ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.01.2015
AUG-2014

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 4 MIN

Lago di Braies - Paradisul din Dolomiti

Intamplator, cautand mai multe informatii despre Muntii Dolomiti, am descoperit acest loc, lac minunat situat in cei mai frumosi munti pe care i-am vazut eu vreodata.

Lago di Braises, numit si Perla Dolomitilor, se afla in partea de nord, in SudTirol, in Parcul Natural Fanes-Sennes-Braies.

Accesul la acest lac se poate face prin 2 parti dinspre Austria prin Lienz sau si de pe autostrada care leaga Innsbruck de Bolzano.

De 2 ori am avut ocazia sa vizitez acest loc minunat, in 2013 si anul trecut. In 2013 ne-am petrecut 2 zile din concediu in Dolomiti si atunci am explorat mai mult zona. Eram cazati in Passo Campolongo, intre Arabba si Corvara, candva voi scrie impresii mai multe despre zona si cazare. Vara e foarte aglomerat, nici nu e de mirare la cate frumuseti sunt la tot pasul, chiar si doar tranzitarea acestei zone va ramane calatorul pe veci in memorie si cu siguranta isi va dori sa o cunoasca, sa o exploreze mai bine :)

Dupa cum spuneam, noi veneam dinspre Passo Campolongo, iar inainte de Dobbiach, am virat la stanga continuand 12km pe superba Vale Braies, timp in care am admirat casele si pensiunile, care mai de care mai frumoase, pline cu flori... verdeata... curatenie...

In zona lacului sunt 3 parcari imense si cu toate acestea cam greu am gasit un loc de parcare.

Apoi per pedes am inceput explorarea celui mai frumos lac din Dolomiti, un loc la care am visat un an an de zile :)

Ca asezare se aseamana putin cu Gossausee, din Austria, sfarsit de drum, hotel pe malul lacului, inconjurat de munti, doar ca frumusetea de la Braies nu se compara cu nimic :)

Turul lacului dureaza cam o ora - o ora jumate, depinde de fiecare si de timpul alocat vizitarii, va spun eu ca odata ajunsi acolo, va veti dori sa zaboviti cat mai mult... sa nu mai parasiti niciodata acest loc.

Se pot face plimbari cu barca pe lac, noi am preferat sa facem turul lacului pe jos. Pe malul lacului sunt locuri de picnic, de odihna, sunt zone panoramice, la un moment dat poteca urca la o altitudine mai mare, de unde poti admira mai bine lacul, muntii, hotelul Pragser Wildsee, pontonul si bineinteles micuta biserica de pe partea dreapta a lacului.

Culoarea de smarald... verde-albastrui, muntele Croda del Becco, cu ale lui impunatoare stanci, care se reflecta pe luciul apei, te fac sa crezi ca ai aterizat intr-un paradis... montan, unde pe langa faptul ca poti sa te plimbi, mai poti face plaja... baie, era cam rece apa, dar cativa curajosi se balaceau in voie.

Am facut dese popasuri, nu ne mai saturam de peisaj. Aceasta zona se intinde pe o suprafata de 33ha. Poteca bine amenajata ne purta cand pe malul lacului, cand prin padure.

Ajunsi pe partea cealalta a lacului, respectiv partea sudica, am mai poposit o vreme, timp in care am admirat mai indeaproape mica bisericuta, apoi ne-am oprit si pe la magazinul cu nelipsitele souveniruri. Nici nu ne-am dat seama cum au trecut 4 ore :)

Apoi am mai privit inca o data lacul, am luat chiar si o piatra amintire, in speranta ca voi mai ajunge vreodata pe acolo, ceea ce s-a si intamplat anul trecut, doar ca pentru doar o jumatate de ora. Mergeam din Ungaria spre Solden, Austria si ne-am abatut din drum, nu puteam rata, desi era tarziu, o scurta pauza la Lago di Braies a fost o incantare.

De la lac, in 2013, ne-am dus si am vizitat si Lago di Misurina... Passo Tre Croci... Cortina... apoi prin Passo Falzarego ne-am dus la hotelul la care eram cazati.

Daca vreodata va aflati prin zona sau va faceti drum pe acolo :) nu ratati vizitarea acestui loc minunat, unde la un moment dat pe malul lacului cum priveam culoarea apei, aveam impresia ca suntem in Corfu, doar acolo am mai vazut asa culori.

In acest loc se fac filmari la serialul italian Un passo dal cielo, cu Terence Hill, pe ponton am vazut o reclama mare youtube.

Pe langa poze as dori sa atasez si acest videoclip, care poate reda mai bine frumusetea acestui loc, unic spun eu, pe care am avut ocazia sa-l vad si l-as recomanda oricui, fie iubitor de mare, fie iubitor de munte youtube.

Un lac de genul am vizitat si in Austria, Weisssee, in Parcul Hohe Tauern, in zona Zell am See, doar ca acolo am urcat cu 2 telegondole...

P. S. De mult mi-am propus sa scriu cateva review-uri, macar din zonele cele mai frumoase pe care le-am vizitat, acum am vazut ca de 3 ani nu am mai scris nimic :) Calatorii frumoase va doresc tuturor!

Multumesc.

Trimis de Alina Morar in 11.01.15 18:52:21
    Validat / Publicat: 11.01.15 21:19:41
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 12876 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Alina Morar); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster21 [11.01.15 21:18:11] »

@Alina Morar: Bine ai revenit în comunitatea AmFostAcolo.ro după o luuungă perioadă.

----

creivean [11.01.15 21:46:35] »

Alina, au fost 3 ani lungi, fără tine pe sait

Bine ai revenit, draga mea şi abia aştept să ne vedem la Predeal.

Alina Morar CONS. ONORIFIC AFA / ITALIA [11.01.15 21:50:25] »

Cu mare drag as mai fi scris, dar nu mai am timp!

Alina Morar CONS. ONORIFIC AFA / ITALIA [11.01.15 22:04:41] »

@creivean - Bine v-am regasit si eu astept sa ne cunoastem, pe tine si pe multi altii/altele cu care am mai pastrat legatura. Sper sa ajungem.

Nu am fost activa pe sait, dar citeam impresii sau cautam detalii despre hotelurile prin care am stat, despre zonele vizitate si chiar m-au ajutat mult.

Marian Preda [12.01.15 10:17:18] »

@Alina Morar -

Wow! Bine ai revenit! Felicitări pentru articol!

alinaro [12.01.15 11:21:37] »

@Alina Morar - Bine ai revenit si din partea mea, Alina. Pozele sunt ireal de frumoase, mai ales P03. Daca mai poti, mai scrie.

Alina Morar CONS. ONORIFIC AFA / ITALIA [12.01.15 17:39:04] »

Bine v-am regasit! ok, am sa incerc!

traian.leuca † [15.01.15 22:54:36] »

Foarte frumos review! Pozele bestialeee!!

Bine ai revenit pe site!

tache [16.01.15 10:56:30] »

@Alina Morar - Sarut mana! As vrea, daca poti, sa-mi faci ceva recomandari de traseu, cazari, etc legate de Dolomiti. Intentionez sa merg in iunie pt cateva zile. Multumesc!

Alina Morar CONS. ONORIFIC AFA / ITALIA [16.01.15 21:50:54] »

@tache - Noi am fost cazati la Residence Campolongo, acolo am prins o oferta foarte buna per 3 nopti, am avut apartament. E situat in Pasul Campolongo intre Arabba si Corvara.

De acolo 2 zile, cat am apucat, am cutreierat Dolomiti in lung si in lat. In prima zi am fost prin Corvara, o statiune foarte frumoasa, apoi ne-am indreptat spre Lago di Braies, unde am stat vreo 4 ore... de acolo am fost la Lago di Misurina, de unde am admirat Tre Cime di Lavaredo. Apoi am coborat in Cortina D Ampezzo, prin Passo Tre Croci. De undeva din zona asta se poate merge, pe jos, la Lago di Sorapis

Dupa o plimbare si luat masa in Cortina, am urcat prin Pasul Giau si Falzarego, ajungand seara la hotel.

Dolomiti e strabatut de numeroase pasuri, iti trebuie mult timp, se urca (cam in toate pasurile urci pana la 2000m alt sau mai mult), se coboara intr-un satuc sau statiune, iar se urca, iar se coboara... si tot asa astea sunt drumurile prin Dolomiti.

A doua zi am mers prin Pasul Pordoi, Canazei, am urcat prin Pasul Fedaia, am admirat lacul cu acelasi nume si de acolo am coborat in Malga Ciapela, de am luat telecabina care ne-a dus p Ghetarul Marmolada. Noi am urcat pana la statia Serauta, la 3000m alt, unde e si un muzeu cu exponate, unelte, arme, imagini din Primul Razboi Mondial.

Din Malga Ciapela am mers si am vizitat Serrai di Sottoguda, niste chei foarte frumoase, prin care se poate face plimbare cu miticarul.

De acolo am mers inapoi in Canazei, o statiune frumoasa de munte, iar seara inapoi la hotel prin Passo Pordoi.

A treia zi am trecut prin Passo Gardena, care mie imi place cel mai mult, ma refer la peisaj, de acolo se poate merge prin Pasul Sella... noi ne-am indreptat spre Lago di Garda...

Ce sa zic? Dolomiti sunt cei mai frumosi munti, eu iti sugerez sa parcurgi cat mai multe pasuri, sa vizitezi cat mai multe lacuri... sunt foarte multe, cam din fiecare pas s poat urca cu telecabina pe crestele cu forme ciudate, de unde sunt trasee... via feratta se numesc...

Sa aveti neaparat o harta cat mai detaliata... nu uitati bocancii si echipamentul de munte, sa aveti vreme buna si... spor la explorat

Un lac la care mi-am dorit si nu am mai ajuns e Lago di Carezza.

Foarte multe atractii turistice sunt in Dolomiti. Mai multe poti afla de aici

Daca ai intrebari sau vrei ajutor... cu mare drag, in masura in care pot.

Eu am comandat pliante prin posta, gratuit, in care am avut si harti.

miha005 [20.09.15 21:35:51] »

Anul acesta am trecut si eu prin pasul Val Gardena. Mi-a placut la nebunie! Deja studiez pentru anul viitor locatii de cazare!

Alina Morar, alinaro, Marian Preda, miha005, tache
    Alte impresii din această RUBRICĂDrumeții prin Dolomiți: