ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.12.2009
DIN: Cluj-Napoca
ÎNSCRIS: 25.04.08
AUG-2009

Coltul vostru de Paradis / Si acolo puteti fi acasa

Poate pentru unii pare o utopie dar va spun eu ca nu este foarte greu sa ajungi sa detii o proprietate in Grecia si merita sa ai casuta sau macar rulota visurilor acolo sa ai unde sa mergi si intr-un week-ens, sau sa iti faci cateva concedii pe an fara nici o grija.

Un apartament cu o camera in zona Halkidiki incepe de la 17-20. 000 euro, iar un teren de 500 mp se poate cumpara de la 10. 000 euro. Sunt o multime de site-uri de profil pe internet, e suficent sa cautati pe google: real estate Halkidiki. Anii trecuti erau chiar si casute din piata de vanzare in Sikya pe Sithonia la preturi incepand de la 35. 000 euro pe sunandland. gr.

Am atasat o poza luata de pe site-ul unei agentii imobiliare cu un studio situate in Nea Moudania care s-a vandut anul trecut pentru suma de 19. 000 euro inclusive comisionul agentiei de 2%. E vorba de un studio care a trebuit renovat, cu o suprafata de aproximativ 30mp, o camera cu bucatarie – in aceeasi incapere, baie cu dus si un balcon de 4mp. Partea buna e ca situate la cateva sute de metri de plaja si ca Nea Moudania e un oras situat strategic la intrarea pe Kassandra foarte aproape si de Sithonia si la vreo 60km de Salonic.

Acum, stiu ca multora dintre voi vi se pare ciudat, unii se gandesc ca ar fi super incantati sa reuseasca sa isi cumpere asa ceva acasa la ei si nicidecum in Grecia, dar totusi pentru o familie care are casa in Romania si care are o afacere din care castiga la un nivel mediu, sau lucreaza amandoi la o firma pe o pozitie buna si castiga binisor, sau macar s-au ales de la parinti / bunici cu un teren / proprietate prin Romania, care pana anul acesta s-a putut vinde pe bani buni, deci, pentru o astfel de familie nu e foarte greu sa isi permita o casuta de vacant de genul acesta in Grecia. Ma rog, pentru cine dispune de capital mai mare pentru investitie se pot gasi duplexuri frumoase, cu putin teren si aproape de mare ci chiar cu piscina comuna la 2 sau 4 duplexuri la preturi de la 80. 000 euro. Sau, terenuri – o suprafata de 500 mp ingradita pe care se amplasa o rulota (nu trebuie nici un fel de aprobari pentru asta), iar in jurul rulotei se poate face o terasa acoperita, un dus mobil in curte, un wc ecologic si pentru o luna – doua vara te simti ca si acasa. Vreau sa va spun ca in Halkidiki si in alte zone din Grecia sunt multi, in special nemti care detin asa ceva. Si marele avantaj e ca rata infractionalitatii e foarte mica. De ani de zile de cand umblu in zona eu nu am auzit pe cineva sa se planga de o spargere.

Deci daca va hotarati sa faceti acest pas, sfatul meu este sa luati legatura cu o agentie imobiliara care sa va caute casuta dorita si sa va ajute cu actele. Comisionul lor este in general 2-3 % si acum cu criza puteti negocia s ail plateasca vanzatorul si intermediarii se ocupa de toate actele. Daca ocoliti agentia trebuie sa angajati un avocat ceea ce e mai costisitor. Cele mai multe formalitati trebuie sa le indeplineasca vanzatorul cu actele, voi nu trebuie decat sa virati banii sis a mergeti la avocatul agentiei sa semnati si nu o sa va vina sa credeti: pentru a va transcrieti utilitatile: apa, current, menaj nu trebuie decat sa trimiteti o copie dupa contractual incheiat la avocat pe mail si va trimit ei toate contractele doar sa le semnati, nu trebuie sa stati la nici o coada sis a va treziti la ghiseu ca va mai trebuie un act.

Cam atat momentan, daca va pot ajuta cu alte sfaturi legat de acest subiect vas tau la dispozitie.

Trimis de Andc in 24.12.09 12:32:55
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 5233 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Andc); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Oferta unei agentii imobiliare

ambrosi.carmen
[26.12.09 11:03:39]

Lasa-ne...lasa-ne...

[27.12.09 15:03:01]

Am primit pe email urmatorul text, autorul lasand la latitudinea mea daca va fi publicat sau nu. O sa scriu intr-un ecou imediat ulterior pozitia mea fata de aceste aspecte.

-----------------------------------------

Pentru ca nu vreau sa intru in polemica cu nimeni, dar cred ca am totusi un drept la replica mi-am permis sa va scriu direct dumneavoastra, cu rugamintea ca daca considerati ca acest raspuns al meu poate fi publicat pe forum sa il publicati, daca nu sa procedati cum considerati dvs. de cuviinta.

Toate posturile pe care le-am scris in ultima saptamana s-au datorat in primul rand clasamentului si nu concursului si pentru ca am avutputin mai mult timp liber ca de obicei am luat-o ca pe o joaca si aminceput sa imi scriu impresiile despre cateva dintre locurile princare am fost in speranta ca informatiile publicate de mine vor fi folositoare userilor de pe acest forum. Vazand ca in urma posturilor mele cresc in clasament am vrut sa vad cat de sus pot sa ajung si pentru aceasta am inceput sa public tot mai mult. Va rog sa ma credeti ca nu vreau sa castig o vacanta gratuita si nici cu reducere pentru ca eu am unde sa merg la vara in Grecia, varanta mi-am pregatit-o din toamna si daca voi avea posibilitatea sa imi i-au o saptamana libera. In plus voi sta acolo mai mult si nu voi renunta la locul meu din Grecia pentru o saptamana la Paralia sau in Croatia. Nu pentru aceasta am incercat sa ajung tot mai sus in clasament. Acum, daca impresiile mele au deranjat pe cineva, eu imi cer scuze, daca informatiile mele sunt slabe si neinteresante, chiar il rog pe webmaster sa le stearga.

Primul impuls a fost sa le sterg chiar eu, dar vazand ca toate criticele vin din partea unui user: ambrosi. carmen care nu a postat nici macar o impresie pe forum m-am gandit ca e pacat sa fac un gest pripit si ca informatiile pe care le-am publicat asa cum sunt bune sau rele lasate acolo vor fi de folos multor useri pentru ca stiu cum este sa te duci intr-un loc fara sa nu stii mai nimic despre locul respectiv si cat de mult poate insemna in timp si bani sa te duci la fix si sa ai o harta cu toate informatiile despre locul respectiv.

Foarte ciudat ca toate aceste critice nu au venit de la utilizatorii de pe primele locuri si nici macar de la cei pe are i-am depasit, ci au venit de la cine... de la un user aflat pe locul 2737. OK, eu va invit stimata ambrosi. carmen din suceava sa ne delectati dvs. cu impresii utile din locurile pe care le-ati vizitat si daca pana la data cand se termina concursul publicati cate posturi am publicat eu in ultima saptamana, eu sunt de acord sa va cedez locul meu in clasament si sa va apreciez pentru efortul pe care l-ati depus.

Domnule Cornel, toata stima pentru forumul pe care l-ati dezvoltat eun mediu placut si util pentru majoritatea dintre noi si e pacat ca unii trebuie sa tulbure linistea pe care o gasim cu totii pe acestforum.

Va doresc, tot ce imi doresc pentru noul an!

[27.12.09 15:23:26]

1) Dreptul de a decide care texte sunt publicate pe acest site (si care nu revine) in exclusivitate adminsitratorilor si moderatorilor site-ului. In foarte putine (si foarte clare) situatii o sa decidem ca un text nu este acceptat. In general, daca apreciem ca un text va fi util unui singur utilizator, el va FI publicat, CHIAR DACA ceilalti 99.999 il gasesc neinteresant.

Personal gasesc majoritatea textelor lui Andc ca mai-mult-decat-utile (potential) unei largi categorii de utilizatori si APRECIEZ stradania lui de a le publica.

2) ambrosi. carmen: pe acest site, pe langa texte, impresii si recomandari care se identifica cu gusturile tale, vei gasi si texte care nu indeplinesc acest criteriu. Este un lucru firesc si normal, nu toti suntem la fel, nu avem toti aceleasi asteptari de la un review, de exemplu.

Esti libera, bineinteles, sa-ti exprimi preferintele si asteptarile de la un text publicat sau altul, INSA fara aluneca in atacuri la persoana. Sunt convins ca vei intelege ca aceste prevederi te protejeaza inclusiv pe tine - daca ai fi publicat un text care ar fi la fel de "atacat" - atunci desigur ai intelege perfect. .

In rest, te invit sa te concentrezi pe textele care se ridica la inaltimea asteptarilor tale si sa le neglijezi pe cele care nu indeplinesc acest criteriu.

3) Andc (si oricine aflat intr-o situatie asemanatoare) : in multe cazuri, un text - sau o afirmatie ori... o decizie - nu poate multumi pe toata lumea. E important sa stii asta si - mai mult - sa te ASTEPTI la asta. Odata realizate/asumate aceste lucruri, poti merge linistit inainte - gandeste-te ca eu merg, desi "scrieri" mai contestat decat ale mele sunt sigur ca NU vei gasi pe acest site

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[28.12.09 21:51:27]

Mie mi-au placut scrierile lui Andc , le-am citit pe toate care au legatura cu Grecia si ii dau dreptate in toate aprecierile si mi se par folositoare. Ceea ce nu mi se pare normal sa lasi coment-uri aiurea , ce ar fi acum sa scriu si eu tot felul de prostii la review-rile de Austria care nu ma intereseaza?????

Daca nu-ti place un review poti foarte bine sa-i dai nota mica sau si mai bine sa treci peste.

In alta ordine pentru Andc: la vara unde mergi????

AndcAUTOR REVIEW
[28.12.09 21:53:48]

Multumesc ionescunic pentru aprecieri.

La vara merg in Grecia si stau cat de mult imi permite timpul liber.

[29.03.10 18:28:31]

mutat la 'Descopera Halkidiki'

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[15.04.11 10:54:25]

Am gasit ceva interesant: click aici

se afla langa sosea si complexul Gerakini.

Preturile: 35.000 un studio si 75.000 un apartament, suna tentant.

idenisssa
[27.05.16 15:40:05]

Eu cu sotul meu ne gandim sa ne cumparam o casuta cu cateva camere, in una sa stam noi si pe restul sa le inchiriem turistilor. Am vrea sa traim acolo cand mai imbatranim, pt ca mereu ne-am dorit sa traim intr-o tara mai calda, iar noi adoram Grecia. Momentam am inceput sa ma uit de preturi si chiar vreau sa incep sa invat limba. La vara cand mergem in Halkidiki, o sa ne interesam la fata locului cum sta treaba.

Daca a mai facut cineva acest lucru si aveti mai multe info, va rog sa le impartasiti.

maria i.
[04.09.16 01:12:19]

@idenisssa: Draga idenissa, ne aflam chiar acum in peninsula Sithonia pe care o indragim si unde revenim cu bucurie, la Nikiti, de noua ani, intr-una. Visam si noi sa cumparam un petec de pamant pe care sa aducem o rulota. Deocamdata.

Daca ati gasit coltul vostru de paradis, asemanator, ma poti indruma spre a-l gasi si pe al nostru?

Multumesc, astept cu nerabdare raspunsul tau,

maria i.

ambrosi.carmen, Andc, idenisssa, ionescunic, maria i.
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Halkidiki:

• pagină generată în 0.062028884887695 sec