ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.01.2015
DIN: Valladolid
ÎNSCRIS: 27.05.11
STATUS: CONSUL
JAN-2015

Faceti loc Domniilor Sale Gaspar, Melchior si Baltazar!

Au trecut sarbatorile. Anul asta am sarbatorit pe romaneste si, dupa doua saptamani de colinde, zapada si sarmale, am incheiat cu atat de mult asteptatii, pe plaiuri iberice, Regi Magi. Chiar in zilele alea am vazut la TV un reportaj cu “concurenta” intre Mos Craciun si Regii Magi. Grasunul simpatic (scuze, Mosule, o zic in gluma) si generos ne bucura in nordul, centrul si estul Europei, America de Nord si ceva Asia, in vreme ce Regii sunt stapani in Spania si inca doua trei tari in Europa, America Latina si Filipine. Spaniolii, mai ales bunicii, sunt foarte revoltati, pentru ca Mos Craciun isi face si el aparitia, din ce in ce mai mult in ultimii ani, in peisajul iberic. Iar aici… Regii-s la putere, dom’ne! Ma rog, totul are o explicatie (din punctul de vedere al parintilor): Regii sosesc si impart cadouri abia in noaptea de Boboteaza, din 5 spre 6 ianuarie, si copiii mai au doar o zi de vacanta dupa, insuficienta pentru a se putea bucura in voie de cadourile primite. In vreme ce Mos Craciun vine la inceputul vacantei, si jucariile sunt “amortizate” bine. Cert e ca, desi Regii sunt stapanii inca aici, in Spania, nici Mosu’ nu mai e vazut cu dispret, ci dimpotriva. De mentionat (sau adaugat) ca multi spanioli sunt reticenti la obiceiurile venite, si mai ales adoptate, din afara. Nu le convine Valentine’s day, dar au inceput sa se obisnuiasca. Nu le convine Halloween, ca ei au propriul Carnaval acum in februarie, dar pe 31 octombrie vezi din ce in ce mai multi mascati pe strazi. Si-asa mai departe.

Sa revenim la subiectul acestei postari. Despre Domniile Sale Regii Magi v-am mai povestit si cu alta ocazie, cred. Insa niciodata nu v-am vorbit de parada lor! Ca, asa cum merita niste regi, li se organizeaza o defilare, spre deliciul celor mici (si mari), in seara zilei de 5 ianuarie. Toata suflarea iese in strada sa-i salute pe regi, si sa-i induplece… asa, pe ultima suta de metri, sa nu-i uite in noaptea respectiva si sa le lase ceva, cat de mic, sub brad. In orase defilarile sunt impresionante. Un alt soi de procesiuni, colorate si zgomotoase la maxim, o ambianta festiva peste masura. La sate, dupa buget. Dar si cel mai sarac sat urca intr-o remorca, macar, trei regi mititei;) (doar unul e negru, va amintesc) care arunca bomboane in stanga si-n dreapta.

De fapt, ca sa nu dezinformam, aceasta parada se organizeaza nu numai in Spania, ci si in Portugalia, Andorra (acolo sigur sunt putine ca au teritoriu mic), Republica Ceha, Polonia si prin America Latina (daca nu ma insel, in Mexic mai exact), bineinteles. In Spania, cea din Alcoy, Alicante, este considerata drept cea mai veche din Spania si poate din lume. Ma rog, la origine nu era chiar parada: se dadea ocol bisericii unde apoi lumea se inchina Regilor (probabil cam ca la noi in noaptea de Inviere). Oricum, cam de prin sec. XIX au inceput sa se reprezinte scenete cu Regii Magi drept protagonisti; iar acum cam o suta de ani, la initiativa Centrului Artistic din Granada si al unui grup de intelectuali, s-a recuperat aceasta traditie, si-n plus s-a organizat o parada cu scopul de a strange jucarii pentru copiii mai saraci. Dupa succesul extraordinar avut, s-a raspandit repede repede in toata tara. Si de-atunci Cabalgata de los Reyes Magos este un must pentru (aproape) toti spaniolii.

Paranteza;): Eu am fost atat de cuminte acum unspe ani, incat Regii mi-au adus cel mai frumos cadou pe care-l poate primi o femeie in viata ei: un bebelus. De fapt, a fost ceva “putred” la mijloc. Asteptam sa mi-l aduca Mos Craciun, dar pesemne, fiind doar unu’ si temandu-se oarecum de gasca celor trei, pe care oricum lumea de aici ii iubeste mai mult, a renuntat in favoarea lor. Si in noaptea respectiva, cand totii copiii dormeau dusi, sau emotionati, sau incercand sa-i auda pe Regi cand asezau cadourile sub brad, au trecut si pe la spitalul unde ma aflam (din intamplare, bineinteles!), si mi-au lasat un papusoi rotofei si… viu!

Hai ca o iau pe aratura, inchid paranteza. Voiam sa zic, de fapt, ca de atunci am tot vazut parade. Printr-un sat, prin altul… Papusoiul rotofei a crescut, si in satul unde locuim parada nu e extraordinara, dar ii place sa mearga la cules de… bomboane cu colegii si prietenii lui (si stiti vorba aia, decat codas in oras, mai bine-n satul tau fruntas;)). Astfel incat… la cea din Valladolid nu ajungeam niciodata. Anul trecut am facut o incercare si – proasta inspiratie, Doamne!! – am ramas blocati in trafic o ora, pe o strada centrala, asa incat am pierdut si parada si tot. Anul asta, cu lectia invatata, am luat autobuzul, ca doar e la o aruncatura de bat si-n zece minute esti in centru.

Stiu din alti ani (pentru ca parada ocupa pagini intregi in ziare, ba se da si la TV in direct) ca este caracterizata de o tematica care difera de la an la an: natura, mijloacele de transport, astronomía, trenul, calatoriile, fabulele, circul, jucariile, culorile, povestile clasice, etc. In anul de gratie 2015, parada din Valladolid a fost inspirata in muzica in universul infantil. Defilarea incepe la 19:30 si pleaca din Paseo de Filipinos, iar traseul este intotdeauna acelasi: Plaza de Colón, Acera de Recoletos, Plaza de Zorrilla, Calle Miguel Íscar, Plaza de España, Calle Duque de la Victoria, Calle Ferrari si Plaza Mayor, unde Domniile Sale se dau jos din carute, pardon… calesti, si se urca pe scena special pregatita pentru ei. Traseul e cam acelasi cu cel al procesiunii generale din Saptamana Mare.

Noi am ajuns pe la opt fara ceva, dar parada nu ajunsese inca in Piata Mare, asa incat am avut timp sa ne invartim un pic prin centru, sa facem o poza Primariei frumos luminate, sa salivam pe langa toneta cu gogosi cu ciocolata (nu stiu de ce, in momentul ala i-am zis lui R. ca la noi ar fi fost toneta cu vin fiert) si sa ne gandim pe unde sa intram dupa parada sa degustam un vin si-o tapa (de parca nu ne-am duce mereu cam prin aceleasi locuri). Cand, in plimbarea noastra pe stradutele din centru, am inceput sa vedem printese pe piciornoage, am hotarat sa gasim un loc de unde sa vedem si noi un pic parada. Am avut… norocul, ca la ultimele procesiuni de anul trecut, sa nimerim un loc pe unde toata lumea voia sa treaca dintr-o parte intr-alta. Ma rog, asta cu (ne) civismul e alta problema. Ideea e ca locul era mai putin aglomerat din cauza ca era o straduta pe unde parada trecea dupa iesirea din Plaza Mayor, unde… Domniile Sale coborasera deja. Carevasazica noi a trebuit sa ne intoarcem in piata ca sa-i vedem pe Gaspar, Melchior si Baltazar (de fapt, pe acesta din urma nu l-am mai apucat/asteptat), ca si-asa tavernele erau pline inainte de terminarea defilarii si ne gandeam ca nu mai apucam, he, he.

Parada e frumoasa. Eu am fost toata un zambet. Cap coada. Masini, camionete… impopotonate frumos, sau scene tractate… manual, de unde copii imbracati in elfi sau alte costumatii tematice aruncau bomboane atunci cand insotitorul adult le permitea acest lucru. Sunt convinsa ca, daca nu, ar termina pungile cu bomboane in doi timpi si trei miscari. Anul asta mai degraba m-am… aparat cu bratul drept, ca unele bomboane prind viteza mare, si mai sunt si mici incidente. Mi-am aparat ochelarii, nefiind sigura ca, daca raman fara ei, Regii imi vor aduce altii. Sunt si personaje care merg pe piciornoage, asa cum am spus mai sus, mai ales personaje din povesti. Mie mi-a placut cel mai mult Don Quijote, insotit, cum sa nu? , de Dulcineea lui iubita. In rest, cum tema era muzica in universul copilariei, erau multe grupuri de muzica, ce cantau in direct, bineinteles. Pacat ca n-am putut sa ma tin de grupul care canta muzica sarbeasca! Parca-l auzeam pe Bregovic, nu alta. Ba R. a si zis imediat: Astia-s de-ai tai! ;). Frumos, a fost frumos. Nebunie mare, n-aveai loc s-arunci un ac, si-asta-i partea care-mi place cel mai putin (de la un timp incoace suport din ce in ce mai putin aglomeratiile), dar… baba sufera cand vrea sa vada ceva.

Oricum, daca prindeti o astfel de parada, merita toata aglomeratia si toate atacurile cu bombe, eeehhh, cu… bomboane.

Anecdote? Normal ca sunt si de-alea. Personaje care vin sa vada parada cu umbrele deschise invers, ca sa “culeaga” cat mai multe bomboane. Alte personaje (si nu ma refer la copii) care nu numai ca dau din coate, ci sunt in stare sa te si calce pe mana daca le iei bomboana de langa picior;). Alte personaje care iti cer voie sa-i lasi sa treaca dincolo, si raman in fata ta, astfel incat nu mai vezi nimic.

Ciudatenii? Bineinteles. Acum vreo cativa ani, o doamna (nu mai stiu de unde) l-a dat in judecata pe Baltazar pentru ca i-a aruncat o bomboana care i-a facut cucui. Judecatorul a fost de nota o suta insa!! Decizia luata de el a fost aceea ca nu era sigur de unde vine Baltazar (Baltazarul respectiv fiind un om negru, din Africa, pentru ca – de altfel – noi nu intelegem cum, la cati africani sunt aici, Baltazarul e un om alb vopsit pe fata de multe ori), si nu stia unde sa-i trimita amenda. A fost rasul de pe lume in toata Spania la momentul respectiv. Presupun ca doamna respectiva n-a mai iesit din casa pana-n martie. Asta daca n-a facut recurs la Tribunalul European.

Tragedii? Din pacate sunt si de-astea. Chiar anul asta intr-un sat din Cordoba, daca nu ma insel, Baltazar (tot Baltazar, e preferatul tuturor, nu stiu de ce), un baiat in varsta de douazeci de ani, a decedat pentru ca tronul lui a fost rasturnat de un cablu prost asezat pe strada, intre doua case. A cazut cu atata ghinion (si structura metalica, sau din ce-o fi fost ea, a cazut peste el) incat nu a putut fi salvat. Nu se intampla foarte des, dar sunt si astfel de accidente.

Colac peste pupaza, Cabalgata de los Reyes Magos, fie ca acestia defileaza in trasuri, pe tronuri pompoase, sau chiar pe cai, este un eveniment de neratat daca va nimeriti pe aici. Fiecare Rege are un paj, iar in seara respectiva, dupa posibilitate si inspiratie, musai sa le lasati Domniilor sale cate ceva de rontaiala, ca si ei, ca si varul lor din Laponia, au drum lung de facut. Lor si camilelor lor, ca la origine, stim cu totii, veneau cu camile. Un pahar cu lapte? Un biscuite? O bucata de roscón (colacul lor tipic de Boboteaza)? Ce vreti dumneavostra!! Important e sa fiti cuminti de pe-acum si, fie Mosu’, fie Regii, sa va aduca ceva si la anu’!

Trimis de alinaro in 12.01.15 13:46:58
Validat / Publicat: 12.01.15 16:50:03
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA.

VIZUALIZĂRI: 1849 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Primaria orasului, frumos luminata de sarbatori.

Marian Preda [12.01.15 17:08:53] »

alinaro,

Colac peste pupăză, am făcut loc primului vot!

Un an 2015 cu multe realizări, sănătate şi împliniri!

Toate cele bune!

clau70 [12.01.15 17:13:45] »

@alinaro: ho, ho, ho... primul eu te-am votat/si cu drag l-am acordat/sunt mosul adevarat/si pe regi i-am surclasat!

clau70 [12.01.15 17:16:35] »

@Marian Preda: nu stiu sigur... dar cred ca ti-am luat-o inainte cu-n cap de... ren

Marian Preda [12.01.15 17:20:33] »

@clau70 -

Dragul meu, te las legănat în această iluzie!

Sper să mă întreci la întâlnirea celor... 7 ani!

Ce-i drept , ...mare înghesuială la primul vot ! Mai ceva ca-n sufletul unei femei !

traian.leuca † [12.01.15 17:20:39] »

@clau70, @alinaro-Chiar cu votul de loc trei, sunt mai tare decât ei (Regii Magi).

alinaro CONS. ONORIFIC AFA / SPANIA [12.01.15 17:31:13] »

@all - M-ati facut sa zambesc (aproape zgomotos), romani frumosi si poeti! Incerc sa pun o pila, sa va scrie Domniile Sale pe lista de pe acum, ca nu-i bai daca pe langa Mosulica al nostru mai gasiti ceva sub brad si de pe la verii lui (sau unchi? sau stra-bunici?)

Carmen Ion [12.01.15 17:49:02] »

@alinaro - La Mulţi Ani şi băiatului tău! Să crească mare şi voinic şi talentat la scris (ca maică-sa) !

alinaro CONS. ONORIFIC AFA / SPANIA [12.01.15 17:55:06] »

@Carmen Ion - Saru'manaaa!! Mandria mea de flacau a inceput anul trecut... o carte: "Milionar sau criminal"!!! A scris o pagina si ciorna zace pe ecranul calculatorului meu, o sa i-o arat cand o sa fie mare.

Scuze de off-topic.

Eugenia55* † [12.01.15 18:01:19] »

Stai sa ma bag si io in s (z) eama!

SB!

La multi ani si... ne faci ceva surpriza... ?

alinaro CONS. ONORIFIC AFA / SPANIA [12.01.15 18:20:32] »

@Eugenia55 - Saru'mana!

As vrea, as vrea...

Michi [12.01.15 18:35:57] »

Eu ce mai pot spune? Că tot ce scrii tu mă încântaă.

alinaro CONS. ONORIFIC AFA / SPANIA [12.01.15 18:48:56] »

@Michi - Ma simt rasfatata tare, si nu stiu daca e bine.

Va multumesc mult!

danamandache [12.01.15 20:50:41] »

Alinita esti atat de pozitiva in tot ceea ce faci, esti atat de amuzanta, esti atat de...romanca!!! Felicitari, draga mea pentru toate articolele scrise, trecute si viitoare!!!

Aurici [12.01.15 21:08:48] »

@alinaro - Pai e corect ca la noi s-au terminat sarbatorile si tu o tii din sarbatoare in sarbatoare?

Felicitari pentru articol si din partea mea.

cami_dxb [13.01.15 08:08:54] »

@alinaro -

Pai ce-mi faci, Alina? Mai adaugi inca un must see pe lista spaniola. Cred ca n-o sa-mi ajunga viata asta sa vad tot ce-as vrea sa vad in Spania.

Excelent articol, ca de obicei

La multi ani flacaului tau, sa-ti aduca numai bucurii.

alinaro CONS. ONORIFIC AFA / SPANIA [13.01.15 10:03:52] »

@danamandache - Un adevarat recital de rasfaturi, am zis-o si ieri... Oare nu e de vina faptul ca ma vezi tu cu ochi buni? (ehem, ehem).

Iti multumesc si o zi minunata iti doresc!

alinaro CONS. ONORIFIC AFA / SPANIA [13.01.15 10:07:36] »

@Aurici - Aurici (cat imi place diminutivul asta), nuuuu! De fapt la noi se termina sarbatorile cu o zi mai tarziu, ca spaniolii nu au Sf. Ion. De fapt au, dar se tine la sfarsitul lui iunie, cand Spania "ia foc" la propriu, adica se fac focuri peste tot, ca la noi pe 9 martie. Aici, deci, ultima zi de sarbatoare este 6 ianuarie. Dar ce sa fac daca am nimerit asa? Cu ocazia asta i-am vazut si eu pe regii din Valladolid, ca mereu ii vedeam pe cei mai... de la tara.

Saru'mana!

alinaro CONS. ONORIFIC AFA / SPANIA [13.01.15 10:11:27] »

@cami_dxb - Buna dimineata, Cami, si La multi ani! (once again)

Pai... ar mai fi o solutie (desi nici asta nu garanteaza ca o sa vezi tot ce vrei sa vezi in Spania; e mai la indemana totusi): sa te muti aici! Asa-i ca e ingenioasa?

Oricum, pentru zona nord, nord-vest, stii ce-ai de facut.

Multumesc de urari.

teona [14.01.15 17:55:07] »

Cred ca sarbatorile de iarna sunt peste tot frumoase, au parca ceva magic, de aceea suntem tristi cand se termina. Nu am participat la asa ceva, in general nu imi place aglomeratia, dar dupa cum ai spus si tu cateodata merita... sa te lasi inghesuit. Putine sanse sa am parte de asa ceva, dar ma bucur ca ai impartasit cu noi atat de frumos despre Regii Magi, parca am fost si noi acolo un pic.

alinaro CONS. ONORIFIC AFA / SPANIA [14.01.15 18:20:29] »

@teona - Si eu cred la fel. Si mai cred ca sarbatorile sunt, totusi, mai frumoase, acolo unde noi ne simtim cel mai bine, adica printre cei dragi, si in locurile dragi sufletului nostru.

Cat despre a asista in direct la o astfel de parada, nu se stie niciodata, sau cum ar spune spaniolii, "sa nu spui ca n-o sa bei din apa asta niciodata" (mai au una cu "sa nu spui niciodata ca preotul asta nu e tatal tau", destul de ironica, pentru ca preotii catolici raman celibatari, dar castitatea le este pusa de multe ori sub semnul intrebarii; scuze de off). Multumesc frumos pentru ecou si numai bine.

Eugenia55* † [14.01.15 19:12:38] »

@alinaro -

Alina, as dori, daca se poate, sa pui, inainte de traducere, sau dupa, si expresia neaosa, asa mai invatam si noi limbi straine... englezei! ")

Muchas gracias!

alinaro CONS. ONORIFIC AFA / SPANIA [15.01.15 09:46:57] »

@Eugenia55 - Daca va referiti la expresiile de mai sus (si apoi in general, bineinteles), cu mare drag: Nunca digas de este agua no beberé (sa nu spui ca n-o sa bei din apa asta niciodata), care, aproape imediat este urmata de: Ni que este cura no es tu padre (Nici ca preotul asta nu e taica-tu).

Eu ma straduiesc sa evit folosirea expresiilor neaose, desi cateodata imi este imposibil. Ba, tot cateodata, mai bag si cate un spaniolism de mor de rusine cand webmasterul, atent si amabil, mi-l romanizeaza.

O zi frumoasa s-aveti!

alinaro, Aurici, cami_dxb, Carmen Ion, clau70, danamandache, Eugenia55*, Marian Preda, Michi, teona
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Valladolid şi împrejurimile:

• pagină generată în 1.2535519599915 sec