ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.12.2014
DIN: Fundulea
ÎNSCRIS: 18.02.13
SEP-2014

Un loc ce merita vazut

Ne povestise cineva anul trecut in Corfu de o destinatie interesanta si accesibila din p. d. v. financiar pentru noi - CIPRU, asa ca am rezervat din timp biletele de avion (nu prea ieftine), am cautat un hotel pe AFA, ne-am hotarat la Amorgos si la 1 septembrie "corent", eram cu bagajele gata de concediu la Otopeni.

Am plecat la ora 18,30 din Bucuresti si la ora 20,30 eram deja pe aeroportul din Larnaca, cam in ceata, pentru ca era noapte iar noi habar nu aveam cum sa ajungem la hotel. Citisem ca se poate lua un autobus dar nu gaseam statia asa ca am apelat la un taxi si dupa o negociere scurta, am plecat la hotel.

Aici la receptie era o romanca Mirela, care ne-a cazat rapid intr-o camera curata, cu cele de trebuinta la baie, cu niste fructe (doua mere si o portocala cam "obosite") si doua sticlute cu vin de bun venit. Camera era spatioasa, cu balcon, cu mini bar, cu aparat de incalzit apa si toate cele. Personalul, cu exceptia romancei, cam rece, distant dar politicos.

Un alt avantaj al acestui hotel este pozitia. Foarte aproape de plaja, de taverne, KFC, Mac Donalds, aproape de biserica Sf. Lazar, de fort, de statia de autobuz.

Am avut si MD, diversificat si foarte bun.

Raportul calitate/pret este OK

Am vrut sa ne odihnim in primul rand si sa vedem si ceva din insula.

Ne-a iesit perfect cu exceptia unei drumetii la Hala Sultan Teke si Lacul Sarat. Ca sa ajungem aici am luat autobuzul care mergea la aeroport si am coborat cu o statie mai inainte (am citit pe AFA). Lacul sarat era in fata noastra in toata maretia lui, nu prea aveam ce vedea ca era secat, dar Hala Sultan Teke... se vedea cam departe, afara era cald, la noi nu aveam apa (nu scria pe AFA sa luam... vedeti), dar hai ca parca nu e prea departe si am mers, am mers de cei care ne vedeau pe caldura aia, cred ca nu ne puteau considera decat niste buni musulmani sau simpli nebuni. Am ajuns in final, dar de oboseala nici chef de vizita nu prea mai aveam, nu era aproape nimeni pe acolo decat multe pisici si cate un turist ratacit venit cu masina. Ne-am odihnit un pic si am facut drumul inapoi pana la strada ce ducea la aeroport. Am avut norocul sa gasim un taxi care ne-a returnat civilizatiei si la prima taverna ce ne-a iesit in cale ne-am hidratat gospodareste cu bere Keo si suc de portocale.

Dupa aceasta excursie, ni s-a mai taiat pofta de cunoastere.

In Larnaca am mai vizitat biserica Sfantul Lazar care este foarte, foarte frumoasa si nu trebuie ratata. Are ceva deosebit care te face sa-ti doresti sa o revezi. Intr-o dupa amiaza am vizitat fortul medieval care este foarte aproape de hotel si biserica. Mi s-a parut interesant (colectii de arme, ceramica, arhitectura...)

Am avut norocul sa vedem si un spectacol folcloric dat sambata seara in aer liber vis a vis de piata, unde se organizase si un targ cu produse traditionale.

Intr-una din zile am fost intr-o excursie luata de la receptie (32 eur/pers) de la o firma cu care acestia aveau un parteneriat.

Am vizitat o asezare neolitica, apoi am vazut situl antic Kourion care ne-a placut foarte mult. Pozitia este fantastica, parca iti da energie. Ne-a impresionat amfiteatrul, mozaicurile, faptul ca acum 2000 de ani puteau construi la modul acela cu instalatii de alimentare si evacuare a apei si nu in ultimul rand faptul ca acum cipriotii stiu sa conserve si sa valorifice tot ce au.

Am ajuns apoi in Paphos. Orasul are multe locuri ce ar trebui vizitate. Noi nu am reusit sa vedem decat zona portului si situl arheologic. Am stat aici cam 3 ore, destul de putin la cate sunt de vazut. Am vizitat casa lui Dionisos si a lui Theseus. In multe zone ale sitului se lucra si am vazut ca scoteau la lumina si alte mozaicuri bine conservate, coloane si vestigii ce cu siguranta vor fi puse in valoare. Mi s-a parut imens acest sit.

Inainte de Paphos am vizitat si o fabricuta de rahat.

Ultima oprire a fost la Petra Tou Romiou, locul de nastere al Afroditei conform legendei. Am avut timp pentru baie, poze si suc.

Seara am ajuns in Larnaca. A meritat toti banii Ne-a placut si relieful, desi arid iar pe soselele lor tot timpul am avut impresia ca suntem pe contrasens.

In rest, am stat la plaja din Finikoudes, am facut baie si ne-am relaxat.

Am avut MD inclus in pret - a fost diversificat si foarte bun. Mancam la tavernele din zona., mai ales la Alexander. In apropiere era si KFC, Mac Donalds. Mancarea foarte buna, mai buna ca la greci ni s-a parut noua.

La intoarcere, ne-am smecherit, am luat autobuzul catre aeroport. Avea statie chiar la imbarcari si costa 1,5 eur/pers.

A fost un concediu reusit si consideram Cipru o destinatie superba. Si pentru ca nu am reusit sa vedem si partea de munte a lui si nici Nicosia, ne-am rezervat deja sejurul pentru anul viitor - Larnaca - Amorgos.

Trimis de valileau in 09.12.14 16:15:11
Validat / Publicat: 09.12.14 17:57:27
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CIPRU

VIZUALIZĂRI: 4224 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (valileau); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P13 Tunuri la fortul din Larnaca
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 48.60 EUR pe cameră

iulianic
    [09.12.14 21:50:31]

@valentinaleau - Dacă doriţi să revedeţi Cipru şi în viitor, poate n-ar fi rău să studiaţi şi ofertele agenţiilor. Nu fac nici un fel de reclamă acestui gen de turism, cu atât mai mult vreunei agenţii. Pot afirma însă că - pentru seniori - un pachet de 7 nopţi cazare cu demipensiune, avion şi taxe de aeroport (pentru două persoane) este mai puţin decât preţul sejurului postat de tine. Eu am fost de două ori în Cipru şi m-am convins de asta.

Rodel
    [09.12.14 22:09:19]

Mi-am amintit de sejurul meu în Cipru. Mi-a plăcut, dar nu atât de mult încât să-mi doresc să revin. Dacă n-ai văzut Nicosia, ei bine, în situația asta merită încă un sejur. Am nimerit în capitala insulei în timpul siestei, când totul era închis, orașul părea pustiu și atunci am hotărât să mergem în partea turcească. Aici era cu totul altceva:magazine și localuri deschise, forfotă de turiști, poate chiar prea mulți. Partea turcească mi-a plăcut mai mult, nu numai pentru faptul că era mai animată, ci și pentru atmosfera tipică, de Turcie veche, tradițională.

valileauAUTOR REVIEW
    [10.12.14 09:22:02]

@iulianic - Noi, desi suntem seniori nu am iesit la pensie, deci depindem de o anumita perioada a anului pentru concediu, care de obicei nu se potriveste cu aceia a derularii acestor programe. Daca o sa fim sanatosi, peste vreo doi ani le vom accesa cu siguranta.

Multumesc pentru sugestie.

calatorul
    [26.10.16 19:21:52]

@valileau: Asa este, un loc ce merita vazut si pe care mi/l tot propun si eu in programul vacantelor viitoare. Multumim pentru informatiile si impresiile impartasite, ca si pentru minunatele poze insotitoare, convingatoare. Alegeri inspirate si vacante frumoase in continuare!

dianadi
    [12.11.18 23:01:25]

@valileau: Bună. Vrem să mergem în Larnaca, la Amorgos hotel și dorim sa vizităm mai multe obiective. Este mai bine de folosit autobuzul, transportul public, ori să închiriem mașină? Mulțumesc

valileauAUTOR REVIEW
    [13.11.18 19:33:34]

@dianadi: Buna,

Ideal ar fi sa folositi masina, dar se conduce pe dreapta si este un pic mai dificil, desi masinile inchiriate au numar rosu si cumva sunt protejate in trafic. Soselele sunt bune.

Transportul in comun este bun, cu program afisat in statii si respectat. Se poate merge direct in Aia Napa, Paphos, Limasol, Nicosia.

Daca mergeti in sezon, mai este si un autobuz turistic unde cu 14 EUR (era), puteti vizita Larnaca si imprejurimile.

La hotel o sa gasiti si oferte ale agentiilor de turism. Noi am fost cu o astfel de agentie in muntii Trodos si a fost O. K.

Oricum, e o destinatie super si sper sa fiti incantati.

Vacanta frumoasa va doresc!

calatorul, dianadi, iulianic, Rodel, valileau
    Alte impresii din această RUBRICĂAmorgos Boutique Hotel: