ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.01.2015
ÎNSCRIS: 04.08.11
JAN-2015

Revelion cu peripetii la Paris

Buna si La multi ani tuturor!

Aseara am revenit din Paris si am zis sa scriu acest review acum, cat sunt impresiile proaspete :)

Am cumparat biletele de avion la Blue Air inca din iulie, mi s-a parut un pret f bun 600 de RON/2 pers cu bagaj de mana. Perioada aleasa 31 dec-5 ianuarie. Mi-a fost putin teama ca nu vom pleca, din cauza conditiilor meteo de la noi, dar a fost totul ok, am decolat dimineata la ora programata. Nu mai zburasem demult cu Blue air, de obicei merg cu wizz, au preturi mai mici, dar a fost ok zborul, desi parca avionul era ceva mai vechi decat cele de la wizz.

De la aeroportul Beauvais am luat autocarul (17 euro/pers/sens) catre Porte Maillot si intr-o ora am fost in Paris. Cazarea am avut-o in Asnieres, la Adagio Access Paris Asnieres, despre care voi scrie un alt review.

Seara am iesit sa sarbatorim pe Champs- Elysees, ca toata lumea, de altfel :) La metrou nebunie, am ajuns pe la 23.15 la Champs- Elysees, si cred ca a durat 30 de min pana cand am iesit la suprafata, de credeam ca ne va prinde Anul nou la metrou. Politistii bineinteles erau doar la iesire, pe traseu nici unul, lumea gramada, incepusera sa se imbranceasca, erau si oameni cu copiii…in sfarsit am iesit la timp, am mai mers putin inspre Arcul de triumf, a venit si ora 00.00, au dat cateva focuri de artificii si cam asta a fost, dezamagire…ma asteptam la o alta atmosfera, credeam ca pun muzica ceva... in cateva minute multimea s-a imprastiat, toata lumea spre Turnul Eiffel, si noi bineinteles am facut la fel. Am vazut Turnul frumos luminat, cu luminitele de sarbatoare, am facut poze si apoi am vrut sa ne indreptam spre metrou. Inainte sa plec din tara am citit pe net ca metroul circula toata noaptea, dar cand am ajuns la hotel am aflat ca linia 13, care ne ducea in zona, circula doar pana la 2.15. Am ajuns metrou Trocadero, o coada infernala, am zis ca mai bine ne itoarcem pe jos la Champs- Elysees, dar fiind noapte si orientandu-ne prost, si primind multe indicatii gresite am “reusit” sa nu ajungem la timp, asa ca a trebuit sa stam pana la 5.30 pe strazi. Noroc ca nu era frig afara si ne-am putut plimba in voie. Mai greu a fost cand am avut nevoie la toaleta si nu era nici una pe imensul bulevard… Pana la urma am hotarat sa intram intr-un restaurant sa bem ceva. Am intrat la Pizza Pino, unde ne-au intrebat de la intrare daca mancam ceva, altfel nu puteam intra. Am mancat amandoi o pizza, cea mai ieftina era 22 de euro, cea mai scumpa se apropia de 30, berea era 10 euro, deci pot spune ca a fost cea mai scumpa intrare la toaleta din viata mea :)) Am platit 35 de euro pe o pizza, o apa de 500 ml si un espresso.

Astfel am sarbatorit noi Revelionul pe strazile din Paris, am ajuns la hotel la 6.30, rupti de oboseala, a doua zi ne-am odihnit si am iesit seara la restaurant. Eu am vrut sa rezerv din tara pentru Revelion pentru ca m-am gandit ca va fi scump la restaurant, am luat un voucher de pe groupon. fr, 30 de euro / 2 pers cu fel principal si desert. Insa cand am vrut sa fac rezervarea pe groupon imi aparea ca nu mai au locuri pt 31 dec, asa ca am rezervat pt 1 ianuarie... Restaurantul se numea Le Swann, situat pe Rue de Cygne, intre Luvru si Centrul Pompidou. Spun se numea, pentru ca atunci cand am ajuns acolo am constatat ca e inchis inca de pe 27 mai, pentru ca nu a respectat planul de urbanism si arhitectura…deci teapa, acum sper sa-mi recuperez banii de la groupon. Culmea e ca nu am fost singura fraiera, fusesera peste 300 de vouchere cumparate.

In cea de-a treia zi am vizitat Sacre Coeur, am luat metroul pana la Anvers si apoi am urcat pe scari, nu am luat funicularul. La Sacre Coeur am intrat si in cripta (3 eur/pers), pentru Dom nu era o zi potrivita, fiind ceata. Apoi de la Sacre Coeur am mers pe jos spre Galeriile La Fayette, am vizitat galeriile, am admirat panorama de la ultimul etaj, apoi am pornit spre Opera Garnier, biserica Trinite D’Estienne, gradinile Tuilleries, Piata Concorde, apoi pe Sena spre Grand Palais si Petit Palais. Petit Palais se viziteaza gratis, dar cand am ajuns noi era trecut de 16.00 si ne-au spus ca nu mai putem sta la coada (erau cateva persoane), sa revenim in ziua urmatoare dupa ora 10.00. Dupa aceea ne-am indreptat spre Muzeul Armelor si Hotel Des Invalides. Am ajuns din nou la hotel spre seara, rupti de oboseala.

Ziua urmatoare am zis ca vizitam Petit Palais si apoi aveam altele pe lista, dar cum socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ, am stat 3 ore la coada! Cand am ajuns acolo am vazut ca era coada, dar am estimat ca intr-o ora intram. Insa bagau cate maxim 10 pers o data, in functie de cum ieseau ceilalti din muzeu, si pentru ca a inceput si ploaia, lumea nu se grabea sa iasa, bineinteles. Dupa ce am vizitat Palatul pot sa spun ca nu a meritat sa stam atata la coada, dupa ce am plecat de acolo era deja 17.00 si nu am mai fost in stare de nimic. Ma gandesc ca a fost coada atat de mare pentru ca era si sambata, si erau si multi francezi.

Duminica, fiind prima din luna, erau intrari gratis la multe muzee. Am zis sa vizitam Luvru, la ora deschiderii eram acolo, dar cand am vazut cat se intindea coada, am renuntat. Sigur am fi pierdut toata ziua, si apucam sa vedem pe fuga, in maxim o ora. A ramas pe alta data, cand sigur ii vom aloca o zi. Ne-am indreptat apoi spre Muzeul D’Orsay, unde era coada, dar a mers repede, in 20 de min am intrat in Muzeu. Am ramas impresionata de colectiile din Muzeu, nici nu se compara Petit Palais, dupa parerea mea. Am stat cam 2 ore in muzeu, si nu am apucat sa vedem tot. Apoi am mers la Notre Damme, unde era si slujba, corul si orga rasunau divin. A urmat apoi Pantheonul, am intrat si in cripta. Deja era trecut de 14.00, am vrut sa ne intoarcem la hotel pt o pauza, dar am realizat ca nu am mai fi fost in stare sa plecam apoi, asa ca am tras de noi. Prietenul meu voia neaparat sa vada Cite de L’Arhitecture, asa ca am mers acolo, pe mine recunosc ca m-a bucurat mai mult ca e la Trocadero, langa Eiffel. :) Insa trebuie sa recunosc ca merita o vizita si acest muzeu, noi am stat cam 2 ore, dar cred ca era nevoie de o zi intreaga. Dupa cateva poze cu celebrul turn, am plecat spre Charles de Gaulle, la Arcul de triumf, pt ca si aici se intra gratis. Era o coada destul de mare, asa ca am facut cateva poze si am plecat... eu am mai vizitat Arcul si anul trecut, deci nu era o noutate.

Ieri, in ultima zi, am mers in La Defense, sa vedem cladirile zgarie nori. Am vazut ca este in extindere cartierul deci pot spune ca proiectul care a inceput ca un experiment, a avut un mare success.

Apoi ne-am luat bagajele de la hotel si am plecat spre Porte Maillot, cu detinatia Beauvais. Am facut 1 ora si 15 min. Pe Beauvais iarasi cozi imense, erau doar 2 benzi pt verificarea bagajelor si multa lume. Avionul a venit cu intarziere, si apoi dupa ce am urcat am mai stat mult pe pista pana la decolare, cred ca din cauza cetii. Am ajuns cu 1 ora si 15 min intarziere.

Cam asta este istoria Rvelionului la Paris; am zis ca Paris da, Revelion alta data la Paris ba. :)

Un an minunat si plin de calatorii va doresc!

Revin si cu poze zilele acestea.

Trimis de Sabi_ in 06.01.15 14:23:45
Validat / Publicat: 06.01.15 15:34:39
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FRANȚA.

VIZUALIZĂRI: 5924 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Sabi_); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19100 PMA (din 23 voturi)

Dabator
[06.01.15 20:40:17]

@Sabi_: Așa ajungem să prețuim cu adevărat necesitățile noastre . 35 de EUR e un început bun

balasa violeta
[04.04.15 12:27:51]

@Sabi_ - mi-ai adus aminte, peripetii am avut si noi... Parisul e minunat de sarbatori!

http://amfostacolo.ro/franta-pareri, 30/paris, 211,1818/mercure-hotel-la-defense-5-courbevoie, 6041/impresii-sejur-si-fotografii-vacanta__9719. htm

balasa violeta
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța / city-break la Paris: