ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.12.2009
ÎNSCRIS: 19.06.09
JAN-2009
4 AD. + 2 copii de 4 ani COPII

Ski in Slovacia cu 'piticii'

Anul acesta am fost la ski in Slovacia in zona Jasna in perioada 10-20 ianuarie.

Pensiunea am gasit-o pe net langa Liptovsky Mikulas - localitatea Demanova. Se vorbeste engleza in caz ca doriti sa sunati la tel +421 907 250 122. Site cu poze si contact: http: //www.cometoslovakia.eu/penzion-tina-demanova#prices sau http://www.pensiontina.sk/

Este o pensiune cu vreo 8 camere, draguta si curata, la circa 10 min de mers cu masina la partiile de ski. Se poate circula si cu busul special pentru skiori - statia e in apropiere.

Pretul a fost beton - 17 euro/camera/noapte - fara mic dejun sau alte chestii. La parter e bucatarie cu toate dotarile, masa de biliard, 2 sali de mese, etc. Micul dejun se poate lua acolo cu ceea ce iti aduci de acasa/cumperi, sau in situatia in care aveti un grup se poate solicita si sa se faca mancare.

Noi am fost 2 familii cu cate un copil de 4 ani fiecare. Distanta pana acolo e mult mai scurta decat pana in Austria (sunt 600 de km) si in general se merge pe autostrazi prin Ungaria si Slovacia.

Partiile sunt grozave (Jasna) iar preturile mult mai mici ca altundeva. Noi la ora 11 eram langa casa de bilete si cumparam tikete cu 10-12 euro de la cei deja satui de ski la acea ora. Exista in zona vreo 6 partii de diverse grade de dificultate, foarte bine dotate si intretinute - la fel ca in Austria. In general schiam intre orele 11-16 pana cand se opreau instalatiile.

Piticii au invatat amandoi sa skieze (dupa indelungi straduinte) si in ultimele 2 zile am coborat cu ei pe partia de incepatori (4 km lungime) fara probleme.

Masa o luam pe traseul de coborare (exista ceva restaurante) sau in Liptovsky Mikulas, care e un oras in toata regula cu multe magazine si restaurante. Pana la partie se face 10 min cu masina si vreo 5 min pana in Liptovsky Mikulas de la pensiunea noastra.

Atractia de seara era, insa, parcul termal. Exista unul mare Tatralandia si unul mai mic, dar mai cochet. A fost paradisul copiilor care, dupa o zi de ski si frig erau innebuniti de tobogane si apa calda. Linkul: http://www.tatralandia.sk.

Intrarea pentru 3 ore costa 15 euro la adulti si 12 pentru copii, urmand ca pentru fiecare ora suplimentara sa platesti 2 euro. Dar face toti banii... copiii erau asa de rupti dupa 3 ore de zbenguiala ca adormeau pe masina in cele 5 minute pana acasa:))

A fost grozav de relaxant... ski cat cuprinde, fara inghesuiala, cazare decenta, preturi foarte bune. Ce rost are sa mergi la Brasov 400 de km sa te cazezi cu 50 de euro pe noapte si sa stai la cozi interminabile pentru ski. Si apoi parcul termal a fost un bonus nepretuit dupa o zi in frig.

Va invit in Slovacia cu toata increderea.

Trimis de bigbunny in 28.12.09 11:51:39
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SLOVACIA

VIZUALIZĂRI: 2875 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bigbunny); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

cristi_an3000
[15.09.10 11:31:06]

un review util, si pe mine ma tenteaza o partida de schi in Slovacia, sper sa reusim sa merge in iarna ce urmeaza. as avea 2-3 intrebari:

- cum se procedeaza pt a plati (la restaurante, la schi, etc), ati mers cu euro la voi si ai schimbat pe acolo pe undeva in coroane? sau ati platit direct in euro?

- ce preturi sunt pe la restaurante (orientativ), cam la cat te duce o cina normala de 2 pers? (plus eventualele beri aferente) in cazul in care nu ne luam masa, sau doar mic dejun ma gandesc ca o sa mancam pe la restaurante/pizzerii cel putin un pranz sau o cina pe zi.

- din cate stiu in Slovacia se cumpara vigneta la intrare in tara care este valabila pe toate drumurile nationale si pe autostrazi, nu? am fost prin Slovacia acu vreo 3 ani dar uite ca nu-mi mai amintesc exact cum am procedat cu vigneta si cat a costat.

[25.10.10 11:09:15]

Slovacia a trecut deja la euro, asa ca nu mai sunt probleme.

Un pranz costa cam 15 euro de 2 persoane - ciorba si felul doi.

Vigneta am cumparat-o, parca, de la o benzinarie inainte de intrarea pe autostrada. Atunci nu se platea nimic pentru nationale.

Distractie placuta!

[31.01.15 15:15:04]

@bigbunny - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

[31.01.15 16:23:11]

@webmaster26: locatia e exacta.

[31.01.15 16:31:32]

Am mai fost si anul trecut, fara rezervare. Acum se cere 30 de euro pe camera, fara rezervare, asa ca ne-am mutat o strada mai incolo cu 20 de euro camera. Daca nu va intelegeti la pret cu baba de la Tina, va pot confirma ca in Demanova sunt vreo 40-50 de pensiuni la care e imposibil sa nu gasesti ceva convenabil. Partiile s-au dezvoltat mult, ceva mai scumpe (25 euro/pers) dar ai telegondole/telescaun acoperit/telecabina tot ce iti doresti si fara inghesuiala. Tatralandia ramane grozava pentru baie, iar anul asta am descoperit si un loc de joaca cu pistoale laser. Va doresc vacante placute!

[31.01.15 16:42:06]

@bigbunny -

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

bigbunny

• pagină generată în 0.040419101715088 sec