ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.12.2014
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 31.01.11
SEP-2014

Sejur '"bun'" ...

Dupa traseul binecunoscut Bucuresti – Giurgiu – Varna… am ajuns in Nisipurile de Aur hotel ASTERA. Ajungand in jurul orei 11 am gasit loc de parcare in fata hotelului dar erau locuri de parcare si in parcarea subterana. Parcarea costa 5 leva de zi, taxa care se achita la receptia hotelului.

Cum chekingul era la ora 14.00 am asteptat vreo 4 ore pana am primit camera. In tot cazul ne. au fost puse bratarile si am mers in barul terasa de unde puteai sa servesti bauturi, sucuri si prajituri. Orele de masa sunt dimineata 7.30 – 09.00, pranz 12 – 14.00 si cina 18.00 – 19.00.

Poti alege intarea la masa de pranz si termini sejurul cu masa de dimineata sau alegi cina si termini cu pranzul…. dar cred ca toata lumea intra la la masa de pranz si termina tot cu masa de pranz deoarece dupa predarea camerelor nimeni nu iti taia bratara.

Hotelul este situat la strada principala, pe prima linie langa plaja. Un hotel frumos, cochet, inca de la intrare.

La parter este receptia, lobby-bar deschis de la ora 10 la 24.00 (acces internet wireless). Pentru cei intarziati este deschis si dupa ora 24.00 dar consumatia se plateste. Exista 2 restaurante AQUA si RUSTIC. La mezanin este piscina interioara, sauna uscata - umeda, sala de fitness, centrul SPA. La etajul 1 barul pe teresa unde in afara zilei de luni in restul saptamanii sunt programe de animatie cu diverse teme pentru copii, si piscina exterioara cu sezloange insuficiente unde animatorii au program de aquagym, polo, etc. In cazul unui timp nefavorabil … asa cum am prins noi … programul de animatie pentru copii se desfasoara in lobby bar.

Camerele sunt mari, spatioase, curate, mobilier nou, tv LED si ca bun venit am gasit in minibar o sticla de vin alb, o sticla de apa mierala si una de suc (odata consumate erau inlocuite) iar pe comoda papuci de unica folosinta si halate de baie. In fiecare zi se facea curatenie, prosoapele erau schimbate fara a le lasa pe jos, iar asternuturile au fost schimbate in a 4-a zi a sejului de 7 nopti.

Hotelul are si un club ARROGANCE unde clientii hotelului au acces gratuit pe baza bratarii. Clubul este cotat ca unul din cele mai bune din Nisipuri avand 3 sali HOUSE - R'B RETRO si PARTY... asa ca era muzica pentru toate genurile. Merita macar vizitat... ideea de a intra dintr. o sala in alta ascultand alt gen de muzica este super.

Plaja este ok curata … la 5 minute de mers pe jos printre tarabele cu tot felul de suveniruri care mai de care. La plaja sunt sezloange suficiente, masute, umbrele, iar prosoapele sunt eliberate la plaja in schimbul tichetului care il primesti de la receptie odata cu cazarea. Intrarea in apa este lina …. dar noi am prins cateva zile de furtuna, cu valuri uriase asa ca de cum intrai in apa trebuia sa ai grija cum calci deoarece erau scoici si pietre si alte cele.

Barul de pe plaja era ceva de ras … o dugheana circulara cu 3 dozatoare., unul cu bere, unul cu cafea si unul cu apa si sucuri, niste pufuleti si portocale batute zile intregi de soare. Despre mult discutatii porumbi … nu am vazut nici o boaba.

Restaurantele hotelului… Restaurantul Aqua era mai mare, mai incapator dar in restaurantul Rustic totul era inghesuit si stramt. … aranjate cu gust dar la capitolul mancare … sa fiu sincera ma asteptam sa gasesc altceva …. Am fost si la hoteluri de 3 *unde am mancat excellent.

Diminieata... sunca, branza, peste marinat, unt, masline, rosii, castraveti, ardei, oua ochiuri, fierte, pateuri cu branza, clatite, 2 feluri de gem, nuttela, cafea, lapte, ceai, iaurt, 2 feluri de fructe. Chestia asta s. a repetat timp de 7 dimineti.

La pranz - 2 ciorbe, iar felul II- carne de pui, peste, porc, vita, lasagnia, cartofi prajiti, fierti, piure, orez si multe tocaturi, inghetata, 2 feluri de prajituri, 2 feluri de compot si tot 2 de fructe. Salate – era mai diversificata paleta - varza alba si rosie, sfecla, rosii, castraveti, sparanghel, ardei, salata verde, ceapa, porumb, La cina se cam repeta ce era la pranz.

Nu m-am ridicat nemancata de la masa dar …. pentru UAI ma asteptam la o gama mult mai larga in ceea ce priveste mancarea.

Statiunea Nisipurile de Aur din punctul meu de vedere este curata, destul de animata, plina de tarabe dar un pic cam galagioasa. Avand camera cu vedere spre mare, am suportat cu stoicism pana la ore destul de mici decibelii din boxele unor terase de pe plaja. Nu sunt absurda ca vii la mare sa te distrezi dar exista si reversul … poate unii vor sa se odihneasca.

Ma rog, luate una peste alta a fost bine … nu foarte bine.

Trimis de danadima in 06.12.14 02:43:50
Validat / Publicat: 06.12.14 07:12:42
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 4048 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danadima); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 hotelul Astera... vedere de la plaja

• Alte impresii din această RUBRICĂAstera Hotel & Spa Hotel: