ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.12.2014
DE fra
DIN: Paşcani [IS], Hannover (începând cu aug2020)
ÎNSCRIS: 18.08.10
SEP-2014

Mai mult decat ne-am asteptat

Am inceput sa-mi formulez review-ul acesta inca dinainte de a pleca si abia asteptam sa ajung inapoi pentru a-l scrie... si cu toate astea iata ca au trecut 3 luni si cuvintele s-au risipit. Ma bucuram cand citeam impresii postate la cald si imi pare rau ca nu am scris si eu imediat ce am ajuns, dar cred ca sunt folositoare si acum scrise, la rece, dupa concluzii trasate clar in mintea noastra.

Sejurul l-am achizitionat printr-o agentie de la noi din oras, in luna iunie pt luna septembrie, cu o reducere de 90%. Deci am dat pe cazare pentru 7 nopti 126lei (27euro), pentru o camera. Cel putin asa imi amintesc. Din data de 13 pana pe 20 septembrie. Am vrut mai devreme, dar pana ne-am hotarat se terminasera camerele. Am rezervat doua camere; am mers doua cupluri fara copii, pentru prima data in Grecia, cu auto propriu. Va dati seama cate ganduri ne-am facut! Si am plecat seara pe la 20.00. Deci tot drumul prin Bulgaria a fost pe intuneric. Culmea, ne-am ratacit la intoarcere, pe zi.

Am ajuns la Vila Dimitra in jurul pranzului. Am cautat-o un pic, dar am gasit-o. Oricum, statiunea nu e mare si oricat de complicat ar fi plasata o vila sau un hotel, daca le iei pe rand pe toate si tot nu-ti ia mai mult de o ora. Cand am ajuns acolo, nu erau decat femeile de servici, care nu stiau engleza. Ne-a zis un vecin al vilei ca va veni cineva curand. Am sunat la agentia de unde am luat cazarea si ne-au spus ca vor veni cei de la agentia partenera de acolo sa ne ia in primire. Am stat vreo ora acolo, la vila, pe o banca. Practic, vila e inchiriata de agentia de acolo si pe proprietari nici nu-i vezi, nici nu stii daca exista. Am mai citit asa ceva aici pe site si stiam la ce sa ma astept. Am hotarat sa mergem doi dintre noi la agentia partenera, dar nu am gasit-o si ne-am intors la vila sa asteptam totusi cuminti acolo. Intre timp, a venit reprezentanta odata cu turistii veniti cu autocarul si au facut repartizarea pe camere. Prietenii nostri au preluat ambele camere fara nicio documentatie practic.

Am primit o camera cu pat dublu si una tripla, cu un pat dublu si unul de o persoana fix (nu pliabil). Apoi a venit reprezentanta sa facem schimb de camere cu altii mai in varsta, operatii... care aveau camerele la etajul trei (noi fiind la doi). Apoi nu am mai vazut pe nimeni de la vila. Despre excursii si altele erau afise pe romana in vila si probabil cei care au venit cu autocarul au aflat si de la ghid.

Deci vila are patru nivele. Camerele m-au surprins prin dimensiune. Decor frumos, cu bun gust. Mobilier uzat, dar nu chiar. Cearsafuri curate.

Cateva cani sau pahare, farfurii, oala, tigaie. Plita functiona intr-o camera si in alta nu. Si frigiderul functiona bine si era curat. In balcon erau o masa si doua scaune dintr-un fel de inox. Luam masa pe balcon dimineata. Dintr-un balcon se vedea pe un colt marea. De fapt, vederea e in spatele vilei, in directia marii, dar oprita de alt sir de cladiri.

Baia cu cabina de dus, care era sarita de pe sine. Se facea un pic de inundatie la dus, dar nu era nimic neastepta pentru noi. Apa calda functiona.

Pe hol erau o matura si foras, mop si galeata. Erau cu adevarat necesare. Daca tot e regim self-catering, era bine sa fie in fiecare camera cate o matura, dar oricum nu aveai cu sa obiectezi vreo ceva. Cum spuneam, nu era nimic neasteptat pentru noi. De fapt, prima impresie a fost wow! . Noi am platit foarte putin si ne asteptam la orice.

Am avut cateva tacamuri de acasa, fierbatorul etc. Micul dejun il luam in camera, cu alimente de la carrefour din Katerini. Am fost si la lidl din Paralia Katerini. Sunt bine aprovizionate si preturile nu le-am vazut mari. Acum nici nu am stat sa compar chiar la fiecare lucru si oricum eram in vacanta - nu stai sa socotesti fiecare leut.

Nu este parcare in fata vilei. Strada e cu sens unic si deci destul de ingusta. Am gasit un loc pe marginea drumului, dar cand plecam cu masina si ne intorceam, nu era mereu liber locul.

Altceva nu stiu ce ar mai fi de spus de vila. Despre statiune si celelalte pe care le-am vizitat scriu review separat (vezi impresii).

Daca sunt intrebari sau doritori de detalii suplimentare, sunt binevenite comentariile :D.

Trimis de fra in 23.12.14 11:47:17
Validat / Publicat: 23.12.14 12:35:59
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 5126 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (fra); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Camera tripla are doua paturi unite si inca unul asezat perpendicular, care nu se vede in poza. Ne gandeam ca daca mai veneam cu inca cineva, nu era nicio problema. Spatiu era, iar impotrivitori nu.

[12.03.15 10:49:43]

Se pare ca vila si-a schimbat denumirea in oferta agentiei si se numeste acum Asterias. Probabil ca cei care isi vor achizitiona vacante aici vor cauta dupa acest nume nou...

[12.03.15 10:55:01]

@fra - Am modificat și la noi denumirea, din Vila Dimitra în Vila Asterias (fostă Dimitra).

Mulțumim mult pentru informație.

dngheo
[13.05.15 14:10:01]

@fra - cum e zona in care se gaseste vila? este galagie multa de la magazine/taverne? camerele dau spre strada si/sau curte interioara? merci frumos!

[14.05.15 08:28:07]

Sunt camere care sunt la strada si sunt camere si spre mare, doar ca nu se vede marea din cauza magazinelor sau a altor vile/hoteluri. Statiunea e linistita si chiar daca se aude din strada, nu au ce zgomote sa deranjeze. Dar oricum, nu-mi amintesc sa se fi auzit galagie de niciun fel. In rest, vila e pozitionata destul de central. Nu faci 5 min pana la plaja cu sezlonguri. Noi am mers mai mult mai spre Paralia, unde nu era amenajata plaja.

[14.05.15 09:33:23]

A... si vila nu are nicio curte interioara. Intrarea se face pe un trotuar prin lateral. Eu am vazut-o pe google earth cu street view si am stiut la ce sa ma astept

dngheo, fra
Alte impresii din această RUBRICĂVila Asterias (ex Dimitra):