ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.01.2015
DIN: Pitesti
ÎNSCRIS: 15.07.11
DEC-2014

Andaluzia - Altfel de 'sarbatori de iarna'

Nu stiu cum dar, hotarandu-ne sa petrecem sarbatorile de iarna in Austria, am ajuns in... Spania! Nu regretam nici un moment aceasta razgandeala...

Asa ca am facut rezervari "dupa buget" la avion, cazari si masina (numai pentru 5 zile) si ne-am trezit pe aeroportul Barajas pe 23 Decembrie! Mi-am inchipuit ca o sa fie usor sa ma descurc cu cele cateva cuvinte in limba spaniola prinse pe la diverse filme... americane dar, am constatat iute ca nu-i de gluma!

Am luat un shuttle-bus din terminalul T1 pana la terminalul T4 (e gratis) pentru a ajunge in zona garii Atocha dintr-o bucata, cu trenul, varianta cu metroul din T1 parandu-mi-se mai complicata. Ne-am tot zgait la tot felul de aparate automate de bilete si, cand am crezut ca ne-am prins cum functioneaza, am aflat, intamplator, ca automatele pentru biletele de tren sunt un pic mai hacana, cele la care ne "inchinam" noi fiind pentru bilete de metrou. Ne-am cazat in apropierea garii Atocha din mai multe motive: e relativ aproape de centru, de parcul Retiro, muzee, etc; urmau 2 calatorii cu trenul spre Toledo si ulterior spre Cordoba.

Am "rascolit" Madridul, la pas, - e pacat sa utilizezi metroul daca nu-i absolut necesar - pentru a putea surprinde cat mai bine atmosfera de apropiere a Craciunului. Aglomeratia era fabuloasa, oameni cu tot soiul de chestii pe cap, zambitori, trompetisti, violonisti, mariachi, "statui" care-mai-de-care mai zbanghii, turisti de toate rasele si culorile (nu ma asteptam ca si de Craciun sa fie atatia turisti!), un tumult continuu pana tarziu in noapte. Sentimentul pe care l-am incercat mergand noaptea, tarziu, pe strazi pustii, catre hotel, a fost de siguranta, in ciuda faptului ca am trecut pe langa cativa "oameni ai strazii" care dormeau in saci de dormit pe langa ziduri, unii chiar in zone central. Am fost abordati si de indivizi care, la prima vedere pareau periculosi, cerandu-ne "... monetas". N-a insistat niciunul in urma refuzului nostru! Am auzit ca exista hoti de buzunare sau chiar de bagaje - din fericire noi n-am intalnit/vazut.

Orasul era impodobit dar, pe langa modul cum a fost impodobit Bucurestiul era slabut. Deh, cred ca ei se "calicesc" doar asa..., ca sa faca autostrazi, trenuri de mare viteza si aeroporturi cat un oras maricel de pe la noi...

Despre oras, am vazut ca au vorbit colegii AFA si n-as vrea sa plictisesc. Noi am fost extrem de impresionati de oras si nu pot decat sa il recomand! Peste tot portocali cu fructe-n ei!

Restaurantele sunt deschise pana pe la ora 21 in seara de Craciun si se redeschid pe la 11 ziua in ziua de Craciun - ca pe la noi, as putea spune. Unele se deschid si mai devreme. Pot remarca faptul ca la Madrid mancarea nu-i o problema (daca nu esti pretentios, este chiar ieftina!). Berea e buna dar e pacat sa nu bei vin. E ieftin si foarte bun.

Am patruns in gara Atocha pentru a lua un tren AVE-city. Nu stiam foarte multe despre ce trebuie facut dar am aflat: pentru a procura bilete trebuie sa prezinti pasaportul (sau CI), apoi bagajul trece prin scanner (ca la aeroport). Sala de asteptare e imensa cu monitoare, fotolii si toate halea...

In tren - confort desavarsit :televizoare, casti ce pot fi cuplate la traductoarele montate intre scaune de unde poti comuta limba in care sa auzi filmul, sau sa asculti 3 posture de radio cu muzica. Viteza : 253 Km/h!!! Parca plutesti; nici nu realizezi! Ce sa zic... ? Mai bine tac!

Toledo te avertizeaza din momentul in care cobori in gara : urmeaza ARTA in aer liber. Gara in sine este un monument!

Toledo, cu toate ca era in ziua de Craciun si multe erau inchise, era plin de turisti. Orasul este intr-adevar incredibil de frumos. Grandios. As putea umple cateva pagini cu impresii. Istorie pura, un exemplu de tenacitate si maestrie a constructorilor, o impletire a marilor civilizatii... Peste tot portocali cu fructe-n ei!

O a doua calatorie cu un AVE (fara "city" de data asta) am facut-o a doua zi intre Madrid si Cordoba. Ghinion! Din cauza unor greve trenul nostru era anulat, urmatorul fiind o ora mai tarziu. Problema era insa, ce se intampla cu biletele-mai exact cu locurile? Noi rezervasem biletele cu o luna inainte si bine am facut caci la toate casele de bilete erau anunturi cu "sold out" pentru toate trenurile iar in picioare nu se calatoreste! Simplu: au mai atasat o garnitura intreaga (7 sau 8 vagoane cu tot cu locomotiva!) si astfel s-a rezolvat. Asa dublu, la un moment dat trenul avea 273km/h! Exact ca la noi!

Cordoba! Cand zici Cordoba trebuie sa vezi "Juderia" si "Mezquita", cel putin... Este un oras senzational. Notati: Hotel Gonzales - curat, ieftin si pozitionat exact in mijlocul "Juderiei". In doua zile am facut basici in talpa dar nu regret... Peste tot portocali cu fructe-n ei!

Din Cordoba am inchiriat o masina (n-am luat-o mai devreme pentru ca nu merita sa te chinuiesti prin Madrid la volan iar parcarea este cca 15eur/zi!!!).

Drumurile din Andaluzia sunt o nebunie: o inflatie de autostrazi in general libere. Daca mergi pe DN-uri soseaua este de foarte buna calitate. Peste tot portocali cu fructe-n ei! Daca mergi pe DJ-uri (sau s-or numi) sau pe poteci, asfaltul este excelent! Chiar sunt enervanti cu drumurile lor. Mergand spre Sevilla si apoi spre Gibraltar sau Malaga toate dealurile, vaile, campiile sunt pline ochi de maslini. Bine-bine, inteleg, maslinii dau masline si apoi ulei... da' din ce fac vinul ala meserias ca n-am vazut nici o vie!

Sevilla - plina ochi de turisti! Temperatura - 14-15 grade - lumea in tricouri (in Romania se instala viscolul iar temperaturile o luau la vale...).

Nu mai pierdeti vremea, mergeti sa vedeti Sevilla. Macar doua zile! N-o sa regretati nici o clipa: Catedrala, La Giralda, Real Alcazar, orasul nou, Plaza de Espana, parcuri si gradini...

Am reusit in alte doua zile sa vizitam Gibraltarul (la simpaticii macaci!), Tarifa, Malaga (SENZATIONALA!) intorcandu-ne pe 31decembrie in Cordoba pentru a petrece revelionul.

Revelionul la Cordoba a constat in iesirea seara dupa 10.30 intr-o piata din centrul orasului nou unde, langa o scena pe care s-au produs diversi muzicieni, cateva mii de oameni stateau, fara a se inghesui, dansand sau strigand, veseli, impodobiti si ei ca portocalii plini de fructe... Aproape de miezul noptii doi prezentatori au dat semnalul si o chitara a cadantat din secunda in secunda ultimele clipe din 2014... In acel ritm toata suflarea prezenta isi arunca cate o boaba de strugure (neaparat alb) in gura si-o mestecau grabiti. Scena a fost surprinzatoare si amuzanta pentru noi care habar n-aveam ce tot tin ei in diverse recipiente (toti aveau pregatite acele 10 sau 12 boabe). Au urmat dopurile de la sticlele de sampanie (aici i-am intrecut - noi am avut pahare din sticla, cu picior, sic!), artificiile au incendiat cerul si au palit luna... La multi ani! Un gand a zburat, totusi la cei de-acasa... Brrr, dar acolo sunt -20 de grade! si totusi acolo-i caldura adevarata!

Trimis de Bujie in 05.01.15 23:46:39
Validat / Publicat: 06.01.15 09:46:05
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA.

VIZUALIZĂRI: 2884 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Bujie); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P16 Mezquita - Cordoba

[06.01.15 09:45:54]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "La pas prin Andaluzia" (deja existentă pe sait)

Carmen Ion
[06.01.15 10:28:39]

@Bujie - Citit, plăcut, votat - articolul tău e pentru mine şi un imbold de a mă apuca, în fine! , să scriu despre experienţa andaluză - poate mai încolo, când o da firul ierbii...

Boabele de struguri sunt 12 - câte una pentru fiecare lună a noului an; în funcţie de cât e de dulce sau amară, aşa va fi şi luna respectivă, mai reuşită sau dimpotrivă.

puiutea
[06.01.15 11:15:47]

Interesant reviewul, mă tentează ideea unui - viitor - Revelion pe acolo! Interesante și incitante deplasările de colo-colo! ... "urmau 2 calatorii cu trenul spre Toledo si ulterior spre Cordoba."

Îmi poți spune, aproximativ, prețurile la biletele de tren, am auzit că sunt scumpe în occident?

Concedii multe și frumoase!

[06.01.15 12:27:21]

@puiutea - Pentru deplasarile ceva mai scurte gen Madrid - Toledo (cca 70 km - 30min) preturile, pentru AVE-city, sunt cca 30eur/pers in ziua deplasarii. Pentru distante mai mari preturile cresc. Eu am achizitionat de pe net, cu o luna inainte bilete Madrid - Cordoba cu 102eur/pers. dus-intors. Din cate am inteles poti gasi bilete si mai ieftine daca stai la panda pe site-ul lor RENFE. Biletele pot fi procurate cu cel mult 60 de zile inainte de calatorie. Ce pot sa-ti spun este ca, in ziua in care am calatorit nu mai existau bilete la, aproape, nici o cursa. Ce sa zic, pretul este ridicat dar, macar o data merita sa te dai cu asa ceva... Este o senzatie placuta si te gandesti cum dracu' la altii se poate si la noi nu... Am pomenit in review ca o calatorie cu masina implica plata unor parcari exagerat de scumpe. Mie mi-a fost cam teama sa parchez pe strada (e foarte greu sa gasesti un loc) si, in plus spaniolii isi fac loc impingand cu masina proprie alte masini parcate. Nu stiu ce legi au dar, n-am vazut masina nebotita. Toate-s vraiste, nu au mila deloc de ele. Altfel motorina era 1,12eur, iar drumurile sunt excelente. Daca nu te grabesti, merita sa eviti autostrazile (mai faci si o economie caci unele se platesc) pentru a savura tara...

Revenind la trenuri, biletele la restul genurilor de trenuri sunt ieftine dar si timpul de deplasare creste semnificativ.

[06.01.15 12:32:14]

@Carmen Ion - Multumesc pentru precizare... Auzeam eu ceva gen "prospero" dar nu eram foarte sigur iar de pe net n-am reusit sa aflu mai multe.

In ceea ce priveste scrierea, as fi vrut initial, sa fiu mai specific dar mi-am dat seama ca ar dura mult sa descriu toate senzatiile si experientele avute, asa ca am preferat sa "alerg" incercand sa dau si ceva informatii utile.

puiutea
[06.01.15 14:14:45]

@Bujie - Mulțumesc mult de tot, foarte util pentru mine, văd eu pe ce "drumuri" apuc - de fier sau de... asfalt! Toate cele bune!

Dabator
[06.01.15 20:27:34]

@Bujie: Foarte tare review-ul! Mi-a plăcut tot, descrierea, povestea și finalul emoționant.

Mă bate gândul să mă dau și eu odată cu AVE-City. Oricum în Spania mai vreauuuu!

Și eu am avut aceeași senzație incredibilă referitoare la autostrăzile lor. Din peste 1000 de km parcurși în Andaluzia, nu știu dacă am reușit să fac mai mult de 50 km pe drumuri "normale". În rest autostrăzi, multe din ele goale (și vorbim de începutul lui iulie). Ca număr de km sunt pe primul loc în Europa: 14.000 km. Majoritatea au fost fost făcuți pe bani europeni. La noi nu se poate așa simplu pe bani europeni căci se dau șpăgile mai greu.

Ei sunt criticați că au prea multe autostrăzi. În România să te ții bine: în 2015 vor mai fi deschiși încă 10 km de autostradă

alinaro CONS. ONORIFIC AFA / SPANIA
[07.01.15 10:24:22]

@Bujie - La multi ani! Si mie mi-a placut. Ba... nu m-as supara sa fii ceva mai specific si sa descrii pe zone. E drept ca ai nevoie de timp, da.

Obiceiul cu boabele de struguri e vechi de cateva zeci de ani doar. Intr-un an, ca sa dea solutie excedentului de struguri din toamna respectiva, cuiva i-a venit stralucita idee sa promoveze acest obicei, doispe boabe pentru doispe luni. De atunci, 99% dintre spanioli incearca sa nu se inece cu struguri la miezul noptii. Pentru mine e amuzant, si ne distram atat de mult incat la sfarsitul numaratorii, ne trezim cu gura plina de struguri, incercand sa nu ne inecam... de atata ras.

Felicitari si un an nou cu multa sanatate si calatorii.

marius gaudi*
[07.01.15 11:46:34]

Foarte bun articol, ai reusit sa vezi foarte multe.

Pentru tine, 900 de... portocali cu fructe-n ei!))))

[07.01.15 12:51:33]

@alinaro - Merci la fel! Da, da si mie mi s-a parut cam greu de facut fata ritmului de hapait...

[07.01.15 12:54:37]

@marius gaudi - Ms! :-))

iuliaen
[08.01.15 16:14:18]

Chiar sunt enervanti cu drumurile lor

Prietenii nostri, cu care am fost in Spania anul trecut, veneau din Canada si tot erau impresionati de drumurile spaniole .

marius gaudi*
[08.01.15 18:39:11]

Daca tot vorbim de drumuri, am calatorit ceva km prin Europa, pot sa spun ca cele mai proaste drumuri le-am gasit in Cehia, pe bucata Praga-Brno si in Elvetia pe portiunea intre Zurich si Berna. Surprinzator, nu?

traian.leuca †
[08.01.15 21:00:20]

@marius gaudi - Pe mine m-a scos din pepeni Bratislava-Praga. Trebuia să circuli mai mult pe banda a doua, prima era execrabilă, cu viteză de la 140km/h în sus (nimeni n-avea nici o treabă cu restricția).

Sindrom
[12.01.15 14:04:39]

@Marius, Zurich-Berna in afara de cateva limitari, era ok cam ca restul autostrazilor din Elvetia.

Cat despre Bratislava-Praga, eu am preferat s-o iau prin Austria pe nationale. Foarte frumos de altfel, sate peisaje, dupa, autostrada la cehi e bunicica si sunt portiuni mari proaspat asfaltate. Dar intradevar, banda 1 e cam ca centura Bucuresti-ului in unele portiuni.

alinaro, Bujie, Carmen Ion, iuliaen, marius gaudi*, Sindrom
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Andaluzia: