ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.12.2014
DEC-2014
2 AD. + 2 COPII -- v: 10; 4

De Craciun la Hotel Pestera - Muntii Bucegi

Pachet Craciun la Hotel Pestera

Este a doua oara cand petrecem Craciunul outside.

Prima tentativa, deosebit de reusita, s-a petrecut cu doi ani in urma la Pensiunea Vlahia Inn din Moieciu de Sus (vezi impresii), care dupa aceasta sedere impodobita cu un excelent pachet de servicii ne-a facut sa revenim in preajma evenimentului Vlahia Festival din anul imediat urmator unde am semnalat insa o serie de carente la care nu ne asteptasem dupa un Craciun de vis. Am inceput cu aceste pentru noi frumoase amintiri de Craciun de acum doi ani pentru ca fara sa vrem reprezinta o referinta fata de care vom compara cele traite in acest an.

La Hotel Pestera din Muntii Bucegi, unii din membrii familiei noastre (ai mai experimentati, adica Dan si Ema) poposeau pentru a treia oara, Emi era pentru a doua oara, dupa experienta de acum 6 ani in preajama unui 1 Mai, iar Denisa venea aici in premiera.

Oferta

Ema a primit oferta de Craciun a Hotelului Pestera de pe net, a supus-o atentiei familiei si a generat acel de-click necesar purcederii la faza de documentare. Adica, hai sa aflam mai multe si sa hotarim in cunostinta de cauza.

Un element ne era cunoscut si ni l-am asumat, accesul pana la Hotel Pestera, care reprezinta o aventura in sine. Despre caile de acces am postat aici vezi impresii, noi urmand si la dus si la intors varianta 1, singura cale accesibila cu masina iarna.

Pachetul standard ofertat presupunea 2 nopti de cazare pentru perioada 24 – 26 decembrie, cina bufet suedez in 24, mic dejun in 25 si 26, dejun bufet suedez in 25 si o cina festiva afara la foisor cu foc de tabara in 25. Plus acces la sauna, piscina, jacuzzi, sala de gimnastica si masaj (dar ultimul nu era gratuit). 99 eur / pers. Fara bauturi incluse. De aici se puteau face variatiuni de genul vrem inca un pat sau apartament sau vrem sa venim mai devreme sau sa prelungim, etc.

Noi am ales o camera Junior Suite si 2 nopti de cazare, care a ridicat pretul pachetului nostru la 239 eur + 29 eur + 1%.

Am ales sa platim avansul; cu alte cuvinte ne-am hotarit sa petrecem Carciunul 2014 la Pestera.

Plata s-a facut in 2 transe, ambele in avans, cu factura.

Cu totul, mini sejurul ne-a dus la 1500 ron.

Primul impact. Drumul. Peisajul. Parcarea.

Daca va dramuiti timpul bine, sunteti sofer abil, aveti masina buna, cauciucuri de iarna si un dram de noroc, ajungeti la Hotel Pestera pe lumina, unde va intampina o imensa parcare amenajata. Spun asta ca unii fac cale intoarsa cand descopera ""salbaticia drumului"", altii cu masinile neechipate de iarna si-o fura rau, iar altii care nu stiu prea mult detalii despre tim pul necesar parcurgerii drumului de acces in munte, ajung dupa lasarea intunerucului, ceea ce chiar nu recomand!

Parcarea este pazita vara de Mos Martin, care la tura trecuta ne vizita in fiecare seara sau noapte. Acum probabil, domnul urs hiberna. A propos oare ursii zilelor noastre mai hiberneaza?

Peisajul este mirific. Muntii doar partial imbracati in mantia de nea, desi era Ajunul Craciunului (!). Cum privim pe mana stanga cu fata spre varfurile mai inalte de la orizont admiram Doamnele si Gutanu, pe fundal Mecetul Turcesc, de sub care izvoreste Ialomita, iar pe mana dreapta Obarsia si Piciorul Babelor. Cascada Ialomitei, care vara este vizibila de aici, era ascunsa acum sub zapada.

Suntem in parcarea Hotelului Pestera, care are vreo 40 locuri amenjate si ne aflam la 1610 m altitudine.

Tragem aer curat si ozonat in piept.

Al doilea impact. Hotelul.

Urcam scarile de acces in hotel. Scarile late, de piatra, acoperite, pe mijlocul carora era asternut un covor, ornate pe partea dinspre zidul hotelului cu becuri colorate, ne-au condus catre usa de acces in hotel, unde ne-a intampinat un Mos Craciun muzical, care dansa dand din fund, aceasta era miscarea care o stapanea foarte bine spre bucuria copiilor de toate varstele, adica si a celor cu buletin sau carte de identitate. Prilej de poze. Pe stanga intrarii o statueta garbovita, de culoare alb galbuie, asigura partial iluminarea zonei de intrare. Statueta era de altfel piciorul imens al unei veioze decorative foarte inalte. Holul de la parter este deosebit de spatios. O buna parte a spatiului de aici era ocupata cu mese si fotolii. In fata, usor stanga, barul, si mai in stanga o camera extra larga si frumos decorata, incalzita de un semineu. Noi o luam la dreapta spre … receptie.

Serviciul de receptie a fost asigurat in aceasta perioada permanent de doua domnisoare, care aveam sa aflam mai incolo ca se cunosteau cu Mos Craciun. In perioadele de varf ale “receptiei” ajuta si superviza o a treia domnisoara draguta, posibil si sefa de locatie.

Suntem intampinati cum se cuvine, ne primim cardul de acces in camera, suntem informati ca vom gasi in camera informatii despre programul organizat.

Actualul hotel (actuala constructie) dateaza din 1978, dupa care a trecut prin mai multe etape de renovare si sporire a confortului. Acum apartine grupului Alca (asa scrie si pe facturi). Prima constructie de aici s-a numit insa Casa Pestera si dateaza tocmai din …. 1923.

Acum hotelul este clasificat la 3 stele. Are 5 etaje si 49 de apartamente si camere.

La demisol functioneaza restaurantul cu o capacitate de 120 locuri, impartita in 2 sali, dar si cu o terasa acoperita foarte generoasa, functionala probabil vara. Tot pe acest etaj este si un loc de joaca pentru copii, destul de bine utilat, cu topaitoare, TV, tablite, legouri, jocuri, culori etc.

La subsol este SPA-ul, cu o piscina, un Jacuzzi, sala de fitness, masaj, spatiu de relaxare.

Etajul I este mai cu mot, aici se afla apartamentul prezidential si 7 camere cu dotari mai cu … mot, cu jacuzzi.

Si etajul V are “”mot””, apartamentele fiind foarte generoase ca spatiu, iar in capatul culoarului exista un spatiu comun cu dotari fel de fel, cu bucatarie utilata, cu DVD player, cu binoclu, etc etc, foarte potrivit pentru petrecerea timpului liber in comun cu prieteni, intr-o oarecare intimitate.

Accesul pe etajele I si V se face cu cartela, deci este restrictionat, si permis celor cu “”mot””. Cu 6 ani in urma, cand am stat aici, pentru ca hotelul era gol de 1 Mai (eram singurii locatari!) si pentru ca aveam pile la “”motul sef””, am locuit intr-un apartament superb la etajul V.

Anul acesta am avut o camera Junior Suite la etajul IV, in capatul culoarului pe stanga. O camera de aprox 25 – 30 mp, avand in dotare un pat matrimonial imens si foarte inalt si pufos si o canapea extensibila, destul de modesta calitativ, dar lata si utila, situata intr-o nisa care semana a camera suplimentara. Baia modesta; aici se vedea ca sunt niste dotari mai vechi, mai ales la gresie si faianta si cel mai evident la toilette, care era cu lant. Pentru copii, a fost element inedit, de noutate, au intrebat de ce e necesar lantul si de ce nu are buton.

Curatenie -ok. Camerista venea zilnic sa isi faca datoria.

Caldura, apa calda - ok

Sa nu uitam: La receptie se pot face programari pentru masaj (contra cost) sau se pot cere jocuri precum table, sah, rummy. De la bar de asemenea se pot cere jocuri precum "nu te supara, frate! ", altele.

Programul

Citim scrisoarea de bun venit din camera, scrisa cu bun gust. Un act de civilizatie si ospitalitate, de apreciat.

De aici aflam despre ora meselor, locul unde acestea sunt organizate, despre cereri suplimentare adresate restaurantului (contra cost, evident), alte activitati.

Cum umplem programul?

Dupa ce ne-am instalat, am tras un prim tur de poze pentru postare. Coborim apoi la receptie pentru informatii suplimentare.

Intrebam de vizitarea Pesterii Ialomicioarei (situata in imediata apropiere la 15 minute de mers pe jos) si aflata in administrarea Manastirii Pestera. Aflam ca oficial este inchisa, dar sa mergem sa vorbim cu calugarii ca ei au cheia si … o mai deschid, iar acum fiind multi turisti chiar ar fi o sansa buna. Cam naspa chestia asta cu miloaga sa vizitezi un obiectiv turistic, dar in fine, ne-am propus in dimineata de Craciun sa marcam acest moment si sa ne incercam norocul, mai ales ca din partea hotelului pentru dimineata respectiva exista si o invitatie la slujba de Craciun. Pana la urma a fost o teapa si nu am putut indupleca fetele bisericesti, care ne-au tratat cu un aer de superioritate si nevinovatie (se spovedisera, probabil inainte!). Vinovat era toarsu Ponta care a lipsit la reinaugurarea (programata cu 2 luni in urma) si redeschiderea pesterii proaspat reamenajate si prin urmare a ramas inchis oficial... forever. Evident, sper sa nu fieforever, dar tare sunt suparat cand nu se valorifica un asemenea potential turistic, ba chiar esti respins.

Mare RUSINE toarse P! Tie si celor de la turism! Dar si reprezentatilor manastirii, care ne-au mai oferit aceasta teapa in alte doua ocazii in trecut.

Fac aici un coment din sursa @msdn care intr-un ecou la review-ul precedent ne informeaza ca inaugurarea ar fi la 1 Mai 2015!

Intrebam de functionarea telecabinei Pestera – Babele si primim acelasi ""NU"" elegant. Pana in martie nu functioneaza, dar daca va milogiti si sunteti multi si nu bate vantul, bla, bla, bla, ... dar de fapt nu merge. As repeta fraza cu potentialul turistic neexploatat, dar nu cred ca mai e cazul.

RUSINE! In Decembrie sa nu functioneze telecabina, in conditiile in care era full de turisti, vremea a fost super insorita chiar daca a stagnat in jurul a -6 grade Celsius, vant slab. RUSINE!

Pai, trebuia sa simtim amprenta romaneasca intr-un fel! Adica mergi in creierii muntilor. Hotelul full booked, si probabil si pensiunile noi aparute in zona, turisti cacalau, Maria Ta, si cele mai la indemanda obiective din zona INCHISE!

Romania! Romania!

Dar sa trecem la evenimente mai placute!

Pe 24 seara urma sa vina Mos Craciun, la parterul hotelului, la semineu, pentru copiii cuminti. A fost frumusel, Mosul agreabil a fost ajutat de cele 2 fete de la receptie, a mai tinut in poala si unele mamici care urmau sa primeasca cadouri, ba chiar si unii tatici. S-au recitat poezii si cantece.

Pacat ca nu a existat o regula de genul aduceti unul maxim 2 cadouri per copil si rugam parintii, bunicii, nasii sa se abtina in a isi face cadouri in aceasta scena dedicata copiilor. Este pacat sa pierzi din stralucirea acestui moment al copilariei! Au fost copii care au primit 5 cadouri (nu exagerez!), iar altii mai simtiti (parintii lor!) cate unul sau doua.

Pacat si ca unii adulti se dau in petec crezandu-se personaje principale ale momentului. Dar asa e cu educatia la unii romani! In mod normal cand vorbesti cel mai tare intr-o colectivitate, inseamna ca ceva nu e in regula cu tine, daca ai bun simt si respect fata de ceilalti. Dar daca ai si grade la bord, tu oricum te simti in al 9-lea cer si nu vei intelege de ce majoritatea te priveste cu dezgust! Deci am avut parte si de din astia...

Alte servicii.

Am comandat un masaj pentru Ema si Emi, care a fost apreciat, la numai 70 ron ora.

Au fost 2 momente in care cardul nostru de acces in camera s-a defectat, usa ne mai inchizandu-se automat la iesire. Acest defect l-am constatat si pe la niste vecini de palier. Nu voi comenta incidentele acestea.

Punctul culminant al petrecerii avea sa fie in seara de Craciun, cand masa festiva de seara era organizata afara in foisor, cu mancaruri specifice, adica leber, toba, carnati, sarmale cu mamaliga, mititei, ceafa de porc, muraturi & vin fiert & tuica fiarta. Serbarea avea sa se incheie cu un imens foc de tabara.

Mancarea

Cu exceptia cinei festive, mesele au fost PENIBILE. Diversitatea necesara unui bufet suedez nu s-a remarcat. Feluri foarte putine de mancare. Mancarea deloc gustoasa. Un mare MINUS aici pentru Hotel Pestera. Orice comandai in plus, contra cost, era depoesbit de piperat. La bani, nu la gust!

Atmosfera

Nu am prea simtit atmosfera de Craciun. Sau cam putin. A venit la un moment dat un tanar care a cantat niste colinde pt cca 1 ora. Foarte modest. Copilasii cred ca s-ar fi descurcat mai bine. Atmosfera in general a fost destul de lipsa….

Daca ma gandesc la ce minunatie de program au avut copiii si adultii cu 2 ani in urma la Vlahia Inn (vezi impresii)... Diferenta ca de la cer la pamant!

Excursii. Petrecerea timpului liber.

Chiar daca noi am trandavit si ne-am odihnit, doar eu cu Emi am fost de Craciun pana la manastire si inapoi (destinatia era pestera, dar asta e….), tin sa va prezint cateva posibilitati de drumetii.

Noi nu ne-am hazardat si pentru ca

1) trei dintre noi am fost raciti cobza si

2) zapada era inghetata ceea ce presupunea un disconfort la drumetie, mai ales pentru cei neechipati corespunzator.

Totusi:

-O plimbare de la Hotel Pestera pe la Manastire pe langa Pestera Ialomicioarei pana la Padina si inapoi pe drumul auto – asa de voie, de placere - timp ca. 1 ora sau

-O urcare pe firul vaii Ialomitei, de ce nu pana la Casacada Ialomitei (1-2 ore), iar pentru temerari si experminetati si bine echipati pana la Omu

-O drumetie pana la Babele (presupune ceva efort) apoi pe platou pana la Piatra Arsa sau Plaiul lui Pacala si apoi coborire la Hotel Pestera - circa 4 ore

-Chiar si o drumetie pe Doamnele ca. 1-2 ore.

Sau iarna fiind si mai la indemana este un sanius sau o incercare de initiere in ski, cu prudenta neceasara datorita zapezii foarte inghetate (acolo unde era!).

Sau o bulgareala! O harjoneala! Asta bineinteles ca sta la indemana tuturor!

Auto

Nu subestimati drumul de acces deosebit de accidentat!

A propos in dreptul restaurantului era postat si inramat un proiect angajament al unor politicieni traseisti cu interese la acest hotel, proiect referitor la soseaua ''trans-bucegica'', care presupune asfaltarea integrala a rutei DN71 – Cuibul Dorului – Saua Dichiu – Bolboci – Padina si construirea in continuarea ei a legaturii peste munte, catre … Moieciu de Sus. Eu cred ca acest proiect este deja “”clasat”” si nu se va realiza, mai ales ca s-au mai schimbat guverne, ministri, iar DNA-ul este mai activ ca niciodata…

Concluzii

O parere controversata despre aceasta locatie, la care foarte probabil nu vom mai reveni cautand si locuri noi asa cum ii place calataorului.

Cu siguranta pachetul de Craciun a fost modest si scump pentru ce a oferit, avand lipsuri consistente.

Asta nu inseamna sa nu recomandam Hotel Pestera in general pentru peisaje, pentru odihna, pentru cei cu “”mot”” care vor la etajul I sau V si pot sa isi asigure rezervarea mai speciala.

Un an bun tuturor va ureaza!

Cu drag,

Denisa, Emi, Ema si Dan

@webmaster;

Rog inserare

Trimis de Dan&Ema in 28.12.14 15:59:29
Validat / Publicat: 28.12.14 19:31:41

VIZUALIZĂRI: 4674 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Dupa 4 ore de la plecarea din Bucuresti, ajungem in parcarea Hotelului Pestera, cu masina mai curata decat ne asteptam...
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 44.00 EUR pe cameră

webmaster26 [28.12.14 16:31:39] »

Dan&Ema [28.12.14 16:53:28] »

@webmaster26 - corect

webmaster [28.12.14 19:26:41] »

Excelent review, adevărată "referinţă" pentru un eventual "curs de întocmire a review-ului de cazare ideal"

Dan&Ema [28.12.14 19:42:09] »

@webmaster:

multumesc

dan

tata123 🔱 [28.12.14 20:55:49] »

@Dan&Ema - Felicitări pentru impresii. La multi ani!

Dan&Ema [28.12.14 20:59:15] »

@tata123: multumesc de vizita

la multi ani!

papone [29.12.14 17:24:55] »

@Dan&Ema - din pacate, cam la asa ceva ma asteptam. sper ca totusi v-ati simtit bine in familie, doar era Craciunul.

asta e, zona e frumoasa, dar... locuita. locuita si exploatata (asta cred ca e cuvantul potrivit) de niste chestii care nu au nimic in comun cu turismul. pacat!

in alta ordine de idei, sper ca niciodata sa nu se faca soseaua aia prin varful muntilor... nu de alta, dar sunt deja mult prea multe urme de tocuri cui pe sus

ne vedem la predeal! la multi ani!!!

Dan&Ema [29.12.14 17:44:25] »

@papone:

Sa dea Domnul!