ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.12.2014
ÎNSCRIS: 05.10.14
JAN-2014

Un revelion la Hotel Ciucas *** din Tusnad.

Am vrut ca acest review sa fie ultimul pe anul acesta, pentru ca sa intamplat revelionul trecut, 2013-2014 si cum tot ne apropiem de revelionul 2014-2015 sa fiu in ton cu evenimentele :)).

Astazi va voi prezenta Hotelul Ciucas trei stele din Tusnad, hotel in care am petrecut revelionul trecut impreuna, o gasca formata din patru familii in total 9 adulti si un copil.

La acest hotel am stat trei nopti in perioada 30.12.2013 - 02.01.2014, la un tarif de 890 Ron / pers, cu AI, masa de pranz si cina tip bufet suedez, acces la piscina hotelului, sauna si jacuzzi gratuit, iar pe baza unui bon primit de la receptie 20 de minute masaj gratuit / de persoana / pe sejur. In pachetul achizitionat mai aveam incluse masa festiva de Revelion pe data de 31.12.2013 precum si petrecere carnaval cu concurs de dans si karaoke a doua seara, pe 01.01.2014.

La cazarea in hotel am fost intampinati cu un brunch bogat cantitativ care includea slaninuta de porc afumata, carnati de casa proaspeti afumati si astia, toba, jumari prajite, ceapa, muraturi, paine si palinca la discretie.

Hotelul. Dupa cum v-am spus deja, este un hotel de trei stele, avand in dotare mai multe facilitati. O piscina de dimensiuni semi - olimpice, o mica piscina pentru copii, sala de fitness, sauna, masaj, jacuzzi, bai galvanice, bazin de hidrokinetoterapie, bai carbo-gazoase, electroterapie, salina, impachetari, aplicatii cu parafina si masti faciale. Sedintele de tratament variaza intre 10 si 45 lei, in functie de complexitatea variantei alese.

Hotelul mai dispune si de cinci sali de conferinte cu o capacitate de 300 de locuri, aflate intr-o cladire anexa, aflata in imediata vecinatate a hotelului.

Ca mijloace de petrecere a timpului liber, se pot organiza excursii pentru doritori in mai multe locuri: Lacul Sfanta Ana si Tinovul Mohos (vezi impresii), Lacul Rosu si Cheile Bicazului, Valea Rosie si Stanca Soimilor. Contra cost de la receptie avem la dispozitie biliard, darts si tenis de masa.

Camera si baia. Camera nu foarte mare ca spatiu, ~16 m², are in dotare balcon, incalzire centralizata care a functionat impecabil, mocheta pe jos, doua paturi single destul de comfortabile (nu si pernele), doua noptiere cu veiozele din dotare, o masuta cu doua fotolii, o servanta care includea si un mic frigider cu mini-bar contracost, precum si televizorul LCD cu antena prin cablu. Pe hol avem un dressing la doua usi in care avem 6 umerase si 2 pături de rezerva. Baia nu este mare, dar suficienta pentru a te simti comod. Este dotata cu cada si dus mobil, uscator de par si articole de toaleta gratuite. Dotarile in baie de generatie mai veche, dar functionabile si fara probleme.

Curatenie deosebita atat in camere cat si per ansamblu in intregul hotel. Chiar daca dotarile si ma refer aici la mobilier, mochete si instalatii sanitare sunt mai vechi, nu este un lucru deranjant, asta datorita bunei lor intretineri.

Masa. Micul dejun destul de sarac in diversitate, dar bogat cantitativ. Oua ochiuri si omlete, carnaciori prajiti, crenvursti, salam Victoria, telemea de vaca, unt si gem la caserola, rosii, castraveti si ardei gras, pliculete de ceai 5-6 feluri, lapte si cereale pentru lapte, cafeaua asa si asa.

Pranzul si cina. Aveam de ales intre vreo 3 feluri de ciorbe, la fel cam 3 feluri de mancare gatita, sau carne prajita - porc, vita si pui. Salate puteai sa-ti faci din rosii, castraveti, varza, acestea fiind puse in boluri separate, din care luai cat considerai, garnituri pentru friptura aveam de ales intre cartofi prajiti pai, la tava sau fierti, orez, paste. Ca desert erau cateva feluri de prajituri, foarte foarte bune, dar in cantitate total insuficienta. Daca vroiai sa nu ramai fara, trebuia in primul rand sa iei desertul sa-l duci la masa si abia dupa aceea sa-ti alegi felurile de mancare. Ca bauturi am avut apa minerala plata si carbogazoasa si niste sucuri gen TEC, astea sub orice critica. Fructe la toate mesele si doar mere.

Cina festiva de Revelion a fost cu meniu fix si servire la masa. A inclus platou cu aperitive - sunculita de porc, carnati de porc, niste chiftelute rotunde mici, branza, masline, ceapa. Dupa aceea am avut cate o portie de somon, sarmale, friptura de porc si in final cate o felie din tortul festiv. Ca si bautura, in deschidere un amestec ciudat de Whiskey cu Cinzano - gust oribil, nimeni nu a baut, apoi vin alb si rosu la discretie, asta destul de bun, iar la 12 noaptea, la trecerea dintre ani, cate o sticla de sampanie de persoana. Sampanie s-a mai servit la final cand s-a servit tortul imens, preparat special pentru petrecerea de revelion.

Distractia de revelion a fost insa stricata de un conflict iscat intre un grup mai mare de turisti ~20 si staff-ul hotelului, pornit de la cererea grupului de a li se permite sa fumeze in sala unde avea loc petrecerea, cerere care bineinteles nu a fost admisa de managerul hotelului, ajungandu-se la cuvinte injurioase din partea unora din grupul de turisti si la amenintari cu chemarea politiei din partea conducerii hotelului. Nu comentez conflictul, dar vreau sa spun ca si eu sunt fumator, dar nici o data nu m-a deranjat sa ma deplasez cativa metri pana la un loc amenajat pentru fumat, in asa fel incat sa nu creez discomfort celor care nu fumeaza sau ar putea fi deranjati de asta.

Pentru ca se cam alesese praful de petrecerea de Revelion, pe la ora 2,30 ne-am retras in “vastele noastre apartamente”, promitandu-ne solemn ca a doua zi sa o facem lata la carnavalul de seara.

Ca si concluzie, pot recomanda aceasta locatie celor interesati de un loc linistit, curat si relaxant si cu o baza de tratament destul de solida. Pentru tarifele percepute de hotel la cazare si tratamente accesati: hotelciucas.ro/Tarife.aspx

Inchei in speranta ca aceste informatii despre Hotelul Ciucas ***, v-ar putea fi folositoare pentru o posibila viitoare cazare in Tusnad, la o tura de dat cu skiurile pe partia de dificultate redusa aflata in apropiere, sau vara pentru ceva drumetii si aer deosebit de curat, asta daca nu va deranjeaza cazarea intr-o statiune lasata de izbeliste, parasita si cu un aer trist si obosit, unde abia vezi oameni pe strazi.

Pentru ca asa cum spuneam si in alte posturi anterioare :

Cine detine informatia, detine puterea.

THX! Bye bye.

Citeste si continuarea aici vezi impresii

Trimis de vega06 in 26.12.14 23:06:52
Validat / Publicat: 27.12.14 06:11:47
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BĂILE TUȘNAD.

VIZUALIZĂRI: 3498 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vega06); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Anul trecut 2013-2014, am facut revelionul la hotel Ciucas din Tusnad.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 34.00 EUR pe cameră

Dan&Ema
    [27.12.14 09:18:29]

In viata asta am fost la Tusnad de cateva ori ultima in tranzit doar o noapte pe drumul de intoarcere din Bucovina unde petrecusem de Pasti acum 2 ani moment care a reprezentat debutul meu pe AFA.

Am ramas dezamagit de Tusnad o statiune parasita in miez de aprilie.

Normal ca de Revelion sau in perioade mai "vii" ale anului arata altfel si multumim lentru sugestii.

un an 2015 cu impliniri si excursii reusite tuturor de ka

Denisa

Emi

Ema

Dan

[27.12.14 14:52:02]

@vega06: Te-am ruga să (re)verifici coordonatele GPS, mai precis localizarea acestei unități pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

vega06AUTOR REVIEW
    [27.12.14 18:04:44]

@webmaster26 -

Cursorul este pozitionat corect, pe o laterala a acestui hotel. Dar daca vreti exactitate, intrarea in hotel este mai in fata - stanga.

Dan&Ema
    Alte impresii din această RUBRICĂCiucaș Hotel: