ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.12.2014
DIN: Oradea
ÎNSCRIS: 28.11.14
DEC-2014

Pizzeria Roberta - recomandabil!

Mamma Mia Mà Maritare - :)

Pagina web : pizzeriaroberta.ro/index.html;

Adresa : Alba Iulia, B-dul Tudor Vladimirescu, nr. 4;

Coordonate GPS : N46.07551° X E23.57953°

Cum sâmbătă 27.12.2014 mă aflam la părinţi, în zona limitrofă mun. Alba - Iulia şi aveam de sărbătorit ceva în familie (cei 62 de ani... sănătoşi şi frumoşi ai mamei), am complotat împreună cu fratelo' din dotare şi aşa am ajuns să-i scoatem pe părinţi la masă în oraş. Iar, Pizzeria Roberta a fost locul recomandat de mai mulţi prieteni, ca fiind locaţia în care merita să mergem.

Sigur că am găsit pizzeria foarte uşor, ea fiind amplasată la parterul (extins) al unui bloc din imediata apropiere a magazinului Unirea, pe principala rută de străbatere a oraşului dinspre Cluj spre Sibiu (în cazul în care nu se alege centrura), am găsit cu uşurinţă şi locuri de parcare şi am dat să intrăm în restaurant.

Din păcate scuarul dintre parcare şi pizzerie este unul mizer, în zonă se efectuează lucrări, aşa că sunt o mulţime de utilaje, motiv pentru care am scăzut puţin nota la cadrul natural, dar nu este nimic de reproşat restaurantului, iar când lucrările vor fi gata...

După cum am observat eu, pizzeria are 2 părţi, separate doar de arbuşti ornamentali, respectiv partea de spaţiu de la parterul blocului, cuprinde vreo 7-8 mese de 4 persoane (un total de vreo 28-32 locuri), iar partea adăugată spaţiului comercial iniţial, un fel de terasă închisă, un apendice la parterul blocului, are tot aşa vreo 7-8 mese, dar sunt vreo 2-3 mese mai mari, de 6-8 persoane.

La intrare, m-am speriat, deoarece pe mai multe mese era pus semnul "Rezervat" şi noi nu rezervasem din timp...

Dar, am apelat la un chelner pe care l-am găsit trebăluind prin sală (care ne-a şi servit mai apoi) şi care ne-a spus că, de ex. prima masă pe dreapta de la intrare pe care era semnul, este liberă, că putem sta acolo şi că pun din oficiu semnul pe mesele mari, pentru a nu se aşeza 2 - 3 persoane la acele mese de 6. Na', ciudată chestie, dar poate... explicabilă.

Odată aşezaţi la masă am primit listele de meniu şi am comandat de la bar 2 sticle de apă minerală la 2 litri (7 lei sticla) şi o cafea (4,5 lei/porţia). Io' unu' recunosc! Sunt dependent de cafea expresso, nu beau alt fel/tip.

După ce am dat o privire prin meniu, eu mi-am comandat o porţie de ciorbă de burtă (13 lei/porţia de 400 grame) cu smântână (2,5 lei/porţie) şi ardei iute (1 leu/bucata) şi o lasagna al forno (adică o lasagna la cuptor - 17 lei/porţia de 300 grame).

Tata' meu (da, şi eu am un tata' meu, nu numa alţii au tata lor :)):))) a luat şi el o ciorbă de burtă (de mare, mare poftă) şi o porţie de cotlet la grătar (17 lei/porţie) cu cartofi la cuptor (pe la noi li se mai spune aurii - 7 lei/porţie).

Acelaşi cotlet cu cartofi a fost luat de unul din pruncii lui fratelo', iar ceilalţi meseni au comandat 4 pizza (Carbonara - 18 lei/bucată, Prosciutto - 16 lei, Quattro Stagioni - 18 lei şi o Calzone - 17 lei).

La momentul aducerii ciorbelor, sigur că... sărbătorita, ca o bucătăreasă excelentă ce-i, a cerut repejor şi ea o porţie de ciorbă de burtă, pentru a-şi perfecţiona cunoştinţele, ciorbă ce a fost absolut demenţială. Cremoasă, cu gustul divin, dat de mujdeiul de usturoi şi cu o porţie generoasă de burtă. Nu vă spun că şi cei 2 prunci au murit de lăcomie şi au fost lăsaţi să deguste şi ei ciorbele :)

În momentul aducerii felului de bază/principal/fel doi, fecioru' lu' fratelo' n-a vrut sub nici o formă să-şi mănânce pizza. Comandase singur şi primise o... calzone. Şi a decretat : "asta nu îi pizza, eu nu o mănânc"! :)):)) ( Sigur că...datorită formei acestei pizza, împăturită, care nu lasă să se vadă ingredientele ).

În primă fază a schimbat pizza cu altcineva, dar când a observat că din calzone se revarsă cremvuşti... a luat-o înapoi şi a savurat-o aproape integral :)

Cât priveşte desertul, cu toate că am fost invitaţi politicos de chelner să îl vedem în vitrina aflată în sală (eu am mers şi am văzut ce ne oferă), fiind prea sătuli, am spus pas de data asta. Sigur, data viitoare.

Vreau să vă mai spun că, meniul este unul complet, aici putând fi găsite bucate din carne de porc, vită, pui, curcan, multe feluri de salate şi, pe lângă pizza normală, pe vatră, şi mai multe sortimente de pizza la tavă. Există chiar şi o pagină întreagă în meniu cu preparate cu trufe.

Mai mult, în vitrina cu dulcegării, pe prima poliţă am remarcat o bucată mare de prosciutto, una de parmegiano, somon şi alte delicatesuri, deci...sunt de toate pentru toţi.

Şi, un ultim lucru. Pe masă nu există ketchup. Iar când fratelo a cerut, i s-a recomandat frumos să renunţe la el, pentru că pizza-i mai bună fără, dar pentru că a insistat, i s-a adus într-o căniţă mică un sos de roşii făcut în bucătăria lor şi nu ketchup...de duzină.

Mai trebuie să vă spun că, atmosfera îi super faină, muzica în surdină, iar chelnerul nostru profi, a tot făcut glume cu copiii, iar la sfârşit le-a dat şi câte-o clementină (nu-i mare lucru, dar copiii au fost cuceriţi).

Toată distracţia a făcut fix. 199,50 lei. Am lăsat chelnerului, tradiţionala zeciuială de...10 %, din plăcere, pentru că a fost profi şi ne-am simţit excelent!

În concluzie, AmFostAcolo, o să mai merg şi vă recomand Pizzeria Roberta, fără reţineri, tuturor!

Trimis de bogumil in 29.12.14 12:30:27
Validat / Publicat: 29.12.14 15:21:32
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ALBA IULIA.

VIZUALIZĂRI: 3729 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bogumil); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Pizzeria Roberta Alba Iulia - sala gen terasă închisă.

sunflower [29.12.14 16:01:40] »

Din punctul de vedere al papilelor mele gustative, aici e cea mai buna pizza din oras!

papone [29.12.14 16:03:42] »

o hi stiut chelnerul vorba italienilor ca pizza nu se serveste cu ketchup, dar ala e restaurant, nu e pizzerie. ca pizzerie cu ciorba de burta si cotlete... nu e pizzerie

utila scrierea, bv!

bogumil [29.12.14 16:08:13] »

@sunflower

Deci, cine m-a îndrumat acolo, n-a greşit

@papone

Ai dreptate, da' românu'... fără ketchup nu mănâncă mai nou nici slănină (sau şuncă pe la voi ), deci metehnele rele, greu se şterg.

Cât despre faptul că locaţia ar fi restaurant în toată puterea cuvântului, sunt absolut de acord. Doar că, dacă denumirea oficială este aceea de pizzerie, n-am să-l (re) denumesc eu

danamandache [29.12.14 18:10:29] »

La multi ani sarbatoritei!!! Doamne, ce pofta mi s-a facut de pizza!!! Ce zici Floricica Soarelui, daca imi trimiti una prin curier rapid, se raceste pana in Pantelimon?

sunflower [29.12.14 21:15:54] »

@danamandache: Haide mai bine tu aici!!! Nu vei regreta, garantat! Alba Iulia ascunde multe secrete ce se vor descoperite!

danamandache [29.12.14 22:06:52] »

@sunflower: Multumesc de invitatie!!! Prin Alba Iulia am trecut... de multe ori, insa doar in fuga. Acum am cel putin doua motive sa ii acord mai multa atentie. Aici locuiesti tu si tot aici se mananca cea mai buna pizza.

webmaster13 [30.12.14 00:50:15] »

bogumil [30.12.14 08:02:24] »

@sunflower

Mare dreptate ai. Şi pentru mine, care sunt născut în Alba - Iulia, oraşul asta mai are o mulţime de secrete.

De exemplu, muzeul şi Sala Unirii le-am revazut recent, dar cetatea am văzut-o doar pe fugă după renovare, aşa că la vară este un must see.

@webmaster13

Multă mulţumire!

traian.leuca † CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [30.12.14 11:17:44] »

@bogumil - Anul acesta, cu ocazia unui minisejur efectuat în Apuseni, am mâncat la o cârciumă modestă undeva prin centrul orașului.

Mare amator de ciorbă de burtă am comandat o porție cu adaosurile cunoscute, ardei și smântână. Pe lângă acestea mai era un adaos, inedit pentru mine, „burtă extra”.

Bineînțeles că l-am comandat și pe acesta, dar nu prea m-a convins că a fost „extra”.

Prețul a fost totuși unul foarte bun:ciorba normală 9 lei, 2 lei ardeiul +smântâna și 4 lei„ burta extra”.

danamandache, sunflower
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în zona Alba Iulia?: