ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.01.2015
ÎNSCRIS: 28.04.10
DEC-2014
2 adulti AD. + 2 copii COPII -- v: 9 ani si 15 ani

O vila de cosmar!

Craciun 2014. Noua familii ne-am propus ca pentru patru zile sa fugim de agitatia din Bucuresti si sa ne bucuram de liniste, aer curat, peisaje nemaipomenite si multa voie buna.

Dupa informatiile gasite pe internet am crezut ca Pensiunea Doctorita, aflata in apropiere de Cheile Dambovicioarei ne poate oferi toate aceste lucruri. Pe data de 24 decembrie, am plecat cu mic cu mare spre aceasta „minunata” locatie care, odata ajunsi la destinatie, s-a dovedit a fi o mare dezamagire:

Sa o luam cu inceputul:

1. Pentru toata vila ne-a fost ceruta suma de 2700 ron, iar avansul de 1500 ron a fost facut prin banca. Dupa cinci minute de cand am ajuns la fata locului, reprezentanta proprietarei, o femeie din sat, ne-a cerut diferenta si anume suma de 1500 ron. Chiar daca trebuia sa ii dam doar 1200, asa cum ne-am inteles, ca sa nu ne stricam sarbatorile de Craciun am platit aceasta suma. Mentionez ca nu am semnat niciun contract cu proprietara si totul a fost telefonic.

2. Ajunsi la fata locului constatam ca informatiile afisate de proprietar pe site-ul de prezentare nu corespund in totalitate cu realitatea. De pe site aflam ca „vila are 9 camere cu bai incluse”, dar in realitate vila are 2 camere cu o baie comuna si 1 camera de 5 metri patrati, fara baie, doar cu 2 paturi suprapuse si luminata de un mic bec, care de fapt este o debara pe care proprietara cere bani. ACEASTA NU O POTI NUMI CAMERA, CI O DEBARA!!!

Astfel, constatand ca vila are doar 8 (opt) camere normale, o familie a trebuit sa plece! (vezi foto!)

3. Pentru o camera cu 4 persoane, gasim 4 prosoape de diferite feluri si de diferite marimi, curate, dar care aratau de parca ar fi sters cu ele pe jos.

4. Mai aflam de pe site ca bucataria este dotata cu tot ce trebuie. Constatam cu stupoare ca foarte multe lucruri utile pentru o gospodina lipsesc cu desavarsire, iar mizeria este in floare. Iti era sila sa pui mana pe ceva. Aragazul era slinos, iar usa de la cuptor abia am reusit sa o deschidem, atat de imbacsita era (exclus sa facem ceva la cuptor). Aici mentionez si mizeria din living unde covorul era groaznic, iar bradutul pentru copii avea doar 2 (doua) globulete – pacat ca l-au taiat! (vezi foto!)

5. Lumina din vila era ceva obscur, stateam ca la lumina lumanarii. Ca sa nu mai spun ca de cateva ori lumina la bucatarie nu s-a aprins si a trebuit sa umblam cu lanterne, pana cand unul dintre barbati a luat un bec de la baie si l-a inlocuit! (Acest lucru se poate observa si in unele poze facute!)

6. Trebuie sa va povestesc si despre un lucru care ne-a lasat fara cuvinte! Tot butonand telecomanda din living, constatam ca nu mai functioneaza, o desfacem si dam peste cea mai mare surpriza, bateriile erau batute cu ciocanul pentru a mai functiona un pic! (vezi foto!)

7. Pe langa toate astea cel mai important a fost faptul ca NU AM AVUT CALDURA. Femeia din sat, care o reprezenta pe doamna Tudor Violina, desi a alimentat cu lemne centrala, nu a reusit sa faca nici un fel de caldura, deoarece nu avea pregatirea necesara si nu a stiut sa umble la aceasta centrala. Pot spune ca am fost in permanenta in pericol sa sarim in aer, deoarece aceasta femeie supraalimenta cu lemne cazanul centralei, fara nici un efect din punct de vedere al incalzirii. Dupa multe ore de frig, am reusit sa culcam copiii, imbracati si cu caciuli in cap! Tot aici trebuie sa mentionez ca dupa ora 2.00 noaptea, dupa multe certuri cu proprietara, au sosit la vila 2 persoane, care au oprit lumina in toata vila, au umblat la contoar, apoi dintr-o data toate becurile luminau cum trebuie, iar caloriferele au inceput sa fie caldute. Insuficient pentru a face caldura intr-o vila asa mare!

8. Dupa nenumarate convorbiri telefonice avute pana pe la 2.00 noaptea cu proprietara, care ne-a specificat ca ea este „doctorita” – dar care nu stie ce inseamna minimul de igiena, am convenit sa parasim vila, urmand ca aceasta sa ne returneze banii. Cei 1500 ron dati la fata locului ne-au fost adusi de femeia care o reprezenta, iar cei 1500 ron platiti prin banca urmand a fi returnati de proprietara, tot prin banca in data de 29.12.2014.

Desi la telefon in noaptea de 24.12 spre 25.12.2014, ne-a asigurat ca vom primi banii in cont, ajunsi acasa si vazand ca trece data de 29.12.2014 iar banii nu ne sunt livrati, am contactat-o pe doamna T. V. care ne-a anuntat ca nu vom primi nici un ban inapoi deoarece avansul nu se returneaza. Specific din nou ca nu am avut niciun contract cu aceasta doamna si ca nu scrie nicaieri ca banii nu ne vor fi returnati.

Cu siguranta nu o vom lasa asa, vom face toate demersurile pentru a ne primi banii inapoi, dar vreau sa cititi cu mare atentie ce am patit noi si sa fiti vigilenti daca vreti sa va petreceti concediul in acest „minunat” loc. Prin urmare, urmeaza sa ne adresam organelor competente pentru a remedia aceasta situatie, iar daca cineva a fost acolo si a patit acelasi lucru ca noi si doreste amanunte sau mai multe detalii prinvind aceast lucru va stam la dispozitie (...). Aceeasi adresa este si pentru cei care doresc mai multe informatii despre Vila Doctorita!

Chiar daca era Craciunul, iar noi il petreceam pe drum, pot spune ca spiritul Craciunului a fost alaturi de noi, am gasit imediat o alta vila primitoare, cu oameni la fel, iar ca parte buna a acestor sarbatori este faptul ca a fost o reala placere sa ne petrecem Craciunul alaturi de oameni minunati care „ne-au tinut de frig” si „ne-au incalzit” cu glumele si cu buna lor dispozitie!

Trimis de lori_vox in 04.01.15 15:12:02
Validat / Publicat: 04.01.15 18:02:56

VIZUALIZĂRI: 2567 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lori_vox); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Camera debara

[04.01.15 17:46:21]

Conform politicii saitului, seturile de impresii cu evaluări "zero peste tot" sunt publicate FĂRĂ NOTE, fiind considerate scrise (prea) la supărare, lipsite probabil de minima obiectivitate aşteptată.

Daca doreşte, autorul poate reveni asupra evaluărilor, fie prin intermediul linkului EDIT IMPRESII (dacă articolul nu este încă publicat), fie scriind un ecou în care specifică noile evaluări (dacă timpul alocat editării a expirat)

[04.01.15 18:02:33]

Mutat în rubrica "Pensiunea Doctorița, DÂMBOVICIOARA" (nou-creată pe sait).

Pe AmFostAcolo nu acceptăm postarea în clar a informaţiilor cu caracter personal (nume, numere de telefon, adrese de mail, etc). Asemenea date se pot trimite/primi însă prin mesaje private, destinatarul primind aceste mesaje în aceeaşi căsuţă de mail în care primeşte şi înştinţările despre ecouri.

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[04.01.15 18:05:54]

Păi dacă agentul termic avea doar 52 de grade Celsius la ieșirea din centrală, cum naiba să încălzești ditamai căsoaia?!?

Din păcate, fără chitanțe, facturi, contract, ANPC-ul nu are legal ce să facă. Poate poliția economică... Baftă, oricum!

[04.01.15 18:26:40]

@webmaster: Dupa parerea mea nu merita nicio nota. Consider ca au trecut destule zile de la Craciun pana astazi ca sa ne treaca supararea. Faptul ca am avut si copii dupa noi, care au inghetat de frig la propriu, iar proprietara nu a facut nimic privitor la acest lucru, din contra a fost foarte aroganta, ma face sa imi mentin parerea cu privire la evaluare!

[04.01.15 18:29:00]

@webmasterX: Da, cred ca acestea sunt coordonatele!

iulianic CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[04.01.15 19:14:24]

@lori_vox - Ce infern! Atâtea planuri, atâtea pregătiri şi atâtea gânduri frumoase să-ţi fie curmate brusc în prag de sărbătoare! Păcat de vacanţa voastră ratată. Bine că totuşi aţi scos-o cumva la liman, dar greul în lupta cu proprierarii avari abia de acum începe. Vă doresc succes!

Teama de astfel de situaţii, plus teama de a circula pe drumurile noastre la vreme de iarnă mă fac să nu-mi doresc a părăsi Bucureştiul cu ocazia sărbătorilor. Desigur, nu îndemn pe alţii să facă ceea ce fac eu, dar pentru mine, de Crăciun, niciunde nu-i mai bine ca acasă.

[04.01.15 19:26:33]

@Dragos:Cu siguranta ne vom adresa organelor abilitate si vom face tot ce ne sta in putinta pt a ne recupera banii! Tocmai de aceea am inregistrat toate convorbirile telefonice si am facut multe poze! Nu ne vom lasa!

F2A1C
[04.01.15 19:53:05]

@Dragos -

Sa speram ca au pastrat de la banca dovada platii avansului.

[04.01.15 20:37:19]

@iulianic: Stim ca de acum incolo incepe greul! Dar cred ca nu si-a gasit oamenii potriviti! Daca macar avea bunul simt sa remedieze cumva situatia mai era cum era, dar asa... Ne specifica, la telefon, "ca ea este doctorita si ca ii stricam Craciunul"! Asta ne-a indarjit si mai tare si cu siguranta nu ne vom da batuti, iar plangerile vor incepe sa curga de maine la toate institutiile abilitate!

Partea cea mai buna a fost ca oamenii din gasca cu care am fost sunt niste oameni minunati si care, pe langa nervi, faceau haz de necaz si ne "incalzeau" cu glumele lor!

[04.01.15 20:42:41]

@F2A1C: Da, avem dovada platii avansului!

[04.01.15 21:09:56]

@lori_vox -

Chiar daca era Craciunul, iar noi il petreceam pe drum, pot spune ca ... .... am gasit imediat o alta vila primitoare

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă).

[19.01.15 16:04:04]

@webmasterX - Am scris - Pensiunea Edera/Fundata. O pensiune primitoare, la fel ca si proprietarii sai si pe care o recomand din tot sufletul!

adynutza26
[07.11.17 14:00:19]

@lori_vox: Sunt curioasa: V-ati primit banii inapoi sau nu? La cum ai prezentat situatia, mie mi se pare ca ati fost foarte calmi. Banii trebuiau restituiti toti la momentul plecarii din casa, sechestram femeia care reprezenta proprietarii (avea contract de munca cu proprietara?), chemam politia si faceam iures. Daca tot mi-a fost stricat Craciunul, sa il stric si pe al proprietarilor de o astfel de factura!

adynutza26, F2A1C, iulianic, lori_vox
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Doctorița [Valea Cheii]: