ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.12.2009
ÎNSCRIS: 13.05.09
OCT-2008

TIMP CITIRE: mai puțin de 1 MIN

Super!

Nimic nu este obisnuit. Insula superba, mica, cu masina (volan dr:)), faci 30 min de la un capat la altul practic prin jungla... Opresti pe dreapta si... faci o baita in ocean. E superb! Diving in capitala- Victoria. Merita! Nu incercati sa mancati inainte de ora 19. Nu se deschid restaurantele. Mancare ieftina si buna in afara resortului. In resort e f scump.

Noi am avut mic dejun inclus.

Pentru orice intrebari, voi raspunde cu mare placere.

Trimis de dusilumi in 23.12.09 18:26:13
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SEYCHELLES

VIZUALIZĂRI: 7794 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dusilumi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P1x stai unde vrei.. la umbra, la soare...

michirec
[24.12.09 11:09:08]

O destinatie atat de generoasa turistic si atat de putine cuvinte....

[24.12.09 12:00:57]

Ai dreptate, daca doresti sa ti mai spun ceva, intreaba ma

vioema
[23.04.10 19:15:39]

Excursiile din Mahe in insulele invecinate (Praslin, La Digue) sunt accesibile ca pret? Timpul de vizitare efectiva a fiecarei insule este suficient?

Daca doriti va putem impartasii impresii din Maldive, Marea Rosie, Marea Moarta. Putem comunica prin intermediul optiunii "mesaje private".

[23.04.10 23:23:27]

ciudata alegere - a comunica impresiile prin mesajele personale!? Sincer nu inteleg de ce nu ai vrea sa le comunici si celorlalti posibil interestati... Sau ti s-ar parea normal ca fiecare interesat sa-ti ceara asta, pe 'privat'? Si tu sa le raspunzi fiecaruia in parte?

Da' ma rog, la varsta mea si la cate am ajuns sa vad, greu ma mai poate suprinde ceva/cineva...

[24.04.10 01:29:37]

Excursiile in celelalte insule se pot negocia - in jur de 100 euro/pers.

Sunt multe de vazut; insula Praslin este mai mare, noi nu am stat mult, am fost pe o plaja unde in apa erau foarte multe pisici de mare. Plaja este deosebita, cu multe roci vulcanice.

La Digue este unica in felul ei; nu se circula cu masina, veti vedea broastele testoase gigante, locul unde s a ilmat Emanuelle

Tot aici, vedeti in rezervatie vestitele coco de mer, copacii cu sexualitati individuale...

Este superb, sincer, daca ar fi sa revad unul dintre locurile vizitate, este Seychelles.

ancamariagadea*
[24.04.10 11:35:20]

vioema, sa stii ca suntem multi cei care ti-am sorbi cuvintele daca ai scrie aici impresii despre locurile in care ai fost. Serios, de ce doar pe privat vrei sa dai detalii? Nu vrei sa faci o bucurie mai multor cititori? Sunt convinsa ca vei avea succes cu povestile tale. Dar, ma rog, fiecare cu ale lui...

ancamariagadea*
[24.04.10 11:38:26]

dusilumi, ati avut mic dejun inclus? Cam ce ati mancat pe acolo? Preturile?

Despre hotel ce poti spune? Unde este pozitionat, cum arata camerele, restaurantul?

Ajuta-ma si pe mine sa visez prin ceeaa cepovestesti

[24.04.10 19:36:36]

Am avut mic dejun inclus, mancare buna, variata: sucuri de fructe( natural)ananas, portocala, pepene rosu , guava si lapte de cocos. Sunca, salam, branzeturi- chiar f bune- ceva orez cu pui, iaurt,gem, cafele de toate felurile,oua cum comandai.

Cina n am avut si mancarea la restaurantul hotelului nu era deosebita(dar f scumpa-50 euro/pers) asa ca ne am dus la 10 km la un mic restaurant unde am mancat fructe de mare gatite in diverse moduri, pateu de liliac, peste marinat cu lamaie si homar, la preturi mai mult decat rezonabile(25 euro)

Hotelul e k, are camre cu vedere la ocean sau la graDINA. dIFERENTA DE PRET NU JUSTIFICA PRIVELISTEA OCEANULUI, MAI ALES AVAND IN VEDERE CA NOI STATEAM SOAR SEARA IN CAMERA.

rESORTUL IN SINE ESTE FRUMOS, CU O PLAJA MARE, LARGA, CU BARIERA DE CORALI UNDE POTI SA VEZI PESTII MULTICOLORI

[24.04.10 19:38:37]

Ar mai fi de zis ca se intuneca pe la 18, ca la hotel au loc in fiecare seara alte spectacole si o data pe saptamana vin artizanii din zona sa vanda suveniruri.

[24.04.10 19:39:24]

O sa mai atasez niste poze, daca vreti.

[24.04.10 19:45:32]

Am vazut ca vioema m a intrebat de timp... ce sa zic?

Nu m am gandit la asta, cred ca nu mai era nimic de vazut la celelalte 2 insule. Excursia este de 1 zi. Se pleaca dis de dimineata din Victoria. La Digue e o insula mica unde am vazut foarte multi turisti in vile cu self catering.

[24.04.10 19:50:53]

Restaurantul se numeste chez plume

webmasterXY*
[24.04.10 20:00:33]

@dusilumi, incearca ca toate aceste amintiri sa le incadrezi intr-un singur ecou, esti greu de urmarit prin mai multe ecouri succesive.

vioema
[25.04.10 20:26:09]

Multumesc pentru raspuns dusimili. Am postat cateva idei si poze legate de vacanta in Maldive (Chaaya Dhonvely Island).

Ieri am intrat prima oara pe amfost acolo.ro si usor incep sa ma familiarizez cu modul de abordare.

Pentru ancamariagadea: scuze, formularea primei interventii nu a exprimat ceea ce am fi vrut.

Pentru webmaster: prin 'privat' voiam sa ma refer doar la partea cu firmele cu care se pleaca in vacante mai ieftin si care nu pot fi posta pe site.

[26.04.10 00:50:40]

@vioema: am inteles acum, imi pare rau pentru ne-intelegerea :-) anterioara.

bun-venit pe site, multumiri ptr impresiile postate, cand gasesti timp te mai asteptam cu altele -- chiar cu interes , pentru ca intuitia imi spune ca ai multe asemenea lucruri deosebite de povestit.

Ciprian_74
[27.05.13 00:17:21]

@dusilumi*:

Buna, unde se pot gasi supermaketurile gen Carrefour sau Kaufland cu preturi mici?

Cum vi se pare traficul rutier in Mahe e simplu sau alambicat, agresiv? Se fura?

Diving in Victoria cu ce firma ati fost si cat va costat?

Multumim pentru detalii...

Ciprian_74, dusilumi, michirec, vioema