Descoperă Thassos

înscris/ă în 09.01.15
MEMBRU: PREMIUM
JUN-2014

Thassos - frumos, dar...

Dupa experienta extraordinara din Zakynthos, ne-am hotarat sa incercam alta insula. Cum Budapesta deja pe lista, o insula indepartata imi era putin peste capacitatile mele de efort la volan. Dupa lungi cautari, am mers pe ultra laudata Thassos.

Drumul a fost ciudat la dus, pt ca am ajuns la 10 seara din Budapesta (vezi impresii) si la 2-3 dimineata vroiam sa plecam, ceea ce bine inteles nu am facut si am plecat intr-un final la 7 dimineata cand m-am simtit odihnit. Drumul a fost o adevarata aventura cand am dat de niste cratere in asfalt si o ploaie torentiala, cand japoneza a decis sa-si aprinda un martor in bord (fara nici o problema asupra masinii, dar asa i-a venit ei).

Nici pana azi nu m-am dumirit pe unde m-a putut duce gps-ul de la masina. Ideea e ca la intoarcere am luat-o clasic din oras in oras si am ajuns pe niste drumuri mai bune.

Traseul a fost Veliko Tarnovo-Stara Zagora- Komotini-Keramoti-Thassos si tur si retur. Cu ferry n-am avut probleme, am luat bilete din port, drumul a fost lin si bineinteles ne-am distrat cu pescarusii.

Ca si cazare am ales Summer Dreams Studios din Skála Potamiás. Am fost foarte multumit de conditiile de cazare. Curatenie, chicineta, baie, balcon, toate curate si fara probleme. Am vazut ca aveau si apartamente, deci e ok si pentru cei ce vor sa vina cu copii.

Apartine unei familii locale, iar marea majoritatea a comunicarii se face in engleza cu Anastasia. Parintii ei, nu au prea multa treaba cu engleza, dar cu suficient efort va puteti intelege cu ei daca aveti nevoie.

Cum am ajuns eu unul eram lihnit, am mers sa mancam in prima terasa gasita pe plaja, dar numai tin minte cum se numea, cert este ca mi-am comandat peste puterile mele, dar am luat la pachet si am mancat la micul dejun a 2-a zi.

Primele zile nu au fost foarte incantatoare pentru a plouat in reprize. Am fost in "capitala" insulei unde am trait prima dezamagire. Am fixat niste obiective si am plecat. Primul a fost Poarta lui Hercules si Dionysus unde ma asteptam sa fie ditai poarta, ce-i drept nici nu m-am documentat (lucru nefiresc). Ce era de fapt, un spatiu ingradit, plin de buruieni cu 3 pietre. Ne-am amuzat putin, pentru ca ne asteptam la ceva mai aranjat dupa care am am parcat masina intr-o parcare din port si am continuat sa vizitam orasul sa facem poze si sa speram intr-o vreme mai buna.

Nu are rost sa detaliez toate obiectivele pentru ca s-au expus si in alte review-uri.

Mai departe, vremea a inceput sa fie calda si dupa o excursie la Marble Beach de am zis ca las ceva din masina pe acolo. (Un grec de la benzinarie cand s-a uitat la inaltimea masinii imi urase succes dupa ce-l intrebasem de locatie). Bine, nu m-am indurat sa si cobor pana la plaja si am lasat-o sus. Mie unul mi-a placut, apa faina, stanci de unde puteai sa sari linistit, buna pt snorkeling. Ideea e ca tre sa fii pregatit cu apa si umbrela. In continuare am mers la Aliki, unde am si mancat si stat acolo.

De mentionat ca seara am mancat in marea majoritate in Skala Potamia la Nautilus (mai mult din cauza mea si din cauza lor, pentru ca serveau repede si mancare era foarte buna). Am mai mancat in 2 zile in centru in Potamia la ambele terase din centru (cred ca sunt singurele). Bunicele amandoua.

Ar mai fi de precizat, ca pana la urma am inchiriat un scuter, initial vroiam atv, dar eram satul de el si am luat scuter cu 7e/zi. De aici cred cea mai frumoasa parte a vacantei, cand eu marele pilot de scuter am ramas fara benzina. Cum s-a intamplat? Simplu, indicatorul de plin e invers ca la masina. Adica plinul e in stanga si gol e in dreapta. Eu chiar eram fericit ca ne-a dat scuterul cu rezervorul plin.

Tot raul spre bine, am ramas fara benzina la vreo 10km de Potos, unde era prima benzinarie. Doar ca am ramas in dreptul unui complex deschis abia in ziua aceea. Oamenii foarte faini, s-au oferit sa ne ajute, dar deja sunasem la niste prieteni aflati pe plaja in Skala Potamia cu care intamplator ne-am nimerit in aceasi perioada. Nu am gasit numele locatiei pe nicaieri, nu stiu de ce dar mai caut, dar am coordonatele : 40.604450,24.726697.

Locatia e foarte tare. Are ceva casute unde se poate sta, iar jos este terasa unde se poate manca, bea, etc. Este o afacere de familie, ca mai toate, dar aici m-am simtit mult mai bine, poate si pentru ca nu parea atat de comercial. Cel mai mult aici mi-a placut faptul ca puteai cobora pe niste stanci si dupa sa sari in apa. O apa foarte limpede si bineinteles cu cei mai dragi arici de mare. Ca sa iesi din apa era montata o scara fara sa se intersecteze cu aricii, de unde numai decat erai sus si pregatit sa sari iar in apa.

Intre timp ne-a venit si benzina si cum spiritul de aventura abia sosise, Giola era in drumul spre benzinarie, am poposit si pe acolo. Aici primul soc. Un drum muuult mai prost ca cel de la Marble Beach, dar am zis ca merita. Asta dupa ce vazusem pozele si fiind laudata de o gramada de lume.

Aici dupa ce lasi vehiculul pe un deal (daca vrei), te apuci si cobori spre mare, Umbrela si berea (apa) rece... sunt obligatorii. Intr-un final ajungem, eu mega incantat ca pot sari de pe stanca chiar si cu riscul imprietenerii cu niste arici, asta pana sa o vad.

Dupa, am facut 3 poze si am plecat, pentru ca era o balta, cu apa statuta si plina de arici. Posibil cand e furtuna si sunt valuri sa fie mai spectaculoasa, dar altfel nu merita efortul sa veniti pana aici, mai ales cu masina.

Am mai continuat cu Potos, unde nu prea mi-a placut, nici n-am stat foarte mult.

In mare ne-am axat pe partea estica a insulei, pentru ca in vest era marea mai tot timpul agitata si batea vantul foarte tare.

Concluzii:

Distanta relativ mica fata de Romania, chiar am ajuns odihnit pe insula, asta in conditiile in care cu o zi inainte ma intorsesem din Budapesta.

Insula e ok, perfecta pentru parintii ce vor sa vina cu copii, chiar si foarte mici si pentru tinerii linistiti.

Au plaje mari, foarte bune, intrarea in apa pe plajele mari e foarte lina mai ceva ca la Mamaia, la mal inoata tot felul de pestisori.

Mancarea multa si foarte buna, la niste preturi decente. Noi dimineata mancam in camera, adica pe balcon (aveam zona frumoasa, si soarele batea fix la noi in balcon si era caldut), dupa care daca mancam o masa mai zdravana la pranz, seara ieseam la o bere si prajitura, ca altceva numai avea loc.

Ca si transport pe insula, recomand un scuter sau atv, pentru cine poate bineinteles. In primele doua zile chiar daca am trecut de 3-4 ori prin aceleasi locuri n-am observat mare lucru. Ei bine scuter-ul mergand mai incet, am putut sa ma uit linistit la peisaje, plus opriri mai dese. In plus, la Marble sau Giola, eu nu va recomand sa mergeti cu masina, fie el si SUV.

Pentru cei mai agitati, e posibil sa fie o dezamagire insula, eu am incercat sa caut si lucrurile frumoase ale insulei. Personal pentru un sfarsit de weekend, as mai merge, dar altfel, prefer Zakynthos, Corfu, etc. Parca imi place mai mult partea englezeasca a Greciei.

Am incercat sa prezint insula cum am vazut-o eu si sper sa nu se supere nimeni daca unele aspecte d. p. m. d. v sunt negative.

Impresii încărcate de Sindrom in 12.01.2015 20:11:12

Validat / Publicat: 12.01.15 20:43:28

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în GRECIA.

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (Sindrom); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  17300 PMA (din 23 voturi) nota2
  • Ai fost acolo? - Scrie impresii DE CĂLĂTORIE
  • Dorești să întrebi/discuți ceva legat de impresiile postate de Sindrom? - folosește rubrica Ecouri (mai jos)

[17.01.15 05:27:19]
Dupa experienta extraordinara din Zakynthos

ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

[În plus, dacă vreodată vei solicita informaţii aici, pe sait, cei care îţi vor răspunde o vor putea face cât mai adecvat "profilului" tău turistic (funcţie de locurile în care ai fost, unde ţi-a plăcut şi unde nu, din ce motive etc)]

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

- Sindrom
[19.01.15 10:37:45]

O sa revin cu review-uri din celelalte locatii, doar sa-mi fac putin timp sa scriu, sa selectez poze si sa-mi reamintesc ce am vizitat.

- calatorul
[22.09.15 17:13:31]

De acord cu opiniile si impresiile relatate, utile informatii, le/am constatat si eu la fata locului.

Publicitate    [18.09.19 08:19:16]