Pensiunea Marmot Residence [Predeluț]

Avatar slabescu
înscris/ă în 15.12.14
DEC-2014
REGIM MASĂ DP

Pensiunea Marmot, nota 10!

Am plecat si noi vineri din Bucuresti in cautarea soarelui. Am plecat spre Bran avand rezervare la Marmot.

Am anuntat ca o sa ajungem tarziu, dar nu a fost o problema, am dat peste o persoana intelegatoare, care ne-a asteptat. Am ajuns chiar mai tarziu decat am preconizat noi.

Nu am vazut mare lucru noaptea, ne-am cazat si ne-am culcat, era chiar ora 12. Dar a doua zi, surpriza, un soare obraznic intra in camera noastra, ca uitasem de draperii. Ma uit la ceas era trecut de 10. Dau scularea la toata lumea, la tot grupul, ca nu eram singuri, eram toata gasca noastra, la numar 10, de nota 10. Am iesit pe balcon ca sa ma trezesc. O priveliste de vis, muntii si soarele erau in deplina concordanta iar aerul era proaspat si rece...

Cu greu ne-am mobilizat si am ajuns pe rand la masa. Masa buna, frumos aranjata cu produse traditionale si produse facute in casa. Ouale facute in lut si dulceata de afine facuta in casa ne-au dat pe spate, dar si branza de burduf era senzationala.

Una peste alta aveam soare si mancare bio, deci tot ce ne lipsea. Dar hai sa facem si ceva, sa facem putina miscare ca doar pentru asta am venit. Am lasat masinile in parcare si ne-am luat doar bicigletele si am pornit spre Zarnesti.

Pensiunea nu este la sosea, cam la 60 de metrii de sosea, pe un drum de piatra, deci am mers pe jos portiunea respectiva, cam greu dupa atata mancare. In sfarsit pe biciglete, plecam din Predelut, urcam, priveliste de vis, se vede tot branul, muntii Bucegi, Piatra Craiului, ne insotesc pe tot drumul. Drumul e bun, intram in satul Tohanita, dar aici surpriza asfaltul se termina, mai greu, dar ajungem in Zarnesti. Orcum privelistea e de vis, merita efortul. Intram in Zarnesti, facem dreapt, apoi stanga si ajungem in centru. Aici ne luam dupa indicatorul rutier, ajungem la prapastii si gata facem o mica pauza. Ne strângem toti si facem planul de bataie. Am plecat la drum, am strabatut culuarul calcaros si am ajuns la Fantana lui Botorog, un izvor de apa rece, la o altitudine de 720 m, frumos, ne-am racorit cu apa, ne-am odihnit si am plecat spre satul Magura. Drumul bun, dar prafos, priveliste de vis. Din magura am mers spre satul Pestera. Parea aproape dar nu a fost asa dar a meritat. Am ajuns in Elvetia. Da, in Elvetia, caci privelistea era de vis. Am continuat drumul spre Moeciu, un drum cu multe curbe, coboram deci nu a fost greu, am facut stanga laDN si am mers spre Bran si iar stanga la parc in Bran spre Predelut. Frumos traseu, frumosa priveliste, frumoasa vreme, frumoasa pensiunea noastra. Totul la superlativ.

Am servit masa, tot cu produse traditionale pregatite, foarte gustoase si frumos asezate cu o tuicuta si un vin fiert sa lunece mai bine, totul ca la mama acasa. Da un sfarsit de saptamana neasteptat de frumos, iar gazdele noastre deosebit de primitoare. Nu mai zic ca pensiunea e foarte curata, camerele mari, calduroase si la propriu si la figurat, iar pe terasa când stai sa privesti muntii te incarci cu multa energie.

Impresii încărcate de slabescu in 15.12.2014 17:16:40

Validat / Publicat: 15.12.14 18:36:56

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în ROMÂNIA. A mai fost în/la: Sinaia, Busteni
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Grecia

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (slabescu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  6750 PMA (din 10 voturi) nota2

[15.12.14 18:37:09]

@slabescu: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

[15.12.14 20:11:45]