ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.01.2015
DIN: Brasov
ÎNSCRIS: 16.01.12
DEC-2014

Incredibil - de neuitat

De mult imi doream sa plec intr-o croaziera dar aveam impresia ca doar bogatasii isi pot permite un asemenea lux, ceea ce este eronat. Am gasit o oferta 1 plus 1 gratis cu vasul MSC Fantasia. Itinerarul era unul deosebit. Plecare din Genova, apoi am oprit in Barcelona, Casablanca, Funchal, Tenerife, Malaga, Civitavechia si inapoi in Genova. Pe mare am avut 3 zile pline in care ne-am bucurat din plin de facilitatile oferite de acest vas magnific.

Nu stiam prea multe despre ce inseamna o croaziera si am inceput sa caut pe toate site-urile si forum-urile posibile.

Am preferat sa ajungem in Genova cu avionul, cu escala la Roma decat sa mergem la Milano sau Pisa si apoi sa luam trenul catre Genova. A fost ceva mai scump dar mai comod. Am plecat cu o zi inainte de inceperea croazierei ca sa fiu sigura ca ajung la timp pentru imbarcare si m-am cazat la un hotel in apropierea portului.

Din aeroportul din Genova am avut foarte usor in oras cu VolaBus, un autobuz care m-a luat direct din fata aeroportului si m-a lasat aproape de hotel.

In dimineata imbarcarii am plecat din timp deoarece hotelul se afla la o distanta de 15 minute de mers pe jos pana la port.

Imbarcarea:

Am intrat in port, am gasit rapid sigla cu MSC si am lasat valizele. De la agentia de turism ne-au dat toate actele si documentele necesare pentru check-in asa ca nu a trebuit sa mai stam la coada. Am completat un formular in care a trebuit sa confirmam ca nu am vizitat recent tari in care s-au gasit cazuri de Ebola dupa care am primit un cartonas cu numar. Am avut numarul 11.

Rapid am fost directionati spre sala de asteptare, unde aveam sucuri si apa la discretie. Era in acea sala de asteptare si un ghiseu/receptie care ne-a inmanat cardurile MSC.

Cardul MSC este ca un fel de buletin/pasaport pe vas. Mi s-a facut poza, iar in momentul in care era scanat se vedea clar cine il utilizeaza si ce suma am pe card.

Erau si oferte pentru SPA, pentru pachetele de bauturi, excursii optionale, etc. asa ca am avut ce face pentru ca a durat aproape 2 ore pana am ajuns la numarul meu.

Dupa ce s-a ajuns la numarul 11 am trecut bagajele de mana pe la securitate si am pasit pe vas. Era trecut de ora 13 asa ca am putut merge direct in camera

Plata pe vas:

Erau doua optiuni de a plati pe vas: prima, cardul de credit era inscris la receptie (numarul contului, etc) si automat cand cineva platea cu cardul MSC se trageau bani de pe cardul de credit. A doua optiune, pentru care am optat si eu a fost sa merg in prima seara la receptie, am depus o suma de bani cash care mi s-a atribuit in contul MSC. Nimic pe vas nu se plateste cu bani cash, doar cu acel card MSC.

Inca ceva extrem de important pe care nu l-am aflat de la nimeni, decat cand eram pe vas. Acea taxa de 8.5 euro pe zi, taxa de serviciu, care se spune ca este obligatorie, nu este!!!

Puteti merge la receptie si sa anulati aceasta taxa, pana la sfarsitul croazierei o sa arate ca vi se trage aceasta taxa in fiecare zi, dar in dimineata debarcarii, va puteti lua toti banii inapoi. Noi asa am facut si am dat tips-uri personal la cei pe care i-am indragit si celora care chiar au meritat. Este un lucru extrem de important, care nu se spune!!

Camera:

Numarul camerei a fost 11186, adica la etajul 11. Noi facusem rezervarea pentru o cabina interioara, fiind cea mai ieftina si crezand ca nu vom sta prea mult in camera am zis ca nu vom avea nevoie de geam sau balcon. Spre surprinderea noastra, cand am deschis usa camerei am aflat ca ni se facuse upgrade la o suita cu balcon.

Camera era foarte spatioasa, cu 2 paturi twin, cu noptiere, cu televizor (pe ecranul caruia erau afisate numele noastre si un mesaj de bun venit), o canapea (o sa puteti vedea pozele). Si baia era spatioasa, curata, cu prosoape curate, sapun, sampon, pungi.

Curatenia se facea de doua ori pe zi. De doua ori ne erau schimbate prosoapele!!! Nu mi-a venit sa cred. Domnul care ne facea curat era din Honduras, il chema Julio Cesar si era foarte amabil. Eu vorbind limba spaniola ne-am inteles de minune.

Deasupra usii exista un beculet, care era aprins daca era, in camera, astfel ca acest domn stia si nu intra pana nu plecam. Dimineata ne facea patul si schimba prosoapele iar seara ne aranja pijamaua si patura si din nou schimba prosoapele. Tot seara ne lasa pe pat programul pentru a doua zi, in care scria despre toate activitatile din ziua urmatoare, inclusiv cand ancoreaza vasul, la ce ora trebuie sa fim inapoi pe vas, la ce ora incepe spectacolul, etc.

In ultimele 2 zile, domnul Julio Cesar ne-a facut figurine din prosop: un iepure si un porc.

Ne-a lasat si doua carti postale cu MSC Fantasia. Foarte frumos din partea lui.

Capitolul mancare si restaurante:

Apoi am plecat sa exploram putin vasul si am inceput cu ultimul etaj, 14, unde se afla barul Zanzibar- acesta era deschis 20 de ore bufet pentru mancare si 24h/24 pentru apa, ceai si cafea.

Dimineata aveau ca si preparate bacon, omleta (fie simpla, fie cu brocoli, cu bacon, cu ceapa), oua, un fel de piure prajit (pe care nu stiu cum il prajeau dar ramanea nedesfacut), branza, salamuri, fructe, supe, cereale, pana si fasole :))).

La pranz mie personal mancarea mi s-a parut slabuta, adica nu prea mi-a placut la acest bufet mancarea. Era variata, dar nu prea avea gust. De cateva ori am fost pentru mancarea de pranz la restaurantul a la carte, care era gratuit dar ne-a deranjat ca dura foarte mult pana ospatarii veneau sa ia comenzile si pana aduceau mancarea.

La cina nu am mancat niciodata la bufetul de sus, doar la a la carte de care am fost extrem de multumita.

Pe la ora 16-17 mergeam la acest bufet de sus unde beam cafea si mancam biscuiti sau pizza. Era foarte gustoasa pizza, aveau multe feluri si era proaspata, facuta pe loc.

Noaptea, dupa ora 12:00 era deschis bufetul pentru „make your own sandwich”. Era foarte bine pentru ca ne faceam sandwich-uri pentru dimineata urmatoare cand plecam de pe vas in excursii. Ca sugestie este sa aveti la voi folie strech pentru a impacheta sandwich-urile.

Daca tot sunt la capitolul mancare, o sa vorbesc si despre restaurantele a la carte. Noi am ales sa fim in tura a doua, adica de la ora 20:30. Prima tura incepea la ora 18:00, dar mi s-a parut mult prea devreme. Sunt 3 restaurante a la carte: Red Velvet, Cherchio D’Oro si un restaurant cu plata, mexican. Noi am fost directionati spre Cherchio D’Oro. Meniul este acelasi ca la Red Velvet, singura diferenta este amplasarea restaurantelor si decorul.

Am avut ca si ospatar un domn Sukendra, din Indonezia, care zambea non-stop dar se misca foarte incet. In prima seara ne-am ridicat de la masa dupa ora 22:30, servirea a fost extrem de lenta dar dupa aceea si-au intrat in ritm.

Mancarea era buna, gustoasa si rafinata. Meniul era in limba italiana, engleza, franceza, spaniola, portugheza si era extrem de variat.

Am fost aproape in fiecare seara la spectacolele de la amfiteatru, care erau extrem de dragute, dar cam scurte. Inainte de a merge in croaziera, scrisesem unei doamne foarte amabila de pe site in care o intrebam de la ce ora sunt spectacolele. Nu ma gandeam ca se dau doua reprezentatii. Una pentru cei care manancau in a doua serie, care incepea la ora 19:30 si a doua pentru cei care mancau in prima serie. Foarte ingenios.

Animatia:

Cei din echipa de animatie erau prezenti avand tot felul de jocuri, cursuri de dans, competitii care deobicei se tineau in discoteca de la etajul 16, Liquid Disco. Seara erau tot felul de tematici, fie petrecere in alb, fie trebuia sa ne imbracam in culorile steagului italian (fie alb, fie verde, fie rosu), ori carnaval (unde am primit gratuit masti) iar cei de la animatie aveau dansurile lor si invatau turistii sa danseze. Era chiar distractiv.

De asemenea, la etajul 16, dupa Liquid Disco, in incinta simulatorului de formula 1 era permanent un animator care dadea gratuit jocuri si carti de joc, precum si mingi sau rachete. De cateva ori am jucat squash intr-o camera special amenajata.

Aveau si club pentru copii, dar am intrat doar pentru a face poze.

Piscina interioara (doar una) era destul de mica, dar nu foarte aglomerata. Prosoape se puteau lua cate vroiam dar trebuia dat cardul MSC.

Am avut noroc si in una din zile am prins soare si frumos afara astfel ca am putut inota in piscina exterioara si am putut sta in voie in jacuzzi.

Pe vas exista si un cazino, de care nu ne-am atins.

Cea mai mare atractie sunt scarile Swarowski, unde toata lumea face poze. Fotografii sunt extrem de agasanti si trag de tine sa accepti sa iti faca poze. Asta m-a enervat la culmea. In fiecare seara trageau de noi si pur si simplu ma urmareau ca sa imi faca poze, chiar daca vedeau ca sunt cu aparatul personal in mana.

Am avut 3 seri de gala, in care tinuta trebuia sa fie eleganta. La prima gala am primit si coktail-uri gratuite, oferite de capitan.

In timpul zilei ma imbracam lejer si comod, in blugi de exemplu dar seara mai elegant.

Am uitat sa spun ca am avut „norocul” incepatorului cum se spune in prima seara.

Din Genova spre Barcelona am prins furtuna pe mare si se legana vasul ca la un cutremur de 7 grade pe scara Richter. Trebuia sa ma tin de pereti ca sa pot merge. Senzatia a fost nu una placuta, tinand cont ca eram la prima croaziera si nu stiam la ce sa ma astept sau nu stiam daca am rau de mare. Slava domnului, rau de mare nu am avut deloc dar a fost tare neplacut in prima seara, cand pur si simplu se misca patul cu mine. La un moment dat am vrut sa deschid usa la balcon si nu am mai putut, erau atat de mari valurile si atat de puternic vantul incat automat s-au securizat usile si s-au blocat. Eu stau si ma intreb daca cineva a ramas blocat pe balcon ce a facut? =))

In restul zilelor marea a fost mai linistita, dar tot s-a mai simtit o vibratie si o miscare a vasului, in mod deosebit in restaurantul a la carte, care era pozitionat la fundul vasului, la etajul 4 daca imi aduc eu bine aminte iar dedesubt erau motoarele.

Despre excursiile optionale pot spune ca am luat una singura de pe vas si recomand tuturor sa nu cumpere de pe vas. Sunt mult mai scumpe iar organizarea este una execrabila. Intalnirea a fost in teatru si ne-au tinut acolo 2 ore dupa ce vasul ancorase pana sa reusim sa iesim si sa vizitam orasul Barcelona. Fetele de acolo sunt foarte nepoliticoase si nimeni nu ne infoma ce se intampla. Din cate citisem pe internet se zicea ca cei care cumpara excursii de pe vas au prioritate si ies primii de pe vas, dar este cu totul fals si eronat. Noi am iesit ultimii.

Dupa aceasta experienta neplacuta am iesit pe cont propriu si ieseam intotdeauna printre primii.

In Tenerife exista transfer gratuit de la vas pana la iesirea din port, la fel si in Civitavechia.

In Malaga am optat pentru un transfer privat, deoarece nu aveau transferuri gratuite si vasul ancoreaza la o distanta destul de mare pana la iesirea din port.

Exista langa port multi taximetristi care au oferte extrem de bune si cu mult mai ieftine decat excursiile oferite pe vas. Noi asa am procedat si cu aceasta ocazie am vizitat mult mai mult decat daca era sa mergem pe jos si pe cont propriu.

Debarcarea a fost extrem de rapida, cu o seara inainte de debarcare am primit etichetele pentru valize, aveam numarul 2 si culoarea alba. In fisa zilnica scria ora si locul pentru debarcare. Am completat etichetele si le-am lipit pe manerul valizelor pe care le-am lasat in fata usii. Dupa ora 1 noaptea au venit bagajierii si au colectat valizele iar dupa debarcare le-am gasit extrem de usor si rapid.

Stiu ca am scris extrem de mult dar pur si simplu nu m-am putut opri pentru ca a fost o experienta cu totul unica si sunt sigura ca pentru oricine care nu a mers pana acum intr-o croaziera, aceste mici detalii fac diferenta.

Asa cum pe mine m-au ajutat review-urile de pe site-uri in alegerea acestei croaziere si mi-au facut vacanta mai frumoasa, asa sper ca si comentariul meu sa fie de ajutor.

Trimis de GabrielaG in 06.01.15 21:20:44
Validat / Publicat: 07.01.15 00:09:22
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în #CROAZIERE.

VIZUALIZĂRI: 6640 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (GabrielaG); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

monaserban
[07.01.15 08:55:25]

Buna

cand a fost aceasta croziera si ce vreme ai prins?

In afara de furtuna prin porturi ce vreme a fost?

Am si eu una pe 17.01.2015 tot in acelasi conditii ca tine (platesti 1 si pleci 2 tot cu Fantezia, de la Civittavechia) dar alt traseu (Genoa, Malta, Creta, Rodos, Izmir, Pireus Katacolon, 2 zile pe mare, Mesina, etc).

Cam cat a fost costul cu avioanele?

Cum ti-au facut upgrade la camera?

Yolanda
[07.01.15 09:13:24]

Buna,

de la ce agentie/site ati gasit aceasta oferta latesti 1 si pleci 2? + intrebarile puse de Mona.

Eu am fost intr-o croaziera cu Pullmantur vas Sovereign si serviciul pe vas a fost obligatoriu, dar a fost all inclusive.

monaserban
[07.01.15 09:42:37]

@Yolanda - de la agentie, dar excursiile sunt in perioade extra sezon (eu plec pe 17.01.2015)

Daca dai u search pe google [editat webmaster] o sa vezi ca sunt multe oferte inclusiv cea a Gabrielei care cred ca a fost in noiembrie.

Eu, personal am cumoarat-o pe peioada tragului de turism (16.11.2014) cu tot cu bilet avion pana la Roma (Tarom) 1375 pachet 2 persoane

[07.01.15 10:20:32]

@monaserban - Buna ziua,

Croaziera a fost in decembrie... vremea in porturi a fost buna... si pe mare am prins o zi cu o vreme superba, unde chiar am facut plaja si am inotat in piscina de afara.

In Roma a plouat si vremea a fost urata, in rest peste tot a fost extrem de frumos, 20-23*C si un aer mediteranean, mult mai cald ca in Romania.

Noi am plecat din Genova si am dat undeva la 200 si ceva de euro de persoana pentru biletele de avion.

Upgrade-ul automat l-au facut in momentul in care cei de la agentia de turism mi-au facut chek-inul online.

Mult succes si sunt sigura ca o sa va placa enorm.

[07.01.15 10:25:59]

@Yolanda - Buna ziua,

Din cate stiu numele agentiilor de turism nu sunt permise sa le dam pe site... oricum eu sunt din Brasov si am cumparat de la o agentie de turism de aici.

Din cate am aflat acel serviciu pe vas de 8 euro pe zi de persoana sau depinde de fiecare companie, nu este obligatoriu...

Si eu tot all inclusive am avut.

puiutea
[07.01.15 10:41:21]

Foarte util review-ul, utile informațiile, care diferă de cele postate până acum (nu mult, dar sunt diferite) ! Concedii plăcute în continuare și mai așteptăm review-uri!

[07.01.15 10:54:55]

@puiutea - Va multumesc mult de tot.

Am vrut sa scriu lucruri diferite si utile si ma bucur daca am reusit sa fac asta.

De asemenea nu am adaugat poze mult deoarece exista deja pe site.

Va multumesc.

Si dvs concedii placute si cat mai multe review-uri.

puiutea
[07.01.15 10:59:02]

@monaserban - Nu contează că mai sunt nșpe poze pe sait, câteva grade (ale unghiului de fotografiere) schimbate la o poză poate aduce ceva nou! Adaugă-le liniștită! Toate cele bune!

marius gaudi*
[07.01.15 12:35:54]

Multumim pentru informatiile oferite si felicitari pentru o colega tanara dar... foarte activa pe AFA.

[07.01.15 13:06:37]

@marius gaudi - Va multumesc si eu mult de tot

[07.01.15 13:56:37]

@monaserban - Ai te rog in vedere ca informatiile despre agentii de turism din Romania se pot transmite doar prin "mesaje private"!

Trimiterile indirecte precum cele din ecoul tau de mai sus, editat intre timp, nu sunt permise.

Te rog sa fii mai atenta pe viitor.

Multumesc.

Pentru a trimite informații prin intermediul mesajelor personale (pe privat) - click pe numele utilizatorului, apoi, în fereastra nou-deschisă, pe linkul "Trimite mesaj pers".

Rodel
[07.01.15 14:19:40]

Informații utile pentru toți cei care doresc o croazieră, printre care și eu. Poate ai să postezi și impresii din vizitele făcute în diferitele orașe în care a acostat vasul. Felicitări pentru excursie și norocul să prinzi o asemenea ofertă!

[07.01.15 18:27:01]

@Rodel - Va multumesc.

In curand vor urma si review-uri despre fiecare destinatie vizitata in parte. Pana acum nu prea am avut timp dar promit ca o sa fac tot posibilul sa scriu cat mai multe informatii utile.

viorelpop
[20.01.15 22:42:04]

Buna Gabriela, impresiile tale din aceasta vacanta mi-au schimbat parerea fata de croaziere, cel putin o sa avem in vedere pe viitor, multumim pentru detalile si informatile exacte, meriti pma maxim...

[21.01.15 11:17:10]

@viorelpop - Buna ziua domnule Viorel.

Ma bucur mult sa aud ca ceea ce am scris poate ajuta pe cineva in luarea unei decizii. La fel cum si eu pana acum eram putin reticenta in privinta unei croaziere, ceea ce am gasit pe internet m-au facut sa imi iau inima in dinti si sa incerc. Si se mai spune ca o data "incercata" croaziera, iti intra in sange ca nu mai poti renunta si o sa o vrem si pe a doua, si pe a treia si tot asa.

Multumesc

mariusfyl
[01.02.15 11:27:25]

@GabrielaG - Buna,

Te rog frumos sa-mi spui si mie cum se procedeaza concret pentru a nu plati taxa de serviciu? Eu am fost chiar cu acest, vas Fantasia, si am fost nevoit sa o platesc.

Merci

[01.02.15 11:42:09]

@mariusfyl - Buna ziua,

Va referiti la acea taxa de 8.5 euro pe zi de persoana?

Eu am fost la receptie/guest relations si am spus ca doresc sa anulez acea taxa care mi se trage din cont pentru ca am gasit angajatii care imi plac si la dau bacsis personal. Domnisoara respectiva a spus ok, a notat ceva si asta a fost tot.

Cand verificam contul zilnic pe televizorul din camera, arata ca taxa este luata din cont, in fiecare zi, dar cand am mers in dimineata debarcarii si am luat factura mi-au dat toti banii inapoi.

Andox
[01.02.15 11:58:11]

@GabrielaG - Asta este o informatie foarte buna.

[01.02.15 12:03:46]

@Andox - Multumesc.

Si pe mine m-a ajutat destul de mult sa aflu acest lucru deoarece la agentiile de turism nu se mentioneaza acest aspect... de fapt nu au voie sa spuna...

mariusfyl
[01.02.15 13:07:40]

@GabrielaG: Merci frumos. La urmatoarea croaziera cu siguranta o sa procedez asa cum ai procedat tu. Eu am fost in 3 croaziere si am fost nevoit sa o achit.

[01.02.15 13:14:25]

@mariusfyl - Nu aveti ptr ce.

Ma bucur ca am putut fi de folos.

Si eu cautasem mult despre croaziere si in special despre MSC Fantasia si nu gasisem nici o informatie de acest gen.

Nu garantez ca se aplica aceasta regula la toate companiile dar la MSC cred ca la toate vasele se poate proceda in acest mod.

andromeda
[20.03.15 14:21:03]

@GabrielaG - poti sa-mi recomanzi un hotel in Genova, aproape de port (mesaj privat)

Multumesc anticipat,

Rozilu
[05.05.15 12:07:24]

@GabrielaG - Buna ziua!

Acest bacsis este o parte, nu stiu daca tot salariul angajatilor si probabil ca sa primeasca si cei ce nu au tangenta cu publicul, s-a convenit o taxa obligatorie, ce se imparte apoi la toti. In urma acestor retrageri probabil de bacsis masura a fost ca altadata am platit 7 euro iar acum voi plati, plec in mai 2015,8, 5 euro pe zi.

[05.05.15 12:11:25]

@Rozilu - In primul rand va doresc o vacanta frumoasa... sunt sigura ca o sa aveti o experienta de neuitat.

Acest bacsis se imparte la toti angajatii. Eu am vorbit cu domnul care se ocupa de camera noastra si ne-a spus ca le revine o suma extrem de mica, chiar daca majoritatea oamenilor nu isi scot acei 8 euro/zi de persoana.

Ar trebui sa gasesca o alta metoda, prin care sa primeasca si ceilalti angajati (care nu au tanenta cu publicul) o anumita suma de bani, dar si cei care intr-adevar merita si isi fac treaba ca la carte.

Deci acum sunteti obligat sa platiti cei 5 euro pe zi?

Sa inteleg ca au micsorat acea suma...

[05.05.15 19:34:12]

@Rozilu. Anii trecuti taxa de bacsis a fost de 7 eur pe zi de persoana, iar in 2015 este de 8,5 eur la MSC. Copiii sub 14 ani nu platesc, iar cei intre 4-18 ani platesc jumatate.

Aceasta taxa difera de la o linie de croaziera la alta, la Costa a ramas 7 eur pe zi de persoana, iar la Pullmantour este de 72 eur pe saptamana, deci 10 eur pe zi de persoana.

Orice cumparatura de pe vas, inclusiv consumatia din minibar, se mai taxeaza cu o taxa de serviciu de 15%. In afara de taxa de serviciu se mai platesc taxe portuare si taxe guvernamentale, pe acestea din urma noiv europenii nu le platim in croazierele din Europa. Taxele portuare sunt platite de la inceput, la achizitionarea croazierei, si sunt cam de 120 eur la croaziera de 7 nopti, cam 180 eur la croazierele intre 7-14 nopti, si la Pullmantour pentru croaziere de 7 nopti taxele portuare sunt 190 eur. Pullmantour fiind singura linie de croaziera care are bauturi all inclusive incluse in pret, are un avantaj care se compenseaza cu dezavantajul de a plati taxe mai mari. Am vorbit cu un steward roman, care a spus ca salariul fara bacsisuri este echivalentul salariului nostru minim pe economie, iar bacsisurile, repartizate in mod egal intre toti angajatii, sunt in functie de gradul de ocupare a vasului, si atunci cand vasul e ocupat 100%, venitul ar fi de max zece ori mai mare. Sigur ca cineva ar putea spune ca plateste bacsisul stewardului, chelnerului si barmanului, dar nu are cum sa dea bacsis si celor care robotesc spaland puntea, celor care spala vasele la bucatarie, celor de la sala motoarelor, celor de la animatie, etc.

Rozilu
[08.05.15 07:15:59]

@dianamea: am uitat space-ul si s-a inteles 5 euro, intentia era sa scriu 8,5 euro bacsisul pe 2015 la MSC. In aceste conditii, la ce ai scris, il platim sau nu?

[08.05.15 10:51:46]

@Rozilu - Daca cititi cu atentie review-ul de mai sus, o sa vedeti cum am procedat referitor la bacsis.

Din cate stiu, nu, nu sunteti obligat sa platiti acel bacsis.

Din decembrie 2014 cand am fost eu nu cred ca s-au schimbat prea multe.

Nu stiu daca retragerea acestui bacsis este posibila daca alegeti sa platiti cu cardul de credit dar la depunerea cash este cu siguranta posibil.

Puteti face acest lucru in ultima zi, cand mergeti sa verificati totalul de plata si sa primiti invoice-ul. Dar totusi, va sugerez sa anuntati din timp (cu cateva zile inainte de debarcare) la Receptie/Guest Relations ca doriti sa nu platiti acest bacsis.

[13.05.15 20:21:19]

@GabrielaG: Vom merge in septembrie in croaziera de 14 nopti, 3 adulti in cabina, bacsisul a cate 8,5 eur pe zi de pers = 357 eur, e cam mult. Pana acum l-am platit fara cracnire, era mai putin, 7 eur pe zi de pers, dar daca se poate, as incerca sa mai reduc din suma, cam la cat era inainte. Multumesc pentru sfat.

[13.05.15 20:27:29]

@dianamea - Intr-adevar si mie mi se pare o suma destul de mare. Nu doresc sa intru in polemici cu nimeni de aceea nu voi spune prea multe legate de acest subiect. Sunt de parere ca fiecare isi merita acel bacsis. Intr-adevar, nu avem cum da personal tipsuri celor pe care nu ii vedem (de la tehnic, curatenie etc.) dar cand mergem intr-un hotel?? Dam tuturor? Nu cred...

Puteti proceda cum am scris si in alte ecouri si anume: cu cateva zile inainte de debarcare spuneti la Receptie/Guest Relations ca dvs ati dat tipsuri deja angajatilor pe care i-ati ales dvs si doriti la final sa nu mai platiti acei bani.

In dimineata debarcarii mergeti si va luati banii inapoi.

Oricum, va doresc o vacanta de neuitat si daca mai aveti intrebari, va stau la dispozitie.

[13.05.15 23:26:32]

Vreau sa platesc bacsisul, angajatii merita bacsis, doar vreau sa micsorez suma, adica sa dau 300 eur pentru 3 persoane, respectiv 100 de eur de persoana, atat as da daca nu ar fi o suma impusa. Dar pana la urma, decat sa fiu intr-o situatie jenanta, voi zice ca unde merge mia merge si suta. Multumesc oricum.

roth
[15.02.16 21:56:10]

Foarte frumos articolul, informatii utile si mai ales putin stiute/spuse.

Am si eu pe lista de asteptare o croaziera, oricare/oriunde dar inca nu ia sosit timpul.

Oricum e de retinut ce ai spus cu tipsul/taxa servicii.

[15.02.16 22:42:59]

@roth - Va multumesc din suflet. Eu sunt de parere ca orice om care a prins "gustul" de a calatori trebuie sa mearga macar o data in viata intr-o croaziera. Este ceva unic...

andromeda, dianamea, GabrielaG, marius gaudi*, mariusfyl, monaserban, Rodel, roth, Rozilu, stefy2016, viorelpop, Yolanda
Alte impresii din această RUBRICĂCroaziere cu MSC Fantasia:

• pagină generată în 0.074236869812012 sec