ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.12.2014
ÎNSCRIS: 03.03.11
JUL-2014

Ospitalitatea muntenegreana - Apartments Scepanovic

Asadar, am parasit incantatorul oras Dubrovnik (vezi impresii) mandria Dalmatiei de Sud si am ajuns la granita muntenegreana in mai putin de o ora de mers cu masina.

Traseul :

La inceput am fost privit cu suspiciune de catre granicerul muntenegrean de parca i-as fi invadat spatiul, dar dupa ce i-am aratat toate documentele, in special asigurarea obligatorie ce asigura premizele legislatiei aceste tari -pentru mai multe amanunte citeste aici: (mae.ro/travel-conditions/3728), am primit dezlegare de trecere a hotarului.

Primul oras important la intrare in Crna Gora a fost Herceg Novi situat la poalele Muntelui Orjen, o localitate cu istorie tumultoasa, exemplul cel mai elocvent fiind delimitarea si solutia temporara adoptata in privinta peninsulei Prevlaska.

Teritoriul temporal ramas in vigoare cu acordul din anul 2008, precede cel mai important fiord din sudul Europei, Boka Kotorska.

Facand parte din Patrimoniul Universal, golful are aproximativ 28 de kilometri si acesta poate fi traversat cu ajutorul unui ferry in zona Kamenari /Lepetani, contra unei sume de... 4,5 euro! Se plateste doar transportul autovehiculului, restul pasagerilor avand gratuitate.

Usor contrariat de preturile muntenegrene, timp de 10-15 minute cat am plutit la bordul feriboat-ul am admirat insoritul fiord, o destinatie de vacanta impresionanta cu vast potential turistic dedicata yacht-urilor de lux si sporturilor nautice.

Am fost intampinati de Porto Montenegro si riviera oraselului Tivat (Tivatsku Rivijeru) locatie rupta dintr-un colt de rai muntenegrean, avand 16 plaje (plavi, in traducere!) cu nisip inconjurate pitoresc cu vegetatie, cele mai cunoscute fiind :Opatovo, Donja Lastva, Oblatno, Belane, Steljanovo, Ostrvo Cveća, Sveti Marko, Župa, Plavi Horizonti, Krašići, Poseidon, Karldovo, Starica, Przno, Marina Plavi.

Totodata, o multitudine de oportunitati turistice asteapta sa le bifati, precum :Ostrvo Cvijeća (Insula Florilor), Gradina Botanica, Insula Svete Markov (Insula Sfantul Marcu) sau Insula Gospa od Milosrđa (Insula Fecioarei) - acolo unde se afla o manastire franciscana inca din secolul al XV-lea.

In cele din urma, consecvent Magistralei Jadranska, gps-ul ne-a oprit in dreptul strazii Nikšića, acolo unde se afla magazinul alimentar ,,Helada- Mont Market''.

Dupa o oarecare fastaceala pe strazile Marići si Bučaršca, intreband in dreapta si-n stanga, dupa aproximativ 150 de metri am ajuns pe o intrare numita, Kalimanj. Aici am gasit Pensiunea Apartments Scepanovic, locatie mandatata pe booking , pret :50 euro. (http://www.booking.com/hotel/me/apartments-scepanovic. html)

Vila se desfasoara pe 2 nivele cu cate doua apartamente fiecare, parterul si etajul doi fiind distribuite vizitatorilor, etajul 1 fiind ocupat de proprietarii pensiunii.

Prin bunavointa managerului Milića Scepanovic, am vizionat atat apartamentele de la etaj (vezi foto), cat si pe cele de la parter, urmand sa ne decidem pentru incaperile de la nivelul terasei, parte dintr-o gradină cu o mare risipa de imaginatie din partea acestei familii. :)

Apartamentul :

Inca de cand am pasit peste pragul locuintei, am fost cuprins de generozitatea spatiului si de culorile mele de suflet in alb si rosu! (Prietenii stiu de ce!):)

Holul este de un alb imaculat, cu multe spatii incorporate prin scafe deosebite, o ingeniozitate a mesterului Scepanovic, proprietarul care a dat ,,insufletire'' cu cele doua manute locului acesta de gazduire.

Apartamentele sunt decorate in diferite stiluri fistichii, amplasate atat de strategic. Si cand ,,spun '' acest lucru, ma refer la cei 500 de metri ce-l desparte de centrul orasului sau la cei 1,5 kilometri strabatuti pana la aeroport.

Foarte rar mi-a dat sa vad o bucatarie in stil american atat de bine utilata!

Imaginati-va confortul accesoriilor de acasa, cu toate cele necesare in pregatirea mancarurilor..., intr-o multitudine de suprafete si culori care sa satisfaca orice solicitare.

Camera izolata foarte bine fonic, detine un pat matrimonial si... la cerere, fara alte obligatii pecuniare un pat pentru copil.

Lenjeriile de pat sunt fine, pastelate si discrete, dornice sa-ti mangaie personalitatea in coltisorul vostru de liniste si intimitate.

Pentru ca linistea si confortul dumneavoastra sa fie in totalitate satisfacute, aerul conditionat face servici intr-o ambianta placuta.

Baile cu dus (da, pentru ca sunt doua!) au in dotare cosmetice de buna calitate, masina de spalat rufe, foen, papuci, halat si prosoape imaculate.

Aici am gasit cea mai buna conexiune wireless in care am reusit sa-mi expun toate fotografiile din sejur, pe un anumit site de socializare si sa ,,skypez'' in conditii optime cu cei de acasa.

Bucataria - muzeu :

Pe langa conditiile de cazare moderne si elegante intr-un cadru peisagistic amenajat cu multa fantezie, am fost invitati de gazde la un adevarat ritual al familiei.

Poate ca pare banal, dar la fiecare miscare de-a noastra, gazdele ne invitau la o ulcica de ,,srce''!

Sub acelasi acoperis se servesc bucate si bauturi traditionale pentru trup si suflet ce-ti ajung la inima, prestate in blide si strachine de lut ce se preteaza si la focul deschis al plitei din dotare.

Favorizati de aceasta istorie culinara, am fost rasfatati cu produse de patiserie, cafea si... ,,srce''.

Dar, hai sa va dezvalui amestecul ce-i confera inimii un remediu flavonoid! :)

Aceasta potiune (vezi foto) contine bucati din scoarta unui copac al padurilor virgine muntenegrene.

Amestecul macerat in slibovita are calitati terapeutice, dar se recomanda un consum regulat, deoarece o utilizare ridicata al medicamentului lichid te aduce intr-o stare de fericire deplina. :)

Acest copac cu puteri tamaduitoare ma indreptateste sa cred ca a fost ,,domesticit'' si cultivat de om, datorita continutului bogat in nutrienti atat de necesari pentru buna functionare a organismului, indiferent de anotimp.

Nu stiu daca are intr-adevar in compozitie acizi grasi omega care reduc riscul bolilor de inima, dar, ce-i drept pot sa afirm ca in seara aceea, am trait o liniste senina, un soi de cereasca beatitudine ce mi-a cuprins intreaga fiinta!

Mai oameni buni, familia Scepanovic pune la indemana vizitatorului remedii pentru toate bolile, cunoscute inca de pe vremea strabunicilor nostri, omul modern trebuind doar sa creada ca leacul ii este de folos pentru starea lui de sanatate. :)

Ce se poate vizita:

La mai putin de 10 kilometri se afla orasul Kotor, parte a Patrimoniului Universal al caror ziduri strajuiesc pe aproape 5 kilometri deasupra orasului. ,,Micul Zid Venetian'', asa cum imi place sa-l numesc, are o inaltime de 20 de metri in anumite locuri, fiind pavaza in calea navalirilor otomane.

Istoricul oras Dubrovnik se afla la 50 de kilometri denumit adesea ,,perla Adriaticii'', unul dintre putinele orase-stat medieval care si-a respins toti atacatorii si si-a pastrat zidurile intacte, unul dintre cel mai apreciat oras-fortareata recunoscut in intreaga lume.

,,Metropola turismului a coastei muntenegrene'' Budva, se afla la o distanta de 21 kilometri, destinatie ce se face remarcata printr-o splendoare afisata intre mare si poalele muntilor ce-i ofera adapost.

In consecinta, aici n-am gasit necunoscuti, doar ne-am facut prieteni noi!

O luna minunata va doresc! Toate cele bune!

Trimis de Marian Preda in 14.12.14 19:50:37
Validat / Publicat: 15.12.14 06:24:30
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MUNTENEGRU.

VIZUALIZĂRI: 3059 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Marian Preda); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Locul de unde ne-am imbarcat pe ferry

webmasterX [15.12.14 06:23:01] »

Mutat în rubrica "Scepanovic Apartments, TIVAT" (nou-creată pe sait)

Te rugăm să dai o notă pentru condițiile de cazare, o vom adăuga noi în caseta tehnică.

webmaster26 [15.12.14 07:52:08] »

Dan&Ema [15.12.14 07:59:30] »

De stiut mai ales ca si noi ne cazam uneori pe la apartments. Si ne plac cele spatioase. Si daca mai esti si tratat cu ospitalitate si bunatati...

puiutea [15.12.14 13:27:36] »

Excelent reviewul, grozavă locația, bun srce-ul dar... mai lipsește ceva : Hародне музике! Un Bregovici, ceva!

Marian Preda [15.12.14 16:48:08] »

@webmaster26 -

Asa-i, web! O luna minunata iti doresc!

costy69 [16.12.14 22:02:38] »

@Marian Preda - Felicitări pentru review!

L-am citit cu mare plăcere. Mi-a amintit de clipele frumoase trăite în MNE cu trei ani în urmă.

Locația este foarte frumoasă.

Regret faptul că nu am avut ocazia sa descopăr pe viu srce-ul. Oricum e bine și așa.

Sărbători fericite vă doresc!

costy69, Dan&Ema, Marian Preda, puiutea