ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.01.2015
ÎNSCRIS: 03.09.10
DEC-2014

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Revelion la Vila Romana

Am petrecut la Vila Romana din Paltinis trecerea din anul 2014 in anul 2015, fiind cazati intr-un apartament pentru 4 persoane in perioada 30 dec - 2 ian.

M-am hotarat sa scriu acest review din doua motive: faptul ca nu am gasit prea multe informatii despre acest loc de cazare cand ne-am hotarat sa petrecem sejurul aici, dar si evenimentele mai putin placute la care am luat parte si care pot face diferenta in momentul alegerii unui loc in care sa-ti petreci vacanta.

Cazarea

Aparamentul in care am fost cazati nu excela la capitolul curatenie (panze de paianjen, covor imbacsit), insa era calduros si destul de spatios. Cel mai mare dezavantaj a fost acela ca este situat la parter si preia toata galagia din holul cu inca 4 camere, usa de acces in Vila si scari catre restaurant, astfel ca in fiecare dimineata eram treziti de zgomotele celorlalti (in special copii). In plus, usa de la intrare era fragila (in sensul in care existau profile ale usii desprinse, gauri in usa), lucru care permitea si mai tare patrunderea zgomotului. In fiecare zi, personalul se ocupa de aruncarea gunoiului din camera si ne-au fost schimbate prosoapele o data.

Personalul

Dupa una rece, urmeaza una calda. In cele 4 zile petrecute aici, am intalnit 3 persoane care se ocupau de restaurant/servire. Tot respectul si toata stima, avand in vedere faptul ca au muncit neintrerupt. Dupa petrecerea de Revelion, pe 1 ian i-am gasit tot pe ei in restaurant dispusi sa ne serveasca, chiar daca (asa cum ei au spus) nu reusisera sa doarma si se pregateau pentru o alta zi lunga.

Detinatorul pensiunii este si el prezent in restaurant si incearca sa-i faca pe clienti sa se simta bine. Chiar daca prima impresie a fost una foarte buna, lucrurile s-au schimbat pe parcurs, culminand in noaptea de Revelion. In toiul petrecerii, patronul pensiunii a anuntat o tombola in urma careia, va exista un castigator care va beneficia de un sejur de o noapte. Bineinteles, toti clientii au fost entuziasmati de idee si au participat la tombola care... surpriza! In momentul in care ne-am dus sa extragem un biletel, am aflat ca "trebuie sa achitati 5 lei pentru fiecare bilet... dar puteti lua cate doriti". Am achitat suma solicitata si am asteptat cu nerabdare extragerea. La final, dupa ce fiecare bilet a primit un cadou simbolic (breloc, caciulita de Mos Craciun etc) am aflat ca... nu a castigat nimeni sejurul promis. De ce? Ce s-a intamplat cu el? Nu am aflat, insa sigur banii stransi pe biletele ar fi acoperit acel sejur.

Mancarea

Cel mare mare minus si lucrul care m-a motivat sa scriu review-ul este mancarea. Sejurul nostru a avut mesele incluse, insa consider ca asta nu ar trebui sa insemne o calitate mai scazuta a preparatelor. In primul rand, painea de pe masa devenea pe zi ce trece mai veche, mai uscata, in ultima zi fiind chiar tare. Bufetul suedez de la micul dejun nu continea neaparat preparate proaspete, ci resturi de la alte micuri dejun (vorbim aici de mezeluri, cascaval, unt, gem, rosii/castraveti). Am apreciat insa faptul ca, de fiecare data aveam pe masa 2 litri de apa plata/apa minerala/suc.

In noaptea de Revelion, in meniu am avut 3 preparate (aperitiv, peste si rulouri umplute) insa am putut manaca doar doua. Pestele n-a putut fi mancat, nu avea gust iar crusta de malai in care era prajit era foarte groasa, tare si gretoasa.

Insa, partea cea mai grava nu se petrecuse inca. In ultima seara, la cina am avut un platou cu preparate la gratar (mititei, piept de pui si ceafa de porc). Surpriza a fost tare neplacuta cand din cele 6 farfurii de la masa, 5 contineau mititei cu carne cruda la mijloc. Ba mai mult, si ceafa de porc era aproape vie in toate farfuriile. In momentul in care am semnalat acest lucru patronului, si-a cerut scuze spunand ca "nu au avut lumina la gratar, dar vorbeste sa ni se prepare imediat altele". Insa, dupa 10-15 minute in care am asteptam cu farfuriile goale, am primit inapoi aceleasi bucati de carne si aceiasi mititei pe care ii dadusem inapoi (sau mai bine zis jumatati de mititei si ceafa de porc). In momentul in care am vazut ca bucatile de carne erau in continuare crude la mijloc, ne-am hotarat ca in acea seara nu vom mai manca cina platita in prealabil.

In rest, bile albe pentru asezarea vilei si priveliste, mai ales ca am avut parte de o perioada in care zapada a infrumusetat peisajul.

Sper ca problemele intampinate de noi sa fie remediate, iar alti turisti sa aiba parte de un sejur frumos in Paltinis.

Trimis de b.bianca in 02.01.15 20:32:05
Validat / Publicat: 02.01.15 21:41:24

VIZUALIZĂRI: 1733 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (b.bianca); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 22.00 EUR pe cameră

[02.01.15 21:39:54]

@b.bianca -

Cel mare mare minus si lucrul care m-a motivat sa scriu review-ul

Ai scris un review foarte bun, sper ca de acum încolo să ne povestești și despre experiențele frumoase pe care le-ai avut în vacanțele tale, merită și ele același tratament.

[02.01.15 21:42:23]

• Alte impresii din această RUBRICĂVila Romană: