ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.01.2015
DIN: Rugby
ÎNSCRIS: 12.05.11
JAN-2015

Bergen iarna, fiordurile.

Indemnat de ceva amici sa incercam sa prindem aurora boreala, si multumit cu oferta de cazare/zbor din UK (unde locuim) am decis sa facem un weekend lung in Bergen.

Am cerut ceva sfaturi si aici, cale pe care multumesc din nou celor care au dat o mana de ajutor, am mai cautat pe net, cert e ca, dupa ce am platit zbor/hotel am aflat ca sansele de a vedea aurora sunt spre 0, aceasta putand fi eventual observata mult mai la nord, si in ceva conditii speciale.

Dar, vorba englezului, never mind, vedem ce putem face/vedea in Bergen.

Si am avut doua zile pline, Sambata si Duminica sa prospectam zona.

Asadar am scris aici, nedorind de fapt sa fac un review unui anumit hotel, fiind multime de hoteluri in zona.

Bergenul este un oras tipic de coasta, o alcatuire si impletire de cladiri noi si vechi, cu multe vapoare/barci/salupe agatate la chei.

Din pacate, pe timp de iarna, nu prea sunt operatori care te iau pe mare.

Again, never mind, am reusit sa iau din UK inca singurul tur oferit pe timp de iarna, Norway in a nuthshell. Plecare din Bergen cu trenul pana la Voss.

De la Voss cu autobuzul, pret de cca o ora pana la Gudvangen, de acolo cu barca cam doua ore si jumatate pana la Flam, printre fiorduri, de la Flam la Mydral cale de 20 de kilometri si o diferenta de nivel de la 2 la 860 de metri, pe una dintre cele mai pitoresti cai ferate din lume. O cale ferata construita in 20 de ani, in anii 1940, electrificata in 1947.

Odata ajunsi la Mydral, functie de tur, se ia din nou trenul spre Bergen sau Oslo.

Ce pot sa spun?

Am vazut nenumarate poze, am citit revizii despre, dar, ce spectacol este oferit privirii, pe timp de iarna... fara cuvinte!

Am avut si noroc si a nins chiar in ziua de dinaintea calatoriei, asadar, feerie!

Desigur, pentru cei care nmu stiu, (acum am aflat si noi), in Norvegia, in luna Ianuarie, la 9:30 dimineata era inca intuneric afara!

Iara la 16:30 se intuneca.

Din fericire, in cele cateva ore de lumina, ai ce vedea.

Sate intregi la care se poate ajunge doar pe apa, foci inotand pe langa nava noastra (mie imi pareau ceva pesti mai mari dar capitanul a zis ca par foci), apoi acea cale ferata, in munte... deosebit!

Revenind la Bergen, l-am vizitat/batut la pas Duminica.

Am apucat sa luam funicularul si sa mergem sus pe platou de unde vederea asupra orasului este superba (am fost si Vineri seara acolo).

Am fost si la Fish Market, un loc unde poti cumpara peste sau poti servi masa acolo, de la somon la crabi (vii) sau langustine (vii si astea) preparate acolo la cerere.

Oricum, din discutiile cu capitanul de pe vasul ce ne-a purtat printre fiorduri am inteles ca acea piata a devenit cam prea...comerciala, nemaifiind ceea ce era cu ani in urma cand efectiv pescarii veneau cu marfa la mal.

Deh... globalizarea!

Un cuvant doua si depre... preturi.

Fusesem avertizat ca Norvegia este "scumpa" dar... sincer nu ma asteptam la asa ceva.

Prima seara cand am ajuns, in fish market, am comandat doua beri, la 330 mls, bere locala, norvegiana, foarte buna dar, doua beri, cam 160 NOK, care vine cam 16 £ ceea ce, pentru UK este enorm.

Am discutat despre asta cu un "localnic", pun ghilimele deoarece era din Latvia, si am aflat ca astea sunt preturile la alcool.

Sa mai mentionez ca Sambata dupa ora 18:00 si Duminica, niciun magazin nu are voie sa vanda bauturi alcoolice, tot ce se poate cumpara doar in bar/restaurant. Pare o lege sanatoasa acolo, si cu siguranta atrage doar un anumit gen de turisti, din fericire!

Voi atasa desigur si ceva foto, per total a fost un weekend excelent, am aflat vizitand muzeul din Bregen despre scrierea si mesajele scrise pe bucati de lemn, "primele SMS-uri" cum apare pe unul din posterele explicative, scriere raspandita mai ales in acea parte a Europei in anii 1000 onward.

Nu a fost asa de frig cum ne-am fi asteptat, in Bergen a mai si plouat, vreme tipic costala, soare urmat de rafale de ploaie.

Sper sa putem ajunge si pe timp de vara, spre aadmira frumusetea locului.

Trimis de icata24 in 12.01.15 21:29:43
Validat / Publicat: 13.01.15 08:10:51
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ȚĂRILE SCANDINAVE.

VIZUALIZĂRI: 3881 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (icata24); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20450 PMA (din 24 voturi)

alinaro
[13.01.15 10:36:16]

@icata24 - La multi ani! Punct ochit, punct lovit deci, felicitari!

Pozele sunt superbe, alea cu zapada...

Eu inca imi amintesc de "necazul" de a vedea fiordul din Stavagner doar din avión... Poate anul asta e anul intoarcerii mele pe meleaguri norvegiene, sau poate la anu', who knows?

Am zambit la preturi, eu am avut noroc ca n-am platit din buzunarul propriu, si chiar si-asa ma usturau euroii (multi) dati pe un senvis de... somon! Apropo, cred ca v-ati luat doza de Omega 3 pe tot anul, nu?

icata24AUTOR REVIEW
[13.01.15 12:46:42]

@alinaro - Da, fiecare mic dejun în cele trei zile am... "fãcut plinul" cu somon.

Am sãpat cam 150£ extra buget, dar am gustat cam din tot ce oferea piaţa de peşte, inclusiv balenã afumatã.

Iar vânzãtorii de acolo sunt încântaţi sã ofere mulţime de info despre cum se preparã una alta.

Însã dacã m-aş întoarce, aş face-o pentru fiorduri.

balasa violeta
[15.01.15 12:30:43]

@icata24 - foarte frumoase impresii!

Ghinion, dar altadata este intuneric toata ziua... o destinatie cam exclusivista cu preturi pe masura!

alinaro, balasa violeta, icata24
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Bergen și împrejurimile: