ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.12.2014
ÎNSCRIS: 25.01.14
JUN-2014
2 AD. + 1 COPII

Un hotel foarte frumos

Am ajuns la acest hotel in 24.06.2014, dupa un zbor foarte placut, cu o companie de linie. A fost pentru prima data cand am luat si juniorul (5 ani) in Turcia, iar dupa ce a vazut toate "obiectivele" s-a declarat pe deplin satisfacut si a conchis: "Mami, noi de ce nu ne-am nascut aici?!? ".

Cam acesta a fost impactul!

Ce ne-a placut foarte mult:

- facilitatile pentru copii - criteriul suprem pentru care am optat pentru acest hotel: sunt foarte multe si practic, a fost un maraton pentru a le bifa pe toate, zilnic :). Astfel, la ora 10.00 se deschidea aquapark-ul; colacele au fost suficiente, pana la ora 11.00 nu era foarte mare agitatie, se gaseau chiar si chaiselongue-uri cu vizibilitate la tobogane pentru a supraveghea copiii. Pentru adulti exista 2 tobogane pentru colace simple si duble, 3 tobogane fara colace - unul gen kamikaze, unul tip covor lat si unul serpuit, fara a prinde mare viteza. Pentru copii, erau 3 tobogane - unul serpuit deschis, unul tip covor si unul gen tub. Toate foarte apreciate de copii. Nu sunt foarte spectaculoase, ca cele din aquaparcurile mari, insa sunt ok; baietelul meu s-a dat chiar si in cele pentru adulti - mai putin in cel kamikaze. In acea zona mai exista un lazy river, unde parintii isi plimba copiii mici cu canoea - nu este prea spectaculos. In jur de 11.30 se deschide si piscina cu valuri, care a fost foarte apreciata de noi :). La ora 12.00 se termina activitatea de la aquaparc si se redeschidea intre 15.00 - 17.00, insa soarele ardea mult prea tare pentru a merge la tobogane in acest interval orar (noi am prins 3 zile cu 41 grade Celsius, la pranz), motiv pentru care noi nu am fost. Seara, de la ora 20.00 se deschidea luna parc-ul, foarte apreciat de cel mic - ne-am dat in roata, in carusel, pe salteaua elastica. Intre 20.30 - 21.30 era program de mini disco, unde cei mici puteau dansa pe scena impreuna cu 5 animatori, care-i invatau un sincron dragut;

- piscinele foarte, foarte curate si foarte mari. Puteai sa stai pe saltea in voie, fara sa te lovesti de alte persoane sau sa deranjezi pe cineva. Doar piscina unde se desfasurau activitatile dimineata (aquagym, polo, jocuri) era mai aglomerata, in rest te puteai relaxa in voie, copiii aveau loc sa faca sarituri fara a deranja alte persoane;

- plaja foarte lata, nisip fin, intrare lina in mare, distanta mare pana la baliza astfel ca poti obosi bine inotand dus - intors;

- mancarea la restarantul principal foarte, foarte buna, foarte multa si extrem de variata. As putea sa punctez somonul la gratar (aproape in fiecare seara), salatele, legumele pregatite in aproape toate felurile, calamari, baclavalele, fructele. Sunt si seri tematice; cel mai mult ne-a placut seara mexicana. Nu am mancat la restarantele a la carte (fiind cu juniorul) si nici in alte parti, 3 mese pe zi pentru noi sunt suficiente. In vreo doua zile, in drum spre mare, am luat celebrele gozleme - foarte bune, insa coada foarte mare :) si nu ne era chiar atat de foame incat sa stam oricat. Programul la cortul unde se faceau acestea era deschis pana in ora 17.00, deci exact cand era caldura foarte mare, cand numai ceva care frige nu aveai chef sa mananci!

Ce consideram ca trebuie imbunatatit:

- hotelul este cam vechi si a inceput sa se vada, in principal luat prin comparatie cu cele mai noi;

- noi am avut camera sea side view, insa marea se vedea doar daca ieseai mai mult de jumate peste balcon, in afara - din punctul meu de vedere este egal cu land view; in rest, camera conform asteptarilor, nimic impresionant, mini-barul dotat suficient pentru noi - noi beam doar cate o bere seara, dupa ora 23.00, pe balcon, cand adormea juniorul, iar el cele doua sucuri cu pai;

- distanta de la hotel pana la mare fiind considerabila, pentru o vedere panoramica spre mare trebuie neaparat cel putin etajul 6... mai jos, se vedeau doar coroanele copacilor si avand in vedere faptul ca toata lumea plusa la receptie pentru etajele superioare, trebuiau sa existe si dezamagiti :);

- spectacolele de seara destul de slabute; pentru bani mai putini, am vazut mai bune, in Alanya si Kusadasi;

- cocktail-urile dezamagitoare - am luat doua intr-o seara si constau intr-o apa colorata strident, cu gust ciudat si alcool putin spre deloc;

- berea si vinul la restaurantul principal si la piscina, ok.

In concluzie, noi am fost multumiti, copilul a fost de-a dreptul fascinat de vacanta, a refuzat sa iesim din hotel, sa vedem si alte "obiective" si avand in vedere faptul ca nu ne-am plictisit deloc in cele 8 zile, acest lucru spune totul despre hotel!

Recomand acest hotel, in special pentru familiile cu copii iar anul viitor vom merge la RHP!

Trimis de simona GE in 14.12.14 21:50:43
Validat / Publicat: 14.12.14 22:43:58
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Alanya, Kusadasi

VIZUALIZĂRI: 2281 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (simona GE); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 ... pentru adulti :)

amero
    [15.12.14 08:46:33]

socot foarte obiectiv rew. si bine sistematizat. felicitari si pentru ca amfostsieuacolo, e drept cu ceva ani in urma pot confirma cele scrise. la capitolul spectacolelor de seara pentru copii observ ca au mai scazut in calitate. oricum pentru familiile cu copii mai mici resortul este bun.

amero
    Alte impresii din această RUBRICĂRoyal Wings Hotel: