ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.12.2014
    DIN: Pitești
    ÎNSCRIS: 15.07.14
    NOV-2014

O surpriza placuta!

Pentru ca in ultima perioada stresul de la birou atinsese cote maxime si simteam nevoia imperativa de a ma relaxa intr-un loc linistit si pentru ca sunt mare amator de balaceala, am hotarat sa petrecem un weekend la Caciulata, la Pensiunea Casa Romaneasca.

Desi celelalte review-uri nu ne indemnau sub nici o forma sa alegem aceasta pensiune, am hotarat sa-mi urmez instinctul care m-a ajutat de atatea ori si am ales totusi aceasta pensiune aflata la doar 5 minute de mers pe jos de manastirea Cozia.

Inca de la inceput am pornit cu dreptul si cu o bila alba pentru angajatii pensiunii. In seara de vineri am sunat la pensiune pentru a confirma rezervarea si pentru a intreba la ce ora ne putem caza a doua zi. Receptionera mi-a raspuns ca intrucat camera noastra nu este ocupata in acea noapte, ne putem caza si in dimineata urmatoare la prima ora.

Drept pentru care sambata dimineata la ora 9 eram deja instalati intr-o camera foarte curata si spatioasa de la etajul al doilea al corpului B.

Stiind ce au scris alti membrii AFA despre conditiile de cazare, am fost chiar hotarat sa gasesc micile probleme inerente, dar spre surprinderea mea am gasit camera impecabil de curata, ceeea ce ma face sa dau a doua bila alba pentru angajatii pensiunii.

Pretul pentru o noapte de cazare in aceasta pensiune a fost mai mult decat modest, avand si micul dejun inclus si acces nelimitat la cele doua piscine, exterioara si interioara si la saunele umeda/uscata.

Cele doua bazine cu apa termala, unul descoperit si unul acoperit au meritat din plin aceasta deplasare. Balaceala intr-o apa fierbinte cand afara erau doar cateva grade a adus acea relaxare fizica si mai ales psihica de care aveam atata nevoie.

In incinta bazinului acoperit este si un mini bar cu preturi super ok. Cele doua saune, una umeda si cealalta uscata sunt amplasate tot in incinta bazinului acoperit, acces gratuit si nelimitat pentru clientii care sunt cazati la pensiune.

Micul dejun, foarte copios, puteti alege orice din meniu. Se plateste doar ce depasiti din suma alocata pentru micul dejun.

In zona exista mai multe manastiri superbe asa ca pentru cei care va plictisiti de balaceala in apa termala, puteti vizita aceste asezamnite monahale foarte frumoase, printre care manastirea Cozia, aflata la doar cateva minute de pensiune, manastirea Stanisoara, Turnu si Ostrov aflate la cativa km de statiune.

A fost un weekend perfect pentru relaxare petrecut alaturi de cei dragi la o pensiune unde vom reveni cu drag si alta data.

Trimis de wolf2001* in 21.12.14 08:45:58
    Validat / Publicat: 21.12.14 12:29:00
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CĂLIMĂNEŞTI-CĂCIULATA.

VIZUALIZĂRI: 3059 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (wolf2001*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20900 PMA (din 24 voturi)

zuftim
    [21.12.14 13:05:35]

Bine ai revenit, "lupule", cu un review interesant: clar, concis, edificator, la obiect!

Am remarcat si eu, deseori, atunci cand m-am cazat la diverse hoteluri sau pensiuni din tara: conditiile oferite (cazare, masa etc) erau bune si foarte bune, comparativ cu banii platiti, si comparativ cu alte unitati similare "de dincolo".

Am auzit deseori cuvinte laudative ale unor cunostinte sau prieteni straini, care umblasera prin toata lumea, despre unitati hoteliere romanesti, e drept de 4 sau 5 stele: laude la superlativ!

Ideea este ca avem si unitati de cazare bune, de la nivelul "de buget" pana la nivelul "luxos", nu numai proaste.

Sloganul negativist "la noi nu-i la fel de bine si frumos ca dincolo" nu este tot timpul adevarat!

Ne-ar mai trebui drumuri si alte elemente de infrastructura, si o promovare eficienta a atuurilor noastre turistice de tara...

Inca o data felicitari!

nickname77
    [21.12.14 18:17:41]

Nu vreau sa par subiectiv (sunt din Valcea), dar avem locuri, aici si in alte parti de prin tara, care merita vazute. Nu vom ajunge sa crestem numarul turistilor cazati in Romania, daca mergem noi insine mai des afara decat la noi. Infrastructura face parte din viata noastra de romani. Nu insist. Dar la salariile din turism v-ati gandit? Cel putin pe ultimele luni la anunturile despre salariul mediu din tara noastra, horeca pica pe ultimul loc. Statistic vorbind. Cum sa- l faci pe turist (roman sau strain) sa-i placa ceea ce vede daca tu ai buzunarele gaurite? Nu intotdeauna cu un zambet se face primavara!!!

nickname77, wolf2001*, zuftim
    Alte impresii din această RUBRICĂCasa Românească Hotel [Căciulata]: