ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.12.2009
ÎNSCRIS: 07.04.09
SEP-2002

ARTICOL ARHIVAT

Multa umezeala

Am fost la acest hotel de doua ori, prima data in decembrie 2001, la un team-building, pentru 3 zile, iar a doua oara in septembrie 2002 pentru 6 zile de relaxare.

La acea data hotelul nu era renovat inca, dar pot sa spun ca per ansamblu camerele au fost ok, destul de spatioase, baile curate si cel mai important lucru aveau apa calda, e drept mobilierul si asternuturile de pat, draperiile erau cam vechi si aveau un usor iz de mucegai.

In decembrie 2001 nu ne-am plans nici de caldura, camerele erau foarte bine incalzite si de remarcat in fiecare camera exista si un calorifer electric pentru un pic de caldura suplimentara.

Mai dificil a fost in septembrie 2002, cand la inceput am avut calorifer electric in camera in prima noapte, dar dupa aceea ne-a fost luat din camera pe motiv ca "e cald destul" si in ciuda tuturor interventiilor nu l-am mai primit inapoi. Partea proasta e ca era foarte mare umezeala in camera, o umezeala despre care pot spune ca ne-a intrat in oase si am scapat de ea abia cand am ajuns acasa.

In timpul ambelor sederi in statiune am mancat la un restaurant aflat pe malul lacului si care tinea de Complexul Fantanele Belis. Mancarea a fost intotdeauna foarte buna, iar materia prima se vedea ca este proaspata, preturile doar, erau un pic mai mari, la un pret acceptabil erau vinurile.

Hotelul are parcare proprie amenajata, destul de spatioasa, teren de tenis.

Statiunea este deosebita, pentru amatorii de natura, este un loc de vis atat vara cat si iarna. Pe lacul de acumulare se pot face plimbari de agrement, cand am fost eu era in functiune un vaporas, dar eu am preferat sa inchiriez o barca de la un localnic.

Obiective turistice in zona: biserica de lemn din Belis, bradul lui Horea din pădurea Scoruşet, cascada de la Răchiţele (locul de nastere al premierului Boc), Poiana Florilor.

Comuna Belis se afla la mica distanta de statiune (aproximativ 30 de minute de mers pe jos).

Atentie pentru cei care calatoresc iarna - stiu ca lacul inghetat se prezinta atragator, dar trebuie avut grija in cazul in care aveti de gand sa circulati pe el, au fost cazuri de persoane care au facut baie in apa inghetata (cel mai bine consultati-va cu localnicii, ei cunosc lacul cel mai bine).

Trimis de danoradea in 23.12.09 15:47:31
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BELIȘ-FÂNTÂNELE.

VIZUALIZĂRI: 2499 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danoradea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 intre statiune si comuna Belis, in urma cu ceva tim aici era o padure frumoasa!
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 50 PMA (din 1 vot)
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 24.00 EUR pe cameră

Diaura*
    [25.12.09 22:45:56]

Craciun Fericit !

[25.03.10 21:51:03]

Buna,

M-ar interesa daca acest hotel este chiar pe malul lacului si daca mai stii si alte posibilitati de cazare dar tot pe malul lacului (cat mai aproape de mal ).

Multumesc anticipat.

[25.03.10 21:53:39]

Tot butonand pe net, am dat de "Cabana Iris" care are postate niste poze in care vad peisaje dumnezeiesti. De acolo ar rezulta ca este pe malul lacului, dar acuma, stii cum e, unii ca sa-si vanda marfa, mai si duc in eroare potentialii clienti.

danoradeaAUTOR REVIEW
    [26.03.10 16:00:50]

Hotelul nu este situat chiar pe malul lacului, dar se afla la o distanta mica, aproximativ 50-75 de metri de mal. Desi daca tinem cont ca intre hotel si lac se afla dar o mica curte si soseaua, se poate spune ca de fapt e situat pe mal..

Daca insa vrei sa-ti bei cafeaua de dimineata pe terasa la 1 m de apa (cum recunosc ca imi place si mie), nu e alegerea cea mai potrivita, insa cand am fost ultima data erau destul de multe pensiuni care respectau aceasta conditie, unele e drept doar in faza de constructie, dar probabil acum ar trebui sa fie gata.

[26.03.10 18:56:48]

Mulţumesc de răspuns. Am tot butonat pe net şi nu am găsit decât căbănuţa de care îţi spuneam mai sus, deşi în poze se văd multe altele. În fine, sper ca până la urmă să găsesc ceva, exact cum ai spus şi tu, la 1m de apă. Toate bune, şi, fiindcă se apropie Paştele, îţi urez sărbători tihnite!

vîlcusivia*
    [11.07.10 19:51:59]

Am fost la Beliș în 2008 și cele două hoteluri Radu și Bianca erau renovate. Merită toți banii și hotelul și restaurantul.

dartax
    [01.09.10 15:42:41]

Pentru webmaster: se poate muta (crea) (la) sectiunea Statiunea Belis-Fantanele ?

[01.09.10 16:00:02]

"Statiunea Belis-Fantanele" este doar o RUBRICA - unde se aduna impresii "de calatorie" (non-cazare) din acesta destinatie (in mod similar, rubrica acestui hotel, Bianca, se centralizeaza impresii de cazare de la Hotel Bianca).

Cand se vor aduna minim trei recomandari despre obiective din aceasta statiune, vom crea o SECTIUNE noua dedicata si atunci vom muta acolo aceste rubrici.

danoradea, dartax, Diaura*, mirelopodu*, vîlcusivia*
    Alte impresii din această RUBRICĂBianca (ex Radu) Hotel [Fântânele]: