ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.12.2009
ÎNSCRIS: 04.10.09
JUL-2003
single

Către satisfăcător

Djibouti - O experienta unica!

Oumou Sangaré -Wayeina

O experienta unica!

Am avut ocazia sa calatoresc de doua ori in Djibouti, in anul 2001, respectiv 2003. In interes de serviciu, dar binenteles, am avut timp destul sa luam pulsul orasului.

Pentru cei care stiu prea putin despre Djibouti, trebuie sa spun ca este capitala statului cu acelasi nume, fiind pozitionat in Africa de est, avand la nord Eritreea, la vest Etiopia, iar la sud Somalia. In est gasim Golful Aden, locul pe unde am intrat si noi in Djibouti.

Fosta colonie franceza, in prezent se gasesc foarte multe amprente ale dominatiei franceze. Cand spun in prezent, ma refer la anul 2003, cand am fost ultima oara acolo. Desi nu cred ca s-au schimbat foarte multe de atunci.

Vorbind despre Djibouti, ne asteptam sa descoperim o civilizatie din lumea a treia, cu foarte multe radacini tribale. Dar nu este asa, chiar daca in majoritatea cartierelor domneste saracia lucie si mizeria.

Portul din Djibouti este foarte important pentru cei care tranziteaza golful Aden, aici navele care se indreapta catre Asia se pot realimenta cu combustibili materiale sau alimente.

Tot aici exista si o baza navala NATO unde fregate franceze, americane sau germane patruleaza in zona golfului Aden impotriva pirateriei.

In continuarea portului, care nu este foarte mare, se deschide o plaja lunga, strajuita de foarte multe blocuri de 2-3 nivele. Acesta este cartierul francez, acolo unde locuiesc membrii companiilor, si al misiunilor diplomatice. Este unul dintre cele mai frumoase locuri din Djibouti, cu parculete, locuri de joaca pentru copii, multa vegetatie si o plaje imensa.

Daca vizitezi cartierul, te astepti ca peste tot in Djibouti sa fie la fel. Dar nu este asa. In centru orasului, gasim bulevarde inguste cu blocuri foarte vechi, cu fatade innegrite de vreme, fara tencuiala si fara ferestre, unele fara acoperis. Palmieri inalti de 10 metrii tin loc si de acoperis.

Aveam senzatia ca ma aflu acolo dupa bombardament. Multe cladiri erau fara usi la intrare, magazine foarte putine, dar multe baruri. Au cateva bauturi ciudate si ieftine. Berea costa 5 dolari. Dar sunt multi care ocolesc barurile, sunt multi musulmani, care isi respecta religia. Dar sunt si foarte multi etiopieni, ortodocsi care inpanzesc barurile.

Am descoperit doua piete agroalimentare, imense si foarte urat mirositoare. Afara temperatura era de 40 de grade iar carnea de oaie statea pe tarabe, in plin soare, intr-un miros de nedescris. Foarte multe muste mici si insistente care trageau la transpiratie si la mirosurile din piata.

Am cautat o sala de internet, care am gasit-o in holul unui hotel. Am intrebat un copil despre ea. N-am scapat de copilul acela pana ce am ajuns la hotel. M-a condus si apoi mi-a cerut 1 dolar. Apoi n-am mai intrebat pe nimeni nimic.

Politia acolo, patruleaza impreuna cu Legiunea Straina, au o frica de cei din Legiune, cand apar pe strada, se face curatenie. , dispar toti cei certati cu legea. La un moment dat cineva a vrut sa-mi bage mana in buzunarul de la pantalonii scurti. Acolo aveam actele si banii, nu foarte multi, dar erau. L-am simtit si i-am prins mana. A inceput sa tipe ca din gura de sarpe. Imediat s-au mai adunat vreo trei, in jurul nostrum, gata sa sara pe noi. Noroc ca a aparut Legiunea Straina si indivizii au disparut. Dar si noi ne-am luat repede talpasita de acolo.

Djibouti este un loc unde nu ai ce face daca nu esti in interes de serviciu. Modalitatile de distractie sunt limitate si uneori chiar periculoase, daca te simt strain. Dar nu francez.

Exista vreo 3 hoteluri mai bune in oras. In schimb n-am vazut magazine multe, doar foarte multe tarabe cu haine, bazaruri cu lucruri ieftine, chinezesti. Ca sa nu mai vorbim de restaurante care sunt foarte putine si doar pe langa hoteluri. Doar baruri. Supermarketurile se gasesc in cartierele unde predomina francezii si acolo este foarte scump. Noi totusi de acolo ne-am facut cumparaturile. In rest, la orice pas, negustori ambulanti care vand corali in diferite forme si nuante.

O sa atasez si cateva fotografii, ideea este ca nu-i o tara unde poti petrece o vacanta acolo, este chiar foarte periculoasa si chiar neprietenoasa. Doar ca sa va faceti o idee!

Trimis de pepsi70ro in 24.12.09 16:00:34

VIZUALIZĂRI: 4572 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Asa arata cladirile din Djibouti

Diaura*
[26.12.09 23:02:17]

Wauuu... am ramas fara cuvinte. Recunosc ca numele mi-a starnit curiozitatea. Dar habar nu aveam de existenta unei tari cu numele asta, mai putin sa stiu ceva despre ea. Dupa ce am citit review-ul tau, am intrat pe google. Uimire si mai mare... dupa ce aflu de la tine ce saracie si mizerie exista acolo, aflu ca au 13 aeroporturi si ca media de varsta e de 18 ani. Dumnezeule, ce tara...

Cunosti replica "sa nu-i spuneti mamei pe unde umblu"? Asta mi-a venit in minte cand am vazut fotografiile.

pepsi70roAUTOR REVIEW
[26.12.09 23:05:31]

habar n-am ca au 13 aeroporturi, ma intreb unde sunt ele. de 2 stiu, dar restul?

Diaura*
[26.12.09 23:15:16]

Da, greu de crezut povestea cu aeroporturile. Si nici nu prea vad la ce le folosesc....sau cine ar ateriza acolo....

Cristian_h*
[27.12.09 21:11:16]

Pepsi , Mosu a promis " Vant in panze " anul care vine si a lasat si o melodie

webmasterXY*
[28.12.09 00:27:58]

Atasat melodia aleasa de Cristian pentru review-ul lui pepsi70ri!

oanaboteanu
[17.05.10 10:05:39]

cei de serviciu trebuiau sa iti dea un spor de periculozitate ca ai acceptat sa te duci acolo

Veioza
[24.05.10 20:09:45]

Da, este grav ca exista asa ceva ...partea de est a Africii asa este, stiu ca Djibouti se gaseste in N-E; nu ma asteptam totusi la atata realitate ! Daca orasul principal politic si comercial probabil al lor (fiind capitala) este asa ...fara cuvinte.

balasa violeta
[15.06.10 18:40:50]

Si uite asa ne imbunatatim cultura generala !

Kyandra
[15.06.10 19:00:26]

Desi "suna periculos", gandeste ca ai avut posibilitatea sa vezi locuri de care altii nici macar nu au auzit...ceea ce este o mare bila alba!!!!! Felicitari si asteptam alte povesti din ciclul "redescoperirea geografiei mondiale"::))))))))

mariarosa
[16.07.10 21:38:04]

Eu sunt "fan" Africa dar pe-acolo n-as calca. Uite c-am facut si-un vers! )

pepsi70roAUTOR REVIEW
[16.07.10 21:51:48]

Poti incerca...macar pentru experienta. Dupa cum spune si titlul, este o experienta unica, in anumite cazuri poate fi placuta...

mariarosa
[16.07.10 21:57:00]

Pai da, cred ca e mai bine decat in Somalia!

Asta fiindca intotdeauna se poate si mai rau. Cine stie... In zona aia Etiopia chiar e un loc unde vreau sa ajung.

Chiar acum ma amuzam, fiindca in ecourile la review-ul tau multa lume recunoaste ca habar n-avea unde e Djibouti. Noroc ca unde e Grecia stie toata lumea!

balasa violeta, Cristian_h*, Diaura*, Kyandra, mariarosa, oanaboteanu, pepsi70ro, Veioza