ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.01.2015
ÎNSCRIS: 29.12.11
JUN-2013

Impresii de vacanta

Consider ca ar fi util sa detaliez un pic sejurul pe care l-am avut in Ao Nang – Krabi! In primul rand sa va spun cum am ajuns aici, pe carari foarte putin batatorite de turisti romani! In Romania era iarna, era frig si ma gandeam la vara, la mare, la soare, la Thailanda! Am citit tot felul de review-uri despre mult mai celebrele statiuni din Thailanda, Pattaya si Phuket! Mi s-au parut zone prea turistice. Cum zicea un coleg de la AFA, ce cauti in Thailanda tot betonul si marmura de la resorturilor din Romania, Bulgaria, Turcia ori Grecia? Daca asta cauti e ideal in Pattaya sau Phuket!

Noi sincer nu vroiam sa mergem intr-o tara exotica pentru asa ceva! Noi am cautat libertatea si aventura, linistea si relaxarea! Initial pusesem ochii pe Koh Samui care este o destinatie ok pentru ceea ce cautam noi. Doar ca biletele de avion din Bangkok erau destul de scumpe si noi vroiam sa ne incadram si intr-un buget! Ca o paranteza spus, nu merita sa vii pana aici pentru o saptamana! Ca sa renteze banii si ca sa simti ceva si pentru ca drumul este extrem de lung (noi de-acasa pana la hotelul din Ao Nang am facut 23 de ore) trebuie sa stai doua saptamani! Doua zile oricum le prinzi pe drum, iar mai mult nu-ti dau voie, viza e pe 15 zile! Am auzit ca poti sa o iei si pe mai multe zile, dar nu stiu in ce conditii!

Sa incep cu inceputul! Am plecat din Bucuresti cu KLM cu escala la Bangkok. Dimineata am aterizat pe Suvarnabbhumi Airport, am completat un formular (similar cu cel din China - vezi aici) si apoi ne-am pus la coada la viza! Acolo a trebuit sa aratam voucherul de la hotel si am primit-o fara probleme. Aeroportul este imens! Intre timp am primit un telefon de la soferul care ne astepta la un gate sa ne duca la celalat aeroport! Am ales aceasta modalitate datorita faptului ca avionul Air Asia care trebuia sa ne duca in Krabi si-a devansat cu doua ore data de plecare. In concluzie de la cinci ore aveam doar trei, intre zboruri! Ceea ce e foarte putin deoarece trebuia sa zburam de la alt aeroport si anume Don Mueang! Traficul in Bangkok e infiorator! Am facut la ducere o ora si un sfert de la un aeroport la altul, iar la intoarcere trei ore jumate. Bine ca am ales aceasta modalitate pentru ca la iesirea din aeroport era o coada de cel putin o suta de persoane la taxiuri.

Sa revin! Ne astepta soferul cu o pancarta, ne-a plimbat un pic prin imensul aeroprt si am ajuns la o masina neinscriptionata! Am avut asa un pic o strangere de inima, dar n-am avut nicio problema! Ne-a dus in siguranta la celalalt aeroport si am platit 1000 de bahti pentru o limuzina! Destul de mult! La intoarcere m-am desteptat si am luat o masina normala pentru care am platit 800 de bahti!

Don Mueang aeroportul secundar din Bangkok este mai mare si mai frumos decat Otopeniul. Majoritatea calatorilor sunt bastinasi! Foarte putini calatori occidentali am vazut acolo! A venit si avionul mult asteptat, care arata mult mai bine decat traditionalele avioane low cost de la noi si ne-a dus in siguranta la Krabi! Am aterizat si am iesit din aeroport! Aici am luat un autobuz catre destinatia finala Ao Nang! Marea majoritate a autobuzelor din Thailanda nu au geamuri! Au doar parbriz! Asa cum povesteam in review despre Munchen (vezi impresii), nu-si mai fac atatea griji, ca-i trage curentul, nu mai sunt atat de meteo dependenti ca noi! In fine!

Am mers cam o ora si un pic cu autobuzul, care ne-a lasat chiar in fata hotelului pe o ploaie torentiala! Phra Nang Inn (vezi impresii) este un hotel de trei stele situat pe plaja! Mai bine zis in fata plajei deoarece este despartit de un mic drum de acces, foarte putin circulat, folosit mai mult pentru aprovizionare! L-am ales si datorita pozitionarii (sunt foarte putine hoteluri in Ao Nang care au direct acces la plaja) si datorita pretului.

De statiune ce sa zic? Ao Nang esteo statiune care nu este inca destul de exploatata turistic, dar este destul de mare ca sa nu te plictisesti seara! Este in special plina de turisti asiatici, iar pe locul doi australieni! Dintre europeni cei mai multi erau olandezi! M-am bucurat extrem de mult ca nu erau rusi, ca in toate statiunile de pe langa noi! Este tipul de statiune pentru toate buzunarele! Aici gasesti si hoteluri de lux, dar si casute de vacanta mult mai ieftine. Sunt o gramada de magazine, terase si extrem de multe agentii de turism! Nu este viata de noapte ca in alte statiuni! Oferta e subtire! Gasesti cateva baruri cu muzica buna sau un spectacol de cabaret cu travestiti!

Ao Nang are o plaja sa zicem „virgina” si aici ma refer ca nu exista absolut nicio constructie pe ea si nici sezlonguri! Daca preferi sezlonguri poti sa stai la piscina. Apa este foarte calda! Eu am fost in anotimpul ploios si in Krabi din noua zile m-a plouat doar o zi jumate. Ca o paranteza acu de Craciun, in anotimpul secetos am vazut la TV cum turisti romani au ramas izolati intr-o statiune din Malayezia, datorita ploilor torentiale! Asa ca asta cu vremea e destul de relativa! Sa revenim, apa este calda si in multe zile am prins valuri foarte mari! Intrarea in apa se face lin, ca la Mamaia! Atentie nu e nici urma de salvamari!

Privelistea este superba, datorita formatiunilor stancoase iesite din mare! De multe ori eram singuri pe plaja, iar maximum cred ca erau undeva la 20-30 de persoane! In fiecare zi ne astepta un baiat cu o lada frigorifica! Acesta vindea bere sau sucuri reci la un pret un pic mai mare decat la magazin! Daca la alimentara era o bere 30 de bahti, el o vindea cu 50! Cumparam doar de la el, pentru ca efectiv ne era mila! Cara lada aia pe toata intinderea plajei si va dati seama ce vanzare avea datorita numarului de turisti! Deasemenea ne-am atasat de el, deoarce chiar in prima zi ne-au muscat niste pestisori si a sarit repede sa ne ajute! S-a dus si a cules un manuchi de frunze de la un anumit copac, din care a facut o zeama, care ne-a aplicat-o pe muscatura! Ne-a alinat usturimea si apoi s-a vindecat!

Deasemenea pe plaja era un mosulet care atragea turistii la masaj! Ne-a placut de el deoarece era foarte insistent, dar la un mod nederanjant, adica avea bun simt si avea glumele la el! Cu toate ca absolut toate hotelurile aveau centre de masaj am fost doar la el!

La marginea plajei era un loc unde erau numai colibe ale bastinasilor, in care toti se ocupau de masaj! Un loc foarte relaxant si primitor! Te intampinau totdeauna cu zambetul pe fata, chiar daca-i refuzai si-ti ofereau cate-un fruct, ori o mini banana extrem de gustoasa ori cateva felii de ananas! Nu trebuie sa mentionez ca in spatele lor era jungla, de unde natura le ofera cu generozitate fructe. Vreau sa spun ca absolut in fiecare zi, atat eu cat si sotia ne-am desfatat cu o ora de masaj! La inceput am platit 200 bahti/ora/persoana, apoi am negociat la 300 bahti/ora/cuplu! Foarte relaxant! Aici erau clar mai multi turisti decat la plaja!

Ao Nang e statiunea ideala sa pleci in diverse excursii! In primul rand sunt cele cu barca unde poti sa vizitezi celebrele insule Phi Phi Island (unde a filmat Di Caprio), Bond Island (unde a filmat celebrul 007), Four Island, Hong Island si multe altele! S-a creat o adevarata industrie aici! Lume nu era pe plaja, pentru ca toti erau ori la masaj ori in excursii! Aici printre magazine si terase gasesti o multime de agentii turistice, de unde poti sa-ti achizitionezi excursia dorita! Normal ca si aici exista loc de negociere! In primul rand poti sa alegi dintre speed boat o salupa rapida (moderna si mai scumpa) sau long tail boat, mai mari si mai incapatoare si mai rustice si mai ieftine. Pentru Phi Phi e musai sa iei speed boat pentru ca este mai departe.

Eu fiind o persoana caruia nu-i place aglomeratia nu am luat dintre excursiile cele mai cautate. Am achizitionat o excursie sa vad patru insule denumita cum altfel Four Island! Pentru trei persoane ne-au cerut 1500 de bahti si am batut palma la 1200 de bahti, cu long tail boat!

Dimineata au venit si ne-au luat cu un Jeep de la hotel! Au strans mai multi turisti de la mai multe resorturi si ne-au dus intr-un mini port, unde erau ancorate vasele! Aici era o mare de oameni si de masini! In toata nebunia aia, ei sunt extrem de bine organizati! Te iau si te impart in diverse grupuri in functie de excursia achizitionata! In fine ne-am urcat pe vas si la drum!

Prima oprire a fost la insula Poda! Aici am debarcat pe o plaja cu un nisip foarte fin de o culoare alba! Un loc idilic! Marea era extrem de limpede si prin ea se vedeau pestisorii viu colorati! Acestia sunt atat de obisnuiti cu oamenii ca nu se feresc deloc si vin sa-ti ciuguleasca dim palma!

Dupa insula Poda ne-au oprit pe Insula Chichen! Are aceasta denumire deoarece este strajuita de o stanca cu un cap in forma de gaina! La aceasta insula nu am mai debarcat, ci am ancorat la aproximativ 30 de metri de mal, intr-o zona de corali! Eu eram pregatit pentru snorkelling cu labe si ochelari si am fost surprins ca echipajul avea pregatit echipament pentru toti turistii! Sunt ceva pesti frumosi colorati! Pentru cine nu a mai vazut e impresionant! Dar din punctul meu de vedere nu se compara cu Egiptul, cu Marea Rosie!

De la insula Chicken la insula Tup se poate ajunge prin mare, pe o fasie de nisip unde apa iti ajunge maxim pana la genuchi si valurile se sparg din doua directii! Este ceva nemaivazut in mijlocul marii! Pe insula Tup sunt mai multe plaje albe si poti sa te muti de pe una pe alta! Eu un loc unde trebuie sa vii singur, fara cohorta de turisti dupa tine.

Pe insula Poda ne-au servit si masa, in niste recipiente de plastic! A fost un meniu thailandez, adaptat pentru europeni, adica nu foarte picant si cu mult orez! Culmea mie mi-a placut mai mult mancarea asta din excursii, la botul calului, decat cea de la restaurant! Nu e o mancare sa te saturi, ci doar sa-ti astamperi foamea.

Aici am stat mai mult am facut poze apoi am plecat spre ultima destinatie Railay! Asta o numesc ei insula, dar este doar o peninsula, legata de zona unde stateam noi! Din cauza ca se ajunge doar cu barca pe mare au denumit-o asa! Aici am intalnit din nou un peisaj idilic! Era si un resort acolo, cu multi oameni la plaja, cam deranjant pentru ei sa le vina puhoiul de turisti! Din nefericire pentru mine tocmai imi cumparasem un aparat foto subacvatic, care a luat apa la prima tura de snorkelling asa ca am niste poze cam in ceata! Aici exista si o pestera pe care n-am avut chef s-o vizitam! Am preferat sa ne balacim in apa!

In jurul orel 14 am ajuns din nou la hotel! A fost o excursie interesanta, dar prea comerciala! Prea multa lume! Atunci am decis sa ne bucuram mai mult de plaja din fata hotelului!

Apropo la capatul plajei unde incepe padurea, langa colibele localnicilor aproape in fiecare seara coborau o multime de maimute, care faceau un spectacol nemaipomenit! Nu se compara cu nicio gradina zoologica! Sa le vezi in mediul lor natural e impresionant! Nu aveti voie sa puneti mana pe ele! Sunt foarte imprevizibile! Dar ele ti se pot urca pe spate sau in cap! Trebuie sa stai calm! Daca nu poti mai bine pastreaza distanta! Sunt invatate cu oamenii si vin sa le hranesti! Asta era atractia principala de seara din statiune!

De aici sunt niste trepte prin padure pe unde poti sa ajungi pe o alta plaja idilica, unde este cel mai tare resort pe care l-am vazut in AoNang si anume Centara Grand Beach Resort& Villas Krabi! Accesul pana la acest golf se face ori pe scari ori pe apa! Este o destinatie idilica pentru luna de miere, dar cam izolat pentru gustul meu! Seara mi-era un pic frica sa urc pe acele scari, prin padure, pe unde misunau maimutele! Sunt extrem de imprevizibile!

Seara la restaurantul hotelului era un englez care ne incanta cu virgula cover-uri, in special muzica veche! O atmosfera relaxanta la un pahar de scotch!

Deasemenea seara puteai sa te duci la un meci demonstartiv de box thailandez sau la un cabaret cu travestiti! Ca o paralela sa spun ca cele mai frumoase femei pe care le-am vazut in Thailanda erau travestitii! Asa ca aviz amatorilor! Noi fiind cu fata n-am ajuns la niciunul dintre spectacole.

Cum noi suntem amatori de vacante active am mai luat o excursie si anume kayaking! A fost cea mai frumoasa experienta din Ao Nang! De la hotel ne-a luat dimineata un ghid foarte simpatic foarte bun vorbitor al limbii engleze! In jeep-ul, fara geamuri normal, au mai urcat doua fete din Malayezia si doi baieti si o fata din Australia! Am socializat destul de repede cu ei si am aflat ca australianca a fost in vizita la noi in tara la Bucuresti si Cluj si ca i-a placut foarte mult! Motive pentru noi sa ne simtim mandri!

Drumul cu masina a durat aproximativ o ora! Am mers printr-o zona frumoasa, pe o sosea impecabila prin mijlocul junglei, pe anumite portiuni. Am ajuns la un debarcader unde ne asteptau caiacele! Ni s-a facut un scurt instructaj si ni s-au dat veste de salvare, pe care nu le-am pus pe noi! Afara era o caldura si o umezeala extrema si mai trebuia sa si vaslim! Initial ni s-a parut usor, dar avand in vedere ca am iesit intr-un golf pe mare a fost destul de dificil! Eram cate doi in canoe! Fata mea s-a suit cu ghidul! Noroc de peisaje! Efectiv de vis! Dupa aproximativ 20 de minute de vaslit din greu am intrat intr-un defileu superb! Latimea acestuia era de 10-15 metri si era strajuit de niste stanci foarte inalte pline de vegetatie! Era un loc idilic! Te simti asa ca-n filme! Razele soarelui nu cadeau direct, ci filtrate de vegetatie si faceau un joc de lumini superb. Te ciupesti sa vezi daca-i adevarat si nu visezi! Mai ne opream din vaslit si sa ne odihnim si sa admiram peisajul si sa facem poze! La un moment dat au aparut celebrele mangrove, pe care le-am vazut doar in documentare la tv! Canalul spre mangrove e foarte ingust si mergeam in sir indian! A fost pentru mine excursia perfecta! Am stat un pic am admirat si am luat-o inapoi spre debarcader! Greu la intoarcere pentru ca ghidul a luat viteza si trebuia sa ne tinem dupa grup sa nu ramanem de izbeliste! Am avut niste dureri de spate, dar tot eram extaziat!

Dupa aceasta experienta ne-am suit in masina si ne-a dus pe o plaja idilica, plina de palmieri unde am servit un meniu thailandez, la fel ca la prima excursie! Ori mancarea in grup e mai gustoasa ori eram prea lihniti, cert e ca a fost foarte buna!

Australienii au fost predati unui alt ghid, mai aveau o alte excursie, in timp ce noi si celelalte doua fete am luat-o spre hotel! Pe drum ghidul ne-a servit cu rambutan un fruct foarte gustos, originar din Malayezia! Are o coaja plina de spini, care se curata foarte repede! La un moment dat ne-a oprit la marginea drumului sa cumparam de la doi batranei un fruct ciudat denumit durian! Ne-a dat si noua sa gustam! Sincer ne-a intors stomacul pe dos! Are asa un miros de sosete murdare! Cert este ca e foarte apreciat de ei si de fetele din Malayezia! In Asia de Sud-Est este denumit regele fructelor! Fetele au vrut sa cumpere cateva fructe, care arata asa ca o nuca de cocos cu tepi! Pretul pe un fruct era foarte mic, 10 bahti, dar ele au cerut o punga, pentru ca nu puteau sa le tina in mana! Ghidul a inteles ca incearca sa reduca acest pret infim si s-a enervat atat de tare ca s-a suit in masina si le-a lasat acolo! Am sarit pe el si l-am boscorodit, cum sa lasi doua fete in jungla! S-a intors pana la urma si le-a luat, dar ne-a dus intr-o viteza pana la hotel!!!

Cam asta-i tot despre a doua excursie si ultima pe care am luat-o in Ao Nang! Sa mai spun ca la fel ca si in China aici trebuie sa platesti cu banii lor! Sunt o gramada de case de schimb valutar! Eu am avut si euro si dolari si mi-au dat un pret mai avantajos la euro!

Mancarea thailandeza la restaurant nu m-a dat pe spate, nici nu mi-a displacut, dar a fost mai buna cea din excursii! Poti sa mananci pe saturate si foarte gustos, peste si fructe de mare! Nu e chiar asa ieftin cum se spune, poate doar mancarea de pe strada! Au niste carucioare ambulante unde gatesc! Sincer nu ne-am riscat! Daca mananci de pe strada clar e ieftin! Am mai mancat la Mac aripioare, ca la KFC! Foarte gustoase!

In final ce sa mai spun? Este un loc ideal pentru iubitorii de natura, de aventura, de liniste, de relaxare! Nu am vazut fite, masine decapotabile, fuste scurte sau tocuri! Muzica se asculta in surdina, iar lumea e relaxata si zambitoare! Si turistii si localnicii!

Dupa noua nopti si zece zile, care nu stiu cand au trecut am parasit aceasta lume idilica! Am luat avionul de pe aeroportul din Krabi, care m-a uimit cu o superba sala de asteptare plina de fotolii din piele, suficiente pentru toata lumea si ne-am trezit la realitate, am ajuns in nebunia din Bangkok!

The end.

Trimis de robert in 14.01.15 16:42:28
Validat / Publicat: 14.01.15 21:54:31
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în THAILANDA.

VIZUALIZĂRI: 8379 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

buterfly* [15.01.15 09:37:39] »

foarte frumoasa vacanta, mi-a placut mult!

johnnyredlabel † [15.01.15 09:43:24] »

@robert. c - Ai de la mine un SB... pentru că meriți

Review-ul este plin de informații utile tuturor celor ce au acum (sau pe viitor) o astfel de frumoasă și interesantă destinație.

robert [15.01.15 09:46:28] »

@buterfly - multumesc! Si mie a ta! Anul asta poate facem schimb! :-)

robert [15.01.15 09:49:34] »

@johnnyredlabel - Mersi! Sincer merita! Trebuie doar un pic de curaj sa te rupi de destinatiile traditionale!

alinaro [15.01.15 10:22:44] »

@robert. c - (Inca o data) superb! Am citit aseara, de pe telefon, si sa stii ca ai reusit sa faci sa ma plimb cu voi. Ma si imaginam tinanadu-ma la distanta de maimute, pentru orice eventualitate (mai ales cand am vazut ca insisti ca erau imprevizibile) sau in kaiakul ala, care pentru mine a devenit un must de doi ani incoace, desi sunt convinsa ca peisajele nu se compara, chit ca "excursia" noastra din vara trecuta prin defileul din Nerja a fost foarte frumoasa. Ma imaginam si pe plaja aia nepopulata, si la masaj la batranel, in fine, mi-a placut povestea. Sa dea Dumnezeu sa ajung si eu pe-acolo intr-o buna zi!

Felicitari.

robert [15.01.15 10:33:15] »

@alinaro - Multumesc frumos! Crede-ma ca nu e imposibil! Eu ma cam saturasem de city breakuri si am decis sa renunt la doua din ele si am schimbat destinatia de vara, cu ceva mai exotic!

In alta ordine de idei si la noi sunt locuri absolut superbe!

Bafta!!!

Rodel [15.01.15 14:46:10] »

Îmi place să citesc review-uri despre locuri exotice, în care foarte puțin probabil să ajung. Foarte bune impresiile pe care ni le împărtășești, sunt, aș putea spune, vii. Eu m-am simțit ACOLO pe parcursul lecturării. (Nu mi-a mai scăpat votul!).

robert [15.01.15 14:54:17] »

@Rodel - Multumesc frumos! Daca-mi este permis am un sfat: nu inceta sa visezi, pentru ca uneori visele se implinesc! :-)

P. S. Eu cand scriu parca retraiesc acele clipe! E incredibil!

aleex30 [11.06.17 10:41:59] »

@robert: Salutare... vreau sa merg si eu aici in Ianuarie 2018, a luat in prieten bilete si vreau sa stiu preturile la excursii. (de ex cel cu masina si cu caiacurile, cu barcile la insula gaina etc...)... si la masa ca am inteles ca nu mai e asa ieftin cum era odata... si daca ati facut vacin ptr tarile asiatice... ms anticipat

aleex30 [21.06.17 13:05:25] »

chiar aici sunt rechini... ? ce ati auzit despre... ? seara e ok sa mergi prin localuri sa te plimbi pe faleza... ? v-ati vacinat ptr aceasta vacanta... ?

robert [21.06.17 13:09:33] »

@aleex30: salut! Vacanta ă fost acu 5 ani asa ca nu prea imi aduc aminte de preturi si oricum nu cred sa mai fie de actualitate!

Nu e scump dar nici atat de ieftin cum se crede. Doar mâncarea de pe stradă din cărucioare e foarte ieftină, dar noi nu am riscat.

Vacanță frumoasă sa aveti.

Nu am auzit nimic de rechini, iar plimbarea seara pe faleză e o adevarata desfătare. Nu mi s-a părut absolut nimic periculos.

robert [21.06.17 13:13:16] »

Nu ne-am vaccinat si dupa parerea mea nici nu e nevoie. Dar fiecare face asa cum crede de cuviință!

Am străbătut jumatate de Asia fără niciun vaccin ( China, Hong Kong, Macao, Indonezia, Maldive, Thailanda sau India)

După știința mea in anumite tări africane este imperios necesar vaccinarea si de multe ori e obligatorie.

Nici măcar în India nu ne-am vaccinat!

aleex30 [22.06.17 15:47:18] »

@robert: mersi mult

aleex30, alinaro, buterfly*, robert, Rodel