ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.01.2015
ÎNSCRIS: 05.01.15
AUG-2014

Brighton – «pavilionul» Canalului Englezesc

Perioada: o zi cu soare, o zi cu ploaie

Misiunea: in vizita printr-o destinatie populara de vara

Era vara si aveam un weekend la dispozitie sa fugim oriunde in Anglia. Aveam de mult timp in plan o iesire de un weekend in Brighton, asa ca ne-am urcat in tren si ne-am lasat purtati pana la plaja. Ajunsi in gara si indreptandu-ne spre iesire am si dat peste informatii despre zona, harti, plus vouchere de 2FOR1 (folosite pentru a intra la Royal Pavilion cu £11). Tare as vrea sa vad asa ceva ca se practica si pe la noi; mai ales pe la atractiile «scumpe», precum castelul Peles….

Dar sa revenim la insoritul Brighton… Din gara am pornit in jos pe strada principala, Queens Road, si pe masura ce lasam in spate magazine, restaurante, pub-uri, cafenele, librarii si alte minunatii, ne apropiam din ce in ce mai mult de mare si plaja. Zi perfecta cu: soare, cer albastru, miros placut de mare si multi pescarusi! Am coborat pe plaja si am mers pana in zona parcului de distractii de pe Brighton Pier. Pe tot drumul pana acolo am trecut pe langa zeci de magazine, restaurante si fast food-uri care vindeau pe banda rulanta vestitul fish & chips. Ne-am luat si noi o portie si am completat-o cu un Sub (sandwich Subway) stand pe plaja si admirand totul din jur. Desi a doua zi era libera (Bank Holiday), plaja nu era arhiplina cum m-as fi asteptat sa fie.

Dupa putina relaxare ne-am indreptat catre Royal Pavilion, care se afla la 7 minute de plaja. Apropiindu-ma de palat am avut impresia ca nu mai sunt in Anglia, ci ca sunt proiectata intr-o poveste cu iz de arhitectura indiana. O scurta plimbare prin gradini si deja nu mai aveam rabdare sa vad interiorul. Nimic din exterior nu avea sa ma avertizeze ce-o sa gasesc inauntru. Am ramas fara grai, ma holbam la decoruri si la zecile de dragoni care imfrumusetau fiecare coltisor. Acest loc reprezinta o adevarata sarbatoare exotica pentru simturi, caci opulenta interioarelor chinezesti iti lasa ochii masca. Foarte interesante si micile povestiri si istoria oferita de ghidul audio, insa recomand o vizita in persoana.

Dupa ce ne-am imbatat simturile in acest palat extravagant, am luat-o incet spre Hostel (vezi impresii), ne-a luat cam 40 de minute pe jos (putin cam indepartat avand in vedere ca deja luasem orasul la picior si obosisem), insa ne-am plimbat pe langa mare si a fost placut. Ceea ce mi s-a parut interesant a fost similaritatea izbitoare cu Nice (Franta) (vezi impresii), cladirile, strazile, pana si dalele mi se pareau asemanatoare. Dupa ce ne-am luat camera in primire am iesit in imprejurimi sa cumparam fructe si la o tura nocturna pe malul marii. Se vedea foarte frumos luminat mai ales dinspre parcul de distractii de pe Brighton Pier.

A doua zi a plouat intruna. Ne-am adapostit ba prin Mall, ba prin magazine de carti sau haine, ba prin locuri cu mancare, am vazut marea agitata si ne-am ratacit pe stradute dragute cu cladiri frumoase si oameni care se ascundeau si ei de ploaie. A fost frumoasa si aceasta zi cu tot cu vremea gri de afara.

Concluzia: soare, ploaie - Brighton sa fie!

Trimis de DarkAng3L in 08.01.15 23:12:35
Validat / Publicat: 09.01.15 10:19:49
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAREA BRITANIE.

VIZUALIZĂRI: 2262 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (DarkAng3L); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Royal Pavilion - vedere exterior

Marian Preda
[09.01.15 10:50:37]

- DarkAng3L-

Am onoarea primului vot!

DarkAng3LAUTOR REVIEW
[09.01.15 11:38:36]

@Marian Preda - Multumesc!

serban55
[28.01.16 14:09:02]

Ai fost si prin Hove, o localitate " inghitita" de Brighton, care este un cartier mai select, in multe locuri intalnind denumirea de conurbatie Brighton- Hove.

DarkAng3L, Marian Preda, serban55
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Brighton: