ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.01.2015
DIN: Brasov
ÎNSCRIS: 16.01.12
DEC-2014

Madeira = Raiul pe pământ

Visam de mult să ajung să vizitez o insulă a Portugaliei şi iată că într-o zi mi s-a îndeplinit acest vis.

Vasul a ancorat în jur de ora 08:00 dimineaţa şi aveam timp până la ora 17:00 să vedem insula. Nu am optat pentru o excursie opţională de pe vas deoarece era scumpă şi se vizitau puţine. Plecasem cu un „fix” de acasă şi anume să ajung la telefericul din Funchal pentru a vedea superbă panoramă. Bineînţeles că programul plănuit de acasă nu este niciodată la fel cu cel de la faţa locului pentru că am ajuns să facem ceva cu totul diferit şi anume turul insulei cu un taxi.

Aventura a început „ciudat” ca să spun aşa... nu aveam planificat să luăm taxi dar când şoferul, care era extrem de amabil ne-a arătat ce putem vedea am zis să nu ratăm şi bine am făcut.

Mai întâi o să menţionez doar oraşul Funchal, (spun menţionez pentru că vezi impresii în articolul pe larg despre Funchal) capitala insulei Madeira, situată la Oceanul Atlantic.

Nu am fost niciodată la Machu-Picchu dar am zis în maşină că „seamănă” peisajul cu cel de acolo.

Prima oprire a fost la Miradouro da Encumeada. Situat la 1007 de metri deasupra nivelului mării, acest punct de belvedere oferă o priveliște frumoasă asupra coastelor de nord și de sud ale insulei și văile Ribeira Brava şi Sao Vicente. Acest punct de belvedere al Boca da Encumeada se ridică la 1007 m altitudine. Drumul până acolo este unul de basm. Pădurile de dafin fac parte din Patrimoniului Mondial Natural UNESCO.

Începând din Ribeira Brava pe coasta de sud, drumul şerpuieşte până la Serra d'Agua (care a fost prima centrală electrică de apă a insulei) și ajunge la partea de sus a văii ce oferă vederi incredibile atât asupra coastei de sud cât și a celei de nord.

Am avut noroc şi am ajuns destul de devreme, dimineaţa şi am putut admira un fenomen incredibil, când norii din nord se mută spre versantul sudic.

După aceea, ne-am continuat drumul spre oraşul S. Vicente (São Vicente), acesta situându-se în partea de nord-vest a insulei Madeira. Populaţia oraşului este una extrem de scăzută şi anume 6.198 locuitori, iar suprafaţa de 78.70km². São Vicente este o zonă caracterizată prin natura verde și păduri abundente.

În vizita noastră în centrul orașului São Vicente, am descoperit biserica São Vicente, care este situată aproape de pârâul care trece prin zona consiliului.

Biserica São Vicente, a fost construită la începutul secolului 17 și conține diverse comori de artă, cum ar fi pictura Saint Vicente. O biserică într-adevăr frumoasă, decorată cu sculpturi în lemn. Altarele sunt ingenios pictate.

Activitatea economică predominantă din acest orăşel este bazată pe sectorul primar și terțiar, în special în agricultură și servicii, cu accent pe turism.

Din Encumeada Belvedere, în Ribeira Brava, panorama magnifică a munților care traversează Madeira m-au făcut să uit că sunt pe pământ.

După aceea am ajuns în Ribeira Brava, oraş situat de-a lungul coastei de sud situându-se la vest de Cămara de Lobos și capitala regională Funchal.

Accesul în Ribeira Brava se face foarte uşor acum, în zilele noastre datorită contructiei autostrăzii cu două benzi din Funchal Orașul se mândrește cu multe cafenele și magazine. Orașul a făcut progrese enorme în ultimii ani și-a orientat se până la turism.

Ribeira Brava a fost una dintre primele parohii ale insulei şi a fost locuită devreme în istoria insulei. Scriitori cred că numele său a venit de la sălbatic (Brava) răul (Ribeira).

Am vizitat biserica locală "Igreja de São Bento", considerată de-a lungul anilor ca cea mai bine conservată biserica și prezentată ca monument regional care conține tablouri valoroase datând din secolul al 16-lea. Aceasta biserică este deschisă publicului.

Primăria din acest oraş este una extrem de frumoasă. Aceasta a fost construită în 1931 pentru a înlocui vechea structură, care a fost distrusă de un incendiu în 1928.

Această clădire are o arhitectură uimitoare și o constituție frumoasă, lângă existând o grădină unde ne-am relaxat şi am admirat peisajul.

Drumul nostru a continuat apoi spre Cabo Girão, care se aproape de Cămara de Lobos. Se presupune a fi cea mai mare/înalta stânca din Europa, fiind similară cu cea din SUA din Grand Canyon.

Cabo Girão este una dintre principalele atracţii turistice din Madeira, cu circa 1800 de vizite turistice pe zi. Noi am avut totuşi noroc şi nu am prins foarte multă lume.

Cabo Girão este un punct de belvedere extrem de popular, mai ales după ce au amplasat o platformă de vizualizare cu pardoseala din sticlă. Aceasta a fost instalată în octombrie 2012. Acest Skywalk este confecționat din sticlă transparentă, care oferă o senzaţie unică. Eu iubesc adrenalina iar când am păşit pe aceasta sticlă transparenta şi jos se vedea marea şi stâncile am avut impresia că o să cad în gol... după o vreme m-am obişnuit cu această senzaţie unică.

Cabo Girão se află la mai puțin de doi kilometri vest de centrul oraşului Cămara de Lobos, între parohiile Quinta Grande și Cămara de Lobos. Stânca are formă de diamant şi este la 589 metri deasupra nivelului mării. Oau, ce senzaţie...

Ceea ce m-a surprins în mod plăcut este intrarea liberă la aceasta atracţie turistică... se pare că portughezii ştiu cum să îşi promoveze ţară şi nu vor doar să facă bani din orice...

După ce am lăsat adrenalină şi senzaţiile tari în urmă, am oprit la Miradouro Pico Da Torre, o altă belvedere superbă, care oferă o panoramă de 360 de grade asupra oraşului Cămara de Lobos și o parte din Funchal.

Bineînţeles că eram nerăbdătoare să văd şi de aproape oraşul Cămara de Lobos deoarece de sus arată incredibil de frumos. Zis şi făcut.

Cămara de Lobos care în portugheză înseamnă camera de lupi este un municipiu, parohie și oraș pe coasta de sud-centrală a insulei Madeira.

Numele acestei aşezări de pescari, care are ca ocupaţie în principal pescuitul peştelui spadă, a fost denumită în acest fel datorită faptului că insula a fost descoperită în 1419, când o cantitate mare de mare lei de mare (lobos-marinhos) au fost observaţi în pârâurile din apropiere.

Cămara de Lobos a fost primul loc în care João Gonçalves Zarco, navigatorul care a descoperit insula, a trăit între 1420 și 1424.

Datorită acestui fapt, a devenit prima aşezare creată în Madeira de João Gonçalves Zarco însuși. Cămara de Lobos a devenit o parohie civilă în 1430.

Există o belvedere incredibilă unde oamenii pictează imaginea, prezentând o perspectivă foarte interesantă asupra golfului. Belvederea a fost construită la începutul anilor 60 și este situată la intrarea în oraş. Cu toate acestea, Cămara de Lobos este mult mai mult decât atât.

Cămara de Lobos este al doilea cel mai mare oraş ca populație din Madeira.

Nu seamănă cu nici un alt oraş vizitat de mine până acum. Există multe cafenele, restaurante şi magazine de suveniruri. Orașul este înconjurat de podgorii și este cunoscut pentru faimosul vin de Madeira, precum și pentru băutură tradiţională "poncha".

Drumul nostru a continuat apoi către Miradouro Pico Dos Barcelos, o altă belvedere superbă.

Belvedrea Miradouro Pico Dos Barcelos este situată la aproximativ 355 de metri. Din acest punct am avut o vedere panoramică a golfului și a orașului Funchal.

Construită în 1950, Belvederea Pico Dos Barcelos este situată în parohia Santo António (Sfântului Anton).

Belvederea a fost recent renovată, având acum mai multă verdeaţa şi în zona putându-se găsi mai uşor produse regionale, restaurare, noi zone de joacă pentru copii existând chiar o îmbunătățire substanțială a şoselelor.

De la acea belvedere am putut chiar vedea casa unde a copilărit Cristiano Ronaldo şi bineînţeles, imensul nostru vas, care ne aştepta în port pentru o nouă aventură.

Trimis de GabrielaG in 20.01.15 14:47:20
Validat / Publicat: 20.01.15 17:02:39
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PORTUGALIA.

VIZUALIZĂRI: 9661 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (GabrielaG); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P20 Miradouro Pico Dos Barcelos

Marian Preda CONS. ONORIFIC AFA / PORTUGALIA [25.01.15 17:47:14] »

@GabrielaG,

Trei insule formează arhipelagul Madeira: Porto Santo, Desertas si renumită pentru frumuseţea naturala, Madeira.

Datorită climatului subtropical insulele sunt un loc ideal pentru cei ce iubesc varietatea, plaje ocrotite de palmieri sau munţi inalti de până la 2000 de metri, pe a căror creastă stau agăţaţi norii si se poate admira un peisaj miraculos.

Spun toate acestea deoarece observ în materialul tău că, ... ghidul-taximetrist te-a plimbat doar în jurul municipiului/sat de pescari, Cămara de Lobos!

Astfel ai ratat oportunităţi turistice, precum :Eira do Serrado si Monte, ce asigura cea mai notabilă atracţie, biserica în interiorul careia se află mormântul lui Carol I, ultimul imparat al imperiului Austro-Ungar. De asemenea, Pico de Arieiro, Machico (orăşelul in care au debarcat pentru prima dată primii navigatori potughezi), drumeţiile spre Levadas si Rabacal (cu celebrele apeducte)... etc.

Mă bucur sincer că nu ai ratat promontoriul stâncos Cabo Girao, înalt de 580 de metri, considerat al doilea din lume si primul din Europa.

GabrielaG [25.01.15 18:34:27] »

@Marian Preda - Va multumesc pentru informare. Aveam si eu harta in fata si era normal in timpul alocat si la banii dati sa ma "plimbe" doar in locurile respective.

Stiu ca Madeira inseamna mai mult decat Camara de Lobos si decat Funchal... dvs in cat timp ati vizitat celelalte zone? Ati avut mai putin de 9 ore la dispozitie??

Eu una nu am avut timp mai mult... trebuia sa prind vasul sa ma imbarc... a fost o croaziera, nu un city break sau sejur... tot ce am vizitat a fost in scurt timp...

Stereo [18.07.17 16:11:52] »

@GabrielaG: multumesc, articolul dvs mi-a fost util, cand, aflat in Funchal, nu stiam sa ajung la Cabo Girao.

Am cautat pe net si, multumita si dvs, m-am descurcat; -)

GabrielaG, Marian Preda, Stereo
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Madeira: