ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.01.2015

Către satisfăcător
Nici nemulțumit, nici mulțumit

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 4 MIN

Frumos, dar nu as mai reveni

Am ales sa vizitez orasul Genova nu pentru ca mi-as fi dorit in mod special, ci pentru ca era locul de imbarcare pentru croaziera.

Am ajuns la aeroport (unul mic si urat pot spune), am asteptat bagajele si am luat autobuzul VOLABUS care ne-a dus in centrul orasului. Autobuzul costa 6 euro de persoana, poate fi achizitionat si de la automatul din fata aeroportului, de la ghiseul de informatii din aeroport sau direct de la sofer.

Autobuzul ne-a lasat in Piaza Aquaverde, unde se afla si un monument dedicat lui Cristofor Columb deoarece Genova este locul unde s-a nascut acesta-cel putin dupa spusele mai multor autoritati. In acelasi timp, Calvi (Corsica), Porto-Santo (Galicia), San Antonio (Ibiza), Cuba (Portugalia), Chios (Grecia) etc. pretind sa fie locul de nastere a lui Cristofor Columb.

Cu toate acestea, (aproape) toate autoritățile sunt de acord că Columb si- a petrecut tinerețea în Genova. In 1893, Néstor Ponce de Leon enumerase deja șapte memoriale a lui Columb.

Am ales sa coboram in Piazza Aquaverde, deoarece hotelul pe care l-am ales este se afla pe via Balbi deci extrem de aproape de aceasta piata.

Dupa ce ne-am cazat, cu harta in mana (pe care am luat-o gratuit din aeroport) ne-am decis sa vizitam Boccadasse, apoi Genova.

Autobuzele publice in Genova sunt foarte bine puse la punct si pe oricine am intrebat au putut sa imi explice in limba engleza ce autobuz trebuie sa iau, unde sa ma dau jos, etc. Despre preturi la autobuze nu va pot da informatii deoarece noi am avut biletul de la VolaBus, care in afara de transferul de la aeroport pana in centru mai avea inclus 60 min pe orice mijloc de transport in Genova.

Sincer, mie una nu mi-a placut deloc acest oras. Arhitectura pot spune ca este frumoasa, dar nu deosebita. Orasul este contruit pe deal si de cand l-am vazut nu mi-a inspirat nimic in mod deosebit. In zona portului sunt foarte multi negri, care vand tot felul de obiecte (desigur, fake-uri), incepand de la genti pana la portmonee, curele, etc.

La un moment dat imi era si frica sa trec pe langa ei, atat de multi erau.

Tot in zona portului, vis a vis de acvariu sunt numai magazine chinezesti. Am ramas surprinsa...

In port se afla o corabie, The Neptune. Daca e sa cautati pe internet, veti gasi 10 variante diferite despre aceasta corabie. Se spune ca este o replica perfecta a unui galion spaniol din secolul 17 si a fost folosita in filmul a lui Roman Polanski intitulat Piratii ca apoi sa fie ancorata in Genova unde se află astăzi, ca atracție pentru turisti.

Portul Vechi este impartit in cinci zone. Cel mai de interes pentru turisti este "Marina Porto Antico". Aici veti regasi 280 de dane pentru acostarea navelor, iahturi care fac croaziere in Marea Mediterana, restaurante elegante, cafenele si magazine.

Intrarea in portul unde ancoreaza navele de croaziera se afla la o distanta destul de mare de asa zisul port vechi.

Genova Piazza Principe railway station sau gara din Genova e foarte frumoasa, o cladire istorica si impunatoare, cum mi se pare normal sa fie orice gara, desi din pacate putine sunt asa.

Spre Via Garibaldi exista o piata cu produse traditionale iar in apropiere se afla Palatul Ducale. Via Garibladi este o strada fara magazine, fara restaurante (sau ma rog, foarte putine, aproape inexistente). E plina cu palate, practic la fiecare numar e un palat (Palazzo Rosso, Palazzo Spinola, Palazzo Tursietc).

Pe via Balbi se afla Universita degli studi di Genova sau mai bine spus Facultatea din Genova. Cladirea este una extrem de frumoasa si daca aveti sansa sa mergeti in cursul saptamanii puteti vedea cum arata o sala de curs. Universitatea din Genova este una dintre cele mai mari universitati din Italia, fiind fondată în 1481. Ea are în prezent aproximativ 40.000 de studenți, 1.800 de cadre didactice și de cercetare și aproximativ 1580 de personal administrativ.

Universitatea, situata pe Via Balbi, 5, a fost proiectata de arhitectul Bartolomeo Bianco și construita în 1640.

La acvariul din Genova nu am intrat sa il vizitez pentu ca l-am vazut pe cel din Antalya si nu mai avea rost asa ca nu ma pot pronunta; l-am vazut doar pe dinafara.

Langa acvariu se afla o constructie mai moderna, cu o forma ciudata si din cate am vazut este patinoar iarna. Suuuper...

Tot in portul vechi se afla Eataly Genova, un fel de market cu produse bio, extrem de scumpe dar au si un micut restaurant cu preturi decente, unde am baut o cafea extrem de buna. De asemenea, este o panorama superba asupra portului din acest loc si calatoria cu liftul este una deosebita.

Recomand sa intrati in magazinele traditionale daca doriti sa incercati mancare mai deosebita, cumparati cateva felii de prosciutto. Prosciutto crudo feliat este servit în Italia ca antipasto, rulat în jurul câtorva grissini. De asemenea, trebuie sa incercati Focaccia, care este populara în Italia și, de obicei asezonatea cu ulei de masline, sare, uneori ierburi, și poate uneori fi acoperita cu ceapa, branza si carne. Este un fel de paine italieneasca...

Despre Genova nu prea as mai avea ce scrie, dar in viitor nu mi-as dori sa revin decat daca sunt nevoita sa plec intr-o croaziera din acest oras.

Trimis de GabrielaG in 07.01.15 19:11:06
    Validat / Publicat: 07.01.15 21:02:22
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 4783 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (GabrielaG); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P10 Genova Piazza Principe railway station sau gara din Genova

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Genova și împrejurimile: