ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.12.2014
DIN: Moldova
ÎNSCRIS: 30.12.14
AUG-2014

Natura mirifica a Lefkadei

Am hotarat sa plecam in Lefkada dupa multe cautari, referitor la hotele, daca se merita de plecat acolo pentru plaje, natura etc.

In final, am decis dupa mai multe pareri ale cunoscutilor/impresii de pe net, sa ne ducem cu masina in Lefkada, avand in vedere ca nu avea sa fie nevoie sa luam un ferryboat pentru a ajunge pe insula, fiindca era legata de continent printr-un pod (as zice eu nu foarte mare, fiindca distanta de la continent la insula e relativ mica). Am parcurs destul de mult, dar fara vreo oprire pe noapte, deoarece nu aveam suficient timp. Cred cu certitudine ca daca te opresti sa dormi undeva pe timp de noapte (exista multe cabane pe drum sau moteluri), oboseala nu-si va pune amprenta.

Recomand tuturor sa porneasca cu masina! Nu o sa regretati. Traseul e extraordinar, nu te poti plictisi pe drum. E drept ca noi am si incurcat putin drumul, am luat-o pe unul mai lung in Grecia pe langa Ioannina, un traseu anevoios cu multi munti, dar la intoarcere a fost ok, am luat-o pe drumul scurt si am ajuns fara vreo problema.

Traseul urmat din Chisinau a fost pe la Vaslui, Barlad, Bucuresti, Giurgiu, Pleven, Sofia, Kulata, apoi prin apropiere de Thessaloniki, spre Ioannina, Preveza si apoi Lefkada. Pe langa tunelul subacvatic, casutele calugarilor de la Meteora din varful muntelui si frumusetea muntilor din Bulgaria... eu cred ca a meritat sa facem un drum cu masina :).

Ajunsi in Lefkada, ne-am cazat la un hotel destul de bun (vezi impresii), dar ceea ce ne-a impresionat a fost plaja. Apa ireal de curata, sezlonguri mereu cateva libere. Incaltarile pentru pietre sunt lucrul cel mai important daca decideti sa plecati in Lefkada! :)) In prima zi, am vizitat o plaja care, daca ma credeti, inca nu stiu exact cum se numeste. Cred totusi ca era Kathisma, deoarece era in apropiere de satul pescaresc Agios Nikitas. Sunt doua drumuri pentru a ajunge la ea, din pacate noi l-am luat pe cel greu, anevoios prin munte, dar la intoarcere am luat-o pe unul fara vreo problema, care ducea intr-un satuc si apoi direct spre destinatia in care trebuie sa ajungi. Destul de aglomerata, nu prea aveai unde sa te ascunzi de soare. Dar apa de un albastru extraordinar.

In prima zi, am mancat la un restaurant de la intrarea in Nikiana, chiar vis-a-vis de plaja, cu o panorama "breathtaking" :) mancarea foarte buna, calamarii mi-au placut. Preturile relativ normale. In zilele urmatoare am mancat la "restaurantul" (daca ii pot zice astfel) "panorama", din Nydri, unde preturile erau cam la fel, dar mancarea foarte buna. Daca va decideti sa vizitati, se afla chiar in centrul Nydri, langa magazinul "Proton", si are o panorama spre portul oraselului.

Am fost si la cascadele Nydri (sau Dimossari?!) nu stiu exact, dar cert e ca drumul era anevoios pana la ele. Mult de mers pe jos, iar cascadele erau cam secate prin august, totusi, o natura salbatica extrem de frumoasa. Rocile erau cam ingrijoratoare... :)) dar totul a fost ok.

Ni s-a spus ca trebuie sa vizitam si plaja "Porto Katsiki", si fiindca s-a pus accentul pe "trebuie", am zis... de ce nu?. Drumul pana la plaja... o, doamne :) prin munti, pe niste cararuse in care doua masini nu incapeau, destul de periculoase, dar cand ajungi la plaja... merita, absolut. Culoarea e total diferita de cea a plajei Kathisma, totusi n-am vazut un astfel de albastru la nicio mare pe care am vizitat-o pana acum. E extraordinar. Desi e publica, plaja e curata, dar e bine sa va aduceti sezlongurile/umbrelele proprii, deoarece nu se inchiriaza pe plaja, pentru a pastra natura si curatenia. Nisipul cu foarte mici pietre albe nu deranjeaza absolut deloc, si sfatuiesc sa va duceti in coltul "point view" de sus in care puteti face poze astfel incat toata plaja sa se vada. E ireal... :)

In una din zile am luat un tur al insulelor vecine, cu un vas de 50 de oameni, destul de comod. Ceea ce am vazut pot spune ca ar merita triplu cat am platit :) plaja din Aetolia-Acarnania, insula Kastos cu foarte putini locuitori dar cu o atmosfera de satuc pesaresc din timpuri vechi, Kalamos (in care, apropo, am mancat cea mai buna inghetata din viata mea), pesteri, alte plaje cu o frumusete salbatica de nedescris. Turul e de la 9 dimineata pana la 6 seara. Noi am fost 7 zile, dar consider ca trebuie mai mult daca vrei sa vezi macar jumatate de insula. Se ajunge destul de greu de la o plaja la alta fiindca e o insula muntoasa, dar peisajul compenseaza :) Recomand tuturor. A fost o experienta foarte frumoasa si m-as reintoarce oricand. Apa era calda, temperatura usor prea ridicata (dar era de suportat):)

Trimis de anavladlena in 30.12.14 15:48:55
Validat / Publicat: 30.12.14 16:45:04
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 4766 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (anavladlena); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Plaja "Porto Katsiki"

[30.12.14 16:41:44]

@anavladlena: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Dabator
[30.12.14 17:14:04]

@anavladlena: Frumos debut. Mi-au plăcut impresiile.

Eu nu am avut curajul să merg Lefkada - București dintr-o singură bucată (noi am făcut un popas la Meteore), dar voi din Chișinău...

Rodel
[30.12.14 18:30:40]

Felicitări pentru vacanța în Lefkada, felicitări pentru impresiile postate.

Carmen Ion
[30.12.14 18:38:09]

@anavladlena - Foarte frumoasă vacanţă şi mai ales frumos povestită! Succes în continuare atât la vacanţe, cât şi la postări pe AFA!

zuftim
[31.12.14 00:29:40]

Felicitari pentru frumoasa vacanta din Lefkada si pentru povestirea ei!

Astept cu interes noi vacante si noi articole din partea ta aici pe AFA! Multe salutari si La Multi Ani Chisinau!

costy69
[01.01.15 16:58:13]

@anavladlena - Felicitari pentru articolul de debut.

Ai scris doar despre vacanta petrecuta in Lefkada, te asteptam cu impresii despre hotelul in care ai stat si statiunile prin care ai fost.

Sa ai un An Nou asa cum ti-l doresti!

iulianic
[01.01.15 17:37:56]

@anavladlena - Bine ai venit printre noi!

Review-ul tău mi-a reamintit de una dintre cele mai frumoase vacanţe petrecute pe ţărmurile Greciei. Nu ataşezi nici o poză cu natura mirifică a Lefkadei? Sperăm că ne vei povesti şi despre hotelul "destul de bun" la care v-aţi cazat. Orice informaţie poate fi folositoare membrilor comunităţii AFA dornici să-şi rezerve o vacanţă în Lefkada.

Două lucruri m-au frapat citind articolul tău:

- Aţi parcurs drumul Chişinău - Lefkada dintr-o bucată, fără o noapte intermediară? Acelaşi drum l-am făcut şi eu, dar cu plecare din Bucureşti. A fost destul de greu, dar având în plus distanţa Chişinău - Bucureşti, nici ea de neglijat...

- "casutele calugarilor de la Meteora din varful muntelui"? Te referi la renumitele mănăstiri meteorice?

Dan&Ema
[01.01.15 20:54:44]

Felicitari pt xebut si succes in continuare pe AFA.

La multi ani!

Dan

marocanu21
[01.01.15 23:32:30]

Plaja de lângă Agios Nikitas se numeşte Milos şi este una dintre cele mai sălbatice plaje ale insulei - accesul către ea este unul anevoios dar se poate ajunge şi cu taxi-boat-ul din localitate, pe mare bineînţeles!

busikus
[26.01.15 22:48:20]

Salut, as vrea niste sfaturi de la tine in ceea ce priveste drumul spre Lefkada, eu sint din Ungheni si preconizez sa merg anul acesta in Lefkada. Am 3 copii dintre care unul va avea (la plecare in grecia) 1 an, cum crezi va face fata drumului? Cit timp va luat drumul? Am inteles ca-i cam intraiurea prin munti la ei, ca drumul e ingust etc. LA ce pensiune va-ti cazat? Am inteles din revievuri ca-i mai ok in Vasiliki, cit va costat sejurul p/u cite zile? mersi...

anavladlenaAUTOR REVIEW
[16.03.15 23:29:00]

@busikus - Buna, sigur, am raspuns la intrebarile tale. Drumul pot spune ca este unul foarte bun, traseul prin munti despre care am vorbit in postarea de mai sus nu trebuie facut, din neatentie am incurcat drumul si astfel am ajuns in munti, dar la intoarcere am luat-o pe drumul(fara munti) obisnuit Preveza-Ioannina-Thessaloniki si a fost foarte ok, l-am parcurs repede, era chiar autostrada, deci nu e o problema. Daca faceti o oprire pe noapte in Bulgaria (in Sofia de exemplu), eu cred ca nu vor fi obositi copiii.

Personal am chiar o cunostinta care a fost cu un copil de 2 ani cu masina in Lefkada si a zis ca nu au fost probleme. Este traseu foarte bun atat in Romania cat si in Bulgaria si Grecia, pe care il treci usor, mai ales pe autostrazi in care nu exista ambuteiaje si viteza permisa e aproximativ 120-140. Drumul, fara cazare noapte, doar cu niste opriri foarte rare si mici la magazine din benzinarii, ne-a luat aproximativ 18 ore.

Ne-am cazat la hotelul Porto Galini din regiunea Nikiana. Recunosc ca este un pret destul de scump (1400 euro pe o saptamana), noi nu am fost multe persoane si de aceea ni l-am permis, dar nu il recomand pentru familiile care au copii. Cat am explorat zonele Nikiana/Nidri/Vassiliki, am vazut ca sunt extrem de multe pensiuni sau chiar vile care puteau fi inchiriate si aratau foarte dragut si erau aproape de plaja. Va pot spune ca in Nidri si Vassiliki puteti gasi cu usurinta supermarketuri/magazine si restaurante la preturi accesibile, ceea ce este un plus daca va cazati acolo.

Plajele din Nidri sau Nikiana sunt foarte curate, intrarea in apa nu este abrupta si e foarte bine pentru copii (daca decideti sa va cazati acolo). Drumul pana la plajele Porto Katsiki sau Egremni, este destul de anevoios, avand in vedere ca este, la fel cum ai spus tu, cam ingust. Daca nu vine nici o masina in fata ta, atunci il parcurgi fara probleme, si chiar daca se intampla sa vina, cumva poti iesi din situatie ca sunt si locuri mai largi unde incap si doua masini.

Sper ca ti-au ajutat parerile mele! Multumesc mult si daca mai ai intrebari, le astept cu drag.

busikus
[16.03.15 23:40:36]

multumesc pentru info. am decis anul asta sa plecam in thassos pentru ca-i mai aproape si nu vreau sa stresez copii, dar cred ca unul viitor sigur vom merge in lefkada. Pa pa o seara placuta...

[17.03.15 07:59:04]

@anavladlena -

Ne-am cazat la hotelul Porto Galini din regiunea Nikiana.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

anavladlena, busikus, Carmen Ion, costy69, Dan&Ema, iulianic, marocanu21, Rodel, zuftim
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Lefkada:

• pagină generată în 0.056120872497559 sec