ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.01.2015
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 15.01.13
DEC-2014

Baile Herculane iarna

S-au scris atatea despre Baile Herculane incat nu are rost sa repet obiectivele turistice sau istoria acestor locuri. Vreau doar sa punctez imaginea de ansamblu a statiunii inainte de An Nou precum si ce puteti face aici daca va hotarati sa vizitati Baile Herculane in toiul iernii. Din cele trei zile petrecute aici, ultimele doua au fost pline de zapada, viscol si frig, astfel ca plimbarile prin statiune au fost ingreunate. Totusi, serviciile care se ocupa de deszapezire au actionat constant, astfel ca se putea circula bine, atat pe sosea cat si pe trotuare. Turisti foarte, foarte putini, niciodata nu am vazut statiunea asa de pustie.

Avand cazare la Hotelul Roman, zona pe care am frecventat-o zilnic a fost cea a centrului vechi, unde daca te plimbai seara nu vedeai tipenie de om sau de masina. Am intalnit cativa temerari, care chiar daca era frig si ninsoare, mergeau sa se imbaieze la caditele amenajate pe malul Cernei, dupa Hotelul Roman, temperatura apei ce izvora acolo depasind 50 grade.

Hotelul Roman era singurul hotel functional in partea de sus a statiunii respectiv centrul vechi, alte unitati de cazare precum Cerna, Ferdinand, Hercules (ca sa le amintesc doar pe cele mai mari) erau inchise. Si la hotelurile mari din centrul nou (de langa Hotel Dacia) situatia parea aceeasi.

Baile Herculane tinde sa devina o statiune sezoniera de vara (si atunci sunt momente cand bate vantul printre turisti) chiar daca este clasificata ca si statiune balneoclimaterica permanenta. Din pacate declinul continua si acesta nu se manifesta doar in lipsa turistilor ci si in aspectul general al statiunii, care in ultimii ani nu a suferit transformari notabile in bine, nu s-a investit aproape nimic si ceea ce e mai grav ca nici nu s-a pastrat nimic, cladiri istorice de o frumusete si de o valoare inestimabila fiind azi aproape o ruina. In concluzie, daca alegeti Baile Herculane in sezon de iarna, veti gasi un peisaj montan superb, un aer rece si ozonat care va indeamna la plimbare sau va puteti relaxa la piscina cu apa termala a vreunui hotel.

Trimis de Tucu2009 in 06.01.15 21:27:27
Validat / Publicat: 07.01.15 10:01:24
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în HERCULANE.

VIZUALIZĂRI: 6168 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Tucu2009); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P17 Baile Herculane-in puterea iernii

Dan&Ema
[08.01.15 14:21:51]

Am fost in 2014 in tranzi cu cazare in Baile Herculane si m-a dezamagit cum arata acum statiunea. este posibil ca peste 2 saptamani sa mai trec o data (fara cazare de data asta). De cazat ma cazez in Timisoara cateva zile; asta a propos ca sunt atiata timisoreni pe AFA si poate reusesc sa imi fac timp sa va invit dragi timisoreni la o bere Timisoareana.

Review util

dan

eelena*
[09.01.15 09:45:35]

Pe mine ma interesa hotelul Roman iarna . Mancarea a fost buna? Era cald in hotel? preturi, camera cum a fost, functiona piscina? tratament se facea? aveau pachete pentru sejururi? nu trebuie sa-mi spuneti preturi doar daca erau.Bazinul cu apa sulfuroasa functiona? as dori amanuntele astea pentru ca pentru cineva care doreste sa mearga iarna la munte, sunt importante, astept un raspuns, multumesc.

eelena*
[09.01.15 09:54:14]

Am sa va rog sa stergeti postarea mea de mai sus pentru ca am gasit informatiie necesare tot pe site-ul dv, scrise de acelasi autor la alta rubrica, multumesc pentru intelegere. Nu am gasit optiunea sterge.

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[09.01.15 09:57:10]

@eelena -

Pe mine ma interesa hotelul Roman iarna

Păi dacă te interesa, de ce n-ai făcut clic pe link-ul din acest articol, care duce direct la impresiile autorului de la acel hotel?!?

Omul chiar a scris acolo pe larg despre tot ce ar putea interesa un turist! indiferent de anotimp.

[09.01.15 10:03:45]

@eelena -

Am sa va rog sa stergeti postarea mea de mai sus pentru ca am gasit informatiie (...) Nu am gasit optiunea sterge.

Ar fi prea târziu - autorul deja a fost înștiințat ca s-au scris ecouri la articolul său, ai și un răspuns direct la ecoul cu pricina...

E drept, nu există posibilitatea ștergerii unui ecou, dar ai pentru un timp limitat (dar suficient) posibilitatea să editezi (modifici) textul din acel mesaj.

Camelia19
[15.01.15 16:41:19]

Cu adevarat revoltator ce s-a putut intampla cu Herculane in ultimii ani. Prin 2003 am fost acolo si inca nu era atat de parasit. Functiona si Apollo, era la demisol o expozitie de reptile, imi amintesc ca am vizitat-o. Iar Ferdinand era cel mai frumos hotel din zona, chiar nu-mi vine sa cred ca s-a inchis. Mare pacat, altii ar da orice sa aiba asa un oras si noi ne-am bautut joc de el.

Camelia19, Dan&Ema, eelena*
Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin Herculane și împrejurimi: