Albatros Jungle Aqua Park Hotel

DEC-2009
675 EUR
+ COPII: 1 ( 5 ani)

la PMM* = 72 USD

Aqua park si hotel excelent in Hurghada

Sejur in decembrie insorit evident, 25 grade in aer ziua, 20 seara, hotel nou deschis in 2009, cu aspectul unui sat de vacanta tip Jungle, casute acoperite cu stuf, piscine foarte multe, cu poduri de trecere, plus piscina alocata unui lot de case, o parte din ele incalzite, camera standard foarte spatioasa cu pat matrimonial si inca doua paturi intr-o prelungire a camerei principale, despartite de niste perdele, baie spatioasa, 5 restaurante in care se mananca pana la refuz gratis fara rezervare prealabila, cu specific mediteranean, marocan, german, european, mini disco pentru copii seara, spectacole de calitate in amfiteatru seara, discoteca, apa la discretie oricand, bauturi alcoolice locale oricand, cafea de buna caitate cu autoservire de la dozator, inghetata pentru copii cu autoservire intre 12-18, curatenie in camera zilnic. Aqua parkul este spectaculos, 20 tobogane pentru adulti, 14 tobogane pentru copii, toata apa din aquapark era incalzita, esplanada in zona aqua parkului cu terase unde se poate lua masa, bea cafea, suc, in unele zone contra cost, in unele zone gratuit.

Din pacate nu mi-a mers aparatul foto si nu am putut face poze, insa gasiti pe net poze de mari dimensiuni si va puteti face o idee. Recomand tuturor, familii cu copii sau persoanelor active fara copii acest hotel. Plaja se face la hotel Dana Beach, hotelul asigura microbuz gratuit pana la mare, din 30 in 30 min, o plaja imensa unde intrarea in mare este lina, din pacate nu am facut baie pentru ca apa era cam rece, probabil avea 19-20 grade si dupa ce la aqua park avea vreo 30 grade... era cam greu sa nu simt diferenta.

Am fost plecata cu aceeasi agentie de turism cu care am fost si in vara la hotel Susesi, [...], care vazuse hotelul inainte si intr-adevar hotelul este exceptional, de 4 stele de lux.

Impresii încărcate de maria_n09 in 25.12.2009 12:23:39

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în EGIPT. A mai fost în/la: Hotel Desert Rose, Hotel Sun Rise Hoildays.
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Turcia, Coasta de Azur

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (maria_n09); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  1300 PMA (din 3 voturi) nota2

- ynu25
[26.12.09 09:22:51]

buna ziua,

pretul este 675 /persoana sau 2?

[26.12.09 21:54:35]

Pretul a fost de 675 euro pentru toti (2 adulti si un copil de 5 ani).

A fost pret promotional pentru ca hotelul s-a deschis de cateva luni, dar am inteles de la hotel ca vor incerca sa mentina pretul in luna ianuarie.

- Jimi*
[18.01.10 22:24:20]

Buna seara,

Ne puteti spune cu ce agentie de turism ati mers?

Camerele au aer conditionat? Minibarul este umplut zilnic sau numai la sosire?

Am vrea sa mergem si noi in vacanta de Paste, dar suntem indecisi inca. Aveti informatii si despre alte locatii?

[19.01.10 00:11:33]

Camerele au aer conditionat pe cald si pe rece, minibarul e umplut zilnic numai cu apa: cate 4-5 sticle de 500 ml apa/zi. Altceva nu au in minibar, se umple la cerere cu alte bauturi, dar se platesc aceste bauturi.

Cred ca este o locatie potrivita pentru relaxare, totul este la dispozitie, mai putin marea - plaja se face la hotelul Dana Beach, o plaja imensa iar transportul se face gratuit cu microbuzul hotelului. Agentia nu pot sa v-o spun integral conform regulilor forumului dar denumirea incepe cu Aqua, gasiti detalii pe net, eu asa i-am gasit acum doi ani.

O alta locatie frumoasa, dar mai indepartata de aeroportul din Hurghada este El Gouna sau Marsa Alam. El Gouna este Venetia Egiptului. Marsa Alam este recunoscuta pentru snorkeling si diving, este mai la sud si este mai cald acolo, sunt multi italieni si nemti, fara rusi.

Hotelurile sunt gen club, nu exista posibilitati de distractie in afara seara, fiind izolate. Un hotel foarte frumos la care am fost este Akassia Resort, cu camera mare, situata in bungalow, dar aqua parkul de la Albatros Jungle mi-a ocupat timpul zilnic si nu m-am plictisit deloc.

- adumitriu
[19.04.10 19:30:31]

Maria, ai facut cu copilul tau excursia la Cairo sau Luxor? Ce excursii ar fi potrivite pentru kinder? Noi avem unul de 7 ani si mergem in 4 mai.

[19.04.10 22:51:40]

Nu am fost cu copilul in aceste locatii, insa le-am vizitat cand nu aveam copilul, totusi nu va recomand sa mergeti cu copilul la Cairo, este o excursie destul de solicitanta si ptr adult, iar ptr Luxor va trebui sa il protejati foarte bine de soare, sa aveti apa suficienta... depinde de copil, de nivelul lui de intelegere a ceea ce vede in jur, mi se pare cam fraged si pentru Luxor.

[08.09.10 20:54:47]

Bun review! si punctat in consecinta!

In privinta schimbului valutar , cum este mai bine si unde, te rog?

[08.09.10 23:05:39]

Schimbul valutar se face la ei, au un birou de schimb valutar...au si bancomat care da lire, schimba din lei, euro, dolari. Pentru Egipt e bine sa ai dolari la tine, ca preturile in dolari la orice sunt mai mici decat daca spui ca iei in euro. Europenii cu euro sunt cotati ca bogati si preturile la orice pronesc din start umflate intr-o negociere cu negustorii de acolo.

[09.09.10 20:00:22]

Multumesc pt raspuns. Importanta chestia cu dolarii versus euro.

[09.09.10 20:04:09]

Dar cu snorkeling-ul cum sta treaba, am inteles ca plaja este cea de la DANA BEACH.

[09.09.10 22:30:22]

Plaja se face la Dana Beach... e o plaja lata si lunga, cu sezolnguri din belsug.

Nu am facut snorkeling ca am mers iarna si am preferat sa stau mai mult la hotelul Albatros Jungle unde apa din toate piscinele era incalzite, dar am vazut cand am fost ca se facea snorkeling, e free, ochelari si tub iti cumperi de acolo daca nu ai deja, nu sunt scumpe... nu stiu exact cat sunt dar stiu ca am vazut la magazinele de la hotel.

[12.09.10 18:55:58]

Multumesc, dar nu ai scapat de mine; in privinta mancarii si bauturii care era situatia?

Am inteles ca servesc egiptenii bere si vin productie proprie, dar cocteiluri sau ... ceva Martini, Cinzano, Whisky, erau pe acolo pe la bar?

[12.09.10 19:34:01]

Iti raspund cu placere... eu sunt fan Egipt desi la capitolul cocktailuri alcoolice nu stau bine... ei nu au bautura straina la bar ci whisky sub licenta egipteana, la fel vodca, gin, etc... sunt mai proaste decat originalul... dar cocktailuri cu de astea erau gratis... se consumau seara la masa. Daca vrei sa ai ceva adevarat la tine, poti lua din duty free din aeroport cand ajungi. alea sunt originale, au preturi afisate in dolari, de asemenea, duty freeul din egipt e mai ieftin decat cele din europa... nu foarte ieftin dar mai ieftin decat cel de pe otopeni...

Mancarea la hotelul asta era f. buna, variata, puteai merege la toate cele 5 restaurante in aceeasi seara si sa manaci ce vrei... mancare specifica pe resaturant. eu mergeam mai ales la viking ca e mai putina lume si dimineata si seara si au mancare buna si tarziu la late dinner la cel cu specific arab... la cel german era mancare europeana dar era lume multa... gen schnitzel, gratar... gaseai greu mese libere.

[15.09.10 13:44:16]

MULTUMESC FOARTE MULT!

ITI DORESC NUMAI VACANTE MINUNATE!

[15.09.10 14:38:37]

Multumesc asemenea, in curand plec in Tenerife :)))

- vp_chris
[20.01.11 15:00:44]

cu ce agentie ai fost maria?

[21.01.11 14:36:18]

Rog ca detaliile despre agentii de turism, altele decat cele recomandate de site, sa fie facute prin intermediul mesajelor private.