ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.01.2015
ÎNSCRIS: 29.12.11
JUN-2012

Impresii din Pekin

Relaxare-Breath-Gu Zheng

Vezi mai multe video din muzica

Fiecare dintre noi are cel putin o tara sau un oras care i-au intrat in suflet! Mie mi-a intrat la suflet si nu mai pot sa o scot, China! Datorita faptului ca este o destinatie greu accesibila multor romani, in special datorita distantei, consider ca nu ar fi rau sa mai impartasesc impresii de calatorie din experienta proprie! Asta si pentru ca am fost de cel putin zece ori prin acele locuri, in care m-as mai intoarce oricand cu mare placere, daca as mai avea ocazia!

Eu nu o sa va spun niciodata lucruri luate din carti, din ghiduri turistice sau din alte surse de informare accesibile oricui! Eu prefer sa povestesc, doar lucruri traite si vazute de mine si in masura in care credeti ca va sunt de folos, sa va extrageti informatiile necesare!

Sa incep cu inceputul, drumul pana in China este foarte lung! In prima faza trebuie o escala in Europa si apoi luat avionul care face curse transatlantice!

Pana acum am zburat spre China, doar cu trei companii, alese si datorita pretului si datorita escalelor facute si a timpului de asteptare efectiv! Astfel am zburat cu Lufthansa cu escala la Munchen sau la Frankfurt, cu Finnair (pe vremea cand opera in Romania) cu escala la Helsinki sau cel mai des cu Austrian cu escala la Viena!

Dupa escala, urmeaza zborul cu adevarat lung, la ducere in jur de 9,30 ore, iar la intoarcere 10,30! Cand aterizezi ai primul soc! Trebuie sa completezi niste formulare speciale, care sa le arati la punctul de trecere al frontierei, unde sunt niste functionari absolut impasibili, in fata carora simti ca te cam strange camasa. Intr-o perioada am prins si nebunia cu gripa aviara si ne scanau corpul sa ne masoare temperatura! Ma indopam cu pastile sa n-ajung sa ma bage astia in carantina!

Aeroportul este modern si impresioneaza prin marime! A fost primul aeroport de pe care am zburat, in care mergeam, de la un gate la altul, cu metroul usor! Cand iesi din aeroport esti deja dezorientat si datorita marimii si datorita oboselii si datorita fusului orar!

Primul contact il ai cu reteaua lor de autostrazi! Nici acum nu am inteles, de ce ai nostrii nu au batut palma cu chinezii sa ne faca si noua! Peste tot au sosele cu sase benzi pe sens, la fiecare dintre ele existand si statii de taxare! As fi si eu de acord sa platesc, dar sa am pe ce merge!

Beijingul sau Pekin cum i se mai spune, dupa cum stiti este capitala Chinei si are o populatie aproape cat a Romaniei, de peste 17 de miloane de locuitori! Astea sunt datele oficiale, dar va asigur ca sunt mult mai multi! Stiti, ca in China aveau voie sa faca maxim un copil de cuplu! Doar in anumite conditii mai aveai voie sa faci inca un copil! Multi dintre ei au mai multi copii, nedeclarati! I-am intrebat cum e posibil si mi-au spus ca la toti le-au pus acelasi nume si doar unul are acte oficiale! I-am intrebat, de ce faceti atitia copii si mi-au spus pentru ca le place! Ce sa le mai raspunzi? Intre timp am inteles ca a fost abolita acesta lege veche de peste trei decenii!

Va dati seama ce e in trafic, de masini! Dar ei au construit cu cap! Toate strazile sunt late, au pasarele peste pasarele, atat pentru masini, cat si pentru pietoni (in genul celor de la Otopeni). Marele avantaj al acestora e ca elimina stopurile! Stopuri gasesti foarte putine si doar in zona centrala! Asta face, ca in ciuda aglomeratiei se circula relativ fluent, nu se sta pe loc, in coloana ca la noi! Toate strazile din oras au o banda speciala, la fel de mare cat cea de masini, delimitata cu o bordura, pentru biciclisti! Din cate am observat eu este absolut singura regula de circulatie, pe care o respecta cu sfintenie: nicio masina nu intra pe aceasta banda!

Referitor la biciclisti trebuie avuta o mare atentie la ei, ca ei circula si mai haotic decat cei cu masina! In prima mea zi in China a tras taxiul langa trotuar si eu am dat sa cobor din masina, pe partea dreapta si am daramat un biciclist! S-a lovit saracul si cred ca si-a stricat si bicicleta! Mi-a fost o mila de el si o frica pentru mine! Era prima vizita intr-o tara, totusi comunista si nu aveam chef sa ajung la Politie! A parlamentat ceva cu soferul si am scapat!

In alta ordine de idei cu toata circulatia lor haotica, in care pare ca nimeni nu respecta aproape nicio regula de circulatie, nu am vazut niciun accident si nici injuraturi sau semne specifice sau coborat din masina! Mai zic ei ceva in barba, pe limba lor si atat! Nu escaladeaza niciodata conflictele!

De taxiuri am povestit ca sunt foarte ieftine si e mijlocul ideal sa circuli prin oras! Trebuie doar sa ai neaparat la tine o carte de vizita cu destinatia ta, scrisa in chineza si cu o harta aferenta! E atat de mare Beijingul ca nu toti stiu sa te duca! Si am aflat ca nu toti stiu sa citeasca. Si daca te refuza unul ai imbulinat-o trebuie sa te duci la alta statie de taxiuri, pentru ca din motive care-mi scapa nu te mai ia nimeni, zici ca esti ciumat! La ei, ca si la noi e plin de asa zisi pirati! Sfatul meu nu va urcati niciodata in masina lor, ca nu stii unde ajungi sau in cel mai fericit caz nu stii cat te jecmanesc.

Am mai mers cu tuk-tuk! Astea sunt niste biciclete cu doua locuri in spate acoperite, care uneori au un motoras! La iesirea din marile centre comerciale sau obiective turistice e plin de aceste tuk-tuk-uri! Atentie la conducatorii lor, care au obiceiul sa te abordeze foarte agresiv! Sunt mijloace de transport ideale pe distante medii! Mersul cu tuk-tuk e periculos si a fost ca la Disney, cu senzatii tari! Astia chiar sunt crazy, se baga printre masini si n-au nicio treaba cu regulile de circulatie! Sincer cobori transpirat din mijlocul asta de transport, unde te simti in mare nesiguranta! A, si aveti grija la negociere, ca se arunca la multi bani cand te vad turist!

Sincer cu miloacele lor de transport in comun, metroul sau autobuzul nu am mers! Toate pancartele lor sunt in chineza si n-am nicio idee cum sa ma orientez si la ce statie trebuie sa cobor! Avand in vedere ca taxiurile la ei sunt foarte ieftine, nici nu mi-am batut prea mult capul sa ma inghesui in mijloacele lor de transport. Si asta si pentru ca virgula China e mama aglomeratiei.

V-am spus intr-un review anterior, cat de periculos e sa traversezi pe trecerea de pietoni, fara sa te asiguri! Paradoxal, conform unui articol din legea circulatiei este ilegal sa opresti masina pentru a lasa pietonii sa traverseze! Pai si-atunci ce rost mai au trecerile de pietoni? Si ce-i mai injuram!

Moneda lor este yuan-ul! Acolo e bine sa aveti ori dolari ori euro! Case de schimb valutar eu n-am vazut! De schimbat e bine sa schimbati la hotelul unde locuiti, unde va da un pret destul de bun! Eu am niste chinezi cu care colaborez si-mi dau un pret mai bun! Dar sincer nu-i mare diferenta! Trebuie neaparat sa schimbati pentru ca peste tot se plateste in moneda lor! Daca mai gasesti pe unul sa accepte euro sau dolari e deja o exceptie! Se poate schimba si la banca! O singura data am incercat, pentru ca-mi ardea buza si n-am reusit! Am stat doua ore la coada si cand am ajuns in fata nu mi-a schimbat pentru ca n-aveam decat buletinul la mine! Pasaportul, cum am zis in review-ul anterior e sfant si nu-l mai tin la mine!

Preturile in China sunt mici sau foarte mici in comparatie cu Europa! Daca vrei sa cumperi en gros, in general gasesti pretul real, de unde nu mai exista marja de negociere! De furat nu se fura! Nu am auzit niciodata de asa ceva! Dar vor sa te pacaleasca, sa te ciupeasca un pic! De exemplu cand iei mai multa marfa, dai comanda si lasi o arvuna (100USD), zalog cum ii spun ei – cuvant rusesc. Apoi ei se obliga sa-ti aduca seara marfa la un depozit! Acolo intervine problema, majoritatea incerca sa te pacaleasca! Si nu la numarul de bucati sau la pret sau sa nu-ti aduca marfa! Incerca sa-ti dea altceva decat ce ai comandat sau sa-ti dea numai anumite marimi! Acolo-i munca, trebuie sa verifici toata marfa si de multe ori esti nevoit sa refuzi anumite produse!

In alta ordine de idei in Beijing e plin de rusi! Acestia au un pic obrazul mai gros si au tendinta sa se bage in fata! Si comerciantii le dau intotdeauna intaietate, deoarece ei nu se uita la preturi arunca efectiv cu banii! Norocul nostru ca nu ne intersectam foarte des cu ei, datorita gusturilor! Lor le place cat mai auriu, cat mai sclipicios, cat mai incarcat! Noi mergem pe simplitate!

Inchei acest review, cu impresii personale de calatorie, cu recomandarea vizitati China! Pont, daca vreti sa va schimbati garderoba veniti in China, o sa si vedeti o alta lume si o sa va si umpleti de lucruri deosebite! Ce pierzi la transport, castigi la cumparaturi! Doua city breakuri in Europa = un city break in China!

Siesie (谢谢) - adica multumesc!

Trimis de robert in 04.01.15 08:22:36
Validat / Publicat: 04.01.15 11:11:21
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CHINA.

VIZUALIZĂRI: 4110 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 In fata unui complex comercial

webmasterX [04.01.15 11:11:03] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Excursie Beijing " (deja existentă pe sait)

buterfly* [04.01.15 11:51:36] »

Foarte interesanta povestea ta! Mi-a placut mult! O sa ajung si eu acolo intr-o zi!

robert [04.01.15 12:07:35] »

@buterfly - Multumesc! Nu pot sa-ti urez decat bafta!

Marian Preda CONS. ONORIFIC AFA / CHINA [04.01.15 13:48:47] »

@robert. c -

La mulţi ani!

Ai inceput Noul An al... Caprei de Lemn, în forţă!

Chinezii au un adevarat cult pentru moştenitorii lor, iar din discutiile purtate cu ei, mi-am dat seama ca suferă de acest drept uman!

Închipuiti-vă să nu puteţi avea dragostea unui frate sau a unei sore!

Legea o consider o barbarie si, intr-adevar, este inumana!!

Din păcate, legea nu a fost abolită!

Există doar anumite excepţii, cu ar fi : un copil cu malformaţii (in cazul in care fătul este de sex masculin) sau... este o fetiţă, iar membrii familiei işi pierde numele. Toate acestea se aprobă doar după o analiză temeinică a mediului social al familiei, al dificultăţilor financiare, al tuturor anomaliilor din trecutul semenilor... etc.

Considerentele regimului semi-democratice-comuniste, uitând un lucru esenţial, propriu existenţei umane, acela că oamenii invalizi au aceeasi valoare umana ca oricare alt membru al societaţii si când spun asta, mă refer la obligativitatea avorturilor genetice!

robert [04.01.15 15:31:09] »

@Marian Preda - La multi ani! Inca suntem in anul calului, mai este putin pana la anul caprei, dupa horoscopul chinezesc!

Exceptiile la legea le stiam si stiu ca urma sa fie abrogata in 2014. Se pare ca doar au relaxat-o!

Cert este ca e una din legile inumane existente pe acest pamant!

Michi [04.01.15 18:26:39] »

La un review deosebit, un vot deosebit, SUUUPERBOOONUS!

robert [04.01.15 18:31:26] »

@Michi: E o onoare pentru mine sa primesc aprecierea dumneavoastră! La mulți ani!

Carmen Ion [05.01.15 11:18:41] »

@robert. c - Interesant şi util articol. Îl voi "pasa" unor amici care şi-au propus în acest an să ajungă în China

robert [05.01.15 12:24:01] »

@Carmen Ion - Ma bucur si sper sa le fie de folos! S-aveti vacante reusite!

alinaro [05.01.15 17:24:17] »

@robert. c - Prima zi de munca, primul ecou pe 2015. Dupa ce ne-am plimbat prin China cu Marian si MCM, ne iei de manuta si ne duci din nou prin tara la care eu marturisesc ca nu am visat foarte mult pana acum, insa unde m-as duce daca as putea. Fara sa ma gandesc prea mult.

Si mie mi-a placut, te felicit si astept si eu alte impresii de-ale tale, din China sau de unde-or fi.

La multi ani!

P. S. Acum cativa ani a fost aici o emisiune care se numea Pekin Expres. (cred ca) Douasprezece perechi, in diverse combinatii (adica sot+sotie, frate+sora, soacra+nora, etc.), plecau din Rusia si trebuiau sa traiasca cu un euro pe zi, iar punctul final era Pekin, unde bineinteles ca ajungeau trei perechi finaliste. Viata e mai ieftina acolo, dar nu aveau cum sa traiasca cu un euro pe zi decat daca cereau cazare la bastinasi si faceau autostop. Emisiunea era faina, mi-ar fi placut sa particip, te contopeai cu bastinasii si cultura lor. La citirea reviewului tau, mi-am adus aminte de ea.

robert [05.01.15 18:09:37] »

@alinaro - Buna si la multi ani! Mersi mult de aprecieri! Am multe amintiri si de abia acum am prins curaj sa deschid sacul! Faptul ca sunt citit si uneori sunt utile comentarile mele, imi dau puterea sa continui!

Sper ca nu deranjez, pt ca nu prezint doar obiective si date turistice, ci povestesc si intamplari!

Tare emisiunea, dar mie mi-ar fi imposibil sa traiesc cu un euro pe zi, in orice tara din lumea asta! Poate doar in Africa as putea! Nu stiu!

Vacante frumoase cu amintiri minunate!

Carmen Lyrics [06.01.15 00:33:44] »

@robert. c -

Mi-a plăcut să citesc articolul, mai ales pentru faptul că sunt mai degrabă impresii de la fața locului decât date generale, la care avem acces într-un fel sau altul.

Felicitări pentru excursie și pentru relatările foarte interesante!

robert [06.01.15 07:42:17] »

@Carmen Lyrics - Multumesc!

robert [31.10.15 10:55:42] »

@Marian Preda - " Într-unul din articolele mele afirmam că : Din punctul meu de vedere, un singur lucru m-a ravăşit! Privaţiunea guvernului acestui stat, de a nu te lăsa sa te bucuri de mai multi copii!

Închipuiti-vă să nu puteţi avea dragostea unui frate sau a unei sore!

Legea o consider o barbarie si, intr-adevar, este inumana!!

Din păcate, legea nu a fost abolită! ".

Ai dreptate legea nu a fost abolită, doar a fost de curând un pic îndulcită! Acu au voie în mod oficial la doi copii de cuplu și nu la unul singur.

http://stirileprotv.ro/stiri/international/china-anunta-oficial-ca-renunta-la-politica-singurului-copil-dupa-35-de-ani-ce-i-a-impins-pe-comunisti-sa-schimbe-legea. html

Marian Preda CONS. ONORIFIC AFA / CHINA [31.10.15 16:03:07] »

@robert -

Aşa-i! Am citit şi io! Mă bucur că au devenit mai umani... după articolele mele!

În paranteză fie spus, un alt articol despre Regina Maria vezi impresii a făcut dreptate în privinţa inimii Majestăţii Sale!

Am avut această revelaţie :

Nu ştiu dacă acesta este cel mai potrivit loc pentru inima Reginei Maria - cu atât mai mult că şi-ar fi dorit altceva - dar cine sunt eu să schimb părerea altora mult mai competenţi?!

Şi uite că se-ntâmplă!

Toate cele bune, Robert!