ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.12.2014
ÎNSCRIS: 28.01.12
DEC-2014
single

Prima croaziera!

De ceva timp prospectez, cochetez si renunt. Am apreciat ca in acest model de voiaj nu pot controla costurile. In parte s-a verificat. Apoi mi se pareau complicate toate procedurile. Nu-mi gaseam timpul si concentrarea pentru ele. Am gasit oferta ''Plateste 1, merg 2'' si-am zis sa-ncerc!

Am citit din nou, iar m-am plictisit si-am stabilit ca ma voi informa din mers. Aici mi s-a infundat pe ici pe colo. Desi zborul a fost inclus si potrivit cu ora de imbarcare pe vas, n-a fost deloc simplu. N-au venit sa ma ia pentru transferul platit din tara direct la compania emirateza... Dar si cind au venit!!! Limuzina neagra, sofer in tinuta ''obligatorie'', alt personaj imi cara troller-ul de aproape 7 kg!!! :-). Am strabatut o bucata buna din Dubai, de la International Airport pina la Rashid Port, unde dupa formalitatile vamale portuare, limuzina m-a depus pe peronul din fata unei cladiri luuungi. Pe mine, singura. Am stabilit pe unde ar trebui sa intru si habar n-aveam ce voi face acolo. Aveam eticheta speciala de bagaj (se prinde de minerul bagajului dupa recuperarea lui in aeroport) si ma straduiam sa execut operatiunea corect. A venit imediat un membru al Terminalului (asta semnifica acea cladire) si mi-a anexat-o cu sculele potrivite. Mi-a dat primele indrumari utile. Am pornit intr-acolo. O sala imensa. Probabil se citea pe fata mea ca am picat prima oara intr-o astfel de aventura, pentru ca toata lumea disponibila m-a dirijat spre locul de check in. Ei, acum sunt informata, atunci nu stiam spre ce ma duc! Mi-a cerut documentele, mi-a luat bagajul (pt ca era mic mi s-a permis sa intru cu el si a fost chemat cineva sa-l preia) care urma sa ajunga la usa in fata cabinei mele. Cabina cu up-grade... Yuhuuu! Am platit una la baza, fara fereastra, balcon, etc. si m-am ales cu una cu balcon! Daca aveti bagaj normal trebuie predat ''hamalilor'', cu eticheta fixata, spre a fi dus in docul special de unde mai apoi va va fi adus la usa. Mai tirziu. De aici recomandarea de-a lua cu dvs. lucruri de prima necesitate pina la venirea lui (pijama, papuci, pasta de dinti, periuta, medicamente, servetele umede, haine comode de schimb). Vasul meu pleca la 22. oo, drept pentru care, dac-as fi putut adormi, poate ca bagajul ar fi stat pina dimineata in fata usii.

Au mai urmat formalitati, poza, predarea pasaportului, inminarea unui formular de sanatate (l-am lasat in cabina completat la plecare), dupa care am iesit pe cheiul la care era ancorata majestuoasa si lunga, MSC Orchestra - cruise UAE + Oman. Poze cu gitul rasucit in toate directiile, bucurie mare c-am ajuns in timp. Greul nu se terminase. Dupa intimpinarea de bun sosit, verificarea bagajului de mina pe banda, a hirtiilor de imbarcare, am inceput sa caut accesul spre puntea 9 unde se afla cabina alocata. Am cautat ceva timp lifturile. Trei calupuri de-a lungul navei. Am ajuns, am identificat culoarul pe care-am mers de nu mai speram s-ajung. Am deschis (mi s-a dat cardul de croaziera cu banda magnetica ce tinea loc de cheie si urma sa-l am asupra mea toata croaziera, ca act de identificare). Am intrat si... Wow!! Cabina aceea mica, inghesuita, ba si-ntunecata pe care mi-o imaginasem in visele mele urite, disparuse, iar in locul ei admiram o camera spatioasa, cu oglinzi mari pentru impresie, cu canapele de relaxare, masuta, tv cu ''Welcome, ... cutarica, cu baia cocheta si utilata, cu balconul spre care m-am repezit... Splendid, m-au cucerit! M-am acomodat rapid. N-am simtit cind au postat troller-ul linga usa, dar curioasa, am iesit sa vad daca se tin de cuvint si in cit timp. Era deja acolo!

N-aveam pic de somn desi lipseau ore bune de odihna, dinaintea acestui voiaj. Am iesit pe puntile laterale, am identificat locurile pentru fumat (putine), am reperat din nou lifturile, receptia. Desi se promitea receptie la fiecare punte (sau asa am citit pe-aici), nu mai exista. Citeva punti printre care si a mea erau repartizate pe puntea 5. Le-am vizualizat, apoi am stabilit unde voi minca. N-a durat mult si s-a auzit in cabina in care m-am intors, apelul pentru instructajul in situatii de avarie. Am scotocit dupa vesta de salvare despre care se vorbea sa ne-o punem (este sus in dulap, nu este usor reperabila, dar sigur o gasiti acolo) si-am plecat spre... nicaieri! Altii au facut la fel si imediat fluxul de oameni iesiti din cabine a fost preluat de personalul ce ne-a dirijat pe toti, afara pe puntile laterale. La iesirea pe ele ne-a fost scanat cardul de croaziera. Obligatorie purtarea lui in permanenta (am spus ca este in acelasi timp si cheia cabinei... deci, mare grija!) S-au facut poze, scumpe, dar nu te obliga nimeni sa le achizitionezi. Pot fi admirate seara pe puntea 7, intr-o galerie fotografica. Asa se intimpla cu oricare altele facute in diverse momente ale croazierei. Un set de 2 poze, un CD si poze de pe vas costa 40 euros.

S-a terminat alarma, ne-am dus fiecare la treburile noastre. Citeva zile, ba as zice chiar toate, a urmat investigarea navei. N-am pretentia ca am descoperit tot, am retinut si mai putin decit am vazut, dar pot spune ca este impresionanta, frumoasa si chiar daca nu este din ultima generatie, pentru mine care am vazut prima oara acest tip de voiaj a fost foarte placuta descoperirea.

Pe puntea 13, la Piazzeta Cafeteria se poate minca non-stop. La Villa Borghese in doua serii (pe alese) la 19.30 prima serie, la 21 cea de-a doua. Spectacolele la teatrul, unde de fapt sunt spectacole de muzica, dans, acrobatie, se tin tot in doua serii pentru ca toti doritorii sa se bucure de ele.

Micul dejun, dejunul si cina la Villa Borghese au fost de exceptie. Feluri diverse, gustoase, prezentate frumos...Restaurant de clasa. Aici am ales sa iau micul dejun si cina. La prinz eram in excursii prin Emirate. La sosire, inaintea cinei, vizitam Cafeteria pentru degustari.

Tips-urile se opresc automat pe factura, pe care-o puteti consulta direct pe tv, in camera. Decontul se face direct din depozitul constituit cash la venire - 250 euros - sau din carduri de credit/debit inregistrate la receptii imediat dupa sosire. In cazul meu Master Card n-a mers pentru ca verificarea lui s-a facut cu banda magnetica si nu cu CIP prin POS. Musai sa aveti citeva disponibile pentru ''incercari''. A fost insa acceptat de sistem Visa/debit.

Celor ce vor face decontul prin card, li se recomanda si se accepta invoice semnat lasat in cabina. A fost un adevarat cosmar pentru cei ce aveau neclaritati si nemultumiri legate de decont, faceau plata din depozit cash, care au fost nevoiti sa astepte la cozi interminabile la receptii. Practic si-au pierdut seara cu aceasta operatiune, in conditiile in care programul personalului pt aceste servicii a fost non-stop.

E obligatorie tinuta de gala. Pentru petrecerea comandantului (Giuseppe Maresca), urmata de spectacol si pentru spectacolul din penultima seara, cel de adio!

La cina de asemenea se recomanda tinuta eleganta, iar lumea chiar respecta asta cu placere.

In fiecare seara se primeste brosura cu programul de pe vas. Tot felul de activitati distractive si locul lor, cu orele alocate.

Vasul saluta cu sirena, pe melodia Time to say good bye, fiecare plecare din port.

Emiratele sunt... o minune! Am vizitat Sharjah, Abu-Dhabi - capitala celor 7 ce formeaza uniunea, Fujayrah, Khor al Fakan, mica insula paradis Saadyah, Muscat, Khasab, Dubai (mi-a placut cel mai putin dintre toate, dar... de gustibus). Am trecut prin Strimtoarea Hormuz, Golful Persic, Marea Arabiei, Golful Oman.

Va las placerea aprecierilor pentru momentul ales al calatoriei spre aceste meleaguri minunate.

Webmaster, va rog frumos, http://youtu.be/3JV74i4yvcA

Trimis de Swan1 in 23.12.14 20:02:58
Validat / Publicat: 23.12.14 21:38:41
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în #CROAZIERE.

VIZUALIZĂRI: 4501 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Swan1); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 punte laterala cu locuri pentru fumat

[23.12.14 21:38:01]

Fain vacanţă, fain scris. Aşteptăm continuările — mai e, mai sunt, aşa-i?

[23.12.14 21:45:34]

@webmasterX -

Multumesc frumos pentru aprecieri si incredere. Da, mai e, mai sunt! :-)) God, save!

Multumesc pentru ilustratia muzicala. Si pentru ''Premium'' !

danamandache
[23.12.14 23:56:45]

Exact!!! Prospectez, cochetez si renunt!!! Sper, ca intr-o zi, voi avea destul curaj pentru a pleca intr-o astfel de aventura!

[24.12.14 10:48:11]

@danamandache - Intr-adevar este vorba de curaj, indrazneala.

Desi se primesc toate indicatiile in programul de-a doua zi distribuit la cabina, necesita multa concentrare selectarea informatiilor, incadrarea in programul personal stabilit (excursiile la tarm deja achizitionate), reperarea point meeting-urilor intr-un loc necunoscut, urmarea programului asa cum este explicat la fiecare parasire a navei. Obliga la concentrare, la studiu in fiecare seara. Asta e cu certitudine de necomparat c-un sejur ''tihnit''. Iar cind mai esti si de capul tau pe o nava imensa, in premiera, atent la toate mesajele date prin statie oriunde pe vas, experienta poate fi la un pas de-a deveni ''exhausted''. Dar merita efortul ! :-) Alegere usoara si voiaj placut !

amero
[24.12.14 12:06:03]

frumoasa escapada, astept materialele urmatoare pentru a ne povesti pe indelete aventura. o placere acest articol. felicitari

[24.12.14 13:59:28]

@amero - Multumesc frumos. Ma pregatesc pentru alt voiaj si la continuarea cu impresiile aceluia ma refeream in raspunsul pentru Webmaster X. Daca exista curiozitate pentru alte aspecte, cu mare drag voi aduce completari la acest review.

Ion Negru
[25.12.14 11:25:51]

Felicitari! Foarte bine punctat si cred ca foarte utile informatiile pt cei noi, in vacante de acest tip. La urmatoarele croaziere, vei descoperi nava din prima zi :-). Asteptam cu interes descrierea oraselor vizitate. Plus cum ai platit prin orase? In dirhami, riali sau usd? Unde ai schimbat? Multumim!!!

[25.12.14 18:48:45]

@Ion Negru - Multumesc! N-am platit, n-am schimbat (era in aeroport casa de schimb) mi-am gestionat strict bugetul. Am luat doar un pachet cu apa pe vas - 14 litri (decontat pe card), am avut apa la discretie in autocarele cu care-am facut excursiile - dac-as fi stiut, n-as fi dus atit de mult grija hidratarii!!! Singurul loc in care am platit sau mai bine zis am vrut si mi-ar fi acceptat euros, a fost la sigilarea bagajului in aeroport, unde pentru ca nu primeau moneda, am fost nevoita sa dau 10 euros. La care n-aveau rest decit in dirhami... Nimeni nu schimba nimic, pareau intelesi, asa ca m-am ales cu moneda locala pe care-am dat-o in duty free-ul aeroportului pe bomboane umplute cu crema mango. Evident am completat cu niste putini dolari si euros. Mi-a fost acceptata o plata atit de pestrita si-am zis Insha'Allah si Shukran! :-)))

Orasele sunt frumoase, curate... La palatul sultanului din Oman, Qaboos Bin Saed [cel despre care se spune ca a supravietuit tentativei primei sale sotii de a-l otravi, pe care a pedepsit-o doar cu divortul, trotuarele exterioare palatului, chiar si ele - erau din marmura !. Informatiile din interiorul acestor importante familii nu circula libere, nu exista paparazzi, nu se manifesta indiscretia de-a afla detalii; nu sunt informatii despre o alta casatorie oficiala si...culmea, se pare, n-are copii ! Ii pot succeda insa oricare dintre rudele de oricare grad ce vor face dovada sanatatii fizice, mentale, morale, complexitatii instruirii si ...dedicarii acelui popor. Oamenii astia isi pun la bataie banii si energia, intreaga viata, pentru bunastarea semenilor conationali ! Sultanul are acum 74 de ani, este foarte iubit si supusii se roaga pentru sanatatea lui. Dupa nivelul de trai ce le este inca asigurat de acesta, se pare ca-s sinceri !] Grand Mosquee din Abu-Dhabi, o frumusete cu candelabrele de greutati apreciabile si covoarele ei ''peticite'' fara cusur. Cu gradinile si coloanele incrustate cu sidef... Khasab, cu versantii modelati de vint, apa... de unde se transporta piatra pentru insulele artificiale din Dubai. Cu forturile portugheze. Khor al Fakan cu mica Badyiah Mosquee, Saadyah cu imitatia de Luvru si cu statuia Mona Lisei cu mustati si cioc...:-) Oaza cu resortul de lux Al Nadha, Muscat, linga Salalah capitala Oman-ului, de o curatenie exemplara.

Ion Negru
[26.12.14 12:33:48]

@Swan1: iti mulumesc pentru informatii.

Si :

SARBATORI FRRICITE SI LINISTITE!

[26.12.14 19:35:11]

@Ion Negru - Sarbatori fericite, An Nou cu multa sanatate, noroc si bucurii!

Linistea va dura pina pe 3 ianuarie cind voi zbura spre Egypt ! :-)

vera77
[03.01.15 22:01:37]

@Swan1 - Buna, pe 10 ian plecam si noi, insa aterizam tarziu, la 8; 30 seara. De unde ati zburat? Cat v-a costat croaziera? Ati luat excursii de la ei sau ati mers pe cont propriu? Ce se poate vizita din Khasab si Khor al Fakan? Multumesc pt atentie!

[13.01.15 11:26:50]

@vera77 - Buna! Lipseam cu desavirsire... Pe 03 ian, la 14.00 zburam spre alte tari calde... Daca ati ales Orchestra, ridicarea ancorei se face la 22.00, timp suficient de imbarcare. De pe Otopeni. Aproximativ 1600 euros, ... Excursii direct MSC, achitate din tara nu pe vas. Khasab - plaje superbe, un fort-muzeu, plimbari cu barcute si intilniri cu delfini... Vedeti programul detaliat al excursiilor, acasa sau la fata locului. Vizitati doar ceea ce alegeti si platiti. Sunt o multime de excursii si programe. Cu preturi... semnificative. Khor Al Fakkan, plaje, o moschee importanta, munti. Consultati materialele pe net. Nu retin detaliile, nu ma bag la reviews-uri despre toate si orice, comentez atunci cind asta ma amuza ... Selectiva ! Rauuuu :-)

Vacanta placuta! :-)

Razvan1980*
[19.03.15 22:19:19]

@danamandache - crede-ma ca odata e deajuns sa te indragostesti... noi cu orchestra am fost 11 zile mediterana de est, suuuperb si la fel rezervare cabina interioara dar am primit upgrade cabina cu balcon... este ceva de nedescris... echipa care se ocupa de distractii sunt nemaipomeniti... fara cuvinte efectiv... cautam ceva pt mediterana de vest acum... speram si tarile nordice dar poate peste 2 ani...

[23.03.15 23:06:57]

@Razvan1980 - Deja cred! Am luat una in Tarile Nordice, in august... Ei, da' chiar nu credeam ca ma va prinde pasiunea pentru tipul asta de voyage... Si totusi! Never say never... :-)

giovanic
[03.07.17 22:35:42]

@Swan1: Si ai fost in croaziera din tarile nordice? Vrem si noi informatii, te rugam.

[04.03.18 18:52:53]

@giovanic: Multumesc pentru incredere.

Am un review ''Horizon - Crosieres de France - Les Pays du Nord'' fix pe aceasta croasiera!

amero, danamandache, giovanic, Ion Negru, Razvan1980*, Swan1, vera77
Alte impresii din această RUBRICĂCroaziere cu MSC Orchestra: