ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.01.2015
  • --- F ---
    ÎNSCRIS: 13.07.11
    SEP-2014

Prima croaziera, dar cu siguranta nu ultima!

Una dintre cele mai reusite vacante, pe care eu personal nu as fi planuit-o. Am fost anuntata cu 2 zile inainte ca plecam in Venetia si de-acolo intr-o croaziera de 8 zile pe Marea Mediterana. Eu, avand rau de mare, n-am fost foarte incantata de croaziera pe cat am fost de drumul pana in Venetia, cu masina. Nu era prima data cand vizitam Venetia, insa a fost cea mai scurta vizita - practic am avut o zi la dispozitie sa ne plimbam si sa vizitam ce era mai important. A doua zi avea loc imbarcarea. Am stat la un hotel foarte frumos, Lugano parca se numea.

A doua zi, cand am vazut vasul in port, am ramas efectiv fara cuvinte. Era absolut imens. Itinerariul a fost Venetia - Bari - Katakolon - Izmir - Istanbul - Dubrovnik - Venetia. MSC Divina a fost lansata in 2012, si este a 3a nava din clasa Fantasia, a celor de la MSC Cruises. Un fel de oras plutitor.

In toate cele 8 zile am ajung in camera intotdeauna pe alta parte, era atat de mare incat nu aveai cum sa nu te ratacesti. Restaurante, baruri, piscine, jaccuzi, spa, gym, teren de basket, waterpark, discoteca, sala de jocuri, casino, magazine, absolut tot ce vrei si ai nevoie.

Noi am avut cabina interioara, adica fara geam. Speram sa putem face un upgrade, insa nu s-a putut. Dar camerele sunt atat de frumoase, incat efectiv nu te deranjeaza lipsa geamului. Destul de incapatoare, cu un pat foarte mare si superb, baia la fel de maricica, curatenie nu mai precizez - in fiecare zi, exact cum trebuie facut. In fiecare seara primeam pe sub usa programul pe ziua urmatoare. In fiecare zi era o tema - anii 90, tema casual, alb-rosu, seara de gala, toate erau super interesante si parca abia asteptam sa vina seara, ma simteam ca intr-un film. Mai ales serile de gala erau senzationale, toata lumea se imbraca elegant si mergea la restaurantele a la carte. Ei te selecteaza pentru o anumita ora pentru cina - spre exemplu, noi eram la ora 18:00, ceea ce mi s-a parut foarte devreme pt cina si-am schimbat cu ora 21:00. Am avut norocul sa fim serviti de un roman, stand la masa tot cu o familie de romani. Sa precizez ca romanii nostri aveau si cele mai inalte functii pe acolo? :D

Mancarea pe vas a fost mai buna ca in Turcia, la un resort de 5* (stie mai toata lumea ce inseamna la turci 5*). Era bufetul care era deschis pt mic dejun, pranz dar si cina, cu absolut tot ce vrei si ce nu vrei + niste deserturi EXCEPTIONALE. M-am intors cu 3 kilograme de acolo si alea cred ca numai din cauza deserturilor. Seara se lua masa la restaurantul a la carte de la care apartineam (unde ne mutasem la ora 21:00), unde in fiecare seara era alt meniu si unde chiar pot sa spun cu mana pe inima ca am mancat cea mai buna mancare. Bucatarii erau absolut minunati. Tot staff-ul era minunat. Plateai doar daca vroiai sa bei un vin la masa, sau o sampanie. Pe vas nu se plateste cash. Fiecare camera are un card de credit atasat, cu care suporti cheltuielile de pe vas. Exista un service charge de 6e/zi ATENTIE de persoana + alte cheltuieli pe care le mai faci. Au destul de multe magazine cu preturi foarte bune, parfumuri, ochelari, portofele, genti, si aici vorbesc de firme destul de bune, nu gunoaie. Noi ne-am cumparat cate ceva si de pe vas, erau niste oferte pe care chiar nu le puteam trece neobservate :D la final, total de cheltuieli pe vas = 800e.

Programul din fiecare zi era trezitul dimineata - mic dejun si plecat in oras. In fiecare zi eram intr-un oras. Sunt excursii organizate in lobby, pentru cine vrea sa plece cu grupul. Noi am preferat sa mergem singuri, pentru ca era foarte cald si nu-mi ardea de vizitat ci de shopping. Aveam masinute in port (taxi), speciale pentru noi, care ne duceau pe unde vroiam. Ce m-a uimit a fost Istanbulul, unde nu fusesem pana atunci, si Dubrovnikul care este absolut superb. In acestea doua intradevar ne-am plimbat mai mult decat am cumparat. Plecam dimineata la ora 10:00 si ne intorceam la 17,18, sau 13 (in Katakolon, unde nici nu am coborat, am stat la piscina). Bineinteles ca la plecare ne anuntau la ce ora trebuie sa fim inapoi in port.

Per total este un mod diferit de a-ti petrece vacanta, dupa parerea mea este extraordinar faptul ca in fiecare zi esti in alt oras, vezi altceva. Si pentru ca vasul este atat de mare, nici macar nu simti ca plutesti :D nici vorba de rau de mare. Recomand 100%.

Trimis de prajiturica* in 12.01.15 20:31:26
    Validat / Publicat: 12.01.15 21:56:20
    • A fost prima sa vizită/vacanță în #CROAZIERE

VIZUALIZĂRI: 4313 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (prajiturica*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmasterX [12.01.15 20:50:43] »

Mutat în rubrica "Croaziere cu MSC Divina, CROAZIERE"

Aurici [12.01.15 22:18:30] »

@prajiturica - Draga mea, si mie mi-e frica de apa, dar nu mi-am dat seama cand/cum navigati. Noaptea, presupun, ca ziua erati in orase. Cate ore mergeati pe apa de la o destinatie la alta?

Arya [13.01.15 09:16:20] »

@prajiturica -

regimul de masă a fost all inclusive asa cum scrie în caseta tehnică sau este o greseaala?

Mulțumesc.

prajiturica* [20.01.15 00:52:53] »

@Aurici - In fiecare zi ne trezeam in alt oras se naviga pe tot parcursul noptii. Exceptie fiind de la Istanbul-Dubrovnik, cand am petrecut o zi intreaga pe mare.

prajiturica* [20.01.15 00:55:32] »

@Arya - Da, a fost all inclusive.

Aurici [20.01.15 01:03:36] »

@prajiturica - Multumesc pentru raspuns. In cazul asta, cred ca mai poate sa astepte o croaziera. Nu ma vad dormind linistita, stiind ca am de mers o noapte intreaga pe apa. In fine... mai vedem. Asa am zis si cu avionul si uite ca tot exersez.

prajiturica* [20.01.15 01:09:36] »

@Aurici - Sfatul meu e sa nu mai astepti. Eu sunt o persoana destul de fricoasa si efectiv n-am avut nici cea mai mica emotie de cand am pus piciorul pe vas... felul in care arata totul iti ia orice gand si orice frica Nu simti absolut nimic pe vas, nu se aude nimic, nici macar la furtunile pe mare nu simti nimic. Am prins vreo doua cand am fost si ne-am dat seama cand am iesit pe punte pe la 2 dimineata si am observat ca ploua. Dar pe coridoare se aude muzica in surdina, iar in camera dormi regeste

Aurici [20.01.15 01:31:04] »

@prajiturica - Eiii, deja ma simt mai bine. Multumesc pentru detalii si cine stie, poate in curand voi scrie un review despre prima mea croaziera.

Arya [20.01.15 08:21:35] »

@prajiturica:

Băuturile gen bere, vin, cocktailuri erau gratuite?

Andox [20.01.15 09:05:19] »

@Arya - Nu sunt incluse. Regimul de masa este un fel de full board plus apa, suc, cafea, ceai la restaurantul cu autoservire.

Se pot lua anumite pachete de bauturi (vin, sau apa) si chiar suplimenta cu un pachet de all inclusive de bauturi, dar care se platesc separat, odata cu achizitia croazierei la agentie sau dupa aceea pe vas.

prajiturica* [20.01.15 17:16:47] »

@Arya - Asa este, se poate achizitiona un pachet suplimentar de bauturi daca se vrea, ele nu sunt incluse. Un mic pont: ei spun sa nu aduci bautura sau mancare la bord, insa am vazut foaaaarte multa lume care venea cu tot felul de cumparaturi (bauturi, rontaieli), asa ca in ultimele zile am facut si noi acelasi lucru. Te controleaza cand urci inapoi la bord, insa a fost ok. Practic, ei incearca sa te oblige sa consumi ce iti pun ei in mini bar, sau sa achizitionezi direct de la magazinele de pe vas.

andreeakarina [29.03.15 16:00:47] »

@prajiturica -

buna prajiturica, am citit rewiew-ul tau despre croaziera si as dori mai multe informatii cum ar fii: obiectivele turistice din fiecare oras, daca ai vizitat orasele cu un grup organizat sau pe cont propriu (daca ai mers pe cont propriu cam cat a costat taxiul sau cu ce ai mers), daca la pachetul all inclusiv pe langa bauturile nealcoolice din pachet cat a mai trebuit sa platesti. eu si familia mea (sotul si fetita de 8 ani) o sa mergem intr-o croaziera la inceputul lunii mai cu aceasi destinatie ca si a ta, dar cu msc magnifica si am vrea sa stim la ce sa ne asteptam.

delinyka [24.08.18 21:02:05] »

Buna, am si eu niste intrebari:

- Unde anume in Viena ati luat vasul?

- Cu ce agentie ai mers?

- Cu cat timp inainte le-ai cumparat?

andreeakarina, Aurici, delinyka, prajiturica*
    Alte impresii din această RUBRICĂCroaziere cu MSC Divina: