ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.12.2009
ÎNSCRIS: 13.08.08
DEC-2009

Pensiunea Family Praid ***

IRIGY

PRAID este o localitate situata in sudul judetului Harghita si este renumita pentru mina de sare detinuta si exploatata din cele mai vechi timpuri. Istoria nu prea si-a pus amprenta asupra acesteia, principalele atractii turistice din zona (si din imprejurimi) fiind: SALINA PRAID (http: //www. salinapraid. ro/), CETATEA RAPSONNE (se afla la circa 10-15 km distanta de Praid; ruinele cetatii nu sunt prea bine conservate, insa imbinarea dintre fosta cetate si padurile ce o inconjoara merita osteneala; drumul este marcat si destul de accesibil), SOVATA (Lacul Ursu – are o salinitate destul de ridicata; a primit aceasta denumire datorita intinderii si asemanarii acestuia cu o imensa blana de urs), CHEILE BICAZULUI (constituie ‘legatura’ dintre Transilvania si Moldova; se poate vizita si Lacul Rosu – cel mai mare lac natural din Romania) etc.

Pensiunea Family*** este situata la cativa zeci de metri de intrarea in Salina Praid, pe drumul principal si este una din pensiunile deschise in decursul acestui an. Este catalogata ca avand 3* si sincer, consider ca le merita pe deplin.

CONDITIILE DE CAZARE:

Camerele sunt vreo 5-6 la numar, curate, de dimensiuni medii, cochete si dragut amenajate, cu mobilier nou. Fiecare incapere beneficiaza de grup sanitar propriu, frigider, televizor, internet wireless, uscator de par, telefon. Turistii au acces si la bucataria special amenajata la parter, la foisoarele si gratarul din curtea interioara; autoturismele se pot parca in curtea pensiunii. Bucataria comuna dispune de plita electrica, prajitor de paine, vesela, cafetiera si cuptor cu microunde.

SERVICIILE GENERALE ALE PENSIUNII:

In ceea ce priveste comportamentul gazdelor nu am nimic de reprosat: in momentul in care am ajuns ne-a intampinat doamna care administra pensiunea, ne-a urat bun-venit, ne-a indicat camerele in care aveam sa fim cazati si ne-a lasat cheile de la poarta (asta in cazul in care doream sa iesim seara). Rezervarea am facut-o telefonic si nu a fost nevoie de niciun fel de avans din partea noastra pentru a avea certitudinea ca ne putem duce acolo.

DISTRACTIE SI RELAXARE:

Avand in vedere ca am fost cazati la inceputul lunii decembrie, mai exact in week-end-ul ce anunta venirea lui Mos Nicolae, ne-am asteptat sa gasim si cativa fulgi de nea razleti, insa…doar ne-am asteptat. Chiar si asa, ne-am dus cu gandul de a petrece un week-end departe de aglomeratia si zarva Bucurestiului, de a scapa putin de stress si de a iesi din cotidian. Spre seara am avut parte si de un mini-spectacol organizat de primaria localitatii pentru copii din zona (colinde, poezii, etc) la care am asistat bucurosi. Insa daca mergeti pe perioada verii/primaverii/toamnei, pensiunea pune la dispozitia turistilor cu copii si un loc de joaca ‘improvizat’ (tobogan, leagan). Trebuie mentionat si faptul ca in apropiere se afla cateva restaurante cu specific unguresc, dar si magazine de unde se pot achizitiona diferite saruri sau suveniruri.

PRETURI SI GRATUITATI:

Camera dubla: 60 RON

Camera tripla: 120 RON

Apartament: 150 RON

Copiii cu varsta sub 10 ani au gratuitate in cazul in care nu se solicita extra-bed. Telefonul fix prezent in fiecare camera nu se plateste separat decat in cazul in care se apeleaza alte numere decat cele din reteaua ROMTELECOM.

Proprietarii pun la dispozitia oaspetilor diferite oferte promotionale, pe care daca le urmariti puteti beneficia de reduceri substantiale (mai ales daca doriti sa va petreceti in incinta pensiunii mai mult de 3-4 zile sau daca mergeti in timpul saptamanii).

Link-uri utile:

http: //www. pensiuneafamily. ro

http: //optzile. ro/salina-praid-harghita/

http: //www. romturism. ro/detalii. php? din=destinatii&poz=147

http: //www. cazare-praid. ro/despre-Praid. html

Trimis de Miss Butterfly in 28.12.09 16:07:53
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PRAID [HR].

VIZUALIZĂRI: 2890 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Miss Butterfly); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Pensiunea Family: Spatiul unde se putea servi masa in aer liber si parcarea
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 100 PMA (din 1 vot)

Miss Butterfly [28.12.09 16:41:20] »

webmaster se poate atasa urmatoarea melodie? poate ca unele persoane se vor intreba de ce am ales o melodie in maghiara, dar Praid-ul doar asta imi inspira: un tinut unguresc situat in inima Romaniei. In plus, imaginea acelor copii care se pregateau sa-l intampine pe Mos Nicolae mi-a ramas intiparita pe retina si melodia pe care am ales-o mi se pare ca inspira aceeasi atmosfera de sarbatoare; cred ca este de o nevinovata inocenta la fel ca si lumea in care traiesc acei copii.

P.S. Nu am idee ce semnifica versurile melodiei, insa ritmul imi aduce aminte de melodiile anilor '95 din afara pe care le ascultam cu atata drag la walk-man

Admin [28.12.09 21:43:53] »

Personal cred ca o melodie in limba maghiara poate fi si un semn de respect pentru oamenii de acolo.

Adaugat ilustratia muzicala propusa.

Miss Butterfly
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Family: