ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.01.2015
  • --- M ---
    DIN: Ramnicu Valcea
    ÎNSCRIS: 18.01.15
    JAN-2015

De fiecare dată un weekend reusit

Am vrut de mult timp sa scriu o impresie despre această vilă intrucat m-am simtit foarte bine aici de fiecare data cand am venit, in ianuarie 2015 fiind la a 3-a vizita din tot atatea la Ranca. De asemenea, am vrut sa scriu acest review deoarece am vazut review-ul negativ legat de Revelionul 2014, nu stiu ce s-a intamplat acolo, dar mie aceasta Vila mi-a lasat o impresie foarte buna.

Ranca

Statiunea Ranca este unu foarte frumoasă, foarte cocheta, cu 5 partii de schi in zona centrala si inca una la aproximativ 3 km de primele. Ce imi place la aceasta statiune e că are atat partii de schi avansate, cat si doua pentru incepatori, ideale pentru persoane ca mine care sunt in proces de invatare a acestui sport.

Asezare

Vila Ingrid se află în partea statiunii Ranca mai apropiata de inceputul drumului Transalpina, la aproximativ 2 km de centrul statiunii, unde sunt partiile principale de schi. În aproprierea vilei se află o alta partie de schi dotată cu telescaun, pentru schiori avansati, pe care eu personal nu am incercat-o. Vila se află la 20 de metri de drumul principal, in dreapta drumului care duce spre Transalpina.

Dotari

Vila, din cate am vazut, are 3 etaje, avand camere duble standard, duble de lux și apartamente. În timpul vizitelor noastre am stat in toate cele 3 tipuri de camere, evident cea mai frumoasă fiind cea de lux, unde totul este de o calitate superioară, televizor LCD mare, pat de 2/2, canapea din piele foarte frumoasă, dulap mare, balcon mare, privelistea superba, fiind cu vedere spre partia mentionata mai sus.

La ultima vizita am stat intr-o camera dubla standard care a fost un pic mai mica decat cea de lux, dar si aceasta avea televizor LCD, cablu, baie frumos aranjata, uscator de par, balcon. Din cate am sesizat, asternuturile sunt de aceeasi calitate, f. buna, fiecare camera avand pe langa pilota f calduroasa și patura foarte groasa si de calitate. Folosesc des acest cuvant intrucat consider ca toate obiectele din camere sunt de calitate. In fiecare camera am intalnit masuta cu pahare, prosoape mici, mari, obiecte de igiena noi.

La aceasta vila am fost de doua ori iarna si o data vara. Iarna am observat de fiecare data că este foart cald, chiar si podelele ard, desi din cate am inteles de la personalul vilei aceasta nu este prevazuta cu incalzire in podea.

Vila este prevazuta cu restaurant propriu, unde de regula nu se fumeaza, dar am vazut si persoane care fumau aici. De asemenea, vila are și o sectiune pentru fumatori in zona receptiei, unde se afla mai multe canapele și masute. Nu stiu exact cate camere are, dar probabil ca peste 20, avand in vedere că am observat mereu destul de multa lume in aceasta vila.

Ce m-a impresionat cel mai mult, pe langa camere și privelistea de la partie, a fost restaurantul. Mancarea este foarte buna, desi nu extrem de diversificata, precum si foarte ieftina. Adica, o ciorba de perisoare costa cred ca 6 lei, mai ieftin decat intr-un restaurant obisnuit din orasul in care locuiesc eu. Se serveste mic dejun, pranz și cina la preturi foarte bune, asadar nu merita osteneala sa aduci mancare cu tine deoarece vei fi mai mult decat satisfacut.

Tot ca dotari, la intrarea in vila se afla mai multe sanii care pot fi folosite gratuit, precum și doua ATV-uri care se pot inchiria, dar nu am fost niciodata interesat de acest aspect și nu stiu cat costa.

Personalul este foarte amabil, orice problema reclamata se rezolva imediat. Din punct de vedere al odihnei, de fiecare data m-am simtit foarte bine in aceasta pensiune, dupa ora 22:00 nemaiauzind niciun zgomot (oricum nu cred ca as fi putut sa mai aud ceva, de fiecare data pic frant seara la munte).

Apă caldă am avut non-stop, nefiind o problema acest lucru.

Recomand tuturor aceasta Vila, raportul calitate/pret fiind unul excelent.

P. S. Desi Vila are 3 stele, camerele de lux arata ca unele de 5, fara a exagera. Am vizitat cateva hoteluri de 5 stele din strainătate si camerele nu aratau la fel de bine ca acestea.

Trimis de Adrian1989* in 18.01.15 17:26:43
    Validat / Publicat: 18.01.15 18:10:24
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în RÂNCA.

VIZUALIZĂRI: 1581 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Adrian1989*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmasterX [18.01.15 17:40:15] »

@Adrian1989: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

papone [19.01.15 02:48:45] »

salut, frumos review-ul tau, bravos!

totusi, cateva fotografii de acolo m-ar putea convinge definitiv de cele scrise - doar ai fost de 3 ori, trebuie sa ai ceva poze.

andre cristoiu [19.01.15 18:08:05] »

Buna, eu vreau sa-mi duc sotul si baiatul mai mare sa invete sa schieze; momentan oscilez intre Azuga, Paltinis, Straja si Ranca. Poti sa-mi spui te rog daca din punctul tau de vedere in aceasta statiune este sau nu indicat sa venim cu copiii? Mai precis, noi avem baiatul mai mare de 5 ani si un bebe de 11 luni si as vrea sa reduc riscurile de inzapezire precum si situatiile in care nu gasesc un restaurant decent. Mi-a placut mult pensiunea descrisa de tine; am totusi ceva indoieli referitoare la statiune. Cat de mult o recomanzi celor cu copii mici? Tu ai urmat cumva cursuri cu vreun monitor de schi? Gasim acolo mai multe variante in acest sens?

Multumesc mult!

Adrian1989* [21.01.15 19:52:05] »

@andre cristoiu - Buna. Nu stiu daca sunt cel mai potrivit sa va raspund la aceasta intrebare avand in vedere ca nu am stat niciodata la Straja sau Azuga. Pot insa sa va dau detalii referitoare la statiunea aceasta pentru ca am vizitat-o in mai multe randuri, asa cum spus. Cred ca este foarte potrivita pentru familii cu copii mici care doresc sa invete sa schieze. La Ranca, asa cum am scris si in materialul de mai sus, sunt mai multe partii, dintre care 2 pentru incepatori, partia principala din zona teleschiului și inca una accesibila din varful partiei principale, care coboara spre parte opusa a versantului, la poalele caruia se afla alt teleschi pentru a urca. Am observat foarte multi copii de diferite varste care invatau sa schieze, fie cu instructor, fie cu parintii. Despre instructori pot sa va spun ca sunt foarte multi, de altfel incercand sa invat sa schiez, am tot stat prima data pe langa un instructor care ii explica unei fetite cum sa faca plugul.

Despre conditiile de acces la statiune, nu cred ca sunt probleme. Cand am fost eu anul acesta, ningea, dar se dezapezea continuu, astfel incat nu am avut nicio problema sa ajungem la vila. Asfaltul este foarte bun.

In perioada in care am stat noi la aceasta vila am vazut vreo 2,3 familii cu copii, deci cred ca e foarte ok pentru familie cu copii. Asa cum am zis si mai sus, dupa ora 10:30 nu se mai auzea nimic în toată vila, deci este liniste.

Personal o recomand cu incredere, restaurantul este unul bun, din punctul meu de vedere cu un raport calitate/preț excelent.

Eu o sa merg din nou in februarie, mie statiunea imi place foarte mult, desi in județul Valcea avem o alta partie deosebita la Obarsia Lotrului, dar drumul de acces este foarte prost.

Sper sa luati decizia potrivita si sa aveti zile frumoase la munte!

Adrian1989* [21.01.15 19:55:22] »

@webmasterX - Din cate imi dau seama, pozitia este cea corecta, avand in vedere ca se află pe o strada la dreapta din strada principala, la aproximativ 30 de metri, chiar la intersectia a două drumuri care apar pe harta.

Deci cred ca este corecta pozitionarea!

Adrian1989* [21.01.15 19:58:44] »

@papone - Salutare! Multumesc pentru aprecieri! Nu am atasat poze pentru ca nu am poze relevante pentru pensiune, adica nu am facut poze in camera decat cele de tip selfie, iar in pozele din restaurant nu ne vedem decat noi la masa in mare parte.

As fi putut sa atasez niste poze frumoase de pe partie, dar nu fac obiectul acestui review.

Asa cum am mentionat mai sus, va recomand, daca ajungeti la Ranca, sa incercati această pensiune. O sa va placa!

andre cristoiu [28.01.15 10:12:50] »

@Adrian1989 - Multumesc mult pentru informatii. Pana la urma am ales Predeal... desi nu se numara printre primele optiuni si nici nu ma innebunesc dupa Valea Prahovei; au aparut motive personale care ne obliga sa fim aproape de Ploiesti asa ca... Insa am bifat Ranca pt urmatoarea noastra mini-vacanta la ski.

Adrian1989*, andre cristoiu, otan
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Ingrid [Rânca]: