noi! Dar de ce v-ati dus voi singuri acolo? Cat ati platit ca sa ajungeti in asemenea infern? Oricum multumiri pentru avertizari!

alinaro
[21.01.15 10:05:55]

@rose_lorella - Buna dimineata. Imi pare rau de ce vi s-a intamplat si-mi imaginez starea de nesiguranta pe care ati avut-o pe tot restul sejurului.

Eu am fost la o cina anul trecut si am avut doi colegi de masa din Venezuela. Oameni cu posibilitati materiale, nepoti de spanioli emigrati in Venezuela acum multi ani sa faca bani, au fost nevoiti sa plece din tara pentru ca, reproduc aproape textual, bogatii nu pot trai in tara lor daca nu fac parte din mafii. S-au stabilit in sudul Spaniei, si mi s-a zbarlit pielea cand ne-au povestit sechestrarea unuia dintre ei (erau frati) si rascumpararea pe bani grei.

Venezuela mi se pare un loc exotic, sunt convinsa ca e o tara frumoasa, dar nu stiu daca m-as duce curand acolo.

Pacat de sejurul vostru ratat.

Multumim ca ai impartasit experienta voastra.

Michaell
[21.01.15 11:55:41]

@abancor - Sau poate vrea sa spuna ca de la departare, deci inainte sa fi fost acolo, ti se pare o destinatie de vis...

In alta ordine de idei, situatia de acolo mie imi era (mai mult sau mai putin) cunoscuta - aproape asa cum o descrie autorul. Se stie ca capitala tarii este un centru al criminalitatii. Nu demult un model renumit a fost impuscat in plina strada...

adri-nico
[21.01.15 12:17:56]

Si ce mi-am luat eu o pauza sa citesc ceva de vis... imi pare nespus de rau pentru ituatia in care v-ati aflat si sint foarte intrigata de faza cu banii. Poate daca aveati banii in vreun buzunar ascuns la vreo geaca, ceva, ce se mai putea intimpla? N ati pus poze, nu ati facut excursii? e drept, ca vi s-a taiat cheful de la inceput. poate, daca luati un pachet turistic, va simteati mai siguri prin resort?

[21.01.15 12:41:41]

@buterfly - Salut,

Sotul meu gasise hotelul pe thomascook. de si i-a placut. Parea asa pe genul gelor din Dominicana. Si pozele de pe tripadvisor erau destul de reusite. Pana acum nu ni s-a intamplat nimic de genul in nici o alta tara unde am fost asa ca nu ne-am gandit deloc la astfel de lucruri.

Am platit in total in jur de 3000 euro pt amandoi.

Tocmai de asta am si scris acest review, ca sa nu mai ajunga acolo si alti turisti. Daca si noi am fi citit astfel de lucruri dinainte, cu siguranta nu am mai fi ajuns acolo.

[21.01.15 12:51:05]

@adri-nico - Va dati seama ca nici nu mi-a trecut cumva prin cap ca politaii de la aeroport ar putea fura. Eu de multe ori imi lasam inclusiv portofelul, pasapoartele si biletele de avion acolo in cutiile acelea la control.

Dar acum m-am invatat minte

Ma gandeam ca daca am fi cumparat un pachet turistic si nu le-am fi luat asa separat de la agentie am fi zburat si noi cu alti turisti nu cu cetatenii lor si poate ar fi fost altfel la control. Asa, cand ne-au vazut pe noi singurii straini din momentul acela, am fost direct tinte.

[21.01.15 13:41:51]

@Michaell - M-am gîndit și la varianta asta, dar nu prea are legătură cu prima parte a frazei, aia cu „după ce am vizitat etc. ”.

Aurici
[21.01.15 14:39:24]

@rose_lorella - Nu stiu cata importanta avea daca era pachet turistic. Sotul unei colege de birou a fost detasat o luna in Venezuela si am numarat impreuna cu ea zilele pana cand s-a intors acasa. Vorbeau zilnic la telefon si era oripilat de ce se intampla acolo. Ea venea si ne transmitea noua si parca am trait si noi intr-o spaima luna aceea (care a fost anul trecut). Cu toate ca au fost mai multi barbati detasati din RO, ne spunea ca le era frica sa umble pe strada si abia au asteptat sa plece de acolo. Cum a venit, a transmis tuturor cunostintelor, colegilor, prietenilor... ca nu avem ce cauta in Venezuela, lucru, iata, confirmat inca o data si de tine. Groaznic, doar daca citesti, dar'mi-te daca erai personajul principal!

Michaell
[21.01.15 15:56:34]

@abancor - tot mai bine in Olimp la Delfinul, ce zici?!

Apropo, ai rezervat deja... - ?

Dragoș_MD
[22.01.15 08:39:44]

@abancor - apropo de „destinație de vis” - și coșmarurile sunt tot vise!

Ce bine era dacă autoarea ar fi urmărit documentarele de pe Discovery sau National Geographic despre destinațiile periculoase ale lumii și toate „șmecheriile” care se fac pe acolo...

Și apropo de

păi bine-bine, da' spaniola chiar ESTE o limbă de largă circulație internațională! e cam pe locul 4 în lume, după chineză (mandarin), engleză și hindustani! (ex.) După alte surse, e chiar pe locul trei... Și cum bine se poate observa pe la vorbitorii nativi ai acestor limbi, majoritatea consideră că nu au nevoie să învețe alta, dacă toți cei cu care intră în contact o cunosc pe a lor!

[22.01.15 14:01:50]

@Michaell - Fără îndoială! Măcar acolo rămîi fără bani după vacanță, nu înainte, ca în povestirea de față

Am rezervat deja, încă de cînd mă aflam la fața locului, în august trecut.

Dragoș, bine zici, curat coșmar! E nasol cînd cea mai mișto parte a vacanței e întoarcerea acasă.

vega06
[22.01.15 15:14:57]

@rose_lorella -

Imi pare rau pentru voi. O vacanta probabil pregatita si "bibilita" cu mare atentie si cu mult timp inainte sa se dovedeasca pana la urma un esec... Dar totusi sa fiti fericiti ca ati putut sa reveniti acasa bine sanatosi. Ma gandesc ce s-ar fi putut intampla daca de exemplu vi se furau toti banii, inclusiv cei de pe card... Sau pasapoartele... Ce faceati atunci? Nu stii limba, cei care ar trebui sa-ti ofere protectie n-o fac, ba mai mult, chiar ei te fura. Repet. Vedeti partea plina a paharului si fiti fericiti ca v-ati intors acasa cu bine.

N-am avut aceasta destinatie ca posibila varianta de vizitat, dar acum, nici nu va mai deveni o optiune. Multumim pentru asta.

[22.01.15 16:13:54]

@Michaell - un avertisment pentru off-topic (doar verbal, de data asta). Mesaj șters - scrie p. m. !

[23.01.15 00:19:15]

@Dragos - Vis-a-vis de vorbirea unei alte limbi, doresc sa mentionez faptul ca aceasta a fost singura tara in care am fost si am remarcat faptul ca nu se vorbeste o alta limba in afara de cea nativa, nici macar de persoanele ce lucreaza in aeroport sau la receptia unui hotel. Ar trebui sa fie un criteriu de baza in alegerea unui astfel de personal.

Dupa cum am spus si mai sus, am mai vizitat de curand si Cuba si Republica Dominicana si Mexicul, toate fiind tari in care se vorrbeste limba spaniola, si nu s-a pus niciunde problema aceasta.

Nu mi se pare normal ca in momentul in care Doamne fereste ti se intampla ceva ca turist intr-o alta tara, sa nu fie nimeni in stare sa te inteleaga, darmite sa te mai si ajute. Dar nah, acum fiecare cu parerea lui...

[23.01.15 00:26:46]

@vega06 - Chiar aceasta a si fost intentia mea prin scrierea acestui review. Faptul este deja consumat pt noi, insa nu mi-as dori sa aud ca au mai trecut si alti turisti prin asemenea intamplari.

Acele persoane ca se dau drept politisti ne furasera mai intai toti dolarii ce ii aveam in portofel (cu exceptia unor bancnote de 1$ pe care le schimbasem in tara pt ciubuc). Prin urmare, daca nu ne dadeam seama imediat de dispatritia banilor si ne-am fi urcat direct in avionul spre Polamar am fi ramas cu paguba intregii sume. Insa probabil ca respectivul politai s-a speriat cand a vazut ca ne-am intors si in mintea lui s-o fi gandit ca ne multumim noi si numai cu o parte din bani si plecam fara sa mai facem scandal. Nu stiu ce a fost in mintea lui...

Cat despre pasapoarte, ni le ceruse el cand a vazut ca nu cadem la nici o invoiala, si sigur nu ne avea vreun gand bun.

Ma bucur insa ca am ajuns cu bine acasa, exact cum spui, si ca nu ne-a trecut prin minte sa luam cu noi si bebelusul pt ca nu ar fi fost un loc potrivit pt el.

miracolo
[25.01.15 15:53:43]

Imi pare foarte rau de experienta dvoastra. Eu chiar acum am sosit de 5 zile in insula Margarita unde vin deja a treia oara pt. cateva luni de zile pe an. De data aceasta pt. 3 luni si nunesc aceasta insula Paradis. Va inteleg nemultumirea si nenorocirea prin care ati trecut. Am spus, spun si repet ca Venezuela nu este pt. toti. Aici aceste vacante le numesc aventuri asa cum si jungla e o aventura. Nicidecum nu recomand Venezuela celor care cauta lux si educatie occidentala. Departe de asa ceva. Aici saracia e lucie si unde este saracie exista tiate riscurile pe care trebuie sa ni le asunam. Punta Cana si alte destinatii sunt la fel saracii vii si incurabile. Am umblat prin multe locuri dar ne-am oprit aici pt a 3 oara avand dirinta chiar sa traim aici definitiv daca ar fi possibil. Sunt nii de motive frumoase pt care ne intoarcem aici. Depinde fiecare cu ceea ce simte si cu norocul lui. va doresc numai bine.

grecudoina CONS. ONORIFIC AFA / AMERICA de SUD
[01.02.15 03:04:44]

@rose_lorella - eu acum sunt inca in Costa Rica, deci in America Centrala, unde stau de aproape 2 luni si am cutreierat-o din nord pana in sud. Au fost locuri unde numai la hotel mai gaseam vorbitori de limba engleza, iar la soferii de taxi, cam deloc. Cu toate acestea, te descurci, daca exista putina bunavointa si de o parte si de alta. La magazine, in piata se mai gasea cate un tanar care era chiar fericit ca iti poate fi de folos. In privinta sigurantei si eu imi organizez singura calatoriile, ajutandu-ma de booking.com, dar intodeauna citesc de inf. online, despre situatia din tara, economica, politica, infractionalitate, numai dupa aceea decid daca pot pleca, cu riscuri minime. Am fost in Peru, Brazilia, dar numai in acele locuri din tara unde turistii sunt respectati, macar la sosire in aeroporturi si hoteluri, ei fiind aceia care iti spun de la inceput, zonele sigure din oras, unde poti circula in siguranta, politia fiind mereu prezenta. Costa Rica e aparte, pt. aceasta zona, aici daca vorbesti engleza, te bucuri de un respect deosebit, politia e permanent pe strazi, chiar seara poti linistit sa te plimbi. Nimeni nu incearca sa te pacaleasca la bani, ti se da restul pana la ultimul colones, daca am incercat sa las bacsis la restaurant, m-au intrebat pt. ce sunt acesti bani. Mi-au aratat ca pe chitanta mi-au fost retinut 10 %, din valoarea consumatiei, care inseamna cca 1 $. La fel la taxi si peste tot. Sunt pt. mine o mare surpriza. Tineri studenti, ma vedeau ca fac fotografii prin oras, ma intrebau daca nu vreau sa ma fotografieze si pe mine. Dar despre toate acestea am sa va scriu multe rw-uri cand ajung acasa, am cules multe informatii utile pt ca sa mearga cat mai multi in aceste minunate locuri si ieftine. In 2 luni pe mancare, hoteluri, transferuri, vizite muzee, parcuri nationale, 3000 $, si toate cheltuielile fara se le impart cu inca cineva, macar atunci cand nu aveam interbuz turistic care sa ma mute dintr-o, localitate in alta si mergeam cu taxiul. Aici m-am simtit mai in siguranta ca acasa. Am incercat sa sc riu de aici, cand am avut timp, dar am probleme mari cu incarcarea fotografiilor, nu prea merge laptopul asta mic, cu care sunt aici. La sfarsitul lui martie, o sa va bucur cu aceasta destinatie. Venezuela nu as fi ales-o sub nici o forma sa merg singura, poate doar organizat. Acolo sunt multe probleme de infractionalitate, politice, droguri, La fel si Nicaragua, unde de aici am inteles ca in partea de sud, s-au luat masuri si s-a creat si locuri turistice corespunzatoare. Iar zona spun ca e f. frumoasa, dar cu nimic in plus de ceea ce iti ofera zona Quanacaste-Costa Rica, la granita cu sudul Nicaragua. Asa mai bine merg in Panama, dar aici sunt preturile sus.

[01.02.15 14:06:35]

@grecudoina - Multumesc pt informatii. Dupa cum spui, Costa Rica nu seamana deloc cu Venezuela. Ma bucur pt vacanta ta. Si eu ma informez intotdeauna inainte de a alege o destinatie. Citisem si eu ca Caracasul este periculos si nici nu aveam de gand sa ma duc pe acolo. Insa din pacate, nu exista zboruri directe pana pe Insula Margarita. Orideunde pleci trebuia sa schimbi avonul in Caracas.

Nu mi-a trecut prin cap ca ar fi periculos in aeroport, unde oricum se presupunea ca trebuia sa stam doar 1-2 ore pana la celalat zbor.

Cum am spus si in review-ul meu, am vizitat si eu alte destinatii din America Centrala, precum Cuba, Dominicana sau Mexic, locuri minunate, unde turistii sunt foarte respectati.

Asta este, a fost o experienta de viata. Nu imi pare rau ca am trait-o. Bine ca nu s-a intamplat mai rau.

abancor, adri-nico, alinaro, Aurici, buterfly*, grecudoina, Michaell, miracolo, rose_lorella
Alte impresii din această RUBRICĂVenezuela - soare, plajă şi aventură: