ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.12.2014
    ÎNSCRIS: 06.08.09
    AUG-2012

Stockholm - Palatul Regal, comoara cea mai de preț a orașului

Royal Philharmonic Orchestra - colaj ABBA Classic

Am hotarat sa scriu impresii separate despre Palatul Regal, din mare respect pentru ceea ce reprezinta el pentru poporul suedez. Si nu in ultimul rand pentru ca eu il consider cel mai complex si semnificativ obiectiv turistic din Stockholm. Ca sa nu mai vorbesc de frumusetea lui. Prin importanta si valoarea sa, Palatul Regal este, dupa parerea mea, cel mai veritabil “must see” al orasului nordului, unul dintre cele mai mari si mai incantatoare palate din Europa, comoara cea mai de pret a capitalei suedeze. Am vizitat palatul si am ramas profund impresionata de sobrietatea si eleganta sa. Doresc sa va impartasesc cateva opinii si ponturi, “colorate” cu multe poze pe care am reusit sa le “sustrag” de la fata locului.

Situat in partea veche a orasului, in renumitul cartier Gamla Stan de pe insula Stadholm, Palatul Regal este cea mai proeminenta cladire din Stockholm, cu o alura maiestoasa, extrem de expresiva. Undeva prin sec. 10-11 a fost odata o micuta cetate doar cu un mic turn de aparare. Sub domnia lui Birger Jarl (legendarul fondator al orasului Stockholm), in sec. 13 cetatea a evoluat sub forma unui castel. Mai tarziu, prin sec. 16 i s-a adaugat un turn inalt, decorat in varf cu 3 coroane aurii. Astfel castelul medieval si-a luat numele de Castelul Tre Kronor (Castelul celor 3 coroane) si a fost transformat in resedinta regala in stil renascentist. Acesta a fost incendiat la sfarsitul sec. 17. Intre timp i s-au mai adaugat alte corpuri de cladire. Palatul Regal de astazi a fost reconstruit dupa planurile arhitectului Nicodemus Tessin cel Mic, in inconfundabilul stil baroc, cu elemente renascentiste. Reprezinta una dintre cele mai frumoase cladiri de gen din Europa de Nord. Desi in prezent resedinta oficiala a familiei regale este la Palatul Drottningholm (pe care l-am vizitat a 2-a zi), Palatul Regal din Stockholm ramane locul preferat, folosit pentru banchete si diverse intalniri oficiale cu demnitarii straini. Ansamblul Palatului Regal este imens, alcatuit din mai multe cladiri ce formeaza un patrulater perfect, cu 2 curti interioare: una da in gradina palatului, in spatele acestuia; iar curtea principala se termina in 2 arcuri de cerc de o parte si de cealalta. Acolo are loc schimbarea garzii regale si implicit, deosebitul spectacol al acesteia. Palatul are mai multe intrari: atat din exterior, cat si din curtea principala interioara. Sunt tot felul de indicatoare care ajuta turistul sa nu se rataceasca si sa gaseasca locul pe care si-l doreste a-l vizita.

Palatul Regal (Kunglica Slottet) se mandreste pe drept cuvant cu cele 608 saloane care cuprind si muzeele deschise publicului larg. Datorita valorilor sale inestimabile pe care le-a acumulat de-a lungul istoriei, Palatul Regal reprezinta chintesenta de secole a familiei regale, oferita astazi spre vizitare turistilor din toata lumea. Programul de vizitare este in perioada 15 mai -16 sept, zilnic intre orele 10-17, cu mentiunea ca plecarea din palat trebuie facuta inainte de orele 17. In perioada toamna-iarna-primavara, programul este mai restrictiv, de marti-duminica, intre orele 12-16, cu respectarea sarbatorilor de iarna.

La vizita noastra din vara lui 2012, intrarea ne-a costat pentru adult: 150 SEK (coroane suedeze) iar pe fiica mea doar 70 SEK (neavand 18 ani). Copiii mici au gratuitate. Biletele noastre au constat in vizitarea luxoaselor Apartamente Regale, ce cuprind si camerele de oaspeti, Muzeul celor 3 Coroane, Trezoreria si Muzeul de Antichitati Gustav al III-lea. Cele mai deosebite mi s-au parut Apartamentele Bernadotte, scaldate din abundenta in stilul roccoco; aici “troneaza” la mare inaltime luxul combinat perfect cu un rafinament fin si o eleganta subtire, in special in Sala Pillared, decorata cu coloane ionice aurite. Biblioteca Bernadotte contine colectia regala de carti; iar in Galeria Bernadotte se gasesc portretele tuturor conducatorilor din Dinastia Bernadotte, actuala Casa Regala din Suedia.

Mi-a placut deopotriva una dintre cele mai celebre sali din palat, maiestoasa Sala a tronului dar si o incapere lunga, pictata, avand un decor inspirat dupa cel din Sala Oglinzilor de la Palatul Versailles. Aceasta sala lunga, decorata dumnezeieste, cu picturi si statui, m-a facut sa raman mult timp cu gatul si privirea pironite in sus, intr-o mare admiratie…Doamne, cata frumusete!

Muzeul celor 3 Coroane (Museum Tre Kronor) infatiseaza istoria medievala a palatului. Aici se pot admira cateva coroane ale regilor suedezi, diverse vesminte ale acestora, podoabe, etc. Tot aici se gaseste un mic loc amenajat cu scaune si un ecran, unde se poate urmari un scurt film despre modul cum s-a construit peste veacuri acest edificiu atat de important pentru istoria Suediei. Bineinteles, ca in toate muzeele, si in Palatul Regal fotografiatul este interzis dar, ce sa fac? soarta grea… Iar am pacatuit si pe furis am reusit sa fac cateva poze. Ca parte a maretului complex regal este si Capela Regala, unde se tin multe concerte de orga iar intrarea este gratuita. Magazinul cu Suveniruri este deschis intre orele 10-17.30. Aici se gasesc printre altele, produse unice din Colectia Regala Suedeza, deosebite, ce-i drept dar extrem de scumpe la pret. In curtea interioara, pe o latura a sa am intalnit o mica si cocheta cafenea dar si locuri pentru toalete.

In incinta Muzeului de Antichitati Gustav al-III-lea se pot vedea o serie de statui si obiecte aduse de la Roma de catre Regele Gustav al-III-lea Vasa.

La Palatul Regal am avut marea sansa si placere sa asistam la schimbarea garzii regale, un adevarat festin al elegantei si spiritului patriotic. Manifestarea reprezinta o foarte populara atractie a capitalei suedeze. Garda Regala apara palatul inca din sec. 16. De-a lungul curtii interioare care nu este deloc de neglijat, a fost practic asaltata de spectatorii care au asistat, ca si noi, la una dintre cele mai frumoase parade militare. Chinuit, chinuit, abia am reusit sa ne facem loc pana mai in fata pentru a privi mai de aproape si de a face poze si a filma cu aparatele fie deasupra capetelor celorlalti vizitatori, pe umerii lor, in toate felurile…cum am putut! :) In 2012, schimbarea garzii de la Palatul Regal se desfasura miercurea si sambata la orele 12.15 pm si duminica la 1:15 pm. Probabil ca si astazi s-o mentine acelasi orar. Noi am avut norocul de a fi acolo intr-o zi de sambata… chiar de ziua mea de nastere! A fost, intr-adevar, un spectacol de gala deosebit, in care atat fanfara cat si garzile au defilat, au cantat si ne-au incantat timp de aprox. 40 minute. Atat parada militara cat si intregul ceremonial pot concura si chiar rivaliza cu traditia similara ce are loc la Palatul Buckingham din Londra. Mergeti si convingeti-va la fata locului!

Mai mult nu vreau sa va scriu despre palat, tocmai pentru a va lasa si voua surpriza de a-l descoperi singuri “live”, din perspectiva fiecaruia. Sper ca pozele atasate sa va instige dorinta de a-l cunoaste si vizita atunci cand veti face un popas la Stockholm. Va garantez ca veti ramane cel putin incantati.

Vacante de vis oriunde si oricand!

(Articol scris si publicat initial pe blogul personal de calatorii)

Trimis de ileanaxperta* in 11.12.14 12:38:29
    Validat / Publicat: 11.12.14 20:32:29
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ȚĂRILE SCANDINAVE.

VIZUALIZĂRI: 5615 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P02 Una dintre intrarile in Palatul Regal din Stokcholm
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19550 PMA (din 21 voturi)

webmaster13 [12.12.14 09:51:43] »

msnd [12.12.14 11:36:43] »

Am onoarea acordării SuperBonusului unui articol foarte util pentru mine.

Fiind în zonă cu numai 2 luni înainte, excursia mea nu a avut în program și acest obiectiv. I-am dat ocol pe toate laturile, am participat la spectacolul schimbării gărzii, dar în interior nu am intrat. Nici nu am știut că se poate, căci făceam eventual presiuni asupra ghidului. Am vizitat e drept Palatul Drottningholm, dar care, așa cum am și scris, nu m-a impresionat prea tare.

Mulțumesc pentru o completare deosebit de interesantă la ceea ce am văzut eu.

ileanaxperta* [21.12.14 16:37:00] »

@webmaster13 - Multumesc mult pt. ilustratia muzica. Abba este preferata mea!... si acum!

ileanaxperta* [21.12.14 16:43:29] »

@msnd - Multumesc pt. apreciere. Daca ati ajuns in Stockholm, chiar nu inteleg cum ghidul nu v-a dus sa vizitati palatul... chiar daca nu era in program. Am avut ghizi care au facut rabat de la prg. strict si am facut optionale nescrise si nestiute pana ce nu ne-a povestit in autocar despre ele. Normal ca am fost cu totii de acord. In fine, sunt ghizi si ghizi ca si agentii de turism. In prog. nostru am avut chiar prea multe palate de vizitat... ca la un moment dat, ne plictisisem si am preferat sa vizitam altceva in acel timp...

Cand mai ajungi in Stockholm, incearca o vizita la palat. Nu vei regreta nicio clipa. Numai bine tuturor!

totholeasca [23.12.15 17:21:23] »

@ileanaxperta - buna seara, si presupun pregatiri cu spor de Sarbatori, va deranjez cu o intrebare legata de stockholm, am citit in recenziile dvs, ca ati locuit la hotelul Quality Prince Philip, vroiam sa va intreb la ce distanta este de statia de t banna skarholmen? pe booking am gasit aprox 500 m- probabil in linie dreapta-, dar pe googel eart mi se pare mult mai mult, seara este zona sigura pt inoarcere la hotel? ati fost multumita de hotel? pozitie, mic dejun, etc, cam multe intrebari, daca aveti timp, astept raspuns, oricum va doresc Sarbatori cu Lumina in Suflet, Toth Ida

ileanaxperta*, msnd, totholeasca
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Stockholm și împrejurimile: