Szilagyi Vendeghaz (Guest House)

19.01.2015
Avatar Mamaligar
DIN Satu Mare
înscris/ă în 29.07.13
DEC-2014
REGIM MASĂ DP

Ca la Mama! - confort și delicii

Căutăm de câțiva ani să ne cadorisim de Crăciun cu câte o escapadă scurtă undeva la băi. Nu suntem oamenii sporturilor, am încercat schiatul mai în tinerețe, dar am rămas de comun acord la puțin înot și cât mai multă bălăceală, în ce privește vacanțele noastre de iarnă. Așa că împodobim bradul după 15 decembrie, și peste o săptămână plecăm, să scăpăm de nebunia tot mai comercială a Crăciunului.

Anul ăsta am ales Gyula, am mai fost pe-acolo de câteva ori, dar niciodată iarna. Ca să fie toți mulțumiți căutăm mereu să fie atractiv atât pentru noi cât și pentru copil, iar băile de la Gyula au fost extinse în 2013 cu un "aquapărculeț" modern, așa că era cazul să-l încercăm:D.

Pentru că stăm zi-lumină la baie, preferăm apartamente cu demipensiune, să nu risipim timpul cu umblatul după mâncare. De obicei trimit câteva mail-uri din timp căutând cazarea potrivită, apoi decidem de comun acord toți trei ce alegem. Așa am ajuns să rezervăm un apartament la Szilagyi Vendeghaz, deși inițial am întâmpinat puțin mormăit gen "chiar tre să mergem 500 de m pe jos", prețul și review-urile ne-au convins. Avansul transferat este de 20%.

Apartamentele sunt mai mult decât dotate (le-am văzut înainte de plecare pe toate), au unul cu două camere pentru 4-6 persoane, una pentru 3-4 persoane, si una micuță unde încap 2 eventual cu un copil mic.

Casa este la 10 minute de mers pe jos de la intrarea de iarnă și cam la 5 de multele intrări de vară, într-o zonă liniștită, până în centrul orașului sunt cam 15 minute pe jos, tocmai bune pentru plimbarea de seară. Centrul orășelului și împrejurările castelului sunt spendide.

Înșir dotările în mare: baie cu cabină de duș, uscător de păr, aer condiționat, seif, bucătărie complet utilată, uscător de rufe, terasă, grill, saună și cameră fitness, parcare în curte, wireless.

Personal amabil, limbi vorbite: maghiară, engleză, germană. Mâncarea vine la ușă în regim de catering, porții cât China, așa dacă mai mergem vom opta pentru mai puține porții. Meniul ni l-au trimis înainte cu 10 zile, întrucât există trei variante, poți să le ai pe toate trei la o masă, sau în cazul în care chiar nu-ți convine niciunul poți cere eternul standard-cartofi cu șnițel.

Am fost întâmpinați cu băuturi pe masa de bucătărie, în seara de Crăciun am primit cadou un platou de friptane și prăjituri.

Curățenie exemplară peste tot, saltele confortabile, totul mobilat cu gust și grijă.

Tot ce cărăm de obicei de acasă la fiecare voiaj, pt. menajul de zi cu zi a rămas neatins în mașină (săpun, hârtie igienică, zahăr, etc.).

Dacă ne mai întoarcem cu siguranță vom opta pentru acest apartament.

Impresii încărcate de Mamaligar in 19.01.2015 17:47:45

Validat / Publicat: 19.01.15 20:44:49

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (Mamaligar); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  12350 PMA (din 15 voturi) nota2

[19.01.15 20:44:41]

Mutat în rubrica "Szilagyi Vendeghaz, GYULA" (nou-creată pe sait)

[19.01.15 20:53:15]

@Mamaligar - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

- Rodel
[19.01.15 21:01:43]

Mi-am amintit de Gyula vizitată de mine într-o vară. Nu am avut parte de condiții de cazare atât de bune ca voi, dar au fost decente și, mai ales, aproape de băi. Gyula mi-a plăcut foarte mult:multe spații verzi, flori, lume civilizată. Eu m-am simțit ca acasă și -mi doresc să revin, dar tot vara.

- Mamaligar
[19.01.15 23:04:55]

@webmaster26 - da, coordonatele sunt corecte

- Mamaligar
[19.01.15 23:15:09]

@Rodel - E locul ideal pentru o vacanță liniștită și accesibilă atât ca și distanță cât și dpv. financiar. Noi mergem de regulă în Ungaria în ultimele zile din august, primele din septembrie. Ei au școală deja, noi încă nu, e cald încă, eviți aglomerația și canicula. Deși parcul imens al băilor de acolo+apa sunt locul potrivit și la mare căldură. Cazarea afost într-adevăr deosebită, dar noi încă n-am nimerit cazare proastă la Gyula.