ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.12.2009
DIN: Oradea
ÎNSCRIS: 07.04.09
SEP-2009

Un colt din Terra

Am vizitat de mai multe ori gradina botanica din Cluj, de fiecare data aceasta m-a captivat cu frumusetea florilor ei, a serelor cu palmieri, cactusilor, a gradinii japoneze, dar am fost placut impresionat să vad si, ca de la ultima vizita acum vreo 8, 9 ani s-au facut unele modificari in sensul modernizarii si infrumusetarii ei.

Nu am sa va fac aici istoria gradinii botanice, nici abordari stiintifice, nici nu am sa va descriu cum este compartimentata, am sa ma multumesc a va dezvalui frumusetea ei asa cum mi se dezvaluie mie de fiecare data.

O data ce veti intra inauntru in partea stanga va vor naucii sute de culori vii, date de diverse specii de flori, in special am fost atras de trandafiri, unii sunt de-a dreptul fabulosi si imprastie un miros extraordinar. In dreapta veti trece pe langa cladirile administrative, precum si muzeul botanic.

Am luat-o la dreapta si in fata noastra au aparut cactusii, cu zecile... infloriti, inalti, decorativi, pitici, toti superbi (oare de ce se spune despre niste plante extraordinare, cu niste flori superbe, ca aduc ghinion), singurul meu regret fiind ca nici de data asta nu ni s-a dat voie in interiorul serelor alaturate (sa nu uit am avut totusi ocazia imediat dupa revolutie si a fost impresionant ce am vazut si acolo).

Dupa un scurt moment de respiro pe bancile din fata cactusilor ne-am indreptat spre gradina japoneza, un colt de natura care m-a fascinat de mic de la prima mea vizita aici. Din pacate pavilionul era neingrijit, chiar mizerabil, iar apele lacului extrem de murdare, nici vorba de pestii care-ti incantau privirea in trecut (din cate am inteles de la un ingrijitor al gradinii, sistemul de epurare al lacului era defect).

De aici ne-m indrepta spre sere, pentru inceput mergand la sera cu plante acvatice si continuandcu sera cu vegetaţie din Australia şi mediteraneană si sera cu palmieri. Frumusetea serelor este deosebita, e greu de explicat incantarea ochiului odata ajunsi aici printre miile de plante care mai de care mai frumoase si mai deosebite. Motiv pentru care voi prefera sa si las pozele sa vorbeasca in locul meu, vor reusi oricum mult mai mult decat ce as putea sa va descriu eu.

O data ce am parasit sectorul serelor, am continuat sa ne plimbam pe aleile gradinii, ratacind printre diverse gradini, contempland frumusetea gradinii romane sau tragandu-ne sufletul la umbra pomilor de langa paraiasul tiganilor.

Ne-am incheiat vizita in sectorul turnului de apa, ca o paranteza nu am mai avut curajul sa urc in turn, ceva ma impiedica, ma tinea la sol.

Plusuri:

- excelent amplasata in oras, veti ajunge la gradina botanica foarte usor, din centrul Clujului veti avea nevoie de maxim 10 minute pe jos;

- daca o veti vizita in intervalul mai - septembrie gradina vă va imbata cu frumusete ei, mai exact cu a miilor de flori pe care le veti vedea;

- de remarcat reamenjarea unor sectoare si curatenia exemplara pe care eu am gasit-o in gradina

- LINISTEA

Minusuri:

- neamenajarea sectorului estic,

- serele ar avea nevoie de o igienizare, si aici ma refer la sticla lor, a devenit opaca,

- sectorul turnului de apa a devenit parca mai neglijat, parca intentionat, comparativ cu restul sectoarelor,

- nefunctionarea statiei de epurare de la gradina japoneza.

Totusi concluzia mea este ca gradina botanica reprezinta o oaza de liniste si relaxare, un colt de natura, o portie de frumos, situata in mijlocul Clujului, un must see in Romania.

Trimis de danoradea in 28.12.09 13:39:18
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CLUJ.

VIZUALIZĂRI: 3494 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danoradea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Gradina botanica din Cluj-Napoca - aloe vera

danoradeaAUTOR REVIEW
[28.12.09 17:44:15]

daca se poate, consider ca melodia urmatoare ar fi cea mai potrivita: http://www.trilulilu.ro/Seherezada/ebbe79a1e66f57

[28.12.09 21:29:01]

Faina alegere, e o incantare sa citesti si sa asculti...

Adaugat ca fond sonor bucata muzicala indicata de autor.

toatacoma
[11.01.10 15:58:30]

Un colt de Rai

Frumoasa, curata, ne plimbam des cu mare placere: -)

Ioana&Bogdan
[10.02.10 12:43:02]

Foarte frumoasa aceasta gradina botanica, si este destul de mare. Este mult mai impresionanta decat gradina botanica din Iasi, atat prin diversitatea de plante, cat si prin suprafata. Vizitati sera unde se gasesc cactusii.

Nota webmaster99: aceste randuri au fost mutate ca ecou aici, fiind initial postate (eronat) ca review

kmy
[24.02.10 00:39:33]

Gradina botanica la sfarsit de mai intradevar m-a incantat.

Este un adevărat colţ de rai. Diversitatea plantelor m-a uimit.

Ataşez şi eu cîteva fotografii pentru că ar fi de prisos să aduc alte comentarii la ce s-a spus deja.

ancamariagadea*
[24.02.10 11:42:36]

Gradina Botanica din Cluj-Napoca este, si din punctul meu de vedere, un loc deosebit si cred eu, cea mai frumoasa gradina botanica din tara. Am fost aici de nenumarate ori pentru a cauta putina liniste si relaxare pe parcursul celor 5 ani petrecuti in Cluj, si nu numai. In studentie, in timpul sesiunilor, vara, m-am retras de nenumarate ori aici, intr-un coltisor, pentru a invata -

intotdeauna cu folos . Este un loc minunat, bine intretinut, care va va oferi informatii pretioase despre fitogeografie, clasificarea plantelor, flora si vegetatia multor zone din Romania si nu numai. Complexul de sere aflate aici sunt si ele o incantare.

Daca treceti prin acest frumos oras, nu ezitati sa luati o mica pauza de la grijile cotidiene si sa va incarcati bateriile in Gradina Botanica Alexandru Borza.

Un vot de la mine!

[07.04.10 07:51:08]

cat timp iti ia sa vizitezi gradina botanica?

incerc sa alcatuiesc un traseu prin tara si as vrea sa planific cat de cat timpul.

as vrea sa ajung si la cea de la jibou despre care am auzit ca este foarte frumoasa

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[07.04.10 08:12:31]

cam 2-3 ore, nu mai mult (asta doar daca nu vrei sa faci documentare stiintifica). dar merita fiecare clipa!

PS imi pare rau de faptul ca la gradina japoneza 'impresia artistica' a avut de suferit... sper sa se remedieze insa - ardelenii stiu ca sunt mai gospodari. am niste amintiri de suflet din acel coltisor...

[07.04.10 08:53:46]

am inteles. multumesc.deci imi trebuie o zi intreaga pt cluj

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[07.04.10 09:04:49]

eu as sugera chiar 2. pentru ca este un oras destul de mare (se poate totusi strabate si cu piciorul, daca vrei) si are destul de multe locuri de vizitat.

[07.04.10 09:08:06]

da, stiu, dar face parte dintr.un traseu spre maramures si nu voi sta decat o zi.

Vor mai fi ocazii de vizitat, acum vrem doar sa facem cunostinta

coromant
[05.08.12 19:44:12]

Gradina botanica este jalnica, am vizitat-o acum 2 saptamani. Este un c____t si spun acest lucru cu toata serozitatea. Nu are un loc de parcare decent. Daca parchezi pe starda - esti urmarit de rahatii de la primarie - care cum ai iesit din masina iti dau amenda. RUSINE nu asa se pocedeaza cu turistii. Ati putea avea decenta sa puneti un automat de tichete chiar in fata Gradinii nu la 150m mai jos sau sus in bataie de joc fata de turisti.

Dar vorba aia cum e turcul, si pistolul adica cum e Boc asa sunt si clujenii.

In interior am vazut doar uscaturi si copaci afectati de monilioza, adica bolnavi.

O impresie jalnica, puteam sa ma duc pe deal undeva si sa vad buruieni pe gratis si fara sa ma enervez de cat de dobitoci pot fi unii.

In Austria nu am patit niciodata asa ceva, peste tot este parcare si chiar daca trebuie sa platesti totul este acolo nu trebuie sa cauti de nebun.

DEZAMAGIRE TOTALA dragi turisti, nu recomand deloc aceasta destinatie. Indicatoare inexistente in interior, la plante nu gaseai explicatii asa ca evitati.

[05.08.12 19:48:06]

@coromant: acelaşi sfat: asteptam impresiile tale de acolo scrise ca review nou. Procedand astfel, ai ocazia ca prin notele si evaluarile proprii sa contribui la o medie mai reprezentativa a acestei destinatii. Daca doresti, copiaza textul de mai sus si reincarca-l folosind linkul ADAUGA IMPRESII NOI (vezi imediat mai jos)

alba.ca.zapada, ancamariagadea*, coromant, danoradea, kmy
Alte impresii din această RUBRICĂGrădina botanică Cluj Napoca: