Descoperă Takayama

Avatar Sindbad
DIN Piatra Neamt
înscris/ă în 11.01.15
NOV-2014

Takayama, o experienta interesanta.

Am revenit in urma cu cateva saptamani din ceea ce este, pana acum, excursia vietii mele, dar inca nu mi-am revenit :)

Incet, incet, amintirile se sedimenteaza si m-am gandit sa impart cu cititorii AFA cateva din experientele si impresiile lasate de aceasta tara minunata. Desi am petrecut acolo 16 zile, (Tokyo, Takayama, Shirakawa go, Kanazawa, Koya san, Hiroshima si Kyoto), primele impresii postate sunt cele despre Takayama (sper sa reusesc sa adaug si cele despre Shirakawa-go si Kanazawa), tocmai pentru ca nu am observat altele pentru aceste regiuni ale Japoniei.

Sper ca impresiile mele sa ajute pe viitorii calatori in aceste zone, asa cum m-au ajutat pe mine postarile celorlalti membri despre alte orase (in special cele ale lui TraianS pentru Tokyo, caruia ii multumesc cu aceasta ocazie).

Takayama e un orasel in nord, in regiunea Hida, si este promovat indeobste de ghidurile turistice ca unul dintre locurile in care pot fi vazute bucatele din ceea ce a insemnat istoria feudala japoneza, in special din perspectiva militara si agrara,

Pentru noi, insa, Takayama a ramas in memorie ca un orasel incantator, o pata de culoare si relaxare dupa tumultul si nebunia din Tokyo, cu stradute incadrate de magazine situate in cladiri de sute de ani, cu o arhitectura foarte frumoasa, specifica zonei, cu magazine de suveniruri la fiecare pas si bineinteles, cu mancare gustoasa, ca de altfel peste tot in Japonia.

Noi am ajuns in Takayama din Tokyo, cu shinkansenul pana la Nagoya si de acolo cu un tren expres. Pe ultima parte a traseului, peisajul montan este unul spectaculos, in special in noiembrie, cand artarii si gingo biloba isi etaleaza culorile spectaculoase.

Din pacate, diferenta de latitudine si altitudine s-a facut resimtita neplacut, in momentul in care am coborat din tren si am simtit acut diferenta de 20 de grade fata de Tokyo. Dupa cum ne-a spus o barmanita super simpatica seara, " in Takayama it's always cold" :)

Orasul e mic si se poate vizita la picior fara probleme, diferenta intre diversele obiective fiind mici. Exceptie face Hida Village, aflat oarecum departe de centru, a carui vizitare e recomandata doar celor care nu merg sa vada Shirakawa-go.

Recomand vizitarea uneia dintre casele negustoresti vechi transformate in muzeu si mai ales a muzeului Takayama Jinyia, in fapt singura cladire guvernamentala din perioada feudala pastrata in forma initiala.

In rest, Takayama e un orasel pentru plimbari, mici magazine cu suveniruri (tema omniprezenta e iepurasul), restaurante bune, cu celebra Hida beef (noua ne-a placut mai mult decat cea de Kobe) si cu baruri si mici cofetarii la tot pasul.

Mai nou, de pe Japan Guide, vad ca s-a introdus un shinkansen (Hokuriku) si pe relatia Tokyo- Nagano-Toyama-Kanazawa, ceea ce va reduce considerabil distanta de calatorie pana in regiunea Hida. In aceste conditii eu apreciez ca in masura in care durata excursiei o permite, Takayama e unul din locurile ce trebuie inscrise neaparat in traseu.

Cam atat despre Takayama, cu speranta ca voi reusi sa spun cateva cuvinte si despre alte locuri din Japonia si care noua ne-au placut foarte mult.

Impresii încărcate de Sindbad in 11.01.2015 12:55:20

Validat / Publicat: 11.01.15 15:55:12

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în JAPONIA.

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (Sindbad); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  4950 PMA (din 7 voturi) nota2

[11.01.15 15:54:41]

@Sindbad: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Mutat în rubrica "Descoperă Takayama, [ALTE ZONE]" (nou-creată pe sait)

- TraianS CONS. ONORIFIC AFA / JAPONIA
[12.01.15 20:43:46]

@Sindbad - Bine ai venit pe AmFostAcolo!

Asta da vacanta cu care sa-ti faci debutul pe AFA. :)

Sper sa ne povestesti mai multe si mai pe indelete.

Shirakawa-go era locul unde mi-ar fi placut sa ajung si eu. Citisem destul de multe despre batalia de acolo si vazusem pozele de iarna cu acoperisurile "abrupte".

Despre Takayama nu stiam nimic.

Nu incarci si niste poze? Pozele fac cat o mie de cuvinte.

As avea mai multe intrebari sa-ti pun, dar mai bine ma pregatesc pentru "serial" decat sa spicuiesc cate putin dinainte.

Astept cu interes continuarile.

Inca o data bine ai venit printre noi si rogu-te fii cat mai darnic in detalii si poze. :)

Cheers.

pagină generată in 0.190335988998 sec