ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.12.2014
ÎNSCRIS: 18.08.09
DEC-2014
2 AD. + 1 COPII -- v: 10 ani

Weekend wellness în familie

Pentru minivacanța de 1 Decembrie am hotărât să plecăm de acasă, astfel cu vreo 10 zile înainte am făcut rezervarea pe site-ul hotelului, si am primit confirmarea acesteia, cu toate detaliile necesare. Rezervarea a fost făcută pentru pachetul ”Weekend wellness în familie”, și cuprindea cazare cu demipensiunea două nopți, acces la centrul Spa, sala de sport și două băi wellness la alegere, pentru care oferta suma așa : ”o baie cu vanilie și cremă de frișcă, o baie cu vin roșu cu efect anticellulitic sau o baie cu bere dulce-amară”, văzând asta zic, mamă m-am scos, la Sovata vinul și berea se servesc la cadă, și nu oricum și eu în ea. Deja începusem să visez, eheee, ce viață, mi-am zis… însă …... am rămas doar cu visul.

Am ajuns la hotel în jurul orelor 13.00. Accesul în parcarea hotelului este restricționat, fiind accesibilă doar celor cazați în hotel, taxa de parcare fiind de 10lei/zi hoteliera. Locuri sunt suficiente.

Hotelul este poziționat astfel încât are vedere către Lacul Ursu sau către munte.

Cazarea s-a făcut imediat, camera și cartelele de acces deja erau pregătite, mai exact în 5 minute am plecat spre cameră. Cartelele de acces au fost de un real folos, deoarece cu ajutorul acestora se operaționaliza liftul, se face accesul la centru Spa, la sala de sport, la intrarea în hotel în afara celei de la recepție.

Camera este mărișoară, cochetă, mochetată, dispune de seif, mini bar, televizor LCD (50%50% programe romanești si maghiare), masa cu doua scaune, dulap mare cu umerașe suficiente, patul mare și confortabil. Ce-i drept mobilierul, ușile, pereții nu sunt tocmai de 4 stele cat are hotelul dar nu ne-a interesat pre mult atât timp cât ușile se închideau :o).

În cameră era o căldură, daaa o căldură, de ziceai că e în cuptor și alta nu. Noi am ținut toată perioada caloriferul închis

Baia este micuță, dispune de cabină de duș și uscător.

Noi am avut camera la etajul 4, și aveam vedere către lac care era superbă. Camera dispune de balcon mare cu o masa și două scaune. Sunt oferte halate și prosoape pentru centrul Spa. Hotelul de 2 lifturi mare, care funcționează pe bază de cartelă.

Centrul Spa și restaurantul se afla la nivelul -1 al hotelului. Pentru acces la centrul Spa se face prin vestiare, care dispun de dulăpioare pentru obiecte personale care nu doriți să le luați înăuntru, acestea închizându-se cu cheie prin introducerea unei monede de 50 bani, dispune de dușuri, uscător de păr și uscător (o mică centrifugă) pentru uscatul costumelor de baie. Centrul este împărțit pe două nivele, la primul nivel se află două bazine, unul cu apă sărată încălzită (temp. apei 36 – 38 gC) și un bazin cu apă dulce de aproximativ 100mp cu adâncimea de 140cm (temp. apei 30 – 32 gC) acesta beneficiază de 2 zone pentru hidromasaj. Bazinele sunt înconjurate de șezlonguri. Cele două bazine sunt pentru relaxare, astfel în această zonă părinții sunt rugați să vină fără copii. Când am fost noi în zona bazinului cu apă dulce mirosea foarte, foarte tare a clor, nu am stat decât 10-15 minute.

La următorul nivel, accesul se poate face pe scări sau cu liftul, aici se află celelalte bazine, zona șezlongurilor, saunele și zona de relaxare a acestora precum și barul, am să le descriu mai pe larg, astfel:

-4 bazine, 1 cu apă sărată încălzită (temp. apei 36 – 38 gC), 3 bazine cu apă dulce, 1 pentru copii care are adâncimea de aprox. 40cm (temp. apei 34 – 36 gC) și dispune de un tobogan și o zonă de hidromasaj, zona acestui fiind despărțit cumva de celelalte bazine, 1 bazin pentru înot de lungime aproximativ 25m/5m, adâncimea apei 160cm (temp. apei 26 – 28 gC) și mai exista un bazin cu adâncimea de 100cm (temp. apei 34 – 36 gC) cu două zone de hidromasaj/Jacuzzi și 2 pentru masaj cervical.

Aceste zone de hidromasaj sunt cele mai puternice, o zona este in forma rotundă care are 6 locuri, se stă în șezut si are doua zone de masaj si anume spate 3 puncte și …șezut. Cea dea doua zonă de masaj sunt stil cădiță se stă întins. Însă ca recomandare, țineti-vă slipi bine, ”bulbucii” sunt destul de puternicii; o). Zonele de hidromasaj pornesc la o anumită perioadă de timp și funcționează cam jumătate de oră.

Mai există 2 mici bazine așa zise Kneipp și anume Kneipp cald (Adăncime: 30 cm, Temperatura apei: 40-42 C, Suprafaţa apei: 4,4 m2) și Kneipp rece (Adăncime: 30 cm, Temperatura apei: 12-14 C, Suprafaţa apei: 4,4 m2), mai pe românește, aceste bazine sunt unul lângă celălat, au pe fundul acestora bucăți rotunjite de marmură de dimensiunea unui ou de gâscă, și ajută la circulația periferică astfel utilizarea acestora se face prin plimbare prin ambele, de la cald la rece plus masajul talpilor cu bucățile de marmură.

-Saunele sunt în număr de 4 astfel, 1 cu infrarosu, 1 turcească cu aburi, 2 uscată cu temperaturi diferite. În zona saunelor mai există o mașină pentru gheață, 1 bazin pentru imersie cu temperatura de aprox. 8 – 10 gC precum și o zonă de relaxare după saună cu șezlonguri.

-La bar se poate comanda atât de băut, desert, fructe cât și de mâncare.

Sala de sport este mică, are dispus 2 benzi pentru alergat, 3 prese diverse, o bancă biceps și 2 spaliere.

Masa, noi am avut inclus în pachet demipensiune, mic dejun și cină. Acestea erau servite tip bufet, la intrarea în restaurant trebuia să spui numărul camerei. La fiecare masă erai servit cu o sticlă 250ml de apă plată sau minerală la alegere. Se putea comanda și alte băuturi cu plata pe loc sau fișă de cont cu plata la finalul sejurului.

Meniul, din punctul nostru de vedere, a fost OK, era mâncare pentru toate gusturile, atât preparate, minuturi, aperitive, ciorbe, salate, sosuri, dulciuri, fructe, sucuri, etc. Nouă ne-a plăcut mâncarea. Seara, era întreținută de un cântăreț cu o orgă.

La plecare am servit masa de prânz.

Ca recomandare, cei care doresc să mănânce la hotel să achiziționeze pachete cu mâncare inclusă deoarece achiziționarea mesei tip bufet în afara rezervării este foaaarte scumpă și anume, 35lei micul dejun, 60lei prânzul și 60lei cina de persoană.

E, acum să vă povestesc despre bonusul wellness , cel la care visam…. Pentru a beneficia de el a trebuit să facem rezervare și să alegem baia dorită, la ora/data rezervării am primit două vouchere și am fost îndrumați spre zona cu băi, și aici s-a spulberat visul meu, vinul, berea, frișca etc erau ”concentrate” toate într-un pahar de unică folosință de spumant de baie, pus într-o cadă care a făcut o spumă densă și înaltă de ieșea 30 cm din cadă. Baia a durat 20 de minute, cu muzică ambientală si arome de la lumânări, relaxant totuși.

Hotelul oferă o multitudine de servicii medicale și de recuperare, centre de tratament și înfrumusețare.

Pe scurt în ceea ce privește zona exterioară hotelului, aceasta este superbă, au fost construite diverse alei, pasaje, pasarele etc. în jurul lacurilor Ursu și Aluniș, la muntele de sare, cu priveliști minunate. Foarte frumos și relaxant.

Mai sunt aspecte ce trebuie corectate, îmbunătățite, schimbate, prețurile serviciilor și nu numai cam mari, însă, per ansamblu noi am fost mulțumiți de serviciile primite.

Ca și paranteză, anul acesta a fost dat în folosință Hotelul Brădet 4 stele superior, însă turiștii cazați la acest hotel tot ca același centru Spa vin.

Trimis de nindesign in 27.12.14 00:01:34
Validat / Publicat: 27.12.14 05:52:50
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SOVATA [MS]. A mai fost în/la: Sighetul Marmație, Borșa

VIZUALIZĂRI: 4606 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nindesign); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 Bazinul cu hidromasaje/jacuzzi
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 68.00 EUR pe cameră

webmasterX [27.12.14 05:52:39] »

nindesign [27.12.14 11:59:18] »

@webmasterX - Buna dimineața, accesând link-ul hărții am ajuns în altă parte decât în cea în care se află hotelul. Mai jos am să vă transmit coordonatele GPS din Google Maps :

- Hotel Danubius 4*- 46.601892,25.087884

- Hotel Brădet 4* superior- 46.602121,25.088919

- Hotel Făget 2* - 46.601323,25.089037

Toate cele 3 hoteluri fac parte din același resort, și au acces la același Centru Spa, Accesul făcându-se printr-o pasarelă (Făget) și tunel (Brădet).

Sper să fie OK coordonatele, dacă nu vă rog să-mi spuneți.

Multumesc,

Zi fain.

webmaster26 [27.12.14 13:14:50] »

@nindesign - Mulțam fain. Am modificat "cursorul", rezultând noua poziționare de aici.

În plus, am adnotat coordonatele drept confirmate

De aemenea am actualizat si restul coordonatelor indicate .

teona [23.01.15 09:33:56] »

Felicitari pt. minivacanta relaxanta pe care ati avut-o in familie. Foarte bune detalii referitoare la zona SPA. Recunosc ca un pic de rasfat acum cand frigul si ceata ne inconjoara din toate partile ar fi binevenit pt. ca mi se pare mult pana la vara. Am si o intrebare, daca se pot achizitiona pachete SPA-relaxare si daca nu locuiesti in complexul lor hotelier si daca da, daca sunt pe 1 zi/5 zile/7 zile, cam cat ar costa si daca trebuie rezervare.

nindesign [24.01.15 10:50:57] »

@teona - Bună ziua, îmi pare rău că nu vă pot da toate detaliile privind întrebările dvs., însă ceea ce vă pot spune cu certitudine este că intrarea la SPA din afara resorului este de 50ron/persoană/zi. Cu siguranță la recepția SPA se pot achiziționa separat pachete wellness și de înfrumusețare însă tind să cred că prețurile sunt ceva mai mari. Dacă îmi permiteți eu vă recomand, pentru confortul dvs. și cred că și a costurilor, să locuiți în cadrul hotelului.

Dacă, considerați că prețul de cazare este mare, resortul dispune de un hotel de 2*, Făget, iar accesul la SPA este același însă doar în perioada săptămânii, când zona SPA este si mai liberă, în weekend însă accesul nu este permis, decât cu taxă. Singurul mic inconvenient al cazării la Făget este că pentru a ajunge la SPA, trebuie să treceți prin 2 pasarele, încălzite cei drept.

Privind pachetele wellness oferite vă recomand să vizitați site-ul oficial al resortului, danubiushotels.ro/oferte- ... oferte-wellness, întrucât acestea se modifica periodic. Totodată puteți scrie un mail la oficiul de rezervari [***] și solicita ofertă personalizată, nouă ne-au răspuns întotdeauna prompt la solicitări.

Așteptările, nu trebuie să vă fie la superlativ, chiar dacă resortul este de 4*, există și bune și mai puțin bune, însă la modul cel mai sincer, noi le vom mai călca pragul.

Sper să vă fi fost de folos, iar dacă mai doriți detalii, vi le ofer cu drag.

teona [24.01.15 19:52:02] »

@nindesign - Multumesc pentru informatii, sunt binevenite, noi vrem sa mergem la inceputul lui septembrie, deci o sa fie suficient de cald pt. a circula si din afara complexului. Vroiam o locatie mai intima, gen vila, hotel cu mai putine camere, pt. ca mergem mai multe familii, dar nu toti vor sa faca SPA si incerc sa gasesc variante cat mai bune ca sa petrecem cat mai mult timp impreuna, dar sa nu ne incurcam intre programe. Daca eram singuri varianta de a sta in complex mi se pare cea mai buna optiune. Am gasit si eu o lista de preturi detaliata, dar nu mai era actualizata din 2008. O sa" merg "pe informatiile date si... mai vorbim la Predeal.

nindesign, teona
    Alte impresii din această RUBRICĂEnsana Sovata Health Spa: