ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.12.2014
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 02.08.12
OCT-2014

Hotel Aron – Liniște și pace

Trebuie sa recunosc ca de data asta alegerea nu a fost facuta dupa indelungi cautari si planuri. Pur si simplu am gasit o oferta de nerefuzat la o agentie de turism si dupa 2 -3 sfaturi cu prietenu’ google am zis ca merita incercat, mai ales ca de mult doream sa vad Praga.

Cu toate astea, desi nu am avut asteptari, am fost placut surprinsa, si as repeta experienta oricand. Hotelul nu e foarte central dar nici periferic, e situat in Praga 3, in cartierul Zizkov. E la aproximativ 2 km de gara Florenc si la vreo 4 km de centru. Initial si eu aveam indoieli referitoare la zona, am tot auzit ca ar fi un cartier periculos, ca trebuie avut grija. Acum grija trebuie sa ai peste tot unde mergi, dar sincer iti spun, daca esti obisnuit cu orasele mari din Romania, sau daca stai chiar in Bucuresti, Praga, respectiv zona in care era situat hotelul ti s-ar parea cea mai linistita.

Dimineata si seara dupa ora 9,10 nu mai vezi prea multi oameni pe acolo, eventual vreo 2-3 pustani, dar care nu au nicio treaba cu nimeni. Nu am auzit scandal, muzica, si nimic de genul, deci te poti caza linistit in zona. La 3 minute de hotel / 150 m e o statie de autobuz, 133 (mai sunt si altele dar nu le-am incercat) care te duce direct la Florenc (cea mai sau una din cele mai importante gari din Praga, pe noi acolo ne-a lasat autocarul), putin mai departe dar in partea opusa este o statie de tramvai si una de metrou (cam 10 minute). De asemenea mai ai in zona, langa statia de autobus un mini market non stop. Receptia hotelului e si ea destul de bine aprovizionata, in caz ca ti-e lene sa te mai deplasezi, au tigari, bere, sucuri. Hotelul are 5 etaje, lift si o sala de mese / restaurant.

Camerele sunt micute si mobilate simplu dar daca nu esti genul care sa stai in camera de hotel nici nu cred ca iti trebuie mai mult, mai ales ca pe booking e 135 de lei camera cu mic dejun . Se fumeaza in camera dar sunt si camere de nefumatori. Ai si un mini tv, functioneaza desi nu are decat vreo 5-6 posturi, cel putin are CC TV, noi la ala ne mai uitam cand ajungeam in camera. Ai prosoape in baie si consumabile, respectiv gel dus/ sampon, si cel mai important e curat deci eu personal nu am avut ce sa le reprosez.

Noi am avut si micul dejun, asa era oferta, dar nu regret, a fost chiar binevenit. Era intre 7 si 10 dimineata. Aici incepe singurul repros pe care il am si pe care nu l-am vazut la niciun hotel pana acum. Mancarea era ok, buffet suedez, cafea, sucuri, apa, doar ca daca erai mai somnoros si ajungeai cu vreo 10 minute inainte de ora 10, cand teoretic se incheia micul dejun nu prea mai apucai sa mananci. Spun asta nu din cauza faptului ca nu mai era mancare, doar ca la 10 tanti care se ocupa de sala de mese, venea in mijloc, batea din palme si spunea FINISH.  Nu avea niciun sens sa-I explici ca oricum nu vbea engleza. Finish nu se referea la faptul ca nu te mai puteai servi, pur si simplu trebuia sa parasesti sala de mese, chiar daca nu ai terminat. De ce faceau lucrul asta, nu pot sa inteleg, pt ca in rest nu ar fi fost nimic de comentat. Nu am avut probleme cu caldura, cu apa calda, aveau WI FI si mergea decent, desi check in-ul se facea la 12, noi am avut early check in pt ca am ajuns dimineata la 5 si vad ca l-au respectat.

In concluzie, daca vrei sa-ti ramana mai multi bani pt a vedea Praga si nu esti pretentios, recomand cu drag hotelul, e pozitionat ok, faci cam 20 de min pana in centru, camerele sunt curate si nu te va deranja nimeni.

Trimis de angell in 11.12.14 20:28:30
Validat / Publicat: 11.12.14 21:02:54

VIZUALIZĂRI: 2422 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (angell); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[11.12.14 21:02:44]

angellAUTOR REVIEW